منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)
5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

شاخص‌های تحلیل فنی، شناسایی الگوها و دریافت سیگنالهای خرید یا فروش در شرایط لحظه ای بازار را آسان‌تر می‌کند. در این مقاله 5 شاخص تحلیل تکنیکال (RSI، MA، MACD، StochRSI و BB) را برای شما توضیح خواهیم داد.

5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

شاخص‌ها مانند سلاح‌های برگزیده برای تحلیل گران تکنیکال با تجربه در صحنه نبرد هستند. هر بازیکن ابزارهایی را انتخاب می‌کند که به بهترین وجهی متناسب با سبک بازی منحصر به فرد او باشد. بعد از این تحلیلگر باید یاد بگیرد که چگونه بر مهارت خود بیافزاید. برخی دوست دارند به حرکت بازار نگاه کنند. برخی دیگر می‌خواهند هیاهوی بازار را نشنیده بگیرند و یا نوسانات را تعقیب نمایند.

اما کدام یک این‌ها بهترین شاخص‌های تکنیکال هستند؟ خوب، هر معامله گر چیز متفاوتی به شما می‌گوید. آنچه یک تحلیلگر سوگند یاد می‌کند، بهترین شاخص است ممکن است توسط دیگری کاملاً رد شود. با این حال، موارد بسیار مشهوری بین شاخص‌ها وجود دارد، مانند این 5 شاخص تحلیل تکنیگال (RSI، MA، MACD، StochRSI و BB) که ما برای شما گرد آورده‌ایم.

علاقمند هستید بدانید که 5 شاخص اصلی تحلیل تکنیکال چیست و چگونه می‌توانید از آنها استفاده کنید؟ پس همراه ما باشید.مقدمه

معامله گران از شاخص‌های تکنیکال استفاده می‌کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قیمت یک دارایی کسب کنند. این شاخص‌ها، شناسایی الگوها و دریافت سیگنالهای خرید یا فروش در شرایط بازار را آسان‌تر می‌کند. انواع مختلفی از شاخص‌ها وجود دارد. آن‌ها به طور گسترده توسط معامله گران روزانه، معامله گران نوسانگیر و حتی گاهی سرمایه گذاران بلند مدت استفاده می‌شوند. برخی از تحلیل گران حرفه‌ای و معامله گران پیشرفته حتی شاخص‌های خاص خود را ایجاد می‌کنند. در این مقاله، ما شرح مختصری از 5 شاخص محبوب تجزیه و تحلیل فنی یا تکنیکال ارائه می‌دهیم که می‌تواند در جعبه ابزار تجزیه و تحلیل بازار هر معامله گر، مفید باشد.

شاخص مقاومت نسبی در تحلیل تکنیکال (RSI)

5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

(Relative-Strength-Index-(RSI

RSI یک شاخص حرکت است که نشان می‌دهد یک دارایی بیش از حد خریداری یا فروخته شده است. این کار را با اندازه گیری اندازه تغییرات اخیر قیمت انجام می‌دهد (پیشفرض استاندارد دوره 14 واحد زمانی گذشته است – بنابراین 14 روز، 14 ساعت و غیره). سپس داده‌ها به عنوان یک اسیلاتور نمایش داده می‌شوند که می‌تواند مقداری بین 0 تا 100 داشته باشد.

از آنجا که RSI یک شاخص حرکت است، نرخ (حرکت) تغییر قیمت را نشان می‌دهد. این به این معنی است که اگر حجم در حالی که قیمت در حال افزایش است افزایش یابد، روند صعودی قوی است و خریداران بیشتری وارد عمل می‌شوند. در مقابل، اگر حجم در حالی که قیمت در حال افزایش است، کاهش یابد، ممکن است نشان دهد که فروشندگان به زودی ممکن است کنترل بازار را در دست بگیرند.

تفسیر سنتی RSI این است که وقتی بیش از 70 باشد، دارایی بیش از حد خریداری می‌شود. در مقابل زمانی که این شاخص زیر 30 باشد، بیش از حد فروخته می‌شود. به همین ترتیب، مقادیر شدید ممکن است نشان دهنده تغییر روند قریب الوقوع یا عقب نشینی باشد. حتی در این صورت، ممکن است بهترین کار این باشد که به این مقادیر به عنوان سیگنال مستقیم یا خرید مستقیم فکر نکنید. همانند بسیاری از تکنیک‌های دیگر تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA، (RSI ممکن است سیگنالهای غلط یا گمراه کننده‌ای ارائه دهد. بنابراین همیشه در نظر گرفتن سایر عوامل قبل از ورود به معامله مفید است.میانگین متحرک (MA)، تعقیب روند قیمت

5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)

(Moving-Average-(MA

میانگین متحرک با فیلتر کردن هیاهوی بازار و برجسته نمودن جهت روند، قیمت را تعقیب می‌کند. به این دلیل که میانگین متحرک براساس داده‌های گذشته قیمت است، یک شاخص با تأخیر است.

دو میانگین متحرک متداول میانگین متحرک ساده (SMA یا MA) و میانگین متحرک نمایی (EMA) است. SMA با در نظر گرفتن داده‌های قیمت از دوره تعریف شده و تولید میانگین ترسیم می‌شود. به عنوان مثال، SMA 10 روزه با محاسبه میانگین قیمت طی 10 روز گذشته ترسیم می‌شود. از طرف دیگر، EMA به گونه‌ای محاسبه می‌شود که به داده‌های اخیر قیمت، وزن بیشتری می‌دهد. این امر باعث واکنش بیشتر آن نسبت به اقدامات اخیر قیمت می‌شود.

همانطور که گفته شد، میانگین متحرک یک شاخص با تأخیر است. هرچه مدت طولانی‌تر باشد، تأخیر بیشتر خواهد بود. به همین ترتیب، SMA 200 روزه از SMA 50 روزه نسبت به اقدام اخیر قیمت واکنش کندتری نشان می‌دهد.

معامله گران معمولاً از رابطه قیمت با میانگین متحرک خاص برای سنجش روند فعلی بازار استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت برای مدت طولانی بالاتر از میانگین متحرک نمایی 200 روزه باقی بماند، دارایی ممکن است توسط بسیاری از معامله گران در بازار افزایشی فرض شود.

معامله گران همچنین ممکن است از کراس اوورهای متحرک به عنوان سیگنال خرید یا فروش استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر SMA 100 روزه از SMA 200 روزه عبور کند، ممکن است یک سیگنال فروش محسوب شود. اما این صلیب دقیقاً به چه معناست؟ این نشان می‌دهد که میانگین قیمت در 100 روز گذشته اکنون کمتر از 200 روز گذشته است. ایده فروش در اینجا این است که حرکت کوتاه مدت قیمت دیگر روند صعودی را دنبال نمی‌کند، بنابراین روند ممکن است معکوس شود.حرکت واگرایی همگرایی متوسط (MACD)

(Moving-Average-Convergence-Divergence-(MACD

از MACD برای تعیین حرکت یک دارایی با نشان دادن رابطه بین دو میانگین متحرک استفاده می‌شود. این شاخص از دو خط تشکیل شده است – خط MACD و خط سیگنال. خط MACD با کسر EMA 26 از 12 EMA محاسبه می‌شود. سپس این خط بر روی 9 EMA خط MACD – خط سیگنال رسم می‌شود. بسیاری از ابزارهای نمودارسازی نیز اغلب دارای هیستوگرام هستند که فاصله بین خط MACD و خط سیگنال را نشان می‌دهد.

با جستجوی واگرایی بین MACD و حرکت قیمت، معامله گران می‌توانند قدرت روند فعلی را درک کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت بالاتر می‌رود، در حالی که MACD نیز بالاتر می‌رود، ممکن است بازار به زودی معکوس شود. MACD در این مورد به ما چه می‌گوید؟ در حالی که قیمت در حال افزایش است شتاب کاهش می‌یابد، بنابراین احتمال وقوع عقبگرد یا برگشت وجود دارد.

معامله گران همچنین ممکن است از این نشانگر برای جستجوی تقاطع بین خط MACD و خط سیگنال آن استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر خط MACD از بالای خط سیگنال عبور کند، این ممکن است یک سیگنال خرید را نشان دهد. برعکس، اگر خط MACD از زیر خط سیگنال عبور کند، این ممکن است یک سیگنال فروش را نشان دهد.

MACD اغلب در ترکیب با RSI استفاده می‌شود، زیرا هر دو عوامل مختلف حرکت را اندازه گیری می‌کنند. فرض این است که با هم ممکن است چشم انداز فنی کامل‌تری در بازار داشته باشند.RSIتصادفی (StochRSI)

(Stochastic-RSI-(StochRSI

 RSI تصادفی یک نوسانگر حرکت است که برای تعیین خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد دارایی استفاده می‌شود. همانطور که از نامش پیداست، این شاخص تکنیکال یک مشتق RSI است، زیرا به جای داده‌های قیمت از مقادیر RSI تولید می‌شود. این شاخص با استفاده از فرمولی به نام فرمول نوسان ساز تصادفی در مقادیر RSI معمولی ایجاد می‌شود. به طور معمول، مقادیر RSI تصادفی بین 0 و 1 (یا 0 و 100) است.

با توجه به سرعت و حساسیت بیشتر، StochRSI می‌تواند سیگنالهای تجاری بسیاری ایجاد کند که تفسیر آنها مشکل است. به طور کلی، وقتی نزدیک به منتهی الیه فوقانی یا تحتانی دامنه خود است، بیشترین کاربرد را دارد.

قرائت StochRSI بالاتر از 0.8 معمولاً بیش از حد خریداری شده در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر مقدار زیر 0.2 بیش از حد فروخته شود. مقدار 0 به این معنی است که RSI در دوره اندازه گیری شده در کمترین مقدار خود قرار دارد (تنظیمات پیش فرض معمولاً 14 است). برعکس، مقدار 1 نشان دهنده این است که RSI در بالاترین مقدار خود در دوره اندازه گیری شده است.

مشابه استفاده از RSI، مقدار StochRSI بیش از حد خریداری شده یا فروخته شده به معنای معکوس شدن قیمت نیست. در مورد StochRSI، این به سادگی نشان می‌دهد که مقادیر RSI (که مقادیر StochRSI از آن گرفته شده است) نزدیک به قرائت اخیر آنها است. همچنین لازم به یادآوری است که حساسیت StochRSI نسبت به شاخص تکنیکال RSI بیشتر است، بنابراین تمایل دارد سیگنالهای کاذب یا گمراه کننده بیشتری تولید کند.باندهای بولینگر (BB)

(Bollinger-Bands-(BB

باندهای بولینگر نوسانات بازار و همچنین شرایط خرید و فروش بیش از حد را اندازه گیری می‌کنند. آن‌ها از سه خط تشکیل شده‌اند – باند میانی (SMA)، یک باند بالا و پایین. تنظیمات ممکن است متفاوت باشد، اما به طور معمول باندهای بالا و پایین دو انحراف استاندارد از باند میانی هستند. با افزایش و کاهش نوسانات، فاصله بین باندها نیز افزایش و کاهش می‌یابد.

به طور کلی، هرچه قیمت به باند بالاتری نزدیکتر باشد، دارایی ترسیم شده به شرایط خرید بیش از حد نزدیک می‌شود. برعکس، هرچه قیمت به باند پایین نزدیکتر باشد، ممکن است به شرایط فروش بیش از حد نزدیک شود. در بیشتر موارد، قیمت در محدوده باند باقی خواهد ماند، اما در موارد نادر، ممکن است از بالا یا پایین آنها عبور کند. گرچه این رویداد ممکن است به خودی خود سیگنال معاملاتی باشد، اما می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از شرایط شدید بازار نیز عمل کند.

مفهوم مهم دیگر BB ها، فشار نامیده می‌شود. این به دوره‌ای با نوسان کم اشاره دارد، جایی که همه گروهها بسیار نزدیک به یکدیگر هستند. این ممکن است به عنوان نشانه نوسانات بالقوه آینده استفاده شود. برعکس، اگر نوارها از یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند، ممکن است دوره‌ای از کاهش نوسانات در پیش باشد.صحبت پایانی

حتی اگر این 5 شاخص تحلیل تکنیکال داده‌ها را نشان دهند، مهم است که در نظر بگیریم که تفسیر آن داده‌ها بسیار ذهنی است. به همین ترتیب، همیشه عقب نشینی و بررسی اینکه تعصبات شخصی بر تصمیم گیری شما تأثیر می‌گذارد، مفید است. آنچه ممکن است سیگنال خرید یا فروش مستقیم برای یک معامله گر باشد، ممکن است فقط هیاهوی بازار برای فروشنده دیگر محسوب شود.

مانند اکثر تکنیک‌های تجزیه و تحلیل بازار، این 5 شاخص تحلیل تکنیکال در صورت استفاده در ترکیب با یکدیگر و یا سایر روش‌ها مانند تحلیل بنیادی یا فاندامنتا (FA) کارآمدی بیشتری دارند.

مطالب مرتبط
کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟
کندل استیک چیست
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether