منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ (BTC.top)، مصاحبه‌ای با جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer) 
بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ (BTC.top)، مصاحبه‌ای با جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer)

بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ (BTC.top)، مصاحبه‌ای با جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer) 

بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ از مشکلات ماینرها پس از افزایش قیمت سرسام آور بیت کوین می گوید. کمبود تراشه ها رایانه ای هنوز هم ماینرها را آزار می دهد.

بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ (BTC.top)، مصاحبه‌ای با جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer)

پس از افزایش قیمت بیت کوین در سال 2020، ماینرها با یک سناریوی تلخ و شیرین روبرو شدند. از یک طرف سود ماینینگ به صورت سرسام آوری اضافه شد. اما از سوی دیگر برای خرید دستگاه‌های ماینینگ بیشتر و افزایش نرخ هش بیت کوین با چالش‌های زیادی روبرو شدند.کمبود دستگاه های ماینر پس از رشد قیمت های اخیر

به گفته جیانگ ژوئر بنیان‌گذار استخر ماینینگ بزرگ بی تی سی تاپ، مساله‌ی جهانی زنجیره تأمین الکترونیک بر صنعت ماینینگ تاثیر گذاشته است. او در صحبت با کوین تلگراف گفت:

“در حال حاضر با کمبود تجهیزات ماینینگ روبرو شده‌‌ایم زیرا از زمان شیوع کرونا ویروس، زنجیره‌ی تأمین قطعات الکترونیکی قطع شده‌است و اکنون به تازگی در حال بهبودی تدریجی است. اما تقاضا برای تراشه‌های ماینینگ بسیار افزایش یافته‌است. بنابراین اکنون تمام صنایع دچار کمبود تراشه شده‌اند. خواه این تراشه برای ماینینگ بیت کوین باشد یا سایر صنایع مانند لوازم الکترونیکی خانگی یا حتی صنعت خودرو.”

اخیراً شرکت جنرال موتورز نیز به دلیل عدم توانایی در تهیه تراشه‌های مورد نیازش، برخی از کارخانه‌های خود را تعطیل کرده‌است. در ماه‌های اخیر، سایر کارخانه‌های خودروسازی نیز به دلایل مشابه تعطیل شده‌اند.

کمبود دستگاه‌های استخراج را می‌توان به راحتی در میزان هش بیت کوین مشاهده کرد. از رویداد هالوینگ بیت کوین در ماه می سال 2020، نرخ هش بیت کوین از حدود 92 میلیون تراهش در هر ثانیه به میزان فعلی 166 میلیون افزایش یافته‌است. یعنی 80 درصد افزایش. از طرف دیگر قیمت بیت کوین در این بازه‌ی زمانی از 9000 دلار به بیش از 46،000 دلار افزایش ‌یافته‌است. یعنی بیش از 400٪ افزایش قیمت.

نبود دستگاه های جدید توانسته بازده دستگاه های موجود را بالا ببرد

نرخ هش بیت کوین رابطه‌ی مستقیمی با قیمت بیت کوین دارد. با موانعی که به تازگی در راه پیشرفت‌های تکنولوژی به وجود آمده‌است، افزایش قیمت باید با افزایش نرخ هش همراه شود. در حالی که نرخ تعداد دستگاه‌هایی که برای ماینینگ بیت کوین استفاده می‌شوند نسبت به بازار گاوی بیت کوین عقب مانده‌اند، اما نرخ هش در چند ماه گذشته نسبتاً راکد مانده‌است.

این بدان معناست که در نتیجه‌ی نبود دستگاه‌های جدید، بازده دستگاه‌های موجود ماینرها به شدت بالا رفته و در نتیجه قیمت ماینرهای ASIC تورم زیادی داشته و به شدت افزایش پیدا کرده‌است. همانطور که ای‌سیک‌ماینر‌ولی (ASICMinerValue) نوشته است، در حال حاضر تهیه‌ی یک بیتمن S19پرو حدود 9000 دلار هزینه دارد. در حالی که قیمت رسمی آن کمتر از 4000 دلار است.
جیانگ معتقد است که صنعت ماینینگ در سال 2020، به دلیل جنگ قدرت داخلی در بیت مین (Bitmain ) دچار مشکلات عمده‌ای بوده است. جیانگ می‌گوید:

“تأخیر در عرضه‌ی دستگاه ماینینگ انت ماینر (Ant mining machine S19) در ژوئن، جولای و آگوست سال 2020، مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرد. ما مجبور شدیم از دستگاه‌های خود برای جبران خسارت مشتریان خود استفاده کنیم.”

اما پس از اینکه میکری ژان (Micree Zhan) توانست در جنگ قدرت بیت مین پیروز شود، به نظر می‌رسد که دیگر هیچ مشکل خاصی در زمینه‌ی خرید دستگاه‌های ماینینگ این شرکت وجود نداشته‌باشد.

عرضه محصولات جدید در سال 2020 صنعت ماینینگ را تقویت کرد

با وجود تمام مشکلاتی که درسال گذشته به وجود آمد، 2020 سال مهمی برای صنعت ماینینگ بیت کوین بود. دلیل این امر عرضه‌ی دستگاه های ASIC نسل جدیدی است که بهره‌وری انرژی در آنها بهبود یافته‌است. پیشگامان این صنعت Bitmain Antminer S19 Pro و MicroBT Whatsminer سری M30S+ هستند.

کنعان (Canaan) نیز دستگاه‌های ماینینگ جدیدی مانند اولون ماینر1166پرو (AvalonMiner 1166 Pro) و دستگاه A1066I را به بازار عرضه کرده است.

دستگاه‌های ماینینگ جدید در درجه‌ی اول به دلیل لیتوگرافی تراشه پیشرفته‌تر، سودهای قابل توجهی را کسب‌کردند. S19 پرو از تراشه‌های 7 نانومتری استفاده می‌کند، در حالی که M30S+ از تراشه‌های 8 نانومتری استفاده می‌کند. این مقدار، فاصله دو پایه‌ی ترانزیستور روی تراشه را نشان می‌دهد. به عبارتی دو پایه‌ی ترانزیستور بر روی تراشه، تقریبا به اندازه‌ی ده اتم فاصله دارند. کاهش فاصله بین دو پایه باعث افزایش عملکرد محاسبات و کاهش مصرف برق می‌شود.دستگاه های جدید: قدرت بیشتر و مصرف انرژی بیشتر

جیانگ توضیح داد که صنعت ماینینگ بیت کوین در حال حاضر فرایند TSMC پنج نانومتری را تجربه می‌کند. در حالی که سازندگان تراشه در حال تحقیق بر روی تراشه‌های 3 نانومتری هستند. کاهش از 5 به 3 نانومتر قطعا موفقیت بزرگی در زمینه انجام محاسبات خواهد بود. زیرا می‌توان در یک تراشه از 60 درصد ترانزیستور بیشتر استفاده کرد. اما طبق گفته جیانگ، پیشرفت‌های جدید در صنعت ساخت تراشه، با موانع فیزیکی اساسی روبرو شده‌است:

“هر چه این فاصله‌ی نانومتری کوچک‌تر باشد، درصد بهبود بهره‌وری در مصرف برق کمتر خواهد شد. زیرا زمانی که فاصله‌ی نانومتری تا حد معینی کاهش یابد، مشکلات کوانتومی آغاز خواهد شد. اثر کوانتومی باعث پرش الکترون‌ها بین دیودهای مختلف خواهد شد و در نتیجه نسبت نشت الکترون افزایش می‌یابد.»

جیانگ گفت:

“نتیجه‌ی عملی این امر این خواهد شد که تراشه‌های جدید عملکرد محاسباتی بهتری داشته باشند. اما بعید به نظر می‌رسد بتوانند در زمینه ی بهره‌وری انرژی پیشرفتی ایجاد کنند. ماینینگ بیت کوین در واقع به توان محاسباتی بالا احتیاج ندارد، بلکه به بازدهی بهتر نیاز دارد. یعنی هرچه بتوانید در یک میزان هش، برق کمتری مصرف کنید، بهتر است.”

خنک سازی در ماینینگ آنچنان تاثیرگذار نیست

انواع دیگر امکانات نظیر مایع‌های خنک کننده که برای افزایش بهره وری استفاده می‌شوند، می‌توانند مفید باشد. اما این امکانات تا حدی که مورد نیاز است کارایی دستگاه‌های ماینینگ را افزایش نمی‌دهند. جیانگ توضیح داد:

“خنک‌سازی از طریق مایع تنها می‌تواند راندمان استخراج را تا درجه مشخصی بهبود ببخشد. به عنوان مثال، اگر از یک سیستم خنک کننده‌ی هوایی استفاده کنید، راندمان دستگاهی با کارکرد 100 وات به ازای هر تراهش، پس از مدتی به دلیل حضور گرد و غبار یا تمیز کردن نامناسب، به 105 وات به ازای هر تراهش کاهش می‌یابد. این در حالی است که سیستم خنک سازی توسط مایع به شما این امکان را می‌دهد که بازده را به حدود 95 وات به ازای هر تراهش افزایش دهید. تفاوت تنها 5٪ و آن چنان هم چشم گیر نیست.”

آیا اکنون زمان مناسبی برای ورود به صنعت ماینینگ است؟

در حالی که صنعت الکترونیک جهانی تحت فشار شدیدی قرار دارد، درآمد ماینرهای بیت کوین افزایش زیادی یافته است. معمولا دستگاه‌های موجود به سرعت هزینه‌ای که برای خریدشان صرف شده‌است را جبران می‌کنند. اما کمبود تراشه در شرایط فعلی به این معنی است که ممکن است این بازگشت سرمایه بیش از حد معمول طول بکشد. اما در حال حاضر دستگاه‌های موجود با قیمتی فروخته می‌شوند که خریداران چندان تمایلی به خریدشان نداشته باشند. به عنوان مثال، اگرقیمت برق را 0.04 دلار به ازای هر کیلو وات ساعت در نظر بگیریم، دوره بازگشت سرمایه‌ی S19 پرو در حال حاضر هشت ماه است.

با این حال طبق گفته جیانگ، صنعت ماینینگ می‌تواند به سمت تلفیق دستگاه‌های پیشرفته و با پیشرفت‌های حاشیه‌ای نسبت به نسل‌های گذشته پیش برود. این امر می‌تواند طول عمر دستگاه‌های ماینینگ را افزایش دهد. و ثبات سرمایه گذاری انجام شده در حال حاضر یا در آینده را تضمین کند.

در حال حاضر ASIC تا حد قابل توجهی تثبیت شده‌است.، به عنوان مثال بیت‌مین S9 که در حال حاضر پنج سال سن دارد، پس از هالوینگ بیت کوین در سال 2020 کاملاً بدون سود شد. اما اکنون با فرض قیمت برق 0.04 کیلووات ساعت، سود آن یک بار دیگر به مقدار منطقی 3 دلار در روز رسیده‌است.آیا ماینرها، بیت کوین‌هایی که به دست آورده‌اند را هولد می‌کنند؟

بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تتی سی تاپ معتقد است که اقتصاد ماینینگ، دستیابی به بیت کوین و هولد کردن آن را به روشی برتر تبدیل می‌کند. در حالی که اکثر افراد گمان می‌کنند که ماینرهای بیت کوین بلافاصله بیت کوین خود را می‌فروشند، جیانگ می‌گوید بیشتر ماینرهای بیت کوین، بیت کوین خود را تا قیمت 20،000 دلار در سال 2017 حفظ کردند. در حالی که دارندگان عادی شانس کمتری برای هولد کردن بیت کوین داشتند.

ماینرها بخش قابل توجهی از عرضه‌ی بیت کوین را در اختیار دارند و بیشتر این بیت کوین‌‌ها را در سال‌های اولیه‌ی پیدایش بیت کوین به دست آورده‌اند.

به نظر می‌رسد که در بازار گاوی بیت کوین در سال 2017، ماینرها تنها در ماه اکتبر فروش خود را تسریع کرده‌اند. در اواخر سال 2019 افزایش قابل توجهی در ذخیره‌ی دارایی‌های بیت کوین ماینرها مشاهده شد. این نشان می‌دهد که ماینرها بخش زیادی از درآمد خود را هولد می‌کنند.

به گفته این بنیان‌گذار استخر ماینینگ، ماینرها ترس کمتری از ضرر دارند. زیرا مکانیزم استخراج از نظر روانشناختی شرکت در بازارهای بی‌ثبات را آسان می کند. وی می‌گوید:

“دلیل اول این است که دستگاه‌های ماینینگ مانند مرغی هستند که در بازار گاوی بیت کوین، تخم طلا می‌گذارد. بنابراین هیچ ماینری حاضر نیست دستگاه خود را بفروشد. دلیل دوم این است که روند فروش دستگاه‌های ماینینگ بسیار پیچیده‌تر از فروش بیت کوین در صرافی‌ها است.”

استخراج بیت کوین تنها مخصوص حرفه‌ایها نیست

ماینینگ موفق، مانند اداره‌ی یک تجارت است. پس از اینکه شما برای راه‌اندازی اولیه هزینه می‌کنید، سرمایه‌گذاری شما می‌تواند یک سود ثابت داشته باشد، اما نیاز به نگهداری و نظارت دارد. هر فردی به شرایط لازم برای راه اندازی یک فارم ماینینگ موفق دسترسی ندارد. مهمترین مولفه در این زمینه، دسترسی به موقعیت مکانی مناسب است. برق ارزان برای راه اندازی یک استخر استخراج موفق بسیار ضروری است.

هنوز هم می‌توان ASICها را از فروشگاه‌های معمولی خرید و در خانه مشغول به استخراج شد. به شرطی که قیمت برق خانه کمتر از 0.10 دلار به ازای هر کیلووات ساعت باشد. چنین عددی را تنها در کشورهای در حال توسعه که دارای منابع طبیعی فراوانی هستند، می‌توان یافت.

استخراج از طریق شرکت های خدماتی

برخی از استخرها و شرکت‌های ماینینگ روش‌های مختلفی را ارائه می‌دهند که افراد دیگر بتوانند ازین طریق در ازای پرداخت هزینه، به ماینینگ بیت کوین بپردازند.

کولوکیشن(colocation) و استخراج ابری (cloud mining) دو نمونه از این روش‌ها هستند که از نظر ساختار تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند.

در سرویس کولوکیشن (colocation) مشتری دستگاه‌های ماینر را در اختیار ارائه دهنده‌ی سرویس قرار می‌دهد و ارائه دهنده‌ی سرویس صرفاً هزینه‌ی برق و نگهداری دستگاه را از مشتری دریافت می‌کنند. استخراج ابری (cloud mining) به طور کلی بسیار متفاوت‌تر و خطرناک‌تر از استخراج معمولی است. معمولاً قراردادها مدت زمان از پیش تعیین شده‌ای دارند و هزینه‌های قابل توجهی برای نگهداری دستگاه‌ها از مشتریان دریافت می‌شود. در نتیجه زمان محدودی را برای جبران سرمایه اولیه در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

شرکت جیانگ اخیراً خدمتی به نام استخراج مشترک (joint mining) راه‌اندازی کرده‌‌است. استخراج مشترک مدل تجاری استخراج ابری را تغییر می‌دهد و آن را به استخراج واقعی نزدیک می‌کند:

“به عنوان مثال مشتری 10 هزار یوان [1،540 دلار] برای خرید یک دستگاه ماینینگ هزینه می‌كند. هنگامی که مشتری 10 هزار یوان بیت کوین از دستگاه ماینینگ خود به دست آورد و هزینه‌ی اولیه‌ای که کرده‌بود به او باز می‌گردد، ما شروع به اعمال کارمزد برای خدمات خود می‌کنیم و 20٪ از سود خالص مشتری را دریافت می‌کنیم. یعنی 20٪ از بیت کوینی که بعداً توسط دستگاه او تولید می‌شود، متعلق به ماست.”

بنابراین پلتفرم بی تاپ (B.top) بیشتر شبیه سرویس کولوکیشن است. بعلاوه این شرکت به مشتریان اجازه می‌دهد تا ماینرهای خود را پس گرفته و آنها را به مقصد مورد نظر خود بفرستند.

سخن نهایی

با رشد و بلوغ صنعت ماینینگ بیت کوین، شرکت‌های درگیر در این تجارت می‌توانند به ابزارهای مهمی برای سرمایه گذاران تبدیل شوند. مشخصات منحصر به فرد ریسک و پاداش شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات ماینینگ، مشابه با شرکت‌های استخراج طلا است. بنیان‌گذار استخر ماینینگ با مقایسه‌ی بیت کوین و طلا نتیجه گرفت که:

“بازار گاوی بیت کوین بیش از آنچه من انتظار داشتم، ادامه پیدا کرده‌است. بنابراین ممکن است قیمت بیت کوین به بیش از 100 هزار دلاری که من انتظار داشتم برسد. 200،000 دلار یا حتی 300،000 دلار می‌تواند هدف بعدی بیت کوین باشد و این باعث می‌شود سقف بازار بیت کوین از طلا فراتر رود.”

مطالب مرتبط
دن لریمر Dan Larimer خالق بلاک چین EOS و از پیشکسوتان رمزنگاری کیست؟
مسیح بیت کوین کیست؟ نگاهی به زندگی نامه‌‌ی راجر ور (Roger Ver)
خودکشی جان مک آفی: گزارش‌های ضد و نقیض از مرگ مک آفی این واقعه را رمزآلود کرده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان