قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  بلاک چین سازمانی و شرکتی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند

بلاک چین سازمانی و شرکتی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند

آشنایی با بلاک چین
لیلا جوانمردی
1399/10/17
۰
بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

فضای بلاک چین سازمانی در سال 2020 بسیار متفاوت از سالهای گذشته به نظر می‌رسد. این نشان دهنده تداوم، انگیزه، بلوغ و پیشرفت است.

بلاک چین سازمانی و شرکتی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند

بلاک چین سازمانی بلافاصله پس از اوج گرفتن تاریخی بیت کوین به بالاترین سطح خود یعنی تقریباً 20،000 دلار، در سال 2017 شروع به جلب توجه کرد. از آن زمان به بعد، بلاک چین سازمانی به طور عمده به معنای شبکه‌های بلاکچین خصوصی تعریف می‌شود. این بلاکچین‌ها توسط کسب و کارها برای مواردی مانند مدیریت زنجیره تأمین استفاده می‌شود.

فضای بلاک چین سازمانی از سال 2017 کاملاً تغییر کرده است. به عنوان مثال، سال 2020 تعدادی از شرکتها از شبکه‌های عمومی‌به جای شبکه‌های خصوصی برای انجام کارهای خود استفاده می‌کنند. بیماری همه گیر کووید 19 نیز بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک را به استفاده از بلاکچین برای تضمین اثبات سلامت و احیای گردشگری سوق داده است. سرانجام، برخی از شرکت‌های بلاکچین امسال با گام برداشتن در جهت هدایت این بخش جدید، علاقه خود را به امور مالی غیرمتمرکز نشان داده‌اند.در زیر 12 شرکت ذکر شده است که امسال در فضای بلاک چین سازمانی پیشرفت کرده‌اند.

ارنست و یانگ

شرکت بزرگ ارنست و یانگ در پذیرش بلاکچین توسط شرکتها نقش فعالی داشته است. این شرکت تحقیقاتی را برای درک بهتر پتانسیل دارایی‌های دیجیتال انجام داد. ارنست و یانگ از اولین شرکت‌هایی بود که در سال 2016 فضای ارزهای دیجیتال را کاوش کرد. از آن زمان، EY جنبشی را برای پذیرش بلاک چین توسط شرکت‌های بزرگ هدایت می‌کند.

بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

ارنست-و-یانگ

به عنوان مثال، EY همچنان به توسعه بیس پروتکل کمک می‌کند، که از شبکه عمومی‌اتریوم به عنوان یک بستر و شبکه مقاوم در برابر دستکاری برای ثبت داده‌های تجاری استفاده می‌کند. در ماه مه 2019، EY کد نایت فال (Nightfall) خود را برای انجام معاملات خصوصی در بلاکچین اتریوم به صورت منبع باز آزاد کرد.

با حرکت به جلو، EY قصد دارد استفاده از اثبات نایت فال و دانش صفر را برای توسعه دهندگان آسان‌تر کند. پل برودی، مدیر تحقیقات بلاکچین در EY، قبلاً گفته بود که توسعه دهندگان در نهایت از ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز به ایجاد برنامه‌هایی با دانش صفر یا زی اپ‌ها (ZApps) با راه حل‌های EY بلاکچین تغییر جهت می‌دهند.

IBM

 بلاکچین منبع باز بیگ بلو (Big Blue) که توسط هایپرلجر (Hyperledger) تأمین می‌شود، فناوری مهمی‌است که به رشد بستر بلاکچین IBM کمک کرده است. به عنوان مثال، شبکه آی‌بی‌ام فود تراست (IBM Food Trust) در حال حاضر توسط تولید کنندگان عمده مواد غذایی مانند نستله (Nestlé)، دوله (Dole) و غول روغن زیتون چو (CHO) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

IBM

شبکه فود تراست به سال 2016 برمی‌گردد. این شبکه یکی از اولین نمونه‌های بلاک چین سازمانی است. این شبکه هنگام استفاده از بلاکچین IBM توسط والمارت Walmart برای یادآوری محصولات غذایی مورد نیاز ایجاد شد. یکی دیگر از پروژه‌های مهم ساخته شده توسط بلاکچین IBM، پلتفرم میکر تریدلنز (Maersk’s TradeLens) است. این شبکه به غول‌های حمل و نقل کمک می‌کند تا زنجیره تأمین خود را دیجیتالی کنند.

علاوه بر این، پلتفرم دیجیتال هلث پس (Digital Health Pass) از بلاکچین IBM برای کمک به ارائه مدارک بهداشتی قابل تأیید استفاده می‌کند. این شبکه نیز به دلیل همه گیری کرونا بسیار مهم شده است. همکاری بلاکچین IBM با شرکت نرم افزاری آمریکایی ردهت (Red Hat) از نظر توسعه منبع باز و استراتژی ابری که به شدت به فناوری بلاکچین متکی است قابل توجه است.

هدرا هشگراف

شبکه عمومی‌غیرمتمرکز هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) در سال 2016 با هدف کمک به توسعه دهندگان در ایجاد برنامه‌های کاربردی امن توسعه یافته است. از آن زمان، شبکه هدرا تحت لیسانس برخی از شرکت‌های، از جمله گوگل، IBM و بوئینگ تحت مالکیت و اداره قرار گرفت.

بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

هدرا-هش-گراف

هدرا اخیراً با انتشار برنامه سیف هلث چک (SAFE HealthCheck) خود، که برای آزمایش از راه دور کرونا اعمال می‌شود، مورد مهم استفاده از بلاکچین را نشان داده است. این برنامه در حال حاضر در دانشگاه ایالتی آریزونا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دانشگاه بیش از 70،000 دانشجو و کارمند را از راه دور آزمایش می‌کند. سپس تأیید وضعیت سلامت دیجیتال را ارائه می‌دهند. سرویس هدرا کانسز (Hedera Consensus)، راه حل بلاک چین سازمانی شرکت، همچنین برای موارد مهم دیگر استفاده از جمله اقدام به عنوان یک سیستم هشدار سریع برای حملات هوایی در سوریه مورد استفاده قرار می‌گیرد.آیکون لوپ

شرکت بلاک چین کره جنوبی آیکون لوپ (iconLoop) در سال 2016 تأسیس شد. این شرکت با هدف فعال کردن برنامه‌های واقعی بلاکچین در بخش‌های بانکی، بهداشت و درمان و دولت ایجاد شد. دفتر مرکزی این شرکت در سئول است. این شرکت بیش از 15 میلیون دلار بودجه جمع آوری کرده است. آیکون لوپ اخیراً اعلام کرده است که جزیره ججو (Jeju)، از بلاکچین آن‌ها برای برای ردیابی کرونا استفاده می‌کند. ججو یک نقطه داغ گردشگری در کره جنوبی است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

آیکوین-لوپ

همچنین قابل توجه است که کمیسیون خدمات مالی اخیراً سرویس احراز هویت غیرمتمرکز آیکون لوپ را در “جعبه خدمات و مقررات نوآورانه مالی” تأیید کرده است.

مجمع جهانی اقتصاد

شورای جهانی بلاکچین مجمع جهانی اقتصاد برای کمک به پیشرفت فناوری بلاکچین برای منافع عمومی‌جهانی ایجاد شد. به همین ترتیب، شورای WEF ابتکاراتی را آغاز کرده است که از بلاکچین شرکتی برای توسعه عمومی‌استفاده می‌کند. در ماه مه سال جاری، شورا لیستی از اصول بلاکچین را برای محافظت از حقوق افراد جامعه بلاکچین تهیه کرد.

بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

مجمع-جهانی-اقتصاد

درک خطرات و مزایای بلاکچین و حق ذخیره و مدیریت کلیدهای رمزنگاری در این لیست وجود دارد. شورای بلاکچین همچنین اخیراً اثبات مفهومی‌را برای ردیابی انتشار گازهای گلخانه‌ای از معادن و فلزات در سراسر شبکه بلاکچین راه اندازی کرده است. همچنین قابل توجه است که WEF معتقد است که بلاکچین‌ها می‌توانند سرمایه دیجیتال پایدار را فعال کنند.

پی پال

پی پل (PayPal)، یکی از بزرگترین سیستم‌های پرداخت آنلاین، از سال 2014 علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال و بلاک چین سازمانی داشته است. در این زمان بود که این شرکت اعلام کرد که از طریق برین‌تری (Braintree) به بازرگانان امکان پذیرش بیت کوین (BTC) را می‌دهد. این شرکت اظهار داشت که به دنبال راهی برای “درک چگونگی استفاده از بلاکچین شرکتی برای خدمت بهتر به بازرگانان و کاربران” است.

بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند

پی پال (PayPal)

در سال 2016، پی پال علاقه مند به ایجاد بلاکچین شرکتی خود شد تا معاملات پرسرعت را با استفاده از ارزهای دیجیتال فعال کند. این شرکت از اوایل سال 2021 اعلام کرد برنامه جدیدی برای پشتیبانی از ارز دیجیتال معرفی خواهد کرد. در ماه نوامبر سال جاری، پلتفرم معاملات و بازپرداخت ارز دیجیتال پی پل برای کاربران ایالات متحده فعال شد. پیش بینی می‌شود ورود اخیر پی پل به بازار ارزهای دیجیتال بر روند حرکت رو به جلو بیت کوین تأثیر گذاشته است.مایکروسافت

مایکروسافت غول نرم افزاری از طریق بازوی رایانش ابری خود، آزور (Azure)، بلاک چین سازمانی خود را به عنوان سرویس ارائه می‌دهد. بسیاری از شرکت‌ها مانند جی‌ای آویشن (GE Aviation) و استارباکس (Starbucks) از پلتفرم بلاکچین مایکروسافت برای مدیریت زنجیره تأمین استفاده می‌کنند. این شرکت می‌تواند نقش بسیار بزرگتری در توسعه بلاکچین داشته است.

مایکروسافت

اخیراً، مایکروسافت از همکاری با EY برای استفاده از بلاکچین اتریوم برای کپی رایت بازی‌های ایکس باکس Xbox خبر داد. در مورد همه گیری، فرودگاه آلبانی در حال آزمایش “برنامه ردیابی سلامتی” برای اطمینان از پاکیزگی سطوح داخل فرودگاه است. این برنامه توسط زنجیره بلوک مایکروسافت آزرو (Microsoft Azure) طراحی شده است. در ژوئن سال جاری، مایکروسافت برای کمک به ایجاد استانداردهای جهانی برای اکوسیستم‌های توکن دار، به مجمع اینترورک (InterWork) پیوست.

ویزا

غول پرداخت ویزا Visa از سال 2015 سرمایه گذاری خود را در راه اندازی بلاک چین سازمانی چین (Chain) انجام داد. ویزا از همان سال به بلاکچین و ارزهای دیجیتال علاقه نشان داده است. در اکتبر 2016، ویزا نسخه اولیه‌ای از ویزا بی تو بی کانکت (Visa B2B Connect) را طراحی کرد. این شبکه که توسط Chain اجرا می‌شود برای پردازش سریع و ایمن پرداخت‌‌‌های بین مشاغل در سطح جهانی استفاده خواهد شد.

شرکت-پرداخت-ویزا

تلاش‌های اولیه ویزا در فضای بلاکچین سرانجام به پیشرفت‌های پیشگامانه در فین تک تبدیل شد. به عنوان مثال، ویزا اکنون تعدادی کارت بدهی ارز دیجیتال مانند کارتهای بایننس و بلاک فای را تأمین می‌کند. در دسامبر سال جاری، ویزا با شرکت خدمات بلاکچین سیرکل (Circle) پیوست تا معاملات استیبلکوین (USDC) را با کارت‌های اعتباری خاص سازگار کند.

با این حال، علاقه روزافزون ویزا به فین تک نیز مورد بررسی قرار گرفته است. در ژانویه، ویزا شرکت فین تک پلید (Plaid) را خریداری کرد. این کار توسط وزارت دادگستری ایالات متحده مورد انتقاد قرار گرفت. سرانجام این خرید، دادخواستی علیه ویزا را در پی داشت.

جی پی مورگان

جی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) بزرگ‌ترین بانک در ایالات متحده و یکی از بزرگترین منابع مالی در جهان است. این سازمان در سال 2017 وقتی جی‌پی مورگان به مجمع شرکت‌های اتریوم پیوست علاقه خود را به بلاکچین نشان داد. این انجمن متشکل از شرکت‌های علاقه مند به پیشرفت بلاکچین اتریوم است.

جی-پی-مورگان

در سال 2018، این غول بانکی (Bitcoin Bible) را منتشر کرد. انجیل بیت کوین نکات مثبت و منفی سرمایه گذاری در رمزنگاری را برای سرمایه گذاران توضیح می‌دهد. در فوریه 2019، جی‌پی مورگان کوین (JPM) خود را برای کمک به بانکها در تسویه حساب معاملات معرفی کرد. این سکه در سال 2020 راه اندازی شد. جی‌پی مورگان همچنین بلاک چین سازمانی خود را برای شبکه اطلاعات بین بانکی ارائه خواهد داد. این شبکه یک کنسرسیوم بلاکچین متشکل از بیش از 130 شریک بانکی است که از فناوری دفتر توزیع شده برای افزایش انطباق استفاده می‌کنند. با این روش بانکها تاخیرهای پردازش را کاهش می‌دهند.

در حالی که جی‌پی مورگان به وضوح طرفدار بلاکچین است، این شرکت در طول سال موضع تندی نسبت به بیت کوین اتخاذ کرده است. با این حال به نظر می‌رسد که با ادامه رشد قیمت بیت کوین به بالاترین سطح جدید، این چشم انداز در حال تغییر است.بیس پروتکل

در مارس سال جاری میلادی معرفی شد. ابتکار بیس پروتکل به عنوان یک پروژه منبع باز اوآسیس (Oasis) جهت امکان همکاری پیشرفته برای برنامه‌های بلاکچین راه اندازی شد. بیس پروتکل با 14 شرکت وموسسه آغاز به کار کرد. این تعداد از آن زمان به بیش از 700 عضو تبدیل شده است. سازمان‌هایی مانند اکسنچر (Accenture) و کانسن سیس (ConsenSys) از این پروژه حمایت می‌کنند.

بیس-لاین-پروتکل

بیس پروتکل در تلاش است تا معضل قابلیت همکاری بلاکچین را حل کند. این شرکت در تلاش است تا سازمان‌های بیشتری را وارد بلاک چین اتریوم کند. در حال حاضر، شرکت‌های بزرگی مانند کوک وان آمریکای شمالی و SAP از بیس پروتکل برای همگام سازی و به اشتراک گذاری داده‌های تجاری بین چندین شرکت استفاده می‌کنند.

بیس پروتکل، با کمک شرکت بلاک چین سازمانی ارائه دهنده‌اش سرانجام راه را برای ورود به دیفای هموار کرد. این بلاکچین به شما این امکان را می‌دهد که اقلام با ارزش مانند داده‌های مالی موجود در فاکتورها را از طریق شبکه‌های مختلف منتقل کنید.

سلزفورس

غول نرم افزاری سلزفورس (Salesforce) اولین محصول مبتنی بر بلاکچین خود را در ماه مه 2019 عرضه کرد. این بلاک چین سازمانی با نام بلاکچین سلزفورس شناخته می‌شود. سلزفورس بلاکچین یک پلت فرم کم کد (low code) است که قدرت سیستم مدیریت ارتباط با مشتری سلزفورس یا CRM را افزایش می‌دهد.

سلزفورس

سلزفورس قبلاً گفته بود که بلاکچین آنها برای ارتباط مشاغل با تیم‌های IT برای هدایت ROI است. این محصول توسط تعدادی از شرکت‌ها مانند برند معروف خودروسازی ایتالیایی لامبورگینی برای احراز هویت اتومبیل لامبورگینی استفاده می‌شود.

در آوریل سال جاری، سلزفورس فناوری بلاکچین تجاری لایتیون (Lition) را ادغام کرد. لایتیون به این شرکت کمک کند تا از عدم تمرکز داده‌ها در CRM خود بهره ببرد. اخیراً، سلزفورس با IBM همکاری کرد تا دیجیتال هلث مبتنی بر بلاک چین IBM را به سیستم فروش سلزفورس بیاورد.

فوجیتسو

شرکت فناوری اطلاعات ژاپنی فوجیتسو علاقه خود را به فناوری بلاکچین از اوایل سال 2016 آغاز کرد. در سال 2017، غول فناوری اطلاعات اعلام کرد که در حال توسعه نرم افزار بلاک چین سازمانی خود است. این بلاکچین توسط هایپرلجر (Hyperledger) برای مدیریت، دسترسی و توزیع داده‌ها طراحی شده است. اندکی پس از این، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد راه حل بلاکچین شرکتی خود را تجاری کند. فوجیتسو به عنوان رقیب اصلی بلاکچین IBM معرفی شده است.

فوجیتسو

اخیراً، فوجیتسو به هویت دیجیتال علاقه مند شده است. این شرکت از راه حل بلاکچین شرکتی خود برای شناسایی هویت و اعتبار کاربران برای معاملات آنلاین استفاده می‌کند. قابل توجه است که سومین بانک بزرگ ژاپن، میزوهو Mizuho، همراه با غول پرداخت محلی JCB، قصد دارد یک سیستم همکاری پذیری هویت دیجیتال را که با راه حل بلاکچین فوجیتسو طراحی می‌شود، آزمایش کند.صحبت پایانی

در سال 2020 شاهد ورود بسیاری از شرکت‌‌‌های بزرگ به حوزه فناوری بلاکچین بوده ایم. این روند مطمئنا در سال 2021 تقویت خواهد شد. علاوه بر بازار ارزهای دیجیتال که در شروع سال با رکوردشکنی خود را به جریان اصلی اثبات کرد، فناوری بلاکچین نیز در حال ورود به جریان اصلی تجاری و شرکت‌‌‌های مادر تکنولوژی است. با این اوصاف به نظر می‌رسد سال‌‌‌های آینده حتی شگفت انگیزتر از سال 2020 دنبال شوند.

مطالب مرتبط
گس اتریوم و gwei چیست، هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟
الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟چگونه با فضای هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟
بیت پارس مرجع تخصصی آموزش بلاک چین و ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021