قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  کد بیس بیت کوین چگونه می‌تواند در خطر بیفتد، 6 مردی که می‌توانند کد بیت کوین را تغییر دهند

کد بیس بیت کوین چگونه می‌تواند در خطر بیفتد، 6 مردی که می‌توانند کد بیت کوین را تغییر دهند

کد بیس بیت کوین چگونه می‌تواند در خطر بیفتد، 6 مردی که می‌توانند کد بیت کوین را تغییر دهند

فقط شش مرد می‌توانند تغییرات کد بیس بیت کوین را تأیید کنند. در اینجا آنچه ممکن است اتفاق بیفتد اگر بعضی از آنها – یا همه – به خطر بیفتند را مرور می‌کنیم.

کد بیس بیت کوین چگونه می‌تواند در خطر بیفتد، 6 مردی که می‌توانند کد بیت کوین را تغییر دهند

کد بیس بیت کوین چگونه می‌تواند در خطر بیفتد، 6 مردی که می‌توانند کد بیت کوین را تغییر دهند

کد بیس بیت کوین چگونه می‌تواند در خطر بیفتد، 6 مردی که می‌توانند کد بیت کوین را تغییر دهند

  • تنها بخشی از بیت کوین که می‌توان آن را متمرکز توصیف کرد، کد بیس آن است.
  • فقط تعداد کمی‌از نگهدارندگان می‌توانند در کد بیس بیت کوین تغییراتی ایجاد کنند.
  • اما اگر آنها به خطر بیفتند چه اتفاقی می‌افتد؟

آنچه شبکه بیت کوین را فعال نگه می‌دارد مجموعه‌ای از قوانین است. ششصد و چهل و شش هزار خط کد. این کدها نحوه پردازش معاملات را تعیین می‌کنند. سقف پولی بیت کوین را تنظیم می‌کند. این کدها در یک مخزن عمومی‌در پلتفرم میزبانی فایل گیت هاب (GitHub) ذخیره می‌شود.

فقط تعداد معدودی از افراد به کد بیس بیت کوین دسترسی دارند.

در حالی که شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است، اما این بدون شک متمرکزترین عنصر است. کدبیس بیت کوین بالقوه بزرگترین نقطه ضعف آن است. چه اتفاقی می‌افتد اگر کسی موفق به نفوذ به این کد شود، و یک اشکال را در شبکه بیت کوین وارد کند؟ آیا یک دولت می‌تواند تلاشی هماهنگ برای از بین بردن کل سیستم انجام دهد؟

ما تصمیم گرفتیم این آزمایش فکری را انجام دهیم، تا آن را به حد مجاز برسانیم و اگر ضعف بالقوه‌ای وجود دارد، تجزیه و تحلیل کنیم. ما با کارشناسان و توسعه دهندگان بیت کوین صحبت کردیم تا بفهمیم این سیستم چگونه کار می‌کند و اینکه آیا حمله‌ای انجام می‌شود یا نه.

آنچه ما دریافتیم این است که مناطق مختلفی برای حمله وجود دارد اما سیستم در مدیریت آنها نسبتاً قوی است. در اینجا نحوه حمله ممکن است کاهش یابد.نگهدارندگان بیت کوین چه کسانی هستند؟

ابتدا باید نحوه کار سیستم را بفهمیم.

نگهدارندگان بیت کوین کور (Bitcoin Core) تنها افرادی هستند که می‌توانند در مخزن گیت هاب تغییرات اساسی در کد بیس بیت کوین ایجاد کنند. در حالی که وب سایت رسمی‌آن مشخص نکرده است که دقیقاً چه کسی این مسئولیت را دارد، اما طبق داده‌ها در bitcointalk.org، فقط شش نفر به این امکان دسترسی دارند. این‌ها عبارتند از: ولادیمیر ون در لان، جوناس شنلی، مارکو فالکه، ساموئل دابسون، مایکل فورد و پیتر وویل.

بیت کوین یک پروژه منبع باز است، بنابراین نگهدارندگان به طور رسمی‌منصوب نمی‌شوند. در عوض، وقتی کسی صلاحیت صحیح را برای دستیابی به صندلی نشان دهد، به طور موقت نگهدارندگان موجود این امتیاز را به او می‌دهند.

گاوین اندرسون، بنیانگذار بنیاد بیت کوین، گزارش شده است که ون در لان را به عنوان سرپرست بیت کوین انتخاب کرد. درلان شخصی است که مسئول اصلی بارگذاری تغییرات در هسته بیت کوین است.

برای به روزرسانی کد بیس بیت کوین، تیم نگهدارندگان بیت کوین کدهای پیشنهادی یکی از هزاران توسعه دهنده بیت کوین را بررسی می‌کنند. اگر پیشنهاد به اندازه کافی خوب باشد، آن را تأیید می‌شود.

اینجاست که کلیدهای PGP وارد می‌شوند.

هر نگهدارنده بیت کوین به یک کلید PGP دسترسی دارد که مخفف (Pretty Good Privacy) است. از این کلیدها برای امضا، رمزگذاری و رمزگشایی متون، ایمیل‌ها، پرونده‌ها و سایر اشکال ارتباطات یا اطلاعات استفاده می‌شود.

کد بیس بیت کوین به صورت عمومی‌در گیت هاب ذخیره می‌شود. از این رو، هر کسی می‌تواند تغییر در کد بیت کوین را پیشنهاد دهد. برای جلوگیری از ویرایش بی اساس کد بیس توسط کسی، در واقع هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود مگر اینکه یک نگهدارنده با استفاده از کلید PGP خود از سیستم خارج شود.

جیمسون لوپ، مدیر ارشد مالی راه حل خود نگهداری بیت کوین کازا (Casa)، گفته است که نقش نگهدارنده به عنوان یک خطر مهم انسانی محسوب نمی‌شود. “در حالی که تعداد معدودی از حسابهای” نگهدارنده ” گیت هاب در سطح سازمان وجود دارد که توانایی ادغام کد در شاخه اصلی را دارند. این بیشتر یک وظیفه نظافتچی است تا موقعیت قدرت”.

اما او همچنین به این جمله علاقه دارد: “اعتماد نکن، تأیید کن”. بیایید این کار را بکنیمدسترسی غیرمجاز به کد بیس بیت کوین

به هر شکلی که بخواهیم به بیت کوین نفوذ کنیم. هرکسی که به سیستم حمله کند – حتی کسی که در گیت هاب کار می‌کند – به دسترسی به یکی از کلیدهای PGP نگهدارنده احتیاج دارد.

“کسی که در گیت هاب کار می‌کند می‌تواند با سواستفاده کد را در مخزن کد بیس بیت کوین تغییر دهد. به همین دلیل آنها با کلید PGP نسخه‌های منتشر شده را امضا می‌کنند. آندرو یانگ، محقق بیت کوین به دیکریپت گفت، اگر کد موجود در گیت هاب به طور مخربی تغییر یافته باشد، امضاها مطابقت ندارند.

اما اگر یک مهاجم واقعاً دست خود را روی یک کلید PGP قرار دهد چه می‌کنید؟

“الیاس استرهل”، محقق آزمایشگاه تحقیقات بلاکچین (Blockchain)، به دکریپت گفت: “اگر یکی از آن کلیدها درز کند، یک مهاجم می‌تواند کد بیس را در مخزن بیت کوین تغییر دهد.”

اگر این اتفاق افتاده باشد، نگهدارندگان بیت کوین پاسخی دارند – حداقل از لحاظ نظری.

استره اضافه کرد: “من تصور می‌کنم که نگهدارندگان بیت کوین سریعاً یک repo جدید با کلیدهای جدید PGP ایجاد می‌کنند. کد آسیب ندیده را بارگذاری می‌کنند و از جامعه می‌خواهند که از repo جدید به جای بیت کوین کور خراب استفاده کند.”

بنابراین این حمله باید شکست بخورد، اما یک کار داخلی می‌تواند آسیب رسان تر باشد.

اگر یک نگهدارنده سرکش شود چه؟

تاکنون، ما فهمیدیم که نگهدارندگان بیت کوین چه کسانی هستند و حمله به بیت کوین کور با سرقت کلید PGP از یک نگهدارنده بعید به نظر می‌رسد. حال، بیایید بررسی کنیم که اگر یکی از نگهدارنده‌‌‌های بیت کوین به خطر بیفتد یا حتی خودشان را حمله کنند، چه اتفاقی می‌افتد.

از لحاظ نظری، یک نگهدارنده بدخواه می‌تواند کد مخربی را در کد بیس بیت کوین بارگذاری کند. او می‌تواند کد مخرب را در معرض دید پنهان کند و دعا کند هیچ کس متوجه نشود.

هری هالپین، مدیر عامل شرکت نیم تکنولوژی Nym Technologies، گفت: “به دلیل تنوع بازیگرانی که باید تغییرات را بپذیرند، ایجاد یک تغییر مخرب در هسته بیت کوین بسیار دشوار است. یک تیم از برنامه نویسان که روی حریم خصوصی اینترنت کار می‌کنند. وی افزود، “یک تغییر واقعاً شیطانی باید به یک نسخه جدیدی تبدیل شود که بیشتر مردم دوست دارند!”

با این حال، بعید است این روش کار کند. از طرف دیگر، بعید است که بقیه نگهدارندگان بیت کوین متوجه آن نشوند. پس از آن هر یک از هزاران توسعه دهنده بیت کوین می‌توانند کد مخرب را کشف کنند. اما حتی اگر این اتفاق بیفتد، دفاع دیگری وجود دارد.موانع دیگر بر سر راه بازگران مخرب

توماس کرین، توسعه دهنده بیت کوین به دیکریپت گفت: “من فکر می‌کنم که باری دیگر که کسی درخواست کشیدن یا آزمایشات را ارائه می‌دهد، توسط اسکریپت تأیید امضاها گیر می‌کند”. اگر یک نگهدارنده متقلب سعی کند برخی از کدهای مخرب را بدون جلب توجه در کد بیس بیت کوین پنهان کند. دفعه بعدی که به روزرسانی ارائه می‌شود، این امر باعث ایجاد تناقض در کد می‌شود.

کرین افزود: “توجه هر توسعه دهنده بلافاصله به آنچه اتفاق افتاده معطوف می‌شود.”

بعید است یک نگهدارنده سرکش در تلاش برای آسیب رساندن به بیت کوین موفق شود. شاید نگهدارنده‌ها آنقدرها که به نظر می‌رسند قدرتمند یا مهم نیستند. تا این مرحله، به نظر می‌رسد بیت کوین نسبتاً ایمن است. با این حال آزمایش فکری ما هنوز تمام نشده است.

اگر همه نگهدارندگان ربوده شوند، چه اتفاقی برای کد بیس بیت کوین رخ می‌دهد؟

در اینجا با ما همراه باشید، اما بگذارید بگوییم همه نگهدارنده‌ها با هم ربوده شوند چطور؟ البته باید تصور کنید خبر به سرعت در جامعه پخش نشود و تعداد زیادی از اپراتورهای گره کد مهاجم را جذب کردند.

برخی از قدرتمندترین دولت‌های جهان خصومت کاملاً مستند نسبت به ارزهای غیرمتمرکز دارند. بنابراین ممکن است یکی از این دولت‌های قدرتمند سعی در آسیب رساندن به شبکه بیت کوین داشته باشد.

اول، ممکن است بیت کوین به طور آشکار تصرف شود، جایی که بازیگر بد به دنیا اجازه می‌دهد اقدامات او را ببیند.

همه نگهدارنده‌ها – از جمله ون در لان – ربوده می‌شوند. بازیگر مخرب بلافاصله شروع به تلاش برای مجبور کردن یک بروزرسانی مخرب بر روی کد بیس بیت کوین می‌کند. این رویکرد احتمالاً موفق نخواهد بود. کرین به دیکریپت گفت: “جامعه یک فورک ایجاد می‌کند. آخرین کد خوب را تأیید می‌کند و از آنجا شروع می‌کنند.”

اما یک رویکرد دوم و انحرافی‌تر نیز وجود دارد: تصرف پنهانی. در اینجا، شخصیت اصلی ممکن است نگهدارنده‌ها را ربوده و کلیدهای PGP را بدزدد. او یک کد منبع درب پشتی مخفی که در کد بیس بیت کوین ساخته‌اند منتشر کند. این سناریو نیز محدودیت‌هایی دارد.

کرین گفت: “من فکر نمی‌کنم شما بتوانید این کار را در بسیاری از کشورها انجام دهید بدون اینکه خانواده حرفی برای گفتن داشته باشند.”

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بیت کوین احتمالاً با یک فورک نجات می‌یابد.

استره همچنین گفت: “گره‌های دستکاری شده و گره‌های سالم احتمالاً نمی‌توانند در مورد وضعیت بلاکچین اتفاق نظر داشته باشند. بنابراین فورکی را ایجاد می‌کند که یک شاخه مخرب و دیگری سالم است.”

به جای استقرار خودکار در شبکه گسترده گره‌های بیت کوین، هر اپراتور گره می‌تواند تصمیم بگیرد که به روزرسانی جدید را بپذیرد یا نه. این از اجبار کد ناخواسته به کاربرانی که خود با به روزرسانی موافق نیستند جلوگیری می‌کند. همچینین دفاع بزرگی در برابر این وضعیت فرضی است.

کد از repo به گره‌ها رانده نمی‌شود. کد مهاجم تنها درصورتی فعال می‌شود که اپراتورهای گره فعالانه آن را از repo خارج کنند.استخراج کنندگان از خود کد بیس بیت کوین محافظت خواهند کرد

محافظت بیشتر روشی است که استخراج کنندگان بیت کوین برای بررسی کد مخرب انگیزه می‌گیرند و آن را پاک می‌کنند.

آدام بک، مدیر عامل و بنیانگذار شرکت فناوری بلاکچین، به دیکریپت گفت که باید تأکید کرد که چقدر بعید است یک اپراتور گره هرگز بخواهد به کدهای مخدوش را تأیید کند. بک گفت: “من فکر نمی‌کنم این به غیر از حمایت مالی خود اپراتورهای گره، به دیگران آسیب برساند.”

این به این دلیل است که هر اوپراتور گره تنها انتخاب به روزرسانی از کد بیس بیت کوین در گیت هاب را دارد. همانطور که بک اضافه کرد، “گره‌ای که بلاک‌های نامعتبر را به جلو هدایت می‌کند توسط گره‌های دیگر قطع می‌شود. گره‌ای که بلاک‌های قدیمی‌را ارسال می‌کند نادیده گرفته می‌شود. این گره توسط گره‌های دیگر که بلاک‌های به روز بیشتری ارسال می‌کند، غیرفعال می‌شود.”

به عبارت دیگر، بعید به نظر می‌رسد که کد مهاجم توسط اپراتورهای گره کافی پذیرفته شود تا بتواند واقعاً کششی داشته باشد. جیسون دین، تحلیلگر بیت کوین در اقتصاد کوانتوم، به دیکریپت گفت: “کاملاً واضح است که کد مخرب با بلاکچین مطابقت ندارد و بنابراین شکست می‌خورد و رد می‌شود.”

بنابراین این حمله به رهبری دولتها غیرواقعی به نظر می‌رسد.

نگهدارنده‌ها و کلیدهای مخفی مخالفان تمرکز را کمی‌ناراحت می‌کند. با این حال در نهایت، بیت کوین در معرض دید قرار دارد و هر کسی می‌تواند جایی را که کد بیس بیت کوین دستکاری شده، مشاهده کند.

استره در پایان افزود: “اگر شما یک هکر باشید و یک کلید PGP برای تغییر کد بیس بیت کوین به دست آورید، تقریباً مانند تماشاگری است میان بازی داخل زمین فوتبال برود”. ” توجه جلب می‌کند. باعث ایجاد سردرگمی‌شود. شاید حتی بازی را برای مدتی قطع کند، اما در نهایت روال عادی از سر گرفته می‌شود. “

مطالب مرتبط
اخبار منفی بی تاثیر در بازار کریپتو، بیتکوین فقط 1000 دلار تا اوج 2020 فاصله دارد
رکوردشکنی دوباره اتریوم همزمان با افزایش قیمت بیت کوین به بالای 39 هزار دلار
خریداران بیت کوین در کوین بیس (Coinbase) با تهاجم خود قیمت BTC را به سطح 32 هزار دلار رساندند
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021