منو
خانه  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند
سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند

سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند

با حرکت سیستم مالی غیرمتمرکز با سرعت سرسام آور، درک تک تک پروژه‌های جدید جهت سرمایه گذاری در دیفای، دشوار است. تجزیه و تحلیل فاندامنتال به دنبال تعیین میزان ارزشمند بودن هر پروتکل است. با استفاده از شاخص‌هایی، سرمایه گذاران و معامله گران می‌توانند تصمیمات بهتری در مورد موقعیت‌های خود بگیرند.

سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند

اگز نمی‌دانید چگونه می‌توانید ارزش “ذاتی” دارایی‌های دیفای را اندازه گیری کنید؟ برای کسب اطلاعات در مورد مهم‌ترین معیارها جهت انجام این کار، مقاله ما را مطالعه کنید.

سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند

سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند

مقدمه

امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) با چنان شتابی پیش می‌رود که پیش بینی آینده آن بسیار دشوار است، چه رسد به اینکه به موقع پروژه‌های جدید را ارزیابی کنید. چیزی که آن را حتی بیشتر به چالش می‌کشد فقدان یک رویکرد استاندارد است. روش‌های مختلفی برای اندازه گیری و مقایسه پروتکل‌های دیفای وجود دارد.

هرچند جای نگرانی نیست. برخی از شاخص‌های متداول موجودند که می‌توانند منابع خوبی برای کسب اطلاعات در دنیای دیفای باشند. از آنجا که مقدار قابل توجهی از داده‌ها به صورت عمومی در دسترس است، استفاده از این شاخص‌ها برای هر کسی که مایل به سرمایه گذاری در دیفای باشد، آسان است.

ارزش کل قفل شده”TVL) “Total Value Locked)

همانطور که از نامش پیداست، ارزش کل قفل شده (TVL) مجموع وجوه قفل شده در یک پروتکل دیفای است. شما می‌توانید TVL را تمام نقدینگی موجود در استخرهای نقدینگی پروتکل معینی بدانید. به عنوان مثال، در صرافی یونی‌سوآپ (Uniswap) ارزش کل قفل شده به معنای میزان وجوهی است که توسط ارائه دهندگان نقدینگی به استخرهای نقدینگی این پروتکل واریز می‌شود.

TVL می‌تواند یک داده مفید باشد که به شما تصویری کلی درباره علاقه به پروژه های دیفای می‌دهد. TVL همچنین می‌تواند در مقایسه “سهم بازار” پروتکل‌های مختلف دیفای مؤثر باشد. این امر به ویژه برای سرمایه گذارانی که به دنبال پروژه‌های تازه نفس و خلوت دیفای هستند، مفید خواهد بود.

شایان توجه است که چگونه TVL را می‌توان با استفاده از واحدهای مختلف اندازه گیری کرد. به عنوان مثال، TVL قفل شده در پروژه‌های اتریوم معمولاً با ETH یا USD اندازه گیری می‌شود.

نسبت قیمت به فروش “P/S ratio) “Price-to-sales ratio)

در مورد بازارهای سنتی، نسبت قیمت به فروش (P/S ratio) قیمت سهام شرکت را با اندازه گیری درآمد آن اندازه گیری می‌کند. سپس از این نسبت برای تعیین ارزش سهام آن استفاده می‌شود.

از آنجا که بسیاری از پروتکل‌های دیفای در حال حاضر درآمدزایی دارند، می‌توان از معیار مشابهی برای آنها نیز استفاده کرد. اما چطور می‌توان از این شاخص استفاده کرد؟ شما باید سرمایه بازار پروتکل را بر درآمد آن تقسیم کنید. ایده اصلی این است که هرچه نسبت کمتر باشد، پروتکل کم ارزش‌تر است.
به خاطر داشته باشید که این روش قطعی برای محاسبه ارزش پروتکل نیست. اما می‌تواند در ارائه یک نمای کلی از اینکه بازار چقدر برای یک پروژه ارزش قائل است، مفید باشد.

بازارساز خودکار (Automated Market Maker) یا AMM چیست و چگونه کار می کند؟


عرضه توکن در صرافی‌های متمرکز

استراتژی دیگر شامل مرور عرضه توکن در صرافی‌های ارزهای دیجیتال است. وقتی فروشندگان می‌خواهند توکنهای خود را بفروشند، این کار را معمولاً در صرافی‌های متمرکز (CEX) انجام می‌دهند. البته  گزینه های زیادی در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در دسترس کاربران است که نیازی به اعتماد به واسطه ندارند. با این حال، صرافی‌های متمرکز تمایل به توکن‌های بسیار قوی‌تری دارند. به همین دلیل است که توجه به عرضه توکن در CEX مهم است.

مساله دیگر در مورد میزان عرضه توکن است. وقتی تعداد زیادی توکن در صرافی‌ها وجود دارد، ممکن است فشار فروش زیاد باشد. از آنجا که دارندگان و نهنگ‌ها دارایی‌های خود را در کیف پول خود نگه نداشته‌اند، احتمال دارد که به دنبال فروش این توکن‌ها باشند.

به خاطر داشته یاشید، بسیاری از معامله گران از دارایی‌های خود به عنوان وثیقه برای معاملات مارجین یا معاملات آتی استفاده خواهند کرد. بنابراین، وجود میزان زیاد توکن در صرافی لزوماً به معنای فشار فروش بالا نیست. با این حال وجود توکن های فراوان در صرافی‌های مختلف می‌تواند نشانه اتفاق مهمی در آینده باشد.

تغییر میزان توکن‌ها در صرافی‌ها

بررسی میزان معاملات روزانه و جابه‌جایی توکنها نیز می‌تواند مفید باشد. معاملات زیاد حول یک توکن در صرافی‌ها اغلب می‌تواند نشان دهنده افزایش نوسانات باشد. همین طور واریز و برداشت توکن‌ها از کیف پولهای دیگر.

اگر مقدار قابل توجهی توکن از CEX خارج شود، ممکن است نشان دهد که نهنگ‌ها در حال جمع کردن آن توکن خاص هستند. اگر آن‌ها می‌خواستند توکن‌های خود را بفروشند، چرا آنها را به کیف پول خودشان منتقل کردند؟ به همین دلیل نظارت بر حرکات توکن‌ها در بازار می‌تواند مفید باشد.

تعداد آدرس منحصر به فرد

مورد دیگر بررسی تعداد آدرس‌های منحصر به فردی است که از توکن نگهداری می‌کنند. به صورت معمول، آدرس‌های بیشتر با کاربران بیشتر و پذیرش روزافزون ارتباط مستقیم دارد.

اگرچه این یک معیار مطمئن نیست. هر کسی می‌تواند هزاران آدرس ایجاد کند و توکن‌ها را بین آنها توزیع کند. با این کار، تصور استفاده گسترده را ایجاد می‌کند. مانند هر معیار در تحلیل فاندامنتال، شما باید تعداد آدرس منحصر به فرد را در کنار سایر عوامل بررسی کنید.

لارک دیویس : پنج دارایی بی نام و نشان دیفای می‌توانند سودهای چند برابری داشته باشند

استفاده واقعی، غیراز خرید و فروش در صرافی‌ها

مساله مهم دیگر این است که این توکن‌ها حتماً استفاده واقعی داشته باشند. بسیاری از توکن‌ها بدون داشتن استفاده واقعی منتشر می‌شوند. با یک هایپ وارد بازار می‌شوند اوج قیمتی عجیبی را لمس می‌کنند و سپس از گردونه خارج می‌شوند.

درک اینکه توکن خاصی برای چه چیزی استفاده می‌شود جهت فهمیدن ارزش واقعی آن حیاتی است. در حالت ایده آل، شما این را با مشاهده تعداد معاملات انجام شده برای اهداف سفته بازی اندازه گیری می‌کنید. این کار می‌تواند دشوار باشد. با این حال یک شروع خوب است. برای این کار شما باید میزان نقل و انتقالات توکن خارج از صرافی‌ها را اندازه گیری کنید. هدف در اینجا بررسی این است که آیا مردم از این توکن استفاده می‌کنند یا خیر.

نرخ تورم

توکنی با عرضه کم مطمئناً توکن خوبی است. البته این صد در صد نیست. یکی دیگر از معیارهای حیاتی برای بررسی، نرخ تورم است. عرضه اندک اولیه، عرضه کم در طولانی مدت را تضمین نمی‌کند، به خصوص اگر توکن های جدید به طور مداوم تولید شوند. نرخ تورم اندک یا عرضه محدود مثل آن چیزی که در بیتکوین شاهدش هستیم می‌تواند ارزش توکن را به مرور زمان افزایش دهد.

این بدان معنا نیست که همه پلتفرم‌ها باید سیاست عرضه محدود بیت کوین را در پیش بگیرند. تورم به خودی خود لزوماً بد نیست، اما مقدار زیاد آن می‌تواند سهم شما را کاهش دهد. هیچ درصد استانداردی “خوب” یا “بد” در نظر گرفته نشده است، بنابراین عاقلانه است که هنگام سرمایه گذاری در دیفای علاوه بر در نظر گرفتن سایر معیارها نرخ تورم را نیز در نظر بگیرید. در مقاله زیر ما به صورت جامع درباره عرضه محدود و نرخ تورم صحبت کرده ایم.صحبت پایانی

اگر شما یک معامله گر قدیمی ارزهای دیجیتال هستید، توجه داشته باشید که بسیاری از این معیارها معمولاً در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال “سنتی” نیز استفاده می‌شوند. اگر با آن آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.مثل همیشه باید یادآور شویم، بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینی، غیر منطقی و مستعد نوسانات شدید هستند. مهم‌تر از همه، انجام تحقیقات شخصی برای موفقیت حیاتی است.

مطالب مرتبط
10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری باید در نظر گرفته شوند
شاخص‌های بایننس اسمارت چین (BSC) که برای دید بهتر از این بلاک چین لازم است بدانید
اتریوم 2.0 و دیفای: به روزرسانی اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را تغییر خواهد داد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی