منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری باید در نظر گرفته شوند
10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری باید در نظر گرفته شوند

10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری باید در نظر گرفته شوند

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) بازار ارزهای دیجیتال مشابه بازار سهام و دارایی‌های دیگر است. این روش تحلیل، در ارز دیجیتال بسیار پر کاربرد است. در این مقاله 10 اندیکاتور مهم تحلیل فاندامنتال که باید قبل از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند، را با هم بررسی خواهیم کرد.

10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری باید در نظر گرفته شوند

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) بازار ارزهای دیجیتال مشابه بازار سهام و دارایی‌های دیگر است. این روش تحلیل، در ارز دیجیتال بسیار پر کاربرد است. اگر به فکر سرمایه‌گذاری بر روی یک ارز دیجیتال هستید، باید در ابتدا و پیش از خرید ارزهای مورد نظرتان، تحقیقات لازم را انجام دهید. عدم مطالعه‌ی کافی در مورد سکه‌های خریداری‌شده، می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه‌ی شما شود.

در این مقاله 10 اندیکاتور مهم تحلیل فاندامنتال که باید قبل از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند، را با هم بررسی خواهیم کرد.1. مهمترین اندیکاتور تحلیل فاندامنتال سکه‌ی در گردش (Circulating Supply)

سکه‌ی در گردش، به تعداد توکن‌هایی که در حال حاضر برای یک ارز مشخص وجود دارد، اشاره دارد. هرچه تعداد سکه‌های در گردش بیشتر باشد، قیمت آن ارز کمتر است. قیمت‌های پایین می‌تواند نشان دهد که آن سکه به سختی معامله می‌شود و در نتیجه تحلیل آن سکه سخت‌تر خواهد بود. به عنوان مثال، میزان سکه‌ی در گردش فعلی بیت کوین 18,682,200 سکه است.

2. عرضه‌ی حداکثر (Maximum Supply)

عرضه‌ی حداکثر، مشخص کننده‌ی تعداد سکه‌های یک ارز دیجیتال است که در آینده وجود خواهد داشت و پس از استخراج این تعداد، ارز مورد نظر دیگر سکه‌ای برای استخراج نخواهد داشت. برای درک میزان تورم احتمالی یک سکه‌ی خاص در آینده، نسبت بین سکه‌ی در گردش و عرضه حداکثر را در نظر می‌گیرند.

3. نسبت ارزش به تراکنش یا NVT

نسبت NVT به سادگی و از طریق تقسیم ارزش فعلی شبکه بر تعداد معاملات یا تراکنش‌های شبکه محاسبه می‌شود. ارزش شبکه (network value) که بیشتر با نام حجم بازار یا مارکت کپ (market cap) شناخته می‌شود، حاصل ضرب سکه‌ی در گردش در نرخ فعلی سکه است.

به عبارت ساده، هر چه NVT یک ارز پایین‌تر باشد، ارزش بالقوه‌ی بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارد. نسبت بالاتر NVT ریسک بالا در سرمایه گذاری بر روی آن ارز را نشان می‌دهد.

این نسبت مشابه با نسبت P/E در بازار خرید و فروش سهام است. نسبت P/E به سرمایه‌گذاران در بازار سهام اجازه می‌دهد تا پتانسیل رشد یک سهام را ارزیابی کنند.

4. سکه‌های از قبل استخراج شده (Pre-Mined Coins)

بسیاری از توسعه‌دهندگان پیش از انتشار عمومی یک ارز دیجیتال، تعدادی از سکه‌های ارز را استخراج می‌کنند. دلایل زیادی برای پیش استخراج وجود دارد. یکی از دلایل مهم این کار این است که توسعه‌دهندگان بتوانند در آینده سکه‌ها را فروخته و به توسعه‌ی بیشتر آن ارز کمک کنند.

اما در عین حال، سکه‌های از قبل استخراج شده خطر بزرگی برای سرمایه‌گذاران هستند. زیرا توسعه‌دهندگان می‌توانند از طریق این سکه‌های از قبل استخراج شده، قیمت را دستکاری کنند.5. در تماس بودن توسعه‌دهنده‌ها با مخاطبان یک ارز دیجیتال

در طیف وسیعی از پلت فرم‌ها، توسعه‌دهندگان با مخاطبان‌شان در تعامل هستند. برای ارتباط توسعه دهنده‌ها با جامعه‌ی یک ارز، کانال‌های زیادی از جمله رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام و دیسکورد، سایت‌هایی مانند ردیت (Reddit) و محبوب‌ترین فروم مرتبط با کریپتو به نام بیت کوین تاک (BitcoinTalk) وجود دارند.

از آنجا که قیمت ارزهای دیجیتال هنوز هم به شدت تحت تأثیر حدس و گمان است، تعامل در شبکه‌های اجتماعی یک فاکتور کلیدی برای موفقیت یک سکه است. بدون داشتن یک استراتژی اجتماعی موثر، بعید است که یک سکه به شدت محبوب شود و بر سر زبان‌ها بیوفتند.

6. اندیکاتور تحلیل فاندامنتال نسبت P/BE

یکی دیگر از جنبه‌های تحلیل فاندامنتال که تنها مختص بازار ارزهای دیجیتال بوده و برای سرمایه‌گذاران بازار سهام ناآشنا است، مفهوم استخراج است. استخراج (Mining) فرآیندی است که به موجب آن گره‌های شبکه تراکنش‌های بلاک چین را در ازای دریافت پاداش، اعتبارسنجی می‌کنند. در نتیجه بدون وجود استخراج‌کننده‌ها ، سکه‌ای وجود نخواهد داشت.

اما استخراج، هزینه‌های خاص خود را دارد. ماینرها برای شرکت در فرایند استخراج یا باید سخت‌ افزارهای ماینینگ پیشرفته خریداری کنند و یا سکه‌ی مورد نظر را استیکینگ کنند. نسبت P/BE رابطه‌ی بین قیمت فعلی یک ارز و هزینه‌ی استخراج آن ارز را اندازه‌گیری می‌کند. شما می‌توانید این نسبت را با تقسیم قیمت فعلی بر قیمت سر به سر ماینینگ (mining breakeven price) محاسبه کنید. نسبت کمتر از 1.2 نشان‌دهنده‌ی صعودی بودن بازار یک ارز و نسبت بیش از 3.2 نشان دهنده‌ی نزولی بودن ارز مورد نظر در آینده است.

7. نسبت حجم معاملات به ارزش شبکه (Exchange Volume to Network Value Ratio)

نسبت حجم معاملات به ارزش شبکه می‌تواند میزان علاقه به یک سکه در 30 روز گذشته را نشان دهد. برای محاسبه این رقم، ابتدا حجم متوسط معاملات (حجم کل تقسیم بر 30) را محاسبه کنید و سپس میانگین حجم بازار یا همان ارزش بازار (سرمایه بازار کل تقسیم بر 30) را محاسبه کنید. در انتها باید حجم متوسط معاملات را بر مقدار متوسط ارزش شبکه تقسیم کنید. اگر این رقم بیش از 0.5 باشد، بازار آن ارز در آینده صعودی خواهد بود.

8. نرخ تورم سالانه

سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال، اغلب تورم را نادیده می‌گیرند. تورم بالا معمولا فشار قابل توجهی به سمت پایین ایجاد می‌کند. محاسبه‌ی نرخ تورم سالانه یک سکه بسیار آسان است. برای این کار تنها کافیست که با استفاده از برنامه‌ی پاداش بلاک، تعداد سکه‌های که در سال آینده عرضه خواهند شد را پیدا کنید. با تقسیم این عدد بر عرضه‌ی کل سکه، میزان تورم سالانه‌ی آن سکه مشخص خواهد شد.

9. لیست سکه‌های سرمایه‌داران

بازار ارز دیجیتال یک ویژگی بسیار مثبت دارد و آن این است که شما می‌توانید ببینید که چه تعداد سکه در هر کیف پول نگهداری می‌شود. بدین صورت که با استفاده از کاوشگران بلاک (Block explorer) می‌توانید لیست کیف پول‌های برتر را مشاهده کنید.

فرض کنید از طریق کاوشگر بلاک متوجه شده‌اید که بخش زیادی از عرضه‌ی کل یک سکه، در اختیار سرمایه‌گذاران بزرگ است. در این حالت می‌توان نتیجه گرفت که نهنگ‌ها آسان‌تر می‌توانند قیمت آن سکه را با طرح‌های پامپ و دامپ دستکاری کنند.

همچنین از این طریق می‌توان فهمید که آیا سرمایه‌گذاران بزرگ سکه‌های خود را هولد می‌کنند یا در حال فروش هستند.این فرایند دقیقاً مانند تحلیل معاملات داخلی است. تحلیل معاملات داخلی در بازار بورس می‌تواند حرکت سهام را پیش‌بینی کند. بنابراین با بررسی لیست سکه‌های ثروتمندان می‌توان حرکات بازار ارز دیجیتال را پیش‌بینی کرد.10. آدرس شبکه‌ی منحصر به فرد

هر کیف پولی که موجودی حساب غیر صفر داشته باشد، یک آدرس شبکه‌ی منحصر به فرد است. به زبان ساده، تعداد آدرس شبکه‌ی منحصر به فرد، نشان دهنده‌ی تعداد افرادی است که از شبکه استفاده می‌کنند.

اگر شبکه‌ای محبوب باشد، آدرس‌های منحصر به فرد بیشتری دارد. برای اینکه در این زمینه اطلاعات دقیق به دست بیاورید، بهتر است تعداد آدرس‌های شبکه‌ی منحصر به فرد یک ارز را در تایم فریم‌های بزرگ‌تر بررسی کنید.

نکته‌ی مهمی که در مورد این آدرس‌ها وجود دارد این است که کارمزدهای بالا، می‌تواند تعداد آدرس‌های منحصر به فرد را به طور مصنوعی افزایش دهد. زیرا ممکن است افراد برای یکی کردن حساب‌های خود، حاضر به پرداخت کارمزد انتقال نباشند و ترجیح دهند که ارز خود را در کیف پول‌های مختلف نگهداری کنند.

سخن نهایی

هیچ یک از این 10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال نمی‌تواند به تنهایی درست یا غلط بودن سرمایه‌گذاری شما را تعیین کند. شما باید اندیکاتورهای مختلف را در کنار هم استفاده کنید، تا سطح ریسکی که با آن راحت هستید را پیدا کنید. یعنی شما باید میان شاخص‌های مختلف تعادل برقرار کرده و با اضافه کردن تحلیل تکنیکال، درصد خطای تصمیمات خود را کاهش دهید.

هرگز قانون اصلی سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را از یاد نبرید. همیشه این احتمال وجود دارد که تمام پول خود را از دست بدهید. پس هرگز بیش از حد توان خود در این بازار سرمایه‌گذاری نکنید.

مطالب مرتبط
رشد قیمت ارزهای دیجیتال چگونه رخ می‌دهد، چه چیزی باعث افزایش قیمت کوین‌ها می‌شود؟
تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال) رمز ارزها و نحوه انجام آن در دنیای کریپتو
وحشت نکنید: سقوط بازار رمزنگاری "برداشت سود" و "توازن مجدد" است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس