منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  روز خوب آلت کوین‌ها با بازار جانبی بیت کوین و کاهش تسلط این ارز همراه شده است
روز خوب آلت کوین‌ها با بازار جانبی بیت کوین و کاهش تسلط این ارز همراه شده استروز خوب آلت کوین‌ها با بازار جانبی بیت کوین و کاهش تسلط این ارز همراه شده است

روز خوب آلت کوین‌ها با بازار جانبی بیت کوین و کاهش تسلط این ارز همراه شده است

بیژن وثوقی
1400/06/14
۰

بیت کوین پس از شکستن مقاومت 50 هزار دلار در یک بازار جانبی معامله می‌شود. این در حالی است که در روز خوب آلت کوین‌ها، اکثر ارزها رشد سهمگینی را تجربه کرده‌اند.

آلت کوین‌های برتر بازار، مانند: SOL، ADA، LINK، DOT و ICP در حال افزایش هستند. این در حالی است که بیت کوین در یک بازار جانبی به سر می‌برد. آیا روز خوب آلت کوین‌ها پایدار است یا وقایع تلخ 2017 تکرار می‌شود؟

بیت کوین تماشاچی روز خوب آلت کوین‌ها

بازارهای ارزهای دیجیتال این هفته جهش کردند. اتریوم طی هفت روز گذشته 20 درصد افزایش‌یافته است. این در حالی است که محبوبیت پولکادات (DOT) و چین لینک (LINK) حتی بیشتر سرمایه گذاران را به خود جلب می‌کند. سولانا (SOL)، ارز دیجیتال شگفتی ساز امسال، هفته را با 60 درصد چشم‌نواز به پایان رساند. اما بیت کوین به سختی در بازار جانبی گیر افتاده است.

درحالی‌که بسیاری از رقبای بیت کوین به قله‌های جدیدی رسیدند، بیت کوین 4 درصد افزایش یافت. این ارز طی هفته‌های گذشته تلاش می‌کرد بالاتر از مقاومت نمادین 50،000 دلار که برای اولین بار در سه ماه گذشته آن را شکست، بماند. در یک تحول بزرگ، به‌اصطلاح “بیت کوین دامیننس” یا سهم این ارز از بازار در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال، به حدود 40 درصد کاهش یافته است. با این کاهش بیت کوین دامیننس بسیار از اندازه 71 درصدی که در ابتدای سال داشت فاصله دارد. این کمترین میزان تسلط بیت کوین در بازار از سال 2017 است.

چرا بازار به این شکل رفتار می‌کند؟

نگاهی به گذشته و به سال 2017 ممکن است یک سرنخ ارائه دهد. شاید به‌خاطر بیاورید آن سال زمانی بود که عرضه اولیه سکه (ICO ها) شور و هیجان عجیبی به بازار آورده بود. هر کسی در دنیای ارزهای دیجیتال به طرز دیوانه‌واری تلاش می‌کرد تا اتریوم را برای خرید توکن‌های جدید به دست آورد. با اوج گیری قیمت این توکن‌ها سرمایه گذاران آن‌ها را برای خرید اتریوم بیشتر رها کردند. اما پس از آن حباب ICO ترکید، تقاضا برای اتریوم کاهش یافت و بسیاری از آلت کوین‌ها که روز خوب و پررونقی را سپری می‌کردند به طور کلی حذف شدند. آنجا بود که سرمایه گذاران به بیت کوین بازگشتند.

این امکان وجود دارد که ما در حال حاضر اولین مرحله از چرخه مشابهی را ببینیم. همان‌طور که وال‌استریت ژورنال این هفته در مقاله‌ای با عنوان “چرا قیمت بیت کوین در 50000 دلار متوقف شد” اشاره کرد، افزایش اخیر آلت کوین‌ها تا حدودی ناشی از جنون ناشی از NFT ها است که عمدتاً با اتریوم خریداری می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را با توکن‌های دیگری مانند سولانا نیز خریداری کرد.

این بدان معناست که یک سقوط دیگر در بازار NFT ها می‌تواند باعث بلاتکلیفی بازار و به دنبال آن ترکیدن حبابی مانند ICO ها و بازگشت به بیت کوین شود.

ارزهای قدیمی هم در روز خوب آلت کوین‌ها کند حرکت می کنند

در اینجا سرنخ‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند از پایدار نبودن روز خوب آلت کوین‌ها خبر دهد. این موارد شامل افزایش قیمت توکن‌هایی مانند کاردانو (در حال حاضر کوین شماره 3 در بازار از نظر حجم بازار) است. افزایش قیمت کاردانو امسال بحث داغی بود که هنوز با افزایش کاربران این بلاک چین در دنیای واقعی مطابقت ندارد. ریپل و لایت کوین نیز که از نسل اول دارایی‌های رمزنگاری هستند، نیز با تأخیر زیادی نسبت به آلت کوین‌های جدید شروع به حرکت کردند.

همه این‌ها JPMorgan را مجبور کرد تا یک یادداشت تحقیقی بنویسد که می‌گوید: “سهم آلت کوین‌ها از نظر استانداردهای تاریخی نسبتاً افزایش‌یافته است و به نظر ما به‌احتمال زیاد بازتاب” هیجان بی‌دلیل “سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی است تا بازتاب یک ساختار اساسی در روند صعودی “

این مورد در مورد دیگر آلت کوین‌ها نیز صادق است: قیمت آن‌ها بیشتر از روی هیجان افزایش می‌یابد و هنگامی که اصلاح انجام شود، بیت کوین به سلطه طولانی‌مدت خود بازمی‌گردد. اما بعضی متخصصان فکر می‌کنند این بار چیزی متفاوت است.

شیدایی NFT ها مانند دیوانگی ICO ها نیست

درست است که NFT ها به افزایش قیمت آلت کوین‌ها کمک می‌کنند، با این حال شباهت آن‌ها با دوره ICO ها فقط در همین است. در حباب سال 2017، دلالان پول خود را به صدها پروژه که برای پول دار شدن یک شبه تبلیغ می‌کردند و وجود نداشتند (و در بسیاری از موارد هنوز وجود ندارند) ریختند.

این بار، مردم دارایی‌های واقعی را در قالب هنر، آلبوم، مجموعه‌های ورزشی و موارد دیگر خریداری می‌کنند. بله، قیمت بسیاری از NFT ها توسط دلالان در حال افزایش است و بازار می‌تواند اصلاح بزرگی را شاهد باشد، اما همچنین مشخص شده است که NFT ها فراتر از یک بلیت قرعه‌کشی هستند، آن‌ها گذرنامه‌هایی برای ورود به جوامع بزرگ و روبه رشد در سال‌های آینده هستند.

در همین حال، رونق بازار ارزهای دیجیتال در سال 2021 بسیار فراتر از NFT ها است. این رونق از سرعت رونق بازار درحال‌توسعه دیفای، استیبل کوین‌ها، DAO و مجموعه وسیعی از پروژه‌های زیربنایی است که همه چیز را از دارایی به اینترنت تبدیل می‌کنند. پایه‌های رمزنگاری از هر دوره قبلی در تاریخ رمزنگاری محکم‌تر است. این بدان معناست که ارزش بسیاری از توکن‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که به پروژه‌های “تراشه آبی” گره‌خورده‌اند، حفظ خواهد شد.

با این تفاسیر چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

در سال 2017، ما پیش‌بینی‌هایی مبنی بر “جابه‌جایی” شنیدیم که در آن می‌گفتند اتریوم از بیت کوین پیشی می‌گیرد. آن تلنگر هرگز در آن زمان اتفاق نیفتاد و اکنون نیز بعید به نظر می‌رسد. بیت کوین هنوز ارز دیجیتال اصلی است، آزمایش شده و متعلق به افراد زیادی است و به همین خاطر موقعیت خود را حفظ خواهد کرد. جذابیت آن به‌عنوان سرمایه‌گذاری برای خرید و هولد (طلای دیجیتال)، مورد اصلی استفاده از آن در این مرحله است. با این اوصاف، روزهایی که بیت کوین 70 درصد بازار را تحت سلطه خود دارد و هر چیز دیگری به‌عنوان “آلت کوین” کمتر در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند برای همیشه پایان‌یافته باشد. در حقیقت، شانس خوبی وجود دارد که تا پایان سال 2023 محافل رمزنگاری، نام تجاری “آلت کوین” را به‌طورکلی بازنشسته کنند.

مطالب مرتبط
اثر کوین بیس ارزهای دیجیتال پولی گون، اسکیل و سوشی سواپ و را به بالاترین میزان قیمت رساند
رشد ارز دیجیتال IOST در سال 2021: این پروژه در کمتر از دو ماه 650 درصد رشد کرده است
دیدگاه بنیانگذار کاردانو، چارلز هاسکینسون در مورد تکامل بلاک چین و رمزنگاری
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether