منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟
آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

اصطلاح آلتکوین (Altcoin) در واقع از کلمه بیتکوین آلترنیتیو (Bitcoin Alternative) گرفته شده‌است و تمام ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز به جز بیت کوین را توصیف می‌کند. آلتکوین‌ها در واقع جایگزین‌هایی برای بیت کوین اصلی هستند که هر یک از آنها سعی در بهبود حداقل یک ویژگی از فناوری بیت کوین دارند. این پیشرفت‌ها می‌تواند در زمینه سرعت معاملات، روش توزیع، روش استخراج، هش کردن و غیره باشد.

آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

با وجود تاریخچه کوتاه از شروع دوران ارز رمزنگاری، تا به امروز هزاران آلت کوین به وجود آمده‌است. سایت کوین‌مارکت‌کپ (oinMarketCap) اصلی‌ترین مرجع طبقه بندی اطلاعات بازار ارزهای رمزپایه، شامل 7408 آلت مختلف در زمان نوشتن این مقاله است. از بین هزاران سکه که تاکنون عرضه شده‌اند، بسیاری از آلتکوین‌ها برای مدت طولانی دوام نیاوردند. در مقابل، نمونه‌هایی از آلتکوین‌های اولیه مانند لایتکوین (Litecoin)، نیم‌کوین (Namecoin) و دوج‌کوین (Dogecoin) با وجود فراز و نشیب‌های عجیب این بازار تاکنون به حیات ادامه داده‌اند و در حال توسعه خود هستند.

اولین آلتکوین ها چگونه شروع به کار کردند؟

نیم‌کوین (Namecoin) در اواسط سال 2011 به وجود آمد و در واقع اولین آلتکوینی بود که متولد شد. اگرچه این ارز به عنوان یک ارز رمزنگاری نیز به کار می‌رفت، اما هدف اصلی‌اش کمک به عدم تمرکز هویت‌های آنلاین است. این پروژه کار فیلتر و سانسور را بسیار پیچیده و دشوار می‌کند.

لایتکوین به دلیل داشتن واحدهای بیشتری نسبت به بیتکوین خود را نوعی “نقره ارزهای دیجیتال” می‌داند. همان‌طور که بیتکوین به‌خاطر عرضهٔ محدودش به طلای ارزهای دیجیتال معروف شده است.
دش (DASH) که قبلاً به عنوان دارک کوین (DarkCoin) شناخته می‌شد، بستری را برای انجام معاملات کاملاً ناشناس فراهم کرد. بیت‌شیرز (BitShares) با یک سیستم نوآورانه برای بهبود مکانیسم و عادلانه‌تر کردن بازار بورس اوراق بهادار پا به میدان نهاد. ریپل (Ripple) پروتکلی را برای ایجاد یک سیستم پرداخت آسان‌تر برای تراکنش های بزرگ معرفی کرد.

متولیان اولیه بیت کوین ادعا می‌کردند که آلتکوین‌ها کاملاً غیرضروری هستند و آنها موفق نخواهند شد زیرا نمی‌توانند با زیرساخت‌های بیت کوین رقابت کنند. با این حال، مهم‌ترین نقشی که آلت‌ها ایفا می‌کنند تمرکززدایی است. تمرکززدایی یکی از ویژگی‌های بارز بیت کوین است. بیت کوین به عنوان یک ارز غیرمتمرکز نیز باید دارای یک جامعه غیرمتمرکز باشد. آلتکوین‌ها رقابت سالمی را برای بیت کوین فراهم کردند، توسعه دهندگان آن‌ها از بیتکوین الهام می‌گیرند و برای بهبود مداوم محصولات خود تلاش می‌کنند.

سال 2015 شاهد ایجاد پروژهٔ اتریوم (Ethereum) بودیم که جدی‌ترین رقیب بیت کوین از زمان پیدایشش تاکنون بوده است. گاهی اوقات حجم معاملات روزانه اتریوم از بیتکوین پیشی گرفته است. توسعه دهندگان و سرمایه‌گذاران بیت کوین برای ادامه نقش رهبری خود و از دست ندادن جایگاه اولشان دیگر نمی‌توانند حتی برای یک ثانیه در این بازار پرشور از پای بنشینند.


بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


آیا باید در آلتکوین‌ها سرمایه گذاری کنیم؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از آلتکوین‌های ایجاد شده، حتی قبل از اینکه بتوانند اندکی اثر بگذارند، ناپدید شدند و تمام پول سرمایه گذاری شده در آنها به باد رفت. این فناوری به سرعت در حال تغییر است. آنچه که یک ماه پیش قابل استفاده بود، امروز شاید کارآیی نداشته باشد.

هزاران آلتکوین پا به این عرصه گذاشته‌اند، بنابراین رقابت بالایی برای بقا در بازار رمزنگاری وجود دارد. سرمایه گذاری در آلتکوین‌ها ریسک بسیار بالایی دارد. البته با افزایش خطر، سود نیز افزایش می‌یابد.

بارها در بازارکریپتو دیده شده است که در مدت یک روز آلتکوینی تازه وارد تا چند برابر سرمایه اولیه سوددهی داشته باشد. البته اغلب این تب‌های تند به لرز می‌نشینند و با افت هیجان بازار سقوط‌های وحشتناکی را نیز ثبت می‌کنند. اما در بعضی موارد شما می‌توانید از یک آلتکوین خوب بسیار سود کسب کنید.

به طور مشابه با سرمایه گذاری‌های سوداگرانه، شما باید با دقت سرمایه گذاری کنید و به یاد داشته باشید که فقط مبلغی را که می‌توانید با از دست دادن کامل آن زندگی کنید، سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری سوداگرانه به سرمایه گذاری‌های پرریسکی گفته می شود که در آن سرمایه گذاران بدون تحقیقات به دنبال خرید یک دارایی خاص که احتمال افزایش قیمت زیاد را دارد، می روند. این مدل تجارت را در بازار بورس ایران به دفعات زیاد مشاهده کرده‌ایم.

مهم این است که آلتکوین موردنظر خود را پس از تحقیق عمیق، دنبال کردن سایت‌های خبری رمزنگاری، انجمن‌ها در سراسر وب مخصوصاً ردیت (Reddit) و همچنین گروه‌های فیس بوک در مورد ارزهای رمزپایه انتخاب کنید.

پامپ (Pump) و دامپ (Dump) چیست؟

از آنجا که حجم معاملات آلتکوین‌ها به ویژه در مقایسه با سهام قابل معامله در وال استریت بسیار کم است، بنابراین می‌توان به راحتی قیمت آن‌ها را حرکت داد. سرمایه گذارانی نیز هستند که مقدار قابل توجهی بیت کوین دارند و به آن‌ها نهنگ گفته می‌شود.

آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟

نهنگ‌ها می‌توانند برای ایجاد افزایش ارزش، پول خود را روانهٔ بازار آلتکوینی خاص کنند. این فرایند با ایجاد هیجان کاذب یا هایپ شروع می‌شود. برای این کار معاملات خاصی در اطراف آلتکوینی که مدت کوتاهی در کما بوده یا حجم معاملاتش صفر است اتفاق می افتد.

این نهنگ که تعداد زیادی بیت کوین دارد، سفارشات خرید زیادی را ارسال می‌کند که باعث افزایش ناگهانی تقاضا می‌شود. در این مرحله سرمایه گذاران کوچک سعی می‌کنند از بازار عقب نمانند و به موج خرید می‌پیوندند. با این کار قیمت شروع به افزایش می‌کند. به این عمل پامپ گفته می‌شود که باعث افزایش ناگهانی قیمت‌ها می‌گردد. البته عوامل دیگر مانند خبر لیست شدن در صرافی‌های بزرگ یا همکاری با شرکت‌های بزرگ نیز در پامپ قیمت دخیل هستند.

حال نهنگ از اوج گرفتن قیمت لذت می‌برد و به سرمایه گذاران کوچک آلتکوینش را می‌فروشد. سپس آن آلتکوین را به طور جدی رها می‌کند. در اینجا معمولاً مرحله‌ای فرا می‌رسد که دیگر قدرت خرید وجود ندارد. قیمت سکه با سرعتی بیش از سرعت افزایشش سقوط می‌کند که به این عمل دامپ (تخلیه کردن) گفته می‌شود.

البته گاهی اوقات این روند به صورت معکوس انجام می شود. یعنی نهنگ ابتدا با قرار دادن سفارشات فروش بیشمار قیمت را دامپ می کند. سپس اقدام به خرید توکن‌های سرمایه‌گذاران خرد می نماید. این اتفاق بیشتر در مورد توکن‌هایی که پتانسیل خوبی دارند، رخ می دهد. حتی بیتکوین‌ هم گاهی اوقات این چنین فعالیت‌هایی رو تجربه می کند.

پامپ و دامپ تهدید یا فرصت؟

به طور کلی فعالیت نهنگ‌ها به صورت موثر در بازار کریپتو نوسانات شدید و همین‌طور سودها و ضررهای کلانی را ایجاد می کند. البته با رشد قیمت بیتکوین و گسترده شده بازار از شدت این نواسانات در مورد بیتکوین کاسته شده است.

پیش‌بینی به هنگام این روند، شما را به عنوان یک سرمایه گذار کوچک در کنار نهنگ به سود می‌رساند. البته لازم به ذکر است که بعضی عوامل دیگر که باعث پامپ قیمت می‌شوند، ممکن است پایدار بمانند و در بلند مدت ارزش سکه بیش از زمان قبل از پامپ شدن باقی بماند. دلایلی مانند کاربردی بودن  پروژه و پشتوانه‌های قوی می‌تواند آلتکوین مورد نظر را در قیمتی متناسب با ارزشش قرار دهد.

چگونه باید آلتکوین‌ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

تمرکز روی پروژه‌هایی با پتانسیل بالا مهم است. یک آلتکوین خوب جامعه متنوعی را پشت سر خود خواهد داشت. علاوه بر این، نکته دیگر، بررسی این است که آیا توسعه دهندگان ناشناس هستند یا شناخته شده‌اند. آیا ترجیح داده‌اند هویت خود را به طور علنی فاش کنند یا به صورت مخفی فعالیت می‌کنند.

فقط پس از تحقیقات گسترده در مورد آلتکوین‌ها در آن‌ها سرمایه گذاری کنید. انجمن‌های رسانه‌های اجتماعی جای بسیار مناسبی برای یافتن افراد مختلف است. البته نباید چشم بسته به حرف کسی اعتماد کنید. ابتدا در مورد آن‌ها تحقیق کنید و کارنامهٔ آن‌ها را بررسی نمایید. این انجمن‌ها پر از نام‌های مستعاری است که پیش بینی قیمت‌های نجومی برای آلتکوین‌های مختلف را دارند.

مطالب مرتبط
درختان مرکل Merkle Trees ضامن حفظ امنیت و صرفه جویی در حافظه و قدرت پردازش
ارز دیجیتال (FLR) اسپارک (Spark) چیست همه چیز درباره فلیر نتورک (Flare Network)
ارز دیجیتال فلو (FLOW) چیست؟ فلو بلاک چین ساخته‌شده برایNFTها
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان