منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  هفته جهنمی بیت کوین: 5 درسی که باید از اتفاقات هفته گذشته بازار ارزهای دیجیتال بیاموزیم
نتیجه انتخابات آمریکا باعث افت بازار ارزهای دیجیتال شد. بیت کوین به محدوده 15 هزار دلار بازگشت

هفته جهنمی بیت کوین: 5 درسی که باید از اتفاقات هفته گذشته بازار ارزهای دیجیتال بیاموزیم

رضا باغانی
1400/03/02
۰

دلیل سقوط بازار هرگز فقط یک چیز نیست. در هفته جهنمی بیت کوین ایلان ماسک، چین و مهاجمان سایبری همگی در سقوط دیگری سهیم بودند. اما دلایلی نیز برای خوش بینی وجود دارد.

چطور بیت کوین این هفته جهنمی را سپری کرد

این سقوط با سخنان ایلان ماسک در مورد بیت کوین آغاز شد و با یک خبر مبنی بر ممنوعیت دوباره رمزنگاری در چین پایان یافت. اخبار بد دیگری نیز در دنیای ارز دیجیتال به این بازی پیوستند. خبرهایی از جمله سقوط دردآور بازار و عصبانیت از نقش بیت کوین در تسهیل حمله سایبری گسترده به خط لوله انتقال نفت در ساحل شرقی مزید بر علت شدند. همه اینها باعث شد بیت کوین در آخر هفته کاملاً زیر 40000 دلار گیر بیفتد. در هفته جهنمی بیت کوین دیگر ارزها نیز از زخم‌های عمیقی رنج می‌برند.

با این حال سقوط به نظر اکثر کارشناسان به پایان خود رسیده است. این هفته هم مثل تمام روزهای ناخوشایند به پایان خود رسیده است. سوالی که برای اکثر فعالان بازار ارزهای دیجیتال مطرح است این است که در ادامه چه اتفاقاتی در انتظار بازار خواهد بود. با این حال ما در مورد چیز دیگری سخن می گوییم.

این‌ها شاید دلایل سقوط باشند اما چند نکته را باید در مورد هفته بد بیت کوین یادآور شویم. اول، پس از شش ماه از حرکت صعودی بازارهای رمزنگاری تصحیح قیمت به تأخیر افتاده بود. باید توجه داشت هیچ چیز، حتی بیت کوین، برای همیشه افزایش نمی‌یابد. همچنین، سقوط در بازار به ندرت فقط یک دلیل دارد. و این مورد این هفته بود که مجموعه‌ای از رویدادها، از کارهای ماسک گرفته تا معامله گرانی که از اهرم‌های بیش از حد استفاده کردند در این سقوط دخیل بودند.پنج نکته مهم در مورد هفته جهنمی بیت کوین

رمزنگاری هنوز مستعد سقوط است

از زمان تأسیس، بیت کوین و بازار گسترده رمزنگاری مستعد افزایش شدید قیمت و متعاقب آن سقوط‌های چشمگیر است. این اتفاق در سال 2013 افتاد که بیت کوین برای اولین بار به 1000 دلار رسید این اتفاق در اوایل سال 2018 به دنبال دیوانگی ICO در سال 2017 رخ داد. درست زمانی که قیمت بیت کوین از 20،000 دلار به 3000 دلار کاهش یافت.

و در این هفته جهنمی دوباره این اتفاق برای بیت کوین افتاد. با این حال باید توجه داشت شدت هر سقوط کمتر از سقوط قبلی بوده است. به طور حتم، افت 40 درصدی هنوز دردآور است، اما مانند افت 80 یا 90 درصدی دوره‌های قبلی نیست. علاقه مندان به بازار ارزهای دیجیتال باید بدانید، نوسان بخشی از این بازار است، بنابراین به آن عادت کنید.

بیشتر رسانه‌های جریان اصلی (هنوز) با ارزهای دیجیتال خصمانه رفتار می‌کنند

مطبوعات اصلی سالها بیت کوین را نادیده گرفتند و هنگامی که در مورد آن نوشتند، اصولاً برای تمسخر جامعه رمزنگاری بود. به نظر می‌رسید که این کینه ورزی در فضای رسانه‌ای (حتی در توییتر و شبکه‌های اجتماعی) تا حد زیادی کمرنگ شده بود. با این حال در این هفته جهنمی برای بیت کوین، برخی از منتقدان دوباره از غارهای خود خارج شدند. از جمله این منتقدان می‌توان نویسنده برجسته نیویورک تایمز، پل کروگمن، که بیت کوین را بی ارزش اعلام کرد برشمرد.

نویسنده وال استریت ژورنال نیز رمزنگاری را به فنتانیل (Fentanyl) نوعی داروی مخدر تشبیه کرد. حتی برخی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال نیز فریاد زدند که “خیانت” ایلان ماسک می‌تواند سرانجام “ضعف ارزهای دیجیتال را فاش کند”. آنها همچنین زخمی بر زخم‌های صنعت ارزهای دیجیتال افزودند. در همین حال، رویترز و سایر رسانه‌های مهم با ارائه اخبار نادرست از چین آتش به انبار باروت ترس و وحشت مردم ریختند. رویترز در این گزارش از تصمیم چینی‌ها به عنوان یک ممنوعیت جدید یاد کرد، در حالی که این خبر تکرار ممنوعیت موجود در این کشور بود. این را می‌توان خصمانه‌ترین رفتار یک خبرگزاری با سرمایه گذاران یک کلاس دارایی جهانی نامید.

سو شهرت بیت کوین در هفته جهنمی یک مشکل بزرگ بود

در خواست مهاجمان سایبری مبنی بر پرداخت باج از طریق بیت کوین در ازای باز کردن قفل خط لوله انتقال نفت. این امر دلیل بیشتری برای کسانی که تمام رمزنگاری را بیش از ابزاری برای مجرمان نمی‌دانند فراهم می‌کند. در همین حال، گروه منتقدانی که می گویند بیت کوین تهدیدی برای محیط زیست است، بلندتر شده است.

هر دو ادعا اغراق آمیز هستند. این را هم ما می دانیم هم منتقدان سرسخت که چشمشان را بر روی حقیقت بسته‌اند. با این وجود این واقعیت که آنها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند نشان می‌دهد که رمزنگاری، دوازده سال پس از حضور در دنیا، هنوز دارای یک سوشهرت است.

بخشی از این امر ناشی از جهل و نگرش‌های جاافتاده است، اما بخشی از آن به دلیل شعارهای خود جامعه رمزنگاری است. بسیاری از افراد در رمزنگاری به جای ارائه مخالفت‌های قابل تأمل، تمایل دارند که علیه هر کسی که از پروژه‌های آنها انتقاد می‌کند، دست به حمله قبیله‌ای بزنند. در همین حال، بسیاری از برجسته‌ترین تأثیرگذاران رمزنگاری به جای کمک به بلوغ صنعت، چشمهای لیزری را به چالشی عجیب تبدیل کرده‌اند. این برخورد قهری جامعه رمزنگاری باعث شده است اکثر افراد تازه وارد هیچ چیز جز افزایش و کاهش قیمت بیت کوین را نبینند. به جای ارج نهادن به ارزش‌های پروژه نکته مهم همیشه افزایش قیمت ارزها است.

اینجاست که به نظر می‌رسد جامعه ارزهای دیجیتال به مبلغانی بهتر نیاز دارد. کسانی که در توییتر فقط در مورد ثروتمند شدن یا نشدن توییت نکنند. در هنگام سقوط حقایق را به مردم بگویند نه اینکه با پیش بینی‌های توهمی مردم را به بازار امیدوار کنند.کوین بیس (Coinbase) و بایننس (Binance) دوباره همه را ناامید کردند

در میان سقوط رمزنگاری، کوین بیس صرافی شاخص صنعت، دچار خاموشی‌های گسترده‌ای شد. این باعث شد که ترس بیش از پیش بر اردوگاه تازه واردان بازار مسلط شود. چگونه هنوز این اتفاق می افتد؟ با توجه به اینکه افزایش حجم معاملات بخشی منظم از صنعت است و کوین بیس و دیگر صرافی‌ها وقت کافی برای آماده سازی داشتند، دیگر هیچ بهانه‌ای برای این شکست‌های فناوری وجود ندارد.

تنها نتیجه گیری در حال حاضر این است که این یک کار عمدی است. به نظر می‌رسد کوین بیس تصمیم گرفته است تا خاموشی‌ها را تحمل کند به جای اینکه برای جلوگیری از آنها برای زیرساخت‌های اضافی و سرورها هزینه نماید. این ممکن است در کوتاه مدت باعث صرفه جویی در هزینه‌های شرکت شود. با این حال مشخص است که آسیب بلند مدت این مشکلات می‌توانند تا چه اندازه برای جامعه ارزهای دیجتال هزینه بر باشد.

بایننس نیز در میان سقوط خاموش شد. این صرافی در هر حرکت تند بازار خاموشی‌های گسترده‌ای را گزارش می‌کند. حتی اپ تجاری رابین هود (Robinhood) تقریباً هر بار که دوج کوین افزایش قیمت می‌یابد با اختلال موجه می‌شود.

این مشکل دو دلیل می‌تواند داشته باشد. یا این خاموشی‌ها عمدی و برای کسب سود و کنترل ضرر در حرکت‌های تند قیمتی رخ می‌دهد؛ و یا شرکت‌هایی با میلیاردها دلار درآمد آنقدر خسیس هستند که هنوز فکری به حال زیرساخت‌های خود نکرده‌اند.

بنیان‌های بازار ارزهای دیجیتال پس از هفته جهنمی بیت کوین هنوز سالم هستند

بیایید هفته جهنمی بیت کوین را در یک نمای بزرگتر بررسی کنیم. حتی وقتی قیمت ارزهای دیجیتال شروع به سقوط کرد و رسانه‌ها در حال نفرت پراکنی درباره بیت کوین هستند، فضای کافی برای خوش بینی وجود دارد. بر خلاف رونق ICO در سال 2017 که شرکت‌ها صدها میلیون دلار را از طریق وعده‌های دروغ جمع آوری کردند، امسال با مجموعه‌ای خیره کننده از پروژه‌ها – از دیفینیتی (Dfinity) تا یونی سواپ (Uniswap) – همراه با جهش‌های عظیم روبرو هستیم. بازار ارزهای دیجیتال دیگر شرط بندی انتزاعی درباره آینده نیست، بلکه یک واقعیت رو به رشد است. این صنعت اکنون در اطراف ما وجود دارد. این فناوری واقعی‌تر و هیجان انگیزتر از همیشه است و وحشت‌های این هفته فقط یک چشم انداز موقت است.داستان پایانی

در یوتوب می‌توانید ویدیوهای استاد وقت MIT، گری گنسلر را که در حال تدریس رمزنگاری به دانشجویان است، تماشا کرد. وی پرسید که چند نفر از شما بیت کوین دارید؟ تک تک آنها جواب مثبت دادند. این ویدیو در سال 2018 ضبط شده بود. امروز، آن دسته از دانشجویان از معتبرترین دانشگاه‌های کشور به دنیای مالی گسترده‌ای وارد شده‌اند. این در حالی است که گنسلر، استاد آنها، اکنون رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا SEC است. پس بیایید این هفته جهنمی برای بیت کوین را فراموش نکنیم و به یاد بیاوریم بازار ارزهای دیجیتال تا چه حد پیشرفت کرده است.

مطالب مرتبط
رکورد اخیر بیت کوین قیمت را به بالاتر از 52 هزار دلار رساند، اتریوم به 2000 دلار نزدیک‌تر شد.
مشکل کوین بیس در هنگام تجمع خریداران: دلیل از کار افتادن سایت این صرافی چیست؟
کلاهبرداری اتریوم به وسیله پلتفرم مای کریپتو MyCrypto در آینده متوقف می شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان