منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند
شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

این شرکت‌ها، شرکت‌های نوپا و پروژه‌ها در 12 ماه گذشته عوامل اصلی رشد در فضای رمزنگاری بوده‌اند. بعضی از آنها باعث رشد قیمت بیت کوین شدند و تعدادی دیفای را شکوفا کردند.

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

  • سال گذشته شرکتهای برتر جریان اصلی را وارد فضای بلاکچین و ارز دیجیتال کرده است.
  • در همین حال، استارت آپ ها و پروژه‌های رمزنگاری با ارائه محصولات جدید و گاه جسورانه، پیشرفت خارق العاده ای داشته‌اند.
  • این عوامل باعث شد بیت کوبن بتواند به بالاترین قیمت تاریخش دست یابد.

سال 2020 سال ورود شرکت‌های برتر مالی و فناوری به دنیای ارزهای دیجیتال

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

پی پال (PayPal)

سال 2020 یکی از مهمترین دوران تاریخ ارزهای دیجیتال بود. در این سال دولت‌ها سیاست‌های تورمی را در تلاش برای رفع شوک اقتصادی از بیماری همه گیر کرونا تصویب کردند. در نتیجه بسیاری از افراد و مؤسسات به استفاده از ارزهای دیجیتال برای محافظت از سرمایه‌شان روی آوردند. کشورها از چین تا برزیل برنامه‌هایی را برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی آغاز نمودند. اکثر کشورهای بزرگ به مشروعیت بخش ارزهای دیجیتال به طور کلی رأی دادند. سیل شرکت‌های برتر سرمایه گذاری به سمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال سرازیر شد. این اتفاق موجی از تحرکات قیمت‌ها را برانگیخت که باعث شد پادشاه ارزهای دیجیتال از بالاترین سطح قبلی خود عبور کند.

همانطور که بسیاری از طرفداران رمزنگاری در سال 2019 پیش بینی می‌کردند، 12 ماه گذشته شرکت‌های اصلی و بزرگ وارد فضای بلاکچین شده اند. در همان زمان، استارتاپ ها و پروژه‌های ارز دیجیتال نوظهور موقعیت‌های خود را تثبیت کرده‌اند. برترین شرکت‌های نوپای ارز دیجیتال محصولات جدید ابتکاری (و جسورانه) را به بازار عرضه کرده‌اند. آن‌ها توانسته‌اند رکوردهای تجاری را بشکنند. حالا با بررسی این شرکتهای برتر آنچه را که در سال گذشته در دنیای ارز دیجیتال رخ داد بهتر درک خواهیم کرد.پی پال شرکت برتر پرداخت بیت کوین و ارزهای دیجیتال را در آغوش گرفت

اقدام پی پال (PayPal) برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتال به عنوان یک لحظه مهم برای این صنعت در ماه اکتبر شناخته شد. غول پرداخت دیجیتال دارای تعداد 346 میلیون نفر کاربر فعال جهانی است. این یعنی بیش از 10 برابر کاربران اسکوئر شرکت پرداخت جک دورسی بنیان گذار توییتر. اسکوئر با 30 میلیون کاربر فعال ماهانه، بخش کوچکی از پایگاه کاربران پی پال را در اختیار شما دارد.

پی پال یکی از شرکت‌های برتر سیستم‌های پرداخت خدمات ارزهای دیجیتال خود را به کاربران آمریکایی در ماه نوامبر آغاز کرد. طبق یک نظرسنجی، بیش از یک پنجم از کاربران پی پل در برنامه خود ارزهای دیجیتال را معامله کرده‌اند.

این اقدام توسط بسیاری به عنوان “مشروعیت بخشیدن” به بیت کوین مورد استقبال قرار گرفت. از جمله این افراد مایکل سایلور مدیرعامل مایکرواستراتژی است. در سال 2021، پی پل قصد دارد خدمات رمزنگاری خود را به بقیه جهان نیز ارائه دهد. با این حال، استقبال پی پال از ارزهای دیجیتال با استقبال جهانی در میان جامعه رمزنگاری روبرو نشد. ارزهای دیجیتال خریداری شده در این سیستم عامل را نمی‌توان به حساب‌های دیگر منتقل کرد. از این رو بسیاری از طرفداران بیت کوین خاطرنشان کردند این با هدف “مالکیت بیت کوین” مغایرت دارد.مایکرو استراتژی ورود قدرتمند به بازار بیت کوین

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

مایکرواستراتژی-(MicroStrategy)

مایکل سایلور، مدیر عامل شرکت نرم افزاری مایکرواستراتژی (MicroStrategy) در ماه اکتبر خبری را اعلام کرد که بازار را به وجد آورد. وی اعلام کرد حدود 800 میلیون دلار دارایی دیجیتال در حساب‌های شرکت و شخصی خود دارد. در آن زمان این مبلغ بزرگترین سرمایه گذاری شرکتی در ارزهای دیجیتال محسوب می‌شد.

سایلور از آن زمان به یکی از بزرگترین تشویق کنندگان ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. مایکرواستراتژی در اوایل ماه جاری بیت کوین بیشتری به خزانه‌های خود اضافه کرد. او همچنین با یک رشته توییت در حمایت از بیت کوین به کار خود ادامه داد. وی ارزهای دیجیتال مختلف را به عنوان “انبوهی از هورنت های سایبری در خدمت الهه خرد” و “یک کشتی برای جلوگیری از غرق شدن در سیل ارز” توصیف کرد. این یک چرخش کامل از سال 2013 بود. در آن زمان او نفس‌های آخر بیت کوین را “می‌شمرد”.

بخشی از توییت سایلور

“در این دوران بحرانی، بیت کوین نشان دهنده امید به میلیاردها نفر از افراد نیازمند برای تقویت اقتصاد است. بر این اساس، دامنه ای را به بخش آموزش بیت کوین در وب سایت خود هدایت کرده‌ایم. خبر را پخش کنید”

با نرخ‌های فعلی، این شرکت ویرجینیایی در خریدهای بیت کوین خود سود خوبی کسب کرده است. مایکرواستراتژی سایر شرکت‌های برتر سرمایه گذاری را تشویق کرده است که وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند.گری اسکیل، یکی برترین شرکت‌های سرمایه گذاری که بیت کوین و ارزهای دیجیتال را می‌مکد

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

گری-اسکیل-(Grayscale)

گری اسکیل (Grayscale)، بزرگ‌ترین مدیر دارایی‌های دیجیتال جهان، در خرید بیت کوین رکوردشکنی کرد. اکنون دارایی‌های دیجیتال سرمایه گذاران این شرکت به ارزش بیش از 16 میلیارد دلار رسیده است. عمده این دارایی‌ها در قالب بیت کوین نگهداری می‌شود.

در زیر، توییت این شرکت را خواهید دید که درباره دارایی های دیجیتال تحت کنترل خود توضیح داده است:

دارایی‌های خالص تحت مدیریت، منابع موجود در هر سهم و قیمت بازار هر سهم برای محصولات سرمایه گذاری ما.

مبلغ کل 15.3 میلیارد دلار که در ارزهای زیر سرمایه گذاری شده است.

 BTC $ BCH $ ETH $ ETC $ ZEN $ LTC $ XLM $ XRP $

گری اسکیل به سرمایه گذاران معتبر اجازه می‌دهد تا از طریق قانونی سهام بیت کوین تراست بخرند. این شرک اکنون اتریوم و انواع دارایی‌های دیجیتال را نیز به سبد سهام خود افزوده است. در سال جاری شاهد محبوبیت روز افزون GBTC بوده‌ایم. گری اسکیل فقط طی یک هفته در تابستان، بیش از 200 میلیون دلار از سرمایه گذاران جمع آوری کرده است. این شرکت در حال حاضر دارای بزرگترین دارایی بیت کوین نسبت هر پلت فرم سرمایه گذاری سازمانی دیگری است.بلاک فای، از برترین شرکت‌های وام دهی ارزهای دیجیتال قبل از رونق دبفای

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

بلاک-فای-(BlockFi)

بستر وام بلاک فای (BlockFi) به دارندگان ارزهای دیجیتال امکان می‌دهد دارایی‌های خود را با نرخ حداکثر 8.6٪ وام دهند. این پلتفرم همچنین خدمات بازرگانی را ارائه می‌دهد.

این استارت آپ مستقر در جرسی سیتی در سال 2017 تأسیس شد. بلاک فای در سال 2019، شروع به ارائه خدمات وام دهی خود کرد. این یعنی قبل از زمانی که امورمالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) رونق بگیرد. این استارت آپ در آن سال، 4.5 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

بلاک فای بیش از 100 میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های برترسرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال جمع آوری کرده است. گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) و وینکلوس کپیتال (Winklevoss Capital) اصلی‌ترین سرمایه گذاران بلاک فای بودند. بلاک فای که خود را به عنوان یکی از شرکت‌های برتر ارز دیجتال معرفی کرده است در مسیر کسب 120 میلیون دلار درآمد در سال جاری است. بلاک فای آماده می‌شود تا عرضه اولیه سهام خود را در سال 2021 به انجام برساند.اسکوئر شرکت پرداخت جک دورسی از بزرگترین حامیان بیت کوین

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

اسکوئر-(Square)

جک دورسی، مدیرعامل توییتر، قهرمان خستگی ناپذیر بیت کوین است. او امسال نیز برخلاف برنامه ریزی هایش، به آفریقا راه پیدا نکرد. درعوض، او مشغول افزایش بودجه توسعه و سرمایه گذاری در بیت کوین بوسیله شرکت پرداخت خود، اسکوئر (Square) بود.

اسکوئر در اکتبر 50 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرد. این شرکت گفت:”ما بیت کوین را ابزاری برای توانمندسازی اقتصاد جهانی می دانیم؛ این راهی برای افراد در سراسر جهان است که در یک سیستم پولی جهانی شرکت می‌کنند. آن‌ها با سرمایه گذاری در بیت کوین آینده مالی خود را تأمین می‌کنند. این سرمایه گذاری گام مهمی در پیشبرد مأموریت ما است.”

در گزارش سه ماهه سوم 2020 اسکوئر آمده است که درآمد بیت کوین از برنامه پرداخت این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است. این شرکت همچنین یک طرح ابتکاری سرمایه گذاری انرژی پاک بیت کوین را آغاز کرده است. این طرح با هزینه 10 میلیون دلار تأمین مالی می‌شود.

یونی سوآپ بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز

یونی-سوآپ-(Uniswap)

نسخه دوم صرافی غیر متمرکز یا دکس (DEX) یونی سوآپ (Uniswap) در ماه مه راه اندازی شد. این صرافی برای اولین بار مبادله توکنهای ERC20 را به صورت نظیر به نظیر امکان پذیر کرد. این شروع رونق دیفای بود که در تابستان گسترش یافت. در آن هنگام حجم معاملات روزانه یونی سوآپ از کوین بیس (Coinbase) پیشی گرفت. کوین بیس یکی از برترین شرکت‌های فعال در حوزه صرافی ترزهای دیجیتال است.

از آن به بعد بود که پلتفرم‌های ییلد فارمینگ و استخراج نقدینگی به طرز چشمگیری محبوبیت خود را افزایش دادند. یونی سوآپ محلی برای راه اندازی توکن های جدید و کسب درآمد با افزودن نقدینگی به بازار توکن ها شد. این ویژگی، همراه با کارمزد پایین (0.3٪)، باعث شد این صرافی در ماه نوامبر به بیش از 3 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) دست یابد. ارزش کل قفل شده معیاری سرمایه موجود در پلتفرم‌های دیفای است.

یونی سوآپ توانست در برابر به اصطلاح “حمله خون آشام ها”، تخلیه نقدینگی خود، از رقیب خود سوشی سوآپ (SushiSwap)، مقاومت کند. در سپتامبر سال 2020، دکس یونی سوآپ، توکن حاکمیت شبکه را با یک ایرپراپ راه اندازی کرد. این صرافی با این کار به کاربران بلند مدت یونی سوآپ پاداش داد. به زودی پس از راه اندازی UNI، مقدار اتریوم قفل شده در یونی دو برابر شد. این باعث شد کوین بیس با شتاب این توکن را به لیست خود اضافه کند.

یی ارن فایننس برای خلاقیت بی پایان در فضای دیفای

یی-ارن-فایننس-(yearn.finance)

آندره کرانژ، توسعه دهنده آفریقای جنوبی، مغز اصلی پلتفرم یی ارن فایننس (yearn.finance) است. این پروتکل در اصل سپرده کاربران خود را به پردرآمدترین بازارهای وام دیفای ارسال می‌کند. این پلتفرم توانسته است به 1 میلیارد دلار ارزش قفل شده دست یابد.

در ماه ژوئیه کرانژ، YFI، اصطلاحاً یک توکن حاکمیتی را ایجاد کرد که قرار بود بی ارزش باشد. با این حال با توجه به عرضه بسیار محدودش به سرعت رشد کرد. ارزش یک توکن YFI در دوره‌ای چهار برابر قیمت بیت کوین شد. این توکن و توکن های هم خانواده‌اش اکنون ارزش زیادی کسب کرده‌اند. با این حال این افزایش قیمت باعث افزایش کلاهبرداری های خروج در فضای دیفای شد.

شهرت برای کرانژ را بسیار آزار داده است. او چندین بار تهدید به ترک کار خود کرده است. اما Yearn در تلاش است تا مجموعه‌ای از محصولات جدید مانند بیمه غیرمتمرکز، yInsure را عرضه کند. همچنین اعلام شده است که مجموعه همکاری‌های مهمی را، اخیراً با سوشی سوآپ آغاز کند. نتایج این همکاری مطمئناً مرزهای قابلیت انعطاف پذیری از بین خواهد برد. این همکاری یکی از قدرتمندترین ویژگی‌های دیفای را با محصولات و خدمات مالی نوآورانه‌تر نوید می‌دهد.

راریبل، پلی میان NTF ها و دیفای

راریبل-Rarible

از زمان راه اندازی بازار توکن های غیر معاوضه یا NFT راریبل (Rarible) در نوامبر 2019، حدود 40،000 اثر هنری در این پلتفرم متعلق به جامعه ایجاد شده است. در نتیجه ارزش کل معاملات آن تقریباً به 10 میلیون دلار رسیده است.

راریبل هر کسی را قادر می‌سازد تا یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) که نمایندگی از کلکسیونی دیجیتال قابل تجارت، با اثبات منشأ ایجاد کند. این پلتفرم اجازه می‌دهد تا آثار را در بازار راریبل با هزینه‌های نزدیک به صفر بفروشید.

سایر بازارهای هنر رمزنگاری مانند سوپر رر (SuperRare)، نایفتی گت وی (Nifty Gateway)، میکرپلیس (MakersPlace) و اوپن سی (OpenSea) نیز رشد سریعی دارند. با این راریبل با حجم هفتگی بیش از 1 میلیون دلار، این پلتفرم‌ها را رهبری می‌کند.

در ماه جولای همچنین اولین پروژه NFT برای راه اندازی توکن حاکمیت RARI آغاز شد. این توکن قرار است در پلتفرم راریبل استفاده شود. yInsure به عنوان NFT در راریبل قابل معامله است. این به کاربران امکان می‌دهد RARI را به عنوان محصول جانبی تجارت خود کسب کنند. چنین ویژگی‌هایی برند راریبل را به عنوان یک ستاره برای هم افزایی جدید بین NFT ها و دیفای معرفی می‌کنند.

گلس نود، روانشانس بلاکچین ها، مخصوصاً بیت کوین

گلس-نود-(Glassnode)

شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین گلس نود (Glassnode) در سوئیس مستقر است. این شرکت اطلاعات موجود بازار و داده های صرافی ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاران شرکتی و خرد فراهم می‌کند. این شرکت دارای 250 معیار اطلاعات عملیاتی شامل داده‌های معامله، دارایی کیف پول، داده‌های استخراج کننده و حجم مشتقات است.

امسال، استارتاپ های تجزیه و تحلیل رمزنگاری و بلاکچین مانند چین آنالیسیس (Chainalysis)، الیپتیک (Elliptic) نیز به این شرکت اضافه شدند. گلس نود، در سال 2017 توسط دانشمند داده و توسعه دهنده نرم افزار رافائل شوتلدز کرافت تأسیس شد. این شرکت یکی از برترین شرکت‌های تحلیل داده درون زنجیره‌ای در فضای ارزهای دیجیتال است. داده‌های گلس نود دقیق‌تر و عملی‌تر نسب به سایر رقبا و سازمان‌های دولتی است.

گلس نود یکی از اولین شرکت‌هایی بود که بازار افزایشی جدید بیت کوین را پیش بینی کرد.

اوه، پروتکل وام دهی محبوب و نوآور

شرکت‌های برتر ارزهای دیجیتال؛ 10 شرکتی که چرخه افزایشی سال 2020 را رقم زدند

اوه-(Aave)

دفتر مرکزی اوه (Aave) در کشور سوئیس مستقر است. اوه پروتکل وام دهی است که امسال موفقیت خارق العاده ای کسب کرده است. این امر اهمیت بخش جدید و پر رونق دیفای را نشان می‌دهد. مانند سایر پروتکل‌های اعطای وام، میکر (Maker) و کامپوند (Compound)، اوه به کاربران امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال را بلافاصله و اغلب به مقدار زیاد، وام بگیرند. البته این در صورتی است که بتوانند ثابت کنند می‌تواند وام را در یک بازپرداخت کند.

در سال 2020، اوه “وام‌های سریع ” را در دیفای رواج داد. فلش لوان به کاربران اجازه می‌دهد با پرداخت هزینه‌ای ناچیز به ده ها میلیون سرمایه اما فقط برای چند ثانیه دسترسی داشته باشند. این تحولات در قیمت توکن پروتکل AAVE منعکس شده است که امسال بیش از 4000٪ افزایش را ثبت کرده است.

صحبت پایانی

سال 2020 سال مهمی در دنیای ارزهای دیجیتال بود بسیاری از شرکت‌های بزرگ و برتر سرمایه گذاری وارد بازار شدند. ما در اینجا تنها 10 مورد از برترین ها را نام بردیم. مطمئناً شرکت‌ها و پروژه‌های دیگری نیز وجود دارند که توانسته‌اند اثرات مثبتی بر بازار بگذارند.

مطالب مرتبط
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI
رمیتنس (Remittance) یا حواله بین المللی چگونه با کمک ارزهای دیجیتال ارسال می شود؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether