منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  استفاده از RSI: سه روش برای استفاده از شاخص مقاومت نسبی (RSI) به عنوان سیگنال فروش
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

استفاده از RSI: سه روش برای استفاده از شاخص مقاومت نسبی (RSI) به عنوان سیگنال فروش

واگرایی‌های نزولی و شرایط خرید بیش از حد در شاخص مقاومت نسبی، سیگنالی است که معامله گران می‌توانند هنگام بررسی بستن یک موقعیت به دنبال آن باشند. در این مقاله سه روش برای استفاده از RSI به عنوان سیگنال فروش را شرح می دهیم.

معامله تنها در صورتی سودآور است که هم خرید و هم فروش در زمان مناسب انجام شود. بسیاری از اوقات، معامله گران خیلی زود موقعیت‌های خود را می‌فروشند و سود خود را از دست می‌دهند. بعضی معامله گران در نقطه مقابل حتی پس از تغییر روند پوزیشن را حفظ می‌کنند. این هم منجر به از بین رفتن سود می‌شود و بسیاری از اوقات سود معامله را به ضرر تبدیل می‌کند.

در حالی که معامله با توجه به روند مهم است زیرنظر داشتن علائم برگشت و تغییر روند نیز مهم است. اگر معامله گران یاد بگیرند که این علائم هشدار دهنده را تشخیص دهند، می‌توانند بفهمند که کجا از قدرت خرید یا فروش خود استفاده کنند. استفاده از RSI برای یافتن نقاط خروج می تواند یک درس خوب برای بسیاری از تریدرهای جدید باشد.

یکی از ابزارهایی که می‌تواند به معامله گران کمک کند تا معکوس شدن روند را تشخیص دهند، شاخص مقاومت نسبی است.

اصول استفاده از شاخص مقاومت نسبی (RSI)

شاخص مقاومت نسبی یک نوسانگر حرکت است که میزان تغییرات قیمت را اندازه می‌گیرد. این شاخص بین 0 تا 10 یا 0 تا 100 حرکت می‌کند. RSI به طور کلی، برای تشخیص سطح خرید و فروش هر دارایی استفاده می‌شود.

خرید بیش از حد به این معنی است که یک دارایی بیش از ارزش ذاتی خود، چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت، خریداری شده است. این یک نشانه اولیه است که می‌تواند نشان دهنده آسیب پذیری قیمت باشد.

گاهی اوقات هم فروش بیش از حد انجام می‌شود. در این حالت دارایی با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود. بنابراین باید قیمت این دارایی رو به بالا برگردد.

اعداد RSI چگونه تفسیر می شوند

فرض بر این است که اگر شاخص مقاومت نسبی بین 50 تا 100 معامله شود، از حرکت صعودی و یا گاوها (bull) حمایت می‌کند. اگر شاخص مقاومت نسبی بین 0 تا 50 باشد، این نشان دهنده حمایت آن از حرکت نزولی و یا خرس ها (bear) است. درواقع عدد 50 در شاخص مقاومت نسبی خنثی تلقی می‌شود. این نقطه نشان دهنده تعادل میان خرس ها و گاوها است.

تنظیمات پیش فرض در اکثر نرم افزارهای نمودار تقریبا به شکلی یکسان است. در این نرم افزارها عدد بالای 70 به عنوان خرید بیش از حد و زیر 30 به عنوان فروش بیش از حد، تعیین می‌کند. با این حال، اگر معامله گران فقط از این مقادیر به عنوان راهنمای خرید یا فروش استفاده کنند، احتمالاً در مرحله خرسی خرید می‌کنند و در مراحل اولیه بازار گاوی می فروشند.

بنابراین، درک نحوه استفاده از این اعداد و فهم خرید و فروش بیش از حد برای به حداکثر رساندن سود، مهم است.برای درک بهتر این اصول، چند مثال را مشاهده می‌کنیم:

بایننس کوین

نمودار روزانه BNB

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، بایننس کوین (BNB) از سطح قبلی خود بالاتر قرار گرفته است. در مرحله بعدی روند صعودی خود را در فوریه سال جاری آغاز کرده است. با افزایش شاخص مقاومت نسبی به بالای 70 سکه به 52 دلار می‌رسد. این نشان دهنده ورود به منطقه بیش از حد خریداری شده است. با این حال اگر معامله گران در این مرحله دارایی را به فروش می رساندند، بخش عمده‌ای از سودهای آینده را از دست می‌دادند.

به یاد داشته باشید، هنگامی که یک سکه روند صعودی جدیدی را با شکست از محدوده مقاومت بحرانی آغاز می‌کند، احتمال باقی ماندن شاخص مقاومت نسبی در قلمرو خرید بیش از حد، زیاد است. این بدان سبب است که معامله گران حرفه‌ای شروع روند صعودی جدید را تشخیص داده اند. آنها بدون انتظار برای افت قیمت اقدام به خرید می‌کنند. به دلیل خرید مداوم، مقاومت شاخص نسبی برای مدت زمان قابل توجهی در محدوده خرید بیش از حد باقی می ماند. بنابراین در این حالت، موقعیت نباید بسته شود فقط به خاطر اینکه تا 70 افزایش یافته است.

چگونه می‌توان با استفاده از RSI، شرایط خرید بیش از حد را تشخیص داد؟

استفاده از RSI: سه روش برای استفاده از شاخص مقاومت نسبی (RSI) به عنوان سیگنال فروش

نمودار روزانه بایننس کوین

اگر شاخص مقاومت نسبی در این دوره اولیه به بالای 85 برسد، وقت آن است که احتیاط کنید. در این مثال جفت ارز بایننس کوین و تتر نشان می‌دهد که در 19 فوریه هنگامی که قیمت به بالاترین حود خود یعنی 348.70 دلار رسید، شاخص هم به بالاتر از 95 رسیده است.

به همین سبب این آلتکوین در 23 فوریه با 46٪ کاهش به قیمت 186.10 دلار رسید. در این مرحله خرید بیش از حد می‌شود و پیش بینی صعود دشوار است، از این رو معامله گران باید شاخص مقاومت نسبی را متوقف کنند تا از سود خود محافظت نمایند. این یعنی زمانی که شاخص مقاومت نسبی به سمت بالاتر از 85 حرکت کند احتیاط لازم است.

در 12 آوریل، شاخص مقاومت نسبی مجدداً به بالای 85 رسید و بالاترین نقطه محلی را به خود اختصاص داد. این نشان می‌دهد، معامله گران باید مراقب شاخص مقاومت نسبی حتی در مراحلی که بازار گاوی به بالای 85 می‌رسد باشند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که از فوریه تا اواسط ماه مه، شاخص مقاومت نسبی اصلاً وارد قلمرو فروش نشد. در طی مراحل صعودی، شاخص مقاومت نسبی معمولاً بین 40 تا 50 حرکت می‌کند. هنگامی که قیمت از بین 40 تا 50 کمتر شود، معامله گران باید محتاط باشند و به دنبال سایر علائم برای شروع موقعیت‌های لانگ باشند.

بیت کوین

استفاده از RSI: سه روش برای استفاده از شاخص مقاومت نسبی (RSI) به عنوان سیگنال فروش

نمودار روزانه بیت کوین

همانطور که در بالا نشان داده شد، بیت کوین (BTC) روند صعودی خود را در اکتبر 2020 آغاز کرد. توجه کنید که چگونه شاخص مقاومت نسبی در چند روز اول شروع بازار گاوی، جهش کرده و به بالای 70 رسیده است. با این حال، شاخص مقاومت نسبی در این مدت به منطقه بسیار خطرناک بالای 85 نرسیده است.

شاخص مقاومت نسبی در ژانویه به بالای 85 رسید. در اینجا معامله گرانی که در این مدت در حال فروش بودند یک قله محلی را به دست آوردند. با اصلاح قیمت، شاخص مقاومت نسبی از سطحی که خرید بیش از حد شده بود به سطح 40 رسید که فرصتی برای خرید معمول به معامله گران ارائه می‌داد.نمونه ای دیگر در بازار اتر

اتر (ETH) نیز در ماه نوامبر سال 2020 حرکت صعودی را آغاز کرد. با این حال شاخص مقاومت نسبی در قلمرو خرید بیش از حد پایدار نماند. شاخص مقاومت نسبی فقط در اوایل ژانویه از سطح 85 بالاتر رفت. تنها معامله گرانی که در این مرحله دارایی خود را فروختند، تواستند سود کنند. این نشان می‌دهد که هیچ شاخص یا استراتژی وجود ندارد که همیشه کارساز باشد.

استفاده از RSI: سه روش برای استفاده از شاخص مقاومت نسبی (RSI) به عنوان سیگنال فروش

نمودار روزانه اتریوم

با این وجود، معامله گران با رسیدن شاخص مقاومت نسبی به سطح 40، دو فرصت خرید دیگر پیدا کردند. این به آنها فرصتی می‌داد تا دوباره وارد بازار شوند و قسمت عمده‌ای از بازار صعودی باقی مانده را تصرف کنند.

شاخص مقاومت نسبی در تاریخ 11 مه به 83.46 افزایش یافت و بیشترین قیمت آلتکوین در 12 مه ایجاد شد. این نشان می‌دهد که سطح 85 همیشه کارساز نیست و معامله گران باید با احتیاط به قیمت نزدیک شوند.

تشخیص واگرایی‌های نزولی یا خرسی با استفاده از RSI

همانطور که قبلاً گفتیم شاخص مقاومت نسبی یک نوسناگر حرکت است. بنابراین، وقتی قیمت افزایش می‌یابد شاخص مقاومت نسبی نیز افزایش میابد. با این حال، در برخی مواقع شاخص مقاومت نسبی از عملکرد قیمت دور می‌شود. در این شرایط، اگر قیمت افزایش یابد، شاخص مقاومت نسبی ثابت می‌ماند.

این پدیده واگرایی منفی یا نزولی نامیده می‌شود. این یک نشانه هشدار دهنده است که می‌گوید ممکن است شاخص نزولی شود.

نمودار روزانه بیت کوین-2

نمودار فوق مثال خوبی از واگرایی منفی است که منجر به سقوط گسترده شده است. شاخص مقاومت نسبی بالاتر از 89 بود که بیت کوین در 8 ژانویه به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 41،950 دلار رسید. و همینطور که قیمت بیت کوین افزایش می‌یافت شاخص نیز با سرعت کمتری به سمت بالا حرکت می‌کرد و این نشانه کم شدن شتاب حرکت صعودی بود.

واگرایی منفی در استفاده از RSI

وقتی واگرایی منفی ایجاد می‌شود، معامله گران باید محتاط باشند و منتظر عکس العمل نزولی قیمت قبل از فروش باشند. در این حالت اگر میانگین پنجاه روز شاخص مقاومت نسبی سقوط کند نشانه شکست خواهد بود. اگر شاخص مقاومت نسبی در سطح 45 شکسته شود، نشانه این است که روند ممکن است به همین شکل طی شود.

هنگامی که بایننس کوین به بالاترین قیت خود یعنی 348.70 دلار رسید، شاخص مقاومت نسبی نیز به بالای 95 رسید پس قیمت به روند صعودی خود ادامه داد اما چون شاخص مقاومت نسبی با سرعت کمتری صعود می‌کرد سبب ایجاد واگرایی منفی شد.

این هشدار گسترده‌ای را به معامله گران داد که حرکت صعودی در حال ضعیف شدن است و آلتکوین برای تغییر روند آماده است. معامله گران می‌توانستند موقعیت‌های خود را بفروشند زمانی که شاخص مقاومت نسبی به زیر سطح 45 سقوط می‌کرد یا در طی میانگین بیست روز یعنی تا 15 مه شاخص افزایش نمی‌افت.

بررسی RSI در نمودار پولکادات

پولکادات (DOT) مثال خوبی است که در آن واگرایی منفی منجر به سقوط شدید می‌شود. با این حال، در این مورد هم شاخص مقاومت نسبی سیگنال فروش نمی‌دهد. بنابراین مهم است که تنها به یک شاخص اعتماد نکنید. شکست در زیر میانگین‌های متحرک نشانه‌ای از روند در حال تغییر بود و معامله گران می‌توانستند در آن نقطه فروش را آغاز کنند. در آن شرایط شاخص مقاومت نسبی در حال کاهش بود.

نمودار روزانه پولکاداتچرا واگرایی‌ها، نقاط مهم هستند؟

شاخص مقاومت نسبی، شاخص مهمی است که می‌تواند نشان دهنده پایان مرحله صعودی باشد. دقت زیاد به اعداد در قلمرو خرید بیش از حد و واگرایی منفی می‌تواند برای ثبت سود در موقعیت‌ها قبل از تغییر روند استفاده شود.

به جای تلاش برای خرید بیشتر، معامله گران باید زمانی که شاخص مقاومت نسبی و میانگین متحرک روند حرکت نزولی را نشان می دهند، سیگنال فروش را در نظر بگیرند.

این چند مورد از موارد استفاده از RSI برای یافتن نقاط خروج از بازار بود. موارد دیگری هم مطمئنا وجود دارد که می توانید با افزایش تجربه به آنها برسید. همان طور که همیشه گفتیم استفاده از یک شاخص مانند RSI نمی تواند سیگنال های دقیقی ارائه کند. همیشه باید با استفاده از چند شاخص به نقاط ورود و خروج مطمئن دست یابید.

مطالب مرتبط
اشتباهات تریدرهای ارز دیجیتال، 7 خطای رایجی که باید در زمان معامله از آن‌ها دوری کنید
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟
انواع شاخص تحلیل تکنیکال: شاخص پیشرو (Leading) و پسرو (Lagging) چیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس