منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مشاهیر کریپتوکارنسی  »  آندره کرونژ (Andre Cronje) توسعه دهنده دیفای و بنیانگذار یرن فایننس (Yearn.finance)
آندره کرونژ (Andre Cronje) توسعه دهنده دیفای و بنیانگذار یرن فایننس (Yearn.finance)

آندره کرونژ (Andre Cronje) توسعه دهنده دیفای و بنیانگذار یرن فایننس (Yearn.finance)

سعید درویشی
1400/01/01
۰

آندره کرونژ یکی از تاثیرگذارترین فعالان فضای ارزهای دیجیتال در سال گذشته بوده است. وی با ایجاد پروتکل یرن فایننس شیدایی دیفای را رهبری کرد و تابستان داغ 2020 را رقم زد.

آندره کرونژ (Andre Cronje) توسعه دهنده دیفای و بنیانگذار یرن فایننس (Yearn.finance)

کرونژ یکی از افرادی است که به دلیل دیرشکوفا شدن استعدادش در فضای ارزهای دیجیتال، بسیار مورد توجه است. وی در سال گذشته با یرن فایننس و محصولات مالی دیفای توفانی به پا کرد. او سعی دارد از حاشیه ها دوری کند. با این حال تحولات انقلابی اش در بازار ارزهای دیجیتال او را سر تیتر اخبار نگه داشته است.سالهای ابتدایی

او برای اولین بار حدود 20 سال پیش وارد رشته‌ی علوم کامپیوتر شد. آندره کرونژ کار خود را به عنوان مدرس در انستیتوی آموزش کامپیوتر، واقع در آفریقای جنوبی آغاز کرد. از خرداد سال 84 تا شهریور 85، آندره کرونژ به دانشجویان تمام وقت و نیمه‌وقت در زمینه‌های فناوری اطلاعات، تجارت‌، هنرهای خلاقانه، طراحی گرافیک، روانشناسی، مشاوره و حقوق تدریس می‌کرد. در مهر 85، آندره به عنوان رهبر یک تیم فنی (4CIT) در ووداکام (Vodacom) مشغول به کار شد. وی در آذر ماه 87 ووداکام را به خاطر پیوستن به طرح محافظت بین المللی موبایل ترک کرد. آندره کرونژ از دی ماه 87 تا اردیبهشت 89 مدیر ارشد فناوری در طرح محافظت بین‌المللی موبایل بود.

آندره از خرداد 89 تا مرداد 91 در زمینه‌ی توسعه‌ی برنامه‌های بازی برای موبایل کار می‌کرد. پس از ترک برنامه‌های بازی موبایل، آندره کرونژ در مرداد 91 به عنوان مدیر توسعه موبایل به آلترون پیوست. آندره کرونژ به مدت دو سال هم در فول فیسینگ “Facing (Pty) Ltd” در بخش معماری نرم افزار کار کرد. او از سال 92 تا 96 رئیس فناوری (بخش Mfin) گروه شرکت‌های شوپرایت (Shoprite) بود.

حضور در صنعت کریپتو

کرونژ در ابتدا به فیلد (مبحثی که در آن با مشتریان در ارتباط است و بهبود کامپیوترهای آنان را در نظر دارد) گرایش پیدا کرد، این گرایش از آنجا ناشی شد که او در سالهای ابتدایی قرن 21 هم‌اتاقی آن زمانش را به کلاس‌های دانشگاهیش می‌رساند و در کلاس‌های او شرکت می‌کرد. گرچه کرونژ در آن زمان به عنوان وکیل مشغول به کار بود، اما علاقه‌ی خود را به طور فزاینده‌ای به این بخش نشان داد و در نهایت خودش نیز در کلاس‌ها شرکت کرد. استعداد او محرز بود و تنها در طی چند سال، به سخنرانی بدل شد که دانش‌آموزان دیگر را در این زمینه آموزش می‌داد.

در طول دهه بعد، آندره نقش‌های فنی مختلفی را به عهده گرفت و مهارت خود را به مخابرات، شبکه‌های عصبی و سرانجام فینتک (fintech) توسعه داد. در سال 2016 و در زمانی که مشغله‌ی کاری کمی داشت، علاقه‌مند به بلاک چین شد. او پیش از این یکی از شرکای کریپتو بریفینگ (Crypto Briefing) و یک بازبین کد (Code reviewer) بود و به صورت همزمان به بنیاد فانتوم (Fantom) مشاوره می‌داد.

کرونژ در سال 2020

اگرچه کرونژ یکی از شناخته شده‌ ترین عناصر یرن (Yearn) بود، ولی شهرتش را مدیون یرن فایننس است.

یرن فایننس که به عنوان یک پروژه شخصی خودکار سازی طراحی شده بود توانست یرن را به یک سازمان تقریبا افسانه‌ای تبدیل کرد. یرن فایننس “راه‌اندازی منصفانه” ای داشت و در آن همه‌ی توکن‌های YFI بین تأمین‌کنندگان نقدینگی آن توزیع شدند، اما هیچ کدام از توکن‌ها برای تیم بنیانگذار در نظر گرفته نشد. این در حالی است که آن زمان کرونژ چنین روش توزیعی را “اشتباه” عنوان کرد، این اظهارنظر برای او سطحی از ستایش‌ها در حد پرستش و همچنین مقایسه‌ی وی با بنیانگذار بیت‌کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو را به ارمغان آورد.

امیننس و آسیب دیدن شهرت کرونژ

با این حال، در اواخر سپتامبر و در زمان اوج محبوبیت کرونژ ، او مبلغ 15 میلیون دلار از قرارداد کورو را برای امیننس (Eminence) که یک پروژه بازی با توکن غیر قابل‌جایگزینی (NFT) بود، دریافت کرد. گرچه این پروژه چند هفته با تولید فاصله داشت، اما نقص‌هایی در مورد زنجیره‌ی مرتبط با این قرارداد کشف شد. بودجه‌ی از دست رفته در این میان، منجر به ایجاد تنش در جامعه‌ای شد که زمانی کرونژ را مورد ستایش قرار داده بود و شاید کورکورانه به او اعتماد کرده بودند. آنها گمان می کرند که کرونژ می‌خواهد هزاران سرمایه‌گذار را ثروتمند کند.

این سقوط منجر به یک سکون کاری چندماهه غیرعادی برای او شد. همچنین گزارش‌های متعددی منتشر شد مبنی بر اینکه او از توسعه یرن و دیفای دست کشیده‌است. البته این گزارش‌ها نادرست بودند.

با این حال، در اواخر ماه نوامبر، کرونژ و یرن دوباره نظرها را به خود جلب کردند. یرن فاننس خبر از توسعه ی تعداد زیادی از پروژه‌ی دیفای داد. نظرات مثبتی که به واسطه‌ی این توسعه‌ها ایجاد شده ‌بود، منابع گسترده‌ی یرن را گسترده‌تر کرد. این عامل اکوسیستم یرن را به عنوان خورشیدی که بسیاری از نوآوری‌های دیفای در اطراف آن می‌چرخد​​، تقویت کرد.

کرونژ می‌گوید که دیگر بخشی از سلسه مراتب یرن نیست. او معتقد است پس از راه‌اندازی منصفانه دیگر فعالانه با یرن درگیر نیست. اما در دید بسیاری از افراد، او یک رئیس با‌نفوذ باقی مانده است. بسیاری از تحولات کلیدی یرن در توییتر شخصی او اعلام می‌شود. آندره کرونژ همچنان به عنوان نیروی محرک بسیاری از هیجان انگیزترین توسعه‌های یرن ایفای نقش می‌کند.کرونژ در سال 2021

در یک رشته توئیتر در اواخر دسامبر 2020، ​​بنیانگذار مشترک سینتتیکس (Synthetix) به نام کاین وارویک (Kain Warwick)، پیش‌بینی جالبی كرد. وی گفت كه در سال 2021 کرونژ پنجاه و هشت پروژه‌ی جدید را راه‌اندازی خواهد كرد. وارویک با در نظر گرفتن اینکه آیا منشأ فرازمینی درخشش کرونژ محو خواهد شد یا خیر، یک چیز را مسلم می‌داند و آن هم میل ذاتی بنیانگذار یرن به ساختن است.

اگرچه او در گذشته تحت فشارهای مطبوعاتی خاصی قرار گرفت، ولی کرونژ جدیدا در اظهار نظری این انتقادات را تصدیق کرده‌است.

آندره گفته‌است:

“روزی که کارم از جنبه‌ی سرگرمی خارج ‌شود، دیگر آن را ادامه نمی‌دهم.”

انزجار شدید وی از دلالان و معامله‌گرانی که به دنبال سود سریع هستند، آینده‌ی او در دیفای را نامشخص کرده است. اما بودن او دنیا را به مکان بهتر و جالب‌تری تبدیل خواهد کرد.

مطالب مرتبط
چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مدیر عامل صرافی بایننس: از یک کارشناس فناوری تا یک سرمایه دار ثروتمند ارز دیجیتال
وس لویت (Wes Levitt) از آزمایشگاه‌های تتا به شش سوال در مورد ارزهای دیحیتال پاسخ می دهد
NFT و دیفای موج جدید کریپتو؛ جاستین سان از علاقه نسل بعدی به حوزه‌های داغ کریپتو می‌گوید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether