قیمت بیت کوین
۱,۲۴۷,۵۹۶,۱۹۱تومان
50,572دلار
4.30
قیمت اتریوم
۴۱,۱۰۳,۸۵۶تومان
1,665.97دلار
5.83
قیمت تتر
۲۴,۶۶۹تومان
1دلار
0.06
قیمت بایننس کوین
۵,۹۲۹,۹۶۴تومان
240.40دلار
5.89
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی ها  »  استخر تاریک چیست؟ این استخرها چه نقشی را در آینده بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کنند؟

استخر تاریک چیست؟ این استخرها چه نقشی را در آینده بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کنند؟

استخر تاریک چیست؟ این استخرها چه نقشی را در آینده بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کنند؟

استخر تاریک (Dark Pool) یک صرافی خصوصی است که تبادل ابزارهای مالی را تسهیل می‌کند. تفاوت آن با صرافی‌های عمومی این است که هیچ دفتر سفارش قابل مشاهده‌ای در آن وجود ندارد. استحرهای تاریک در بازار ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

استخر تاریک چیست؟ این استخرها چه نقشی را در آینده بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کنند؟

استخر تاریک چیست؟ این استخرها چه نقشی را در آینده بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کنند؟

استخر تاریک چیست؟

استخر تاریک (Dark Pool) یک مکان خصوصی است که تبادل ابزارهای مالی را تسهیل می‌کند. تفاوت آن با صرافی‌های عمومی این است که هیچ دفتر سفارش قابل مشاهده‌ای در آن وجود ندارد. در این صرافی‌ها معاملات در معرض دید عموم نیستند یا فقط زمانی قابل مشاهده هستند که اجرا شده باشند.
نقدینگی در بازارهای استخر تاریک توسط سفارشات بزرگ تأمین می‌شود. بیشتر معاملات استخر تاریک در یک بلاک انجام می شود . معامله در یک بلاک، معامله مقدار زیادی از دارایی با قیمت از پیش تعیین شده است.

استخرهای تاریک اولین بار در دهه 1980 ظهور کردند و بیشتر توسط سرمایه گذاران شرکتی که حجم زیادی اوراق بهادار را معامله می‌کنند، استفاده شده است.

استفاده از استخرهای تاریک به مؤسسات این امکان را می‌دهد تا بدون آنکه ابتدا اهداف خود را به طور علنی آشکار کنند، سفارش دهند و معاملات خود را انجام دهند. این یک ویژگی مفید است، زیرا قصد آنها برای خرید یا فروش مقادیر زیادی از دارایی می‌تواند اثرات مخربی بر تجارت آنها داشته باشد قبل از اینکه فرصتی برای اجرای آن داشته باشند.

استخرهای تاریک به بخشی قابل توجه از بازارهای سهام جهانی تبدیل شده‌اند. در این مقاله تأثیر بالقوه آنها بر فضای ارزهای دیجیتال و بازاهای مالی این نوع دارایی را بررسی می‌شود.

مزایای استفاده از استخر تاریک چیست؟

کاهش تأثیر بر احساسات بازار – بازرگانانی که مایل به تجارت در ابعاد بزرگ هستند می‌توانند اهداف خود را از عموم مردم سرمایه گذار مخفی کنند.

بهبود قیمت – تطبیق معاملات اغلب براساس میانگین بهترین قیمت پیشنهادی و درخواستی موجود انجام می‌شود. در چنین مواردی، هم خریدار و هم فروشنده تجارت مطلوب‌تری نسبت به آنچه در بازار آزاد انجام می‌دهند، تجربه می‌کنند. در بازارهای آزاد خریدار خرید تنها گزینه خرید با کمترین قیمت دفتر سفارش را دارد و از سوی دیگر فروشنده نیز دارایی خود را باید بالاترین قیمت دفتر سفارش مطابقت دهد.

بدون اسلیپیج – از آنجا که بیشتر معاملات استخر تاریک در معاملات بلاکی با قیمت‌های از پیش تعیین شده انجام می‌شود، معامله گران می‌توانند مطمئن باشند که قادر به انجام کل معاملات خود با قیمت پیش بینی شده خواهند بود.

اسلیپیج به تفاوت قیمت در زمان ارسال سفارش و قیمت در زمان نهایی شدن سفارش گفته می‌شود.اختلافات در مورد استخرهای تاریک چیست؟

تضاد منافع – از آنجا که دفتر سفارشات قابل مشاهده نیست، تضمینی برای انجام معامله با بهترین قیمت ممکن وجود ندارد. اگر موسسه تسهیل کننده تجارت تعارض منافع داشته باشد، این توانایی را دارد که قیمت‌های واقعی بازار را پنهان کند.

اثر مخرب بر قیمت‌های بازار – اگر بیشتر معاملات در استخرهای تاریک اتفاق بیفتد، ممکن است قیمت‌ها در صرافی های عمومی منعکس کننده بازار واقعی نباشد. بخش عمده‌ای از سرمایه گذاری و تجارت به جریان آزاد اطلاعات بستگی دارد و استخرهای تاریک مانع از این دسترسی می‌شوند.

آسیب پذیری در برابر معامله گران با فرکانس بالا (HFT)

استخرهای تاریک می‌توانند یک زمین بازی ایده آل برای اقدامات سودجویانه ای که توسط معامله گران با فرکانس بالا انجام می شود، باشند. اگر آنها دسترسی ممتازی به داده‌های دفتر سفارشات داشته باشند، می‌توانند سفارشات بزرگ را از قبل اجرا و از معامله گران بی خبر سواستفاده کنند.

استخرهای تاریک همچنین روش دیگری به نام پینگینگ (pinging) را فعال می‌کنند که شامل ارسال تعداد زیادی سفارش کوچک است. تقسیم سفارش به قطعات کوچکتر برای پنهان کردن حجم سفارش بزرگ انجام می‌گیرد. با استفاده از پینگینگ معامله گران با فرکانس بالا می‌توانند این معاملات را ردیابی کنند. این اتفاق باعث می‌شود از اختلافات اندک این سفارشات بهره مند شوند. این اتفاق منجر به یک بازار ناسالم می‌شود.متوسط حجم معامله کوچکتر – از زمان ظهور استخر تاریک در دهه 1980، متوسط حجم معامله در استخرهای تاریک به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این نشان می‌دهد که مؤسسات مالی که تجارت بزرگی دارند دیگر از استخرهای تاریک استفاده نمی‌کنند. این امر باعث می‌شود وجود آنها بسیار کمتر قانع کننده باشد و حتی ممکن است به ضرر بازارهای گسترده باشد. اگر سفارشات کوچک‌تر در صرافی ها با یک دفتر سفارشات قابل مشاهده در عموم اجرا شود، ممکن است به بازار سالم‌تری منجر شود.

استخرهای تاریک غیرمتمرکز

مشابه استخرهای تاریک در بازارهای سهام سنتی، استخرهای تاریک برای تجارت ارزهای رمزپایه در برخی از سیستم عامل‌های تجاری موجود است. در مقایسه با استخرهای تاریک معمولی، استخرهای تاریک غیرمتمرکز می‌توانند از مزایای روش‌های تأیید دیجیتال با امنیت بیشتری برخوردار شوند. پروتکل‌های استخر تاریک غیرمتمرکز می‌توانند قیمت بازار را برای همه شرکت کنندگان بدون این امکان، از دستکاری قیمت حفظ کنند.

در معاملات شامل چندین بلاکچین، می‌توان از مبادله اتمی زنجیره‌ای متقابل برای تسهیل معاملات بدون نیاز به واسطه استفاده کرد.

استخرهای تاریک غیرمتمرکز همچنین می‌توانند از سایر فناوری‌های رمزنگاری جدید مانند اثبات دانش صفر برای تأیید صحت معاملات استخر تاریک استفاده کنند.ایجاد امکان ورود برای بازیگران بزرگتر به بازار ارزهای دیجیتال

استخرهای تاریک همچنین می‌توانند در بازارهای ارزهای دیجیتال ناشناس نیز مفید واقع شوند، زیرا به بازرگانان اجازه می‌دهند معاملات بزرگتری را بدون هیچ گونه اسلیپیج انجام دهند. در حالی که یک سفارش قابل توجه می‌تواند تأثیر قابل توجهی در بازار عمومی و عادی داشته باشد، تجارت مشابه را می‌توان در یک استخر تاریک و بدون اسلیپیج انجام داد.

یک صرافی نسبتاً بزرگ را در نظر بگیرید که حدود 500000 بیتکوین نقدینگی دارد. اگر شما بخواهید مثلاً 1BTC خریداری کنید، سفارش شما تأثیر چندانی در قیمت بیتکوین نخواهد داشت. حال در همین شرایط ثبت سفارش 100000 BTC می‌تواند یک پنجم نقدینگی بیتکوین را از بازار خارج کند. این یعنی از زمانی که شما سفارش را ارسال می‌کنید با کاهش تعداد بیتکوین قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر این همانطور که شاهد بودید خریدهای بزرگ این چنینی توسط شرکت‌های بزرگ باعث جلب توجه سرمایه گذاران و بالا رفتن قیمت در بلند مدت می‌شود. این دست خریدها در سال 2020 چندین بار صورت گرفته است.

تا به امروز بازرگانان شرکتی در فضای ارزهای دیجیتال حضور بسیار کمرنگی داشته‌اند. به همین دلیل استخرهای تاریک تأثیر جزئی در بازارهای ارزهای رمزپایه گذاشته‌اند. با این حال و با ورود شرکت‌های بزرگ ممکن است این استخرها تقش تاثیرگذاری در قیمت دارایی‌های دیجیتال داشته باشند.

صحبت پایانی

به دلیل عدم شفافیت کامل، استخرهای تاریک از زمان به وجود آمدن موضوع بحث و مجادله بوده‌اند. پنهان کردن اکثر حجم معاملات در هنگام مراجعه به هر بازاری امری مطلوب نیست.

با پیشرفت‌های اخیر در روش‌های تأیید ارزهای دیجیتال، روند استفاده از استخرهای تاریک می‌تواند ایمن‌تر شود. پروتکل‌های منبع باز را می‌توان به گونه‌ای ساخت که همان قوانین را برای هر شرکت کننده حفظ کند. این کار می‌تواند خطر استفاده از استخر تاریک را کاهش دهد.

مطالب مرتبط
ایردراپ (airdrop ) ها به عنوان روشی برای توزیع توکن ها بین کاربران و نوع هوشمند آن چیست؟
آموزش ترید در کوینکس
بازار گاوی یا افزایشی چیست؟ چگونه می‌توان در این بازار سود کسب کرد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ترید و سرمایه گذاری
صرافی غیرمتمرکز بایننس دکس (Binance DEX)، راهنمای استفاده برای کاربران باتجربه
صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت
ارز دیجیتال بت (BAT) یا توکن توجه پایه‌ای چیست و چه کاربردی در بروزر بریو دارد؟
صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی این صرافی چه وظیفه ای دارد؟
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.