منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  ‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار
‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

سعید درویشی
1399/07/08
۰

در بازار ارزهای دیجیتال ‌ترید یا معامله به خاطر سوددهی و پتانسیل بالا نظر بسیاری از معامله‌گران را به خود جلب کرده است؛ اما باید بدانید معامله در این بازار مانند هر کار دیگری نیاز به کسب تجربه دارد. بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار بعد از چند بار کسب سود با یک اشتباه کل سرمایهٔ خود را از دست می‌دهند.

14 نکته کلیدی و مهم در ‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین،

این بازار همان‌قدر که پتانسیل بالایی دارد مانند همهٔ بازارهای مالی بسیار بی‌رحم است. اینجا ما نکاتی را گردآوردیم که به شما برای داشتن یک ‌ترید یا معامله ایمن و سودآور کمک خواهد کرد. این نکات حاصل تجربیات معامله‌گران حرفه‌ای از سال 2018 تاکنون است.

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

1 – برای هر ‌ترید یا معامله دلیل داشته باشید

فقط وقتی وارد موقعیت ‌ترید یا معامله شوید که استراتژی روشنی در ذهن داشته باشید.

به یاد داشته باشید بازارهای مالی اکثراً حجم ثابتی دارند این بدان معنی است که همه معامله‌گران سود کسب نمی‌کنند زیرا سود در این بازارها به دو طرف معامله بستگی دارد به ازای هرکسی که سود می‌برد، شخص دیگری در طرف دیگر متضرر می‌شود تا بازار به تعادل برسد. نهنگ‌های بزرگ بازار قیمت آلتکوین‌ها را هدایت می‌کنند. اگر به دفتر سفارشات صرافی‌ها نگاه کنید شاهد سفارشات بزرگی با بیش از 1000 بیتکوین هستید.

نهنگ‌ها فقط با صبر و حوصله منتظر ماهی‌های کوچک معصوم مثل ما هستند تا در معاملات اشتباه کنیم حتی اگر هدف شما معاملات روزانه است، بعضی‌اوقات بهتر است به‌جای پریدن و قرار دادن خود در معرض سودهای بزرگ که طبیعتاً ضررهای بزرگ هم به همراه دارند، کاری انجام ندهید. روزهایی وجود دارد که شما فقط با معامله نکردن سود خود را حفظ می‌کنید.

2 – حد ضرر و تارگت یا هدف واضح: برنامه‌ریزی داشته باشید

برای هر موقعیت، ما باید یک سطح هدف دقیق تعیین کنیم که در آن سود بگیریم و مهم‌تر از آن، یک حد ضرر برای توقف ضرر بیشتر ایجاد کنیم. تنظیم حد ضرر شامل انتخاب حداکثر ضررهایی است که می‌توانیم قبل از بسته شدن موقعیت از عهده آن برآییم.

برای انتخاب صحیح حد ضرر باید چندین فاکتور در نظر گرفته شود. بیشتر معامله‌گران وقتی بیش‌ازاندازه به موقعیت و یا کوینی که انتخاب کرده‌اند اعتماد می‌کنند، شکست می‌خورند.

آن‌ها ممکن است بگویند، “روند معکوس می‌شود و من با کمترین ضرر از این معامله خارج می‌شوم، اطمینان دارم.” آن‌ها اجازه می‌دهند که احساسات منافع آن‌ها را کنترل کند. در مقایسه با بازار سهام سنتی که 2-3٪ نوسان شدید محسوب می‌شود، ‌ترید یا معامله رمزنگاری بسیار خطرناک‌تر است: این بازار شاهد سقوط 90 درصدی بعضی از کوین‌ها در کمتر از چند ساعت بوده است. وقتی وضعیت کوینی بد باشد مطمئناً هیچ‌کسی دوست ندارد آن را در حساب خود نگه دارد.

3 – مراقب فومو (FOMO) باشید

فومو یا ترس از دست دادن موقعیت در اکثر مواقع باعث شکست ‌ترید یا معامله می‌شود. بسیار اتفاق می‌افتد که شاهد رشد عجیب بعضی از سکه‌ها در بازار هستیم مانند رشد عجیبی که توکن سوشی سوآپ در همین اواخر( قیمت این توکن به ناگاه 500 برابر شد) داشت و خیلی از تریدرها از ترس از دست دادن موقعیت شروع به خرید این سکه در بالاترین قیمت آن کردند اما پس از چند روز سقوط شروع شد و الان با یک‌پنجم قیمت معامله می‌شود.

وقتی سکه‌ای را پامپ می‌کنند سیل پیام‌ها و گفتگوها در تلگرام و ردیت به راه می‌افتد بسیاری از این ترندها توسط دارندگان این سکه‌ها انجام می‌گیرند. همه از رشد عجیب این سکه‌ها در کوتاه‌مدت صحبت می‌کنند و یکدیگر را ترغیب به پر کردن کیسه‌های خود می‌کنند؛ اما نباید کنترل معامله را به دست احساسات بدهیم.

در این‌گونه مواقع چه کار کنیم؟ بسیار ساده است: به جلو حرکت کنید. درست است، ممکن است بسیاری از افراد جلوتر از ما از رشد این سکه سود برده باشند و بازار در جهت افزایش ادامه داشته باشد، اما این نکته را به خاطر داشته باشید که نهنگ‌ها (همان‌طور که در بالا ذکر شد) فقط منتظر خریداران کوچک در روندهای صعودی هستند تا با فروش گستردهٔ سکه‌های خود سکه‌هایی با قیمت پایین‌تر خریداری کنند. قیمت بالا رفته است و واضح است که دارندگان خوش‌شانس فعلی فقط از آن ماهی‌های کوچک تشکیل‌شده‌اند. نیازی به گفتن نیست، مرحله بعدی معمولاً روند نزولی شدید است که در آن‌همه در انتظار فروش سکه‌های خود هستند

4 – مدیریت ریسک: این فقط برای رمزنگاری نیست

اگر می‌خواهید یک ‌ترید یا معامله حرفه‌ای داشته باشید نباید منتظر اوج‌های قیمتی بمانید سعی کنید سرمایهٔ خود را در چند سکه به‌صورت معقول پخش‌کنید و از سودهای اندک لذت ببرید. سودهای اندک شاید بسیار جذاب نباشند اما در طولانی‌مدت موفقیت‌های بزرگی برای شما به ارمغان می‌آورند. پس هیچ‌گاه تمام سرمایهٔ خود را روی یک سکه برای رسیدن به اوج قیمتی سرمایه‌گذاری نکنید.

5 – ارز اصلی بازار بیتکوین است و اکثر آلتکوین‌ها با آن معامله می‌شوند

دارایی اساسی شرایط بی‌ثبات در بازار را ایجاد می‌کند: بیشتر آلت کوین‌ها در برابر بیت کوین معامله می‌شوند.

بیت کوین در مقایسه با تقریباً هر ارز فیات یک دارایی بی‌ثبات است و این واقعیت را باید در نظر گرفت، به‌ویژه هنگامی‌که قیمت بیت کوین به‌شدت در نوسان است.

در سال‌های گذشته، معمولاً برای بیت کوین و آلت کوین‌ها رابطه معکوس وجود دارد، به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که بیت کوین افزایش قیمت می‌یافت، از قیمت آلت کوین در برابر بیت کوین نیز کاسته می‌شد و بالعکس. بااین‌حال، از سال 2018 همبستگی نامشخص است.

صرف‌نظر از این، هنگامی‌که بیت کوین بی‌ثبات است، شرایط بازار نیز نامشخص می‌شود. در چنین دوره‌هایی، ما نمی‌توانیم رفتار بازار در میان‌مدت و یا بلندمدت را به‌درستی درک کنیم، بنابراین بهتر است ‌ترید یا معامله را در کوتاه‌مدت انجام دهیم و حد ضرر تعیین کنیم. حتی این گزینه که اصلاً معامله نکنیم را نیز در نظر بگیریم.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

6 – نکاتی که باید برای ‌ترید یا معامله آلتکوین‌ها به یاد داشته باشید

بیشتر آلت کوین‌ها با گذشت زمان ارزش خود را از دست می‌دهند. ممکن است ازنظر ارزش به‌آرامی یا به‌سرعت سقوط کنند، اما این واقعیت که لیست 20 آلت کوین بزرگ بر اساس حجم بازار طی چند سال گذشته بسیار تغییر کرده است، چیزهای زیادی را به ما می‌گوید.

هنگام نگه‌داشتن مقادیر زیادی آلت کوین برای میان‌مدت و بلندمدت، این را در نظر بگیرید و البته آن‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید.

اگر قصد دارید آلتکوین‌ها را برای مدت طولانی‌تری در دست داشته باشید یا یک مجموعه رمزنگاری بلندمدت ایجاد کنید، به خاطر داشته باشید که پروژه‌ها یا آلتکوین‌هایی که حجم معاملات روزانه بالاتری دارند و از پشتیبانی قابل‌توجهی از جامعه برخوردار هستند، انتخاب کنید.

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

شما باید نمودار سکه را دنبال کنید و دوره‌های کاهش و پایدار را شناسایی کنید. چنین دوره‌هایی احتمالاً دوره‌های تلفیقی یا انباشتی از جانب نهنگ‌ها است و وقتی زمان مناسب فرامی‌رسد، همراه با اعلامیه‌های مثبت پروژه، پمپ شروع می‌شود و نهنگ‌ها برای سود شروع به فروش می‌کنند.

7 – فروش توکن‌ها: IEO ها و ICO ها

ICO های عمومی (یا IEO ها، به معنی عرضه اولیه سکه‌ها): بسیاری از پروژه‌های جدید درحالی‌که به سرمایه‌گذاران فرصت اولیه خرید یک سهم از توکن‌های پروژه را با قیمت مناسب ارائه می‌دهند، فروش گسترده‌ای را تجربه می‌کنند.

انگیزه سرمایه‌گذاران این است که این توکن در بازار ثانویه یعنی صرافی‌های رمزنگاری فهرست شده و سود خوبی برای سرمایه‌گذاران اولیه به همراه بیاورد. در سال‌های اخیر فروش‌های موفقیت‌آمیز زیادی انجام‌شده است. در برخی موارد نرخ بازگشت تا 10 برابر سرمایه اصلی نیز اتفاق افتاده است.

یکی از این ICO ها مربوط به پروژهٔ (Augur) بود که سرمایه‌گذاران با بازده خارق‌العاده 15 برابر سرمایه اولیه مواجه شدند. خب، به نظر بسیار جذاب است، نه؟ اما باید به یاد داشته باشید، همه این‌گونه پروژه‌ها به سرمایه‌گذاران خود پاداش نمی‌دهند. بسیاری از این فروش‌ها نمونه‌های کامل کلاه‌برداری بودند. بعضی از آن‌ها به‌هیچ‌وجه ‌ترید یا معامله نشدند، حتی برخی از پروژه‌ها با پول ناپدید شدند و دیگر خبری از آن‌ها نشد.

بنابراین چگونه می‌توان فهمید که باید در عرضه اولیه چه توکنی سرمایه‌گذاری کرد؟ یکی از عوامل اصلی عامل مبلغ هدفی است که پروژه برای خود تعیین نموده است. پروژه‌ای که بسیار کم پول جمع کرده است، احتمالاً قادر به تولید یک محصول مفید نخواهد بود، درحالی‌که پروژه‌ای که مقدار زیادی پول جمع‌آوری می‌کند، سرمایه‌گذاران کافی برای خرید توکن در بازار ثانویه را ندارد. از همه مهم‌تر مدیریت ریسک است. هرگز همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید و مقدار زیادی از سهام خود را در یک IEO یا ICO سرمایه‌گذاری نکنید. آن‌ها همیشه در معرض خطر هستند.

8 – امروز، همین‌الان شروع کنید

در اینجا چند نکته عملی وجود دارد که می‌توانید بلافاصله اجرا کنید:

کارمزدها:

انجام چندین معامله به معنای پرداخت کارمزدهای بیشتر است. همیشه ارسال سفارش جدید ‌ترید یا معامله به کتاب سفارش به‌عنوان یک سازنده بازار و نه خریدن از کتاب سفارش (گیرنده)، توصیه می‌شود زیرا کارمزد کمتری دارد و حتی در برخی موارد بدون کارمزد است.

بدون فشار:

‌ترید یا معامله را شروع نکنید مگر اینکه شرایط بهینه برای تصمیم‌گیری صحیح را داشته باشید و همیشه بدانید چه موقع و چگونه باید از معامله خارج شوید (برنامه معاملاتی داشته باشید). فشار همیشه به نتیجه معاملات شما آسیب می‌رساند. هرگز عجله نکنید! منتظر فرصت بعدی باشید شما به آنجا خواهید رسید.

تعیین اهداف و قرار دادن سفارشات فروش:

همیشه با قرار دادن سفارش‌های فروش، اهداف خود را تعیین کنید. شما نمی‌دانید چه زمانی نهنگ سکه شما را پمپاژ می‌کند تا سفارشات موجود در دفتر سفارش را تکمیل کند. (و البته کارمزد کمتری را از طرف “سازنده” پرداخت می‌کنید، یادتان هست؟)

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

‌ترید یا معامله ‌ی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، نکات مهم و کلیدی در این بازار

یک استراتژی موفق شامل ثبت سفارش کم خرید است. نمودار فوق از صرافی پلونیکس (Poloniex) در دسامبر 2016 گرفته‌شده است: یک سقوط دیوانه‌وار رخ‌داده است و قیمت آگور 75٪ کاهش یافته است. پس از مدتی کوتاه، بازار کاملاً بهبود یافت. هرکسی که سفارش خرید در مبلغ پایین گذاشته بود به‌راحتی توانست سرمایه‌گذاری خود را دو یا سه برابر کند. انجام سفارشات خرید و ‌ترید یا معامله در مبلغ پایین‌تر نیاز به مراقبت ویژه دارد. وقتی از بازار دور هستید این کار را نکنید زیرا ممکن است بعد از قیمت موردنظر شما قیمت پایین‌تر بیاید.

در زمان شایعه سکه‌ها را بخرید و با اخبار آن‌ها را بفروشید. وقتی خبرگزاری‌های مهم اخبار را منتشر می‌کنند، معمولاً زمان مناسب خداحافظی با سکه درگیر است.

اعتمادبه‌نفس کاذب خود را کنار بگذارید:

هدف در اینجا این نیست که پیش‌بینی‌های شما محقق شود، بلکه کسب سود است. منابع (وقت و هزینه) را برای اثبات صحت پیش‌بینی خود برای ورود به این یا آن موقعیت هدر ندهید. به یاد داشته باشید، هیچ معامله‌گری نیست که گاهی ضرر نکند. معادله ساده است – تعداد ‌ترید یا معامله سودآور باید بیشتر از معاملات ضرر ده باشد.

 بازارهای خرس گاهی اوقات بهترین زمان برای کسب سود هستند.

9 – اخبار مالی و سایر معامله‌گران را در ‌ترید یا معامله نادیده بگیرید

وقت خود را برای خواندن اخبار هدر ندهید. اکثر قریب به‌اتفاق تحلیل‌های منتشرشده و پست‌های خبری که در مطبوعات سنتی پیدا خواهید کرد، توسط یک شرکت یا گروه خاص مغرضانه معرفی‌شده یا تبلیغ می‌شوند. بهتر است وقت خود را صرف یادگیری روندهای بلندمدت با خواندن مطالب مالی و نه اخبار روزمره کنید. با خواندن اخبار فرصت سرمایه‌گذاری بعدی خود را پیدا نخواهید کرد. اگر موردی در اخبار ظاهر شود، یعنی همه دربارهٔ آن می‌دانند، بنابراین احتمالاً هیچ ارزشی ندارد. در زمان شایعه خرید کنید و با انتشار اخبار بفروشید، یادتان هست؟

علاوه بر این، بهتر است تجزیه‌وتحلیل خود را با گوش دادن به داستان‌های موفقیت معامله‌گران دیگر پیچیده نکنید. رقابت با دیگران فقط می‌تواند منجر به ‌ترید یا معامله ناسالم FOMO شود. مهارت‌های شما فقط در صورت تمرکز روی خود بهبود می‌یابد.

10 – یک هدف نهایی بلندمدت داشته باشید

در پایان به یاد داشته باشید شما به دلیلی قصد سرمایه‌گذاری روی سرمایه خود که ممکن است کاملاً از دست برود را دارید. شاید برای ترک کردن کارتان یا جمع‌آوری مبلغی برای بازنشستگی یا خرید خانه می‌خواهید از این طریق پول به دست بیاورید.

بنابراین، اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را تعیین کنید و بر این اساس ‌ترید یا معامله کنید، یعنی سرمایه‌های موردنیاز خود را در کوتاه‌مدت به خطر نیندازید. هدف کلی شما باید با تمام موقعیت‌های تجاری و همچنین مدیریت ریسک شما مطابقت داشته باشد.

11 – کلاه‌برداری را در چند ثانیه شناسایی کنید

آلت کوین‌ها بسیار وسوسه‌انگیز هستند، اما به یاد داشته باشید که دنیای ارزهای رمزپایه بسیار موردتوجه کلاه‌برداران و هکرها قرارگرفته است. این ایده که “شما مسئول وجوه خود هستید، نه بانک” واقعاً انقلابی است، اما همچنین می‌تواند افراد تازه‌کار بی‌تجربه را وادار کند که وجوه خود را از دست دهند. آن‌ها ممکن است به (ROI) بازگشت سرمایهٔ بالا فکر کنند یا در ICO یا IEO سرمایه‌گذاری کنند که “قرار است دنیا را تغییر دهد”. برخلاف ارزهای سنتی، ارز رمزپایه هیچ بیمه‌ای ندارد. هنگامی‌که وجوه خود را ‌ترید یا معامله کردید، دیگر مال شما نیست.

12 – آنچه باید درباره سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خود بدانید

در درازمدت، تنها چند ارز رمزپایه زنده می‌مانند. با نگاهی به 20 سکه برتر رتبه‌بندی شده بر اساس حجم بازار، به‌راحتی متوجه می‌شوید که فراتر از مقام اول که البته متعلق به بیت کوین است، بیشتر نام ها سال‌به‌سال تغییر می‌کنند. ازآنجاکه بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند جان سالم به درببرند، شما باید خردمندانه فکر کنید که کدام یک از آلتکوین ها را باید در مجموعه رمزنگاری خود در طولانی‌مدت خود قرار دهید و هر یک از آن آلتکوین ها چند درصد از سهام شما را تشکیل می‌دهد. نمی‌توانید زمان بازار را تعیین کنید. حباب رمزنگاری دیگری می‌تواند در هر زمان ایجاد شود.

‌

13 – سود تا زمانی که به ارز فیات تبدیل نشود موقتی است

تا زمانی که پول مورداستفاده در دنیای واقعی ارزهای فیات هستند (دلار، یورو و غیره)، باید ارزش کل دارایی‌ها را ازنظر ارز فیات بسنجید.

به یاد داشته باشید تا زمانی که فیات به‌حساب بانکی شما نرسد، شما هیچ درآمدی کسب نکرده‌اید. ارز رمزنگاری‌شده هیچ بیمه‌ای ندارد و اگر از قوانین امنیتی پیروی نمی‌کند، می‌توانید به‌سرعت علیرغم اینکه یک بازرگان رمزنگاری موفق هستید، سرمایه خود را از دست دهید. بسیاری از سرمایه‌گذاران پس از ‌ترید یا معامله رمزنگاری خود، علی‌رغم نگه‌داشتن آن‌ها در صرافی‌ها، شاهد از دست رفتن پول خود بودند. مشهورترین نمونه آن سقوط صرافی ام‌تی گاکس در سال 2014 بود که طی آن هزاران بیت کوین از دست رفت.

14 – برای ‌ترید یا معامله با دوستان معامله‌گر خود یک گروه ایجاد کنید

اطلاعات زیادی در ارتباط با دنیای رمزنگاری وجود دارد و همه‌چیز خیلی سریع پیش می‌رود. برای به‌روز بودن، گروه معتبری از دوستان را پیدا کنید و با آن‌ها ایده‌های تجاری و همچنین داده‌های فاندامنتال و تکنیکال را به اشتراک بگذارید. چه در تلگرام و چه در واتس اپ، گروه‌های نمودار شامل اعضایی هستند که ارزش گوش دادن به آن‌ها را دارند و البته افراد دیگری که باید نادیده گرفته شوند.

مطالب مرتبط
دیفای DeFi چیست
V-ID و توکنش VIDT چیست؟ همه چیز درباره این پروژه مهم رمزنگاری
بیت کوین (طلای دیجیتال) برای ارزشمند بودن نیازمند به هیچ‌چیز ملموسی به‌عنوان پشتوانه نیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether