منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  الگوهای نمودار قیمت چه چیزی را به ما می گویند؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار
الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

الگوهای نمودار قیمت چه چیزی را به ما می گویند؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

روش‌های مختلفی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی با استفاده از تجزیه و تحلیل فنی یا تکنیکال (TA) وجود دارد. برخی از معامله گران از شاخص‌ها و نوسانگرها استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تجزیه و تحلیل خود را فقط بر اساس اقدام و الگوهای نمودار قیمت انجام می‌دهند.

یکی از ابتدایی ترین راه هایی که می توانید از آن برای انجام تحلیل تکنیکال استفاده کنید شناسایی الگوهای نمودار قیمت کلاسیک در چارت های ارزهای دیجیتال است. این الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال می توانند به شما جهت شناسایی روند کلی بازار کمک به سزایی نمایند. در اینجا مهمترین الگوهای کلاسیک نمودار قیمت را معرفی می کنیم. البته بهتر است ابتدا توضیحاتی در مورد مفهوم الگوهای نمودار قیمت بدهیم.

الگوهای کلاسیک نمودار قیمت چه هستند؟

نمودارهای شمعدانی نمای کلی از قیمت‌ها را در طول زمان ارائه می‌دهند. ایده این است که با مطالعه تاریخچه عملکرد قیمت یک دارایی، الگوهای تکراری ممکن است ظاهر شود. الگوهای شمعدانی می‌توانند اطلاعات مفیدی درباره نمودار دارایی ارائه دهند. بسیاری از معامله گران سعی می‌کنند از این مزیت در بازارهای سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

برخی از متداول‌ترین نمونه‌های این الگوها در مجموع به عنوان الگوهای نمودار قیمت کلاسیک نامیده می‌شوند. این‌ها از معروف‌ترین الگوهای موجود است و بسیاری از معامله گران آنها را به عنوان شاخص‌های معاملاتی قابل اعتماد می‌دانند. چرا؟ آیا تجارت و سرمایه گذاری در یافتن امتیاز در مورد چیزی نیست که دیگران از آن غافل شده‌اند؟ بله، اما در مورد روانشناسی جمعیت نیز هست. از آنجا که الگوهای تکنیکال به هیچ اصل علمی یا قانون فیزیکی ملزم نیستند، اثربخشیشان به میزان توجه شرکت کنندگان در بازار به آنها بستگی دارد

الگوی نمودار قیمت پرچمی‌ (Flags)

پرچم منطقه‌ای است برای ادغام که برخلاف جهت روند بلند مدت و پس از یک حرکت شدید قیمت اتفاق می افتد.  مانند یک پرچم بر روی یک میله پرچم به نظر می‌رسد، که در آن روند بلند مدت با یک وقفه روبرو می شود. طی چند نوسان دوباره حرکت بلند مدت با یک جهش ادامه پیدا می کند.

از پرچم‌ها می توان برای شناسایی ادامه روند بالقوه استفاده کرد. حجم همراه با الگو نیز مهم است. در حالت ایده آل، حرکت جهش باید روی حجم زیاد اتفاق بیفتد، در حالی که در مرحله ادغام باید حجم کمتری داشته باشد.

پرچم گاوی یا افزایشی (Bull flag)

الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

Bull-flag

پرچم گاوی یا افزایشی در یک روند صعودی اتفاق می افتد. این الگو یک حرکت تند به سمت بالا را دنبال می‌کند. به طور معمول پرچم افزایشی با ادامه روند صعودی دنبال می‌شود.

پرچم خرسی یا کاهشی (Bear flag)

الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

Bear-flag

پرچم خرسی یا کاهشی در یک روند نزولی اتفاق می افتد. این الگو یک حرکت شدید به پایین را دنبال می‌کند. پرچم خرسی به طور معمول با ادامه روند نزولی همراه است.

پرچم سه گوش (Pennant)

Pennant

پرچم سه گوش در اصل یک نوع پرچم است که در آن منطقه ادغام دارای خطوط روند همگرا است. این الگو بیشتر شبیه یک مثلث است. این الگوی پرچم یک الگوی خنثی است. تفسیر آن به شدت به زمینه الگو بستگی دارد.

الگوی نمودار قیمت مثلثی (Triangles)

مثلث یک الگوی نمودار است که با یک محدوده قیمت همگرا مشخص می‌شود که به طور معمول با ادامه روند دنبال می‌شود. مثلث به خودی خود مکثی را در روند زمینه‌ای را نشان می‌دهد. با این وجود ممکن است نشان دهنده حرکت عکس یا ادامه روند بلندمدت نیز باشد.

مثلث صعودی (Ascending triangle)

Ascending-triangle

مثلث صعودی هنگامی تشکیل می‌شود که یک ناحیه مقاومت افقی و یک خط روند صعودی وجود داشته باشد. خط روند صعودی باید بر روی پایین‌ترین قیمت‌ها که نسبت قبل بالاتر قرار می گیرند، کشیده شده باشد. اساساً، هر بار که قیمت از مقاومت بالایی کاسته می‌شود، خریداران با قیمت‌های بالاتر وارد عمل می‌شوند و پایین‌ترین قیمت‌های بیشتر نسبت به قبل ایجاد می‌کنند. همانطور که قیمت در منطقه مقاومت در حال ایجاد تنش است، اگر در نهایت از آن عبور کند، تمایل دارد که با افزایش سریع حجم بالایی همراه شود. به همین ترتیب، مثلث صعودی یک الگوی صعودی محسوب است.

مثلث نزولی (Descending triangle)

الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

Descending-triangle

مثلث نزولی معکوس مثلث صعودی است. وقتی یک منطقه پشتیبانی افقی و یک خط روند نزولی وجود دارد شکل می‌گیرد. این مثلث در یک سری از اوج‌های قیمت پایین‌تر نسبت به قبل ایجاد می‌شود. به همان روشی که مثلث صعودی وجود دارد، هر بار که قیمت از حمایت پایینی برمی گردد، فروشندگان با قیمت‌های کمتری وارد بازار می‌شوند و اوج‌های قیمتی کمتری را ایجاد می‌کنند. به طور معمول، اگر قیمت از ناحیه پشتیبانی پایینی عبور کند، با کاهش سریع و با حجم زیاد دنبال می‌شود. این باعث ظهور الگوی نزولی می‌شود.

مثلث متقارن (Symmetrical triangle)

الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

Symmetrical-triangle

مثلث متقارن توسط یک خط روند صعودی در حال سقوط و یک خط روند نزولی در حال افزایش شکل می گیرد. هر دوی این روندها تقریباً در یک شیب برابر اتفاق می افتند. مثلث متقارن نه الگوی صعودی است و نه نزولی، زیرا تفسیر آن به شدت به زمینه بستگی دارد (یعنی روند اساسی). به خودی خود، این یک الگوی خنثی تلقی می‌شود، که صرفاً نمایانگر یک دوره ادغام و وقفه است.

گَوه‌ها یا کنج‌ها (Wedges)

با همگرایی خطوط روند، یک گَوه یا کنج ترسیم می‌شود، که نشان دهنده کم شدن نوسان قیمت است. خطوط روند، در این مورد، نشان می‌دهد که بالا و پایین‌ها یا در حال افزایش هستند یا با نرخ دیگری سقوط می‌کنند.

این ممکن است به این معنی باشد که یک روند معکوس قریب الوقوع است، زیرا روند اساسی در حال ضعیف شدن است. الگوی گَوه یا کنج ممکن است با کاهش حجم همراه باشد، همچنین نشان می‌دهد که روند ممکن است شتاب خود را از دست بدهد.

گَوه در حال صعود (Rising wedge)

الگوهای نمودار قیمت را چگونه بخوانیم؟ معرفی الگوهای متداول در نمودارهای بازار

Rising-wedge

گَوه در حال افزایش یک الگوی معکوس نزولی است. این الگوی قیمت بیان می‌کند که با افزایش قیمت، روند صعودی ضعیف و ضعیف می‌شود و در نهایت ممکن است از خط روند نزولی عبور کند.

گوه در حال سقوط (Falling wedge)

Falling-wedge

گَوه سقوط یک الگوی برگشت صعودی است. این الگوی قیمت نشان می‌دهد که با کاهش قیمت و شدت گرفتن روند، تنش در حال افزایش است. یک گَوه نزولی اغلب با یک حرکت قوی منجر به شکاف به سمت بالا می‌شود.

دو قله (Double top) و دو دره (Double bottom)

دو قله و دو دره الگوهایی هستند که وقتی بازار به شکل M”” یا “W”حرکت می‌کند، رخ می‌دهد. شایان ذکر است که این الگوها ممکن است معتبر باشند حتی اگر قیمت‌های مربوطه دقیقاً یکسان نباشند اما به یکدیگر نزدیک باشند.

به طور معمول، دو نقطه کم یا زیاد باید با حجم بالاتر از بقیه الگو همراه باشند.

دو قله (Double top)

Double-top

دو قله یک الگوی برگشت به روند نزولی است که در آن قیمت دو بار به مقاومت حمله می‌کند و در تلاش دوم نمی‌تواند بالاتر برود. در عین حال، بازگشت بین دو قله باید متوسط باشد. این الگوی نمودار قیمت وقتی تأیید می‌شود که قیمت از پایین‌ترین نرخ عقبنشینی بین دو قله عبور کند.

دو دره (Double bottom)

Double-bottom

دو دره نیز الگوی نمودار قیمت برگشت به روند صعودی است که در آن قیمت دو بار تا حمایت پایین می‌آید و در نهایت با شکست مقاومت ادامه می‌یابد. به طور مشابه با دو قله، جهش بین دو دره باید متوسط باشد. با رسیدن قیمت به بالاترین سطح از بالای جهش در بین دو دره، این الگوی نمودار قیمت تأیید می‌شود.

سر و شانه (Head and shoulders)

Head-and-shoulders

سر و شانه‌ها یک الگوی بازگشت به روند نزولی هستند که با یک خط پایه (خط گردن) و سه قله شکل می گیرند. دو قله جانبی باید تقریباً در یک سطح قیمت باشند، در حالی که قله میانی باید بالاتر از دو قله دیگر باشد. هنگامی که قیمت پشتیبانی خط گردن را شکست، این الگو تأیید می‌شود.

سر و شانه‌های معکوس (Inverse head and shoulders)

Inverse-head-and-shoulders

همانطور که از نامش پیداست، این الگوی نمودار قیمت نقطه مقابل سر و شانه‌ها است. به همان ترتیب، نشان دهنده بازگشت به روند صعودی است. سر و شانه‌های معکوس هنگامی شکل می‌گیرند که قیمت در یک روند نزولی تا پایین‌ترین سطح، پایین می‌آید، سپس باز می‌گردد و تقریباً در سطح پایین‌ترین سطح حمایت قرار می‌گیرد. هنگامی که قیمت مقاومت در برابر گردن را بشکند و بیشتر ادامه یابد، این الگو تأیید می‌شود.

کلام پایانی

الگوهای نمودار قیمت کلاسیک از معروف‌ترین الگوهای تحلیل تکنیکال TA هستند. با این حال، مانند هر روش تجزیه و تحلیل بازار، نباید آنها را به طور جداگانه مدنظر قرار داد. آنچه در یک محیط خاص بازار خوب کار می‌کند ممکن است در شرایط دیگر مفید نباشد. بنابراین همیشه جستجوی اخبار، در عین حال مدیریت صحیح ریسک، نتیجه خوبی در پی دارد.

مطالب مرتبط
مقاومت نسبی تصادفی (Stochastic RSI) چیست و چه استفاده‌ای در تحلیل تکنیکال دارد؟
خطوط حمایت و مقاومت و مفهوم کانال ها در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
کاربرد تحلیل تکنیکال در ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
  • چشم آبی
    10 ماه پیش پاسخ

    سلام. خیلی وقت بود که به دنبال الگوهای قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال میگشتم ولی مطلب های کاملی در اینترنت پیدا نکردم. این مقاله شما به نسبت کامل بود. با تشکر از تیم بیت پارس که مقالات آموزشی خوبی را در این سایت جمع آوری کرده اند.

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether