منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  دلایل سقوط بازار کریپتو: 5 عامل اصلی که روز چهارشنبه باعث خروج 500 میلیارد دلار از بازار شد
دلایل سقوط بازار کریپتو

دلایل سقوط بازار کریپتو: 5 عامل اصلی که روز چهارشنبه باعث خروج 500 میلیارد دلار از بازار شد

بحران بازار ارزهای دیجیتال در این هفته تنها یک دلیل نداشته است. در اینجا دلایل سقوط وحشتناک بازار کریپتو در روز چهارشنبه را توضیح خواهیم داد. در این اصلاح عمیق حدود 500 میلیارد دلار از بازارهای ارز دیجیتال خارج شد.

تحلیلگران این سقوط را با سقوط مارس سال 2020 مقایسه می‌کنند. با توجه به روند کلان بازار، ارزهای دیجیتال هنوز در بازار گاوی به سر می‌برند. به نظر می‌رسد بازار به انتهای اصلاح دردناک خود رسیده است. در طول این سقوط صرافی‌های بایننس و کوین بیس از دسترس خارج شدند که این عامل باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران ضررهای بیشتری را متحمل شوند.دلایل سقوط بازار کریپتو در روز چهارشنبه

بازارهای ارزهای دیجیتال در روز چهارشنبه یک اصلاح وحشیانه را به خود دید. در این میان بیت کوین بیش از 30 درصد سقوط کرد و به حدود 32000 دلار رسید. سایر ارزها، از جمله اتریوم، بایننس کوین و دوج کوین، بیش از این ارز سقوط کردند. سقوط گسترده بازار کریپتو در روز گذشته بدان معنی است که بیش از 500 میلیارد دلار ارزش از این بازار خراج شده است. اگر به تایم فریم یک هفته گذشته نگاه کنیم این رقم به حدود 800 میلیارد دلار می رسد.

اکنون سرمایه گذاران به دنبال پاسخ هستند. بسیاری از دارندگان رمزنگاری بیش از دو سوم ثروت خود را یک شبه از دست داده‌اند. با اینکه بسیاری با یک توضیح ساده (توییت ها و نظرات ایلان ماسک) این بحران را ارزیابی می‌کنند، واقعیت این است که حوادثی به این بزرگی به ندرت به خاطر یک واقعه ایجاد می‌شوند. می‌توان دلایل زیادی را برای این سقوط دراماتیک در بازار کریپتو نام برد.

چین دوباره رمزنگاری را ممنوع کرد

روز سه شنبه، آژانس خبری جهانی رویترز با انتشار یک عنوان دراماتیک عنوان کرد که چین ارز دیجیتال را ممنوع کرده است. این خبر در واقع، نکته جدید و عجیبی به همراه نداشت. بانک مرکزی این کشور و تعداد معدودی از شرکت‌های پرداخت، قوانین محدود کردن معاملات رمزنگاری را که از سال 2017 در حال اجرا بودند، رعایت می‌کردند.

با این حال تنش و نگرانی سرمایه گذاران با این خبر دو چندان شد. در جایی که هزاران نفر و دیگر خبرگزاری‌ها گزارش اصلی رویترز را حاکی از آن می‌دانستند که قوانین سخنگیرانه تری در مورد ارزهای دیجیتال در این کشور به اجرا در خواهد آمد. این باعث شد که نگرانی در رسانه‌های اجتماعی در مورد قطب اصلی ماینینگ بیت کوین به بیشترین سطح خود برسد. همه اینها سرمایه گذاران رمزنگاری زیادی را که از قبل متزلزل بودند به صرافت نقد کردن دارایی‌هایشان انداخت.

تاثیر ایلان ماسک از دلایل اصلی سقوط بازار رمزنگاری

به نظر اکثر سرمایه گذاران مدیر عامل تسلا در هفته گذشته به تنهایی باعث ویرانی بازارهای رمزنگاری شده است. وی با استفاده از توییت ها و شبکه‌های رسانه‌ای قیمت دوج کوین و بیت کوین را پامپ و در نهایت دامپ کرد. این شامل توییت های ماسک در آخر هفته گذشته است. این توییت ها حاکی از آن بود که تسلا 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خود را تخلیه می‌کند. این توییت موجی از فروش را ایجاد کرد که به نوسانات گسترده بازار رمزنگاری در این هفته کمک کرد. این شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل سقوط سیاه بازار کریپتو در روز چهارشنبه بود.

مزخرفات ماسک همچنین دلایل فراوانی برای خرس‌های بازار رمزنگاری جهت دامن زدن به سقوط فراهم کرده است. منتقدان بازار می گویند توانایی یک مرد در چرخش بازارها نشانگر عدم رشد صنعت رمزنگاری است. به نظر سرمایه گذاران بزرگ این بازار فاقد اصول صحیح برای سرمایه گذاری‌های کلان است.

به نظر می‌رسید دیروز ماسک برای نجات پادشاه ارزهای دیجیتال تلاش می کند. او با اظهاراتی که نشان می‌دهد او همچنان به حفظ دارایی‌های بیت کوین خود ادامه می‌دهد، به توییتر بازگشت.پوزیشن های لانگ و اهرمی معامله گران منحل شد

انحلال در بازار باعث فروش اولیه نشد اما به تشدید آن کمک کرد. به زبان ساده، آنچه اتفاق افتاده این است که بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از پول قرض گرفته شده (اهرم) روی بیت کوین شرط بسته‌اند، به همان روشی که سرمایه گذاران خرده فروشی می‌توانند بر اساس سهامی که از قبل دارند، از کارگزاران پول قرض بگیرند. وقتی قیمت‌ها نسبتاً ثابت بمانند یا افزایش پیدا کنند این کار پر سود است. اما وقتی قیمت‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد، بنگاه‌های معاملاتی گمراه می‌شوند و از شرکت‌ها می‌خواهند وثیقه اضافی ارسال کنند. اگر تریدرها نتوانند این کار را انجام دهند، کارگزاری‌ها تجاری موقعیت‌های معامله گران را تصفیه می‌کنند تا میزان ضرر خود را پوشش دهند.

این همان چیزی است که روز چهارشنبه اتفاق افتاد، زیرا صرافی‌ها بیش از 8 میلیارد دلار موقعیت اهرمی لانگ را منحل کردند. این انحلال گسترده منجر به طغیان سفارشات فروش در بازار وحشت زده شد. این عامل خود باعث فروش بیشتر شد. شاید این فروش آبشاری یکی از اصلی‌ترین دلایل سقوط بازار کریپتو در روز گذشته بود.

نگرانی در مورد ذخایر “استیبل کوین” تتر

تتر مدت طولانی است که وسیله اصلی معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال مختلف محسوب می‌شود. از نظر تئوری، تتر یک استیبل کوین است. به این معنی که این ارز دیجیتال برای نگه داشتن ارزش ثابت طراحی شده است. تتر به دلار آمریکا متصل می‌شود، این بدان معناست که هر توکن تتر (USDT) باید با یک دلار آمریکا پشتیبانی شود. مشکل این است که شرکت پشتیبان تتر از اثبات اینکه عرضه در گردش این ارز دیجیتال با ذخیره کامل دلار پشتیبانی می‌شود، امتناع ورزیده است.

هفته گذشته، تتر نمودار تقسیم بندی ذخایر خود از سال 2014 را منتشر کرد. آنچه نشان داده شد برای منتقدان آن چندان دلگرم کننده نبود. این نمودار نشان داد که عمده ذخایر آن در اوراق بهادار و وامهای مختلف سرمایه گذاری شده است. علاوه براین 1/4 عرضه در گردش تتر اصلاً با دارایی‌های مالی پشتیبانی نمی‌شود. در همین حال، تتر از استخدام حسابرس استاندارد خودداری می‌کند.

نگرانی در مورد تتر چیز جدیدی نیست. بسیاری می گویند منتقدان این ارز با توهم توطئه سعی در برهم زدن بازار دارند. اما زمان وقوع سقوط بازار کریپتو در این هفته مصادف است با ضرب الاجل برای تتر جهت ارائه سوابق مالی جدید به دادستان کل نیویورک. این امر منجر به بحث‌های مختلف در ردیت و سراسر رسانه‌های اجتماعی شد. بنابراین به نظر می‌رسد این دو رویداد به هم متصل هستند.

فرا رسیدن روز مالیات

این توضیح پیش پا افتاده بلکه در عین حال معقول و منطقی برای حداقل برخی از فروش‌های اخیر است. 17 مه آخرین روز ثبت مالیات برای بسیاری از آمریکایی‌ها بود. کسانی که سال گذشته به طور فعال معامله رمزنگاری کردند، احتمالاً سال 2021 را با سود زیادی به پایان رساندند. بنابراین آنها مالیات این درآمد هنگفت را به خدمات درآمد داخلی بدهکار بودند. به همین ترتیب، ممکن است بسیاری از دارندگان رمزنگاری ایالات متحده در این هفته یک قسمت از دارایی‌های خود را برای پرداخت پول به عمو سام فروخته باشند.

دلایل فرعی سقوط بازار کریپتو

لیست فوق جامع نیست. بازارهای گسترده‌تر به دلیل عوامل اقتصادی کلان، مانند هشدارهای تورم و تصمیمات اخیر دولت ایالات متحده و بانک مرکزی این کشور در مورد پایبند بودن به سیاست‌های مالی و پولی (مانند پرداخت بسته‌های حمایتی، هزینه‌های کسری و نرخ بهره پایین)، در لبه بازار قرار دارند.

از سوی دیگر کنترل نسبی وضعیت همه گیری کروناویروس می‌تواند بسیاری از افراد را به سمت سرمایه گذاری مجدد در بازارهای سنتی سوق داده باشد. آغاز به به کار بنگاهها و کسب و کار باعث خروج سرمایه جهت استغال در دنیای واقعی می‌شود.

همه اینها باعث ایجاد ترس و عدم اطمینان گسترده شده است. ترسی که با توقف بیت کوین زیر مارک 60 هزار دلار سرمایه گذاران تازه وارد را از ادامه بازار گاوی ناامید کرده بود. از طرفی بسیاری از نهنگ‌ها برای خرید با تخیفیف بیت کوین دارایی‌های خود را نقد کردند و منتظر پنیک سل در بازار شدند. جالب است بدانید در روز گذشت خریدهای بزرگی در قیمت 32 هزار دلار صورت گرفت.به نظر می‌رسد بیت کوین پس از تصحیح چشمگیر تثبیت می‌شود

بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان توانست پس از سقوط دیروز تا حدی ضررهای تقریباً 30 درصدی سرمایه گذاران را برگرداند.

بیت کوین درست بعد از ساعت 9 صبح در نیویورک به پایین‌ترین سطح 30،000 دلار فرو ریخت. با این حال از ساعت 11.25 صبح روز پنجشنبه با قیمت 38612 دلار معامله شد.

اتر، نزدیک‌ترین رقیب بیت کوین در فضای رمزنگاری، روز چهارشنبه 40٪ از ارزش خود را از دست داد. این ارز قبل از بازیابی تا قیمت 2466 دلار از 11.25 صبح روز پنج شنبه در هنگ کنگ، تا کمی بالاتر از 2000 دلار سقوط کرد.

فروش دیوانه وار در روز چهارشنبه باعث اختلال در صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال، از جمله کوین بیس و بایننس شد.

بیت کوین اخیراً حرکات عظیمی را در قیمت خود مشاهده کرده است. بنا به نظر اغلب تحلیل گران سقوط روز گذشته بیشتر اصلاح قیمت در بازار ارزهای دجیتال بوده است. با توجه به دلایل نه چندان جدی این سقوط و بازیابی حدود 30 درصدی بازار می‌توان حدس زد که روند صعودی پس از یک دوره ادغام از سر گرفته خواهد شد. بدیهی است که کسی از آینده بازار خبر ندارد.

مطالب مرتبط
بیت کوین و رشد آلتکوین ها: BTC از 30 هزار دلار عبور می کند یا آلت سیزن آغاز شده است
حباب بیت کوین یا علاقه اجتناب ناپذیر بازار؟ آیا خرید بیت کوین 40000 دلاری درست است
درس‌هایی از دوج کوین: DOGE چه چیزی در مورد آینده سیستم‌های مالی به ما می‌آموزد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان