منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  استفاده ناشناس از استیبل کوین‌ها: چرا نهادهای نظارتی به دنبال قانونگذاری سکه‌های با ثبات باشند
شفافیت استیبل کوین USDT؟ نتیجه پرونده تتر در برابر اتهامات دادستانی نیویورک چه عواقبی دارد

استفاده ناشناس از استیبل کوین‌ها: چرا نهادهای نظارتی به دنبال قانونگذاری سکه‌های با ثبات باشند

رضا باغانی
1400/04/29
۰

با ظهور تتر مفهومی به نام استیبل کوین جای خود را در بازار باز کرد. بازاری که اکنون بیش 110 میلیارد دلار ارزش دارد. آیا استیبل کوین‌ها باعث بی ثباتی مالی در کشورها هستند؟ کارشناسان بر این باورند که اگر نهادهای نظارتی نگران ثبات مالی هستند، باید کنترل‌های KYC را برای استیبل کوین‌ها راه اندازی کنند.

با افزایش ارزش بازار استیبل کوین‌ها به بیش از 100 میلیارد دلار در ماه گذشته، بحث در مورد چگونگی قانونگذاری این محصولات مالی جدید در حال داغ شدن است.

هفته گذشته، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هشدار داد که پولهای ثابت” فوق العاده سریع در حال رشد هستند اما مقررات مناسب برای آنها تنظیم نشده است”. این هفته، کارگروه رئیس جمهور در بازارهای مالی، متشکل از تنظیم کننده‌های مالی برتر ایالات متحده، در مورد استیبل کوین‌ها بحث خواهد کرد.

استفاده ناشناس از استیبل کوین‌ها می تواند هدف اصلی قانونگذاران باشد

نهادهای نظارتی نگران هستند که رشد شدید بازار استیبل کوین باعث ایجاد بی ثبات مالی شود. ممکن است چنین باشد، اما اگر چنین اتفاقی در حال روی دادن باشد، این رویداد تقصیر خود قانونگذاران است.

شاید عامل اصلی محبوبیت استیبل کوین‌ها، قابلیت استفاده ناشناس آنهاست. افراد برای استفاده از آنها نیازی به ارائه مدارک شناسایی و مجوز ندارند. خود ناظران با عدم موفقیت در محدود کردن این آزادی، حامی رشد “فوق العاده سریع” آن‌ها بوده‌اند. اکنون نیز به همین دلیل نگران رشد استیبل کوین‌ها هستند. اگر آنها همچنان از مسئله آزادی استفاده چشم پوشی کنند، کار آنها پیچیده‌تر خواهد شد. به همین دلیل به نظر می رسد هدف اصلی قانونگذاران این است که به استفاده ناشناس از استیبل کوین‌ها پایان دهند. اما آیا این ممکن است؟

مقررات استیبل کوین‌ها دو نوع است

به طور کلی مقررات مالی دو نوع دارد: قوانین ضد پولشویی و قوانین ثبات مالی.

طبق قوانین ضدپولشویی، مؤسسات مالی صادر کننده استیبل کوین‌ها موظفند با دقت تمام اطلاعات مشتریان خود را برای یافتن بازیگران مخرب به نهادهای نظارتی نشان دهند. در مورد دوم مساله ثبات مالی استیبل کوین‌هاست. به بیان ساده‌تر آیا استیبل کوین‌ها دارایی‌های ایمن کافی را در اختیار دارند تا اطمینان حاصل شود که در واقع پایدار خواهند بود.

نگرانی‌های شدید در مورد استیبل کوین‌ها به نوع دوم مقررات و ثبات مالی مربوط می‌شود. پاول هفته گذشته با اشاره به چارچوب‌های نظارتی برای سپرده‌های بانکی و صندوق‌های بازار پول گفت: “ما در این کشور سنتی داریم که پول مردم را در دارایی بسیار امن نگهداری می‌کنند. این سنت برای استیبل کوین‌ها وجود ندارد.”

این عدم ایمنی، همراه با رشد “فوق العاده سریع” بازار، بانکداران برتر ایالات متحده آمریکا را تهدید می‌کند. با این حال شاید ترس اصلی قانونگذاران در رابطه با موارد استفاده ناشناس از استیبل کوین ها باشد.

دلار دیجیتال با امکان استفاده بدون مجوز

نهادهای نظارتی از رشد سریع این بخش در صنعت مالی وحشت دارند. اما رشد استیبل کوین‌ها توسط خود قانونگذاران ایجاد شده است. به طور خاص، این مساله به ضعف قانونگذاران در بیان صحیح نحوه اعمال قوانین مبارزه با پولشویی در مورد سکه‌های با ثبات است که زمینه رشد فاحش بازار را فراهم کرده است.

چند سالی است که استیبل کوین‌ها یک سرویس مالی را ارائه می‌دهند که بسیار مورد تقاضا است. با این حال هیچ موسسه مالی دیگری در ایالات متحده مجاز به ارائه این خدمات نیست. استیبل کوین‌ها دسترسی دیجیتال مشتریان را به دلار بدون رعایت قوانین KYC می‌دهند.

بسیاری از مردم می‌توانند 100000 دلار در یک حساب پی پل (PayPal) یا بانکی مانند ولز فارگو (Wells Fargo) داشته باشند. با این حال این امر تنها پس از گذراندن مراحل دقیق بررسی‌های این مؤسسات امکان پذیر است. استیبل کوین‌ها از این مورد معاف هستند. ما می‌توانیم به ارزش 100000 دلار (USDT) یا سکه دلار در اختیار داشته باشیم بدون اینکه لازم باشد اطلاعات شناسایی مشخصی را به تتر (Tether) یا سیرکل (Circle) و سایر صادرکنندگان استیبل کوین ارائه دهیم. این در واقع به مردمی مثل هم میهنان کشورمان اجازه می‌دهد به راحتی به انتقالات بین المللی دسترسی داشته باشند.

سپس می‌توانیم این 100000 دلار را برای سایر کاربران ارسال کنیم، کسانی که می‌توانند پول‌های ثابت را منتقل کنند. آن‌ها نیز می‌توانند آنها را انتقال دهند و هیچ کس در طول این زنجیره نیازی به انجام فرآیند “شناخت مشتری خود” ندارد.

قانونگذاران توانایی شناسایی کاربران را ندارند

تنها کاربرانی که صادرکنندگان استیبل کوین‌ها به زحمت سعی در شناسایی آنها دارند، کسانی هستند که می‌خواهند استیبل کوین‌ها را به دلار واقعی تبدیل کنند. همین طور کسانی که با واریز دلار واقعی سعی در ایجاد استیبل کوین‌ها از طریق صادر کنندگان دارند. همه می‌دانند که چرخه عظیم استیبل کوین‌ها به قدری در بازارهای مختلف نفوذ کرده که این افراد به اقلیتی از مصرف کنندگان تبدیل شده‌اند.

با توجه به چگونگی سختگیری بیشتر الزامات مبارزه با پولشویی برای دهها سال، این نگران کننده است که به صادرکنندگان استیبل کوین اجازه داده شده است این سطح از استفاده ناشناس را ادامه دهند. اما حتی یک قانونگذار هم در ایالات متحده کاری برای جلوگیری از آن انجام نداده است.

نکاتی درباره نارضایتی قانونگذاران از استفاده بدون مجوز در استیبل کوین‌ها وجود دارد. برای مثال در دسامبر گذشته، کارگروه رئیس جمهور (همان جلسه‌ای که در این هفته تشکیل جلسه داد) پیشنهاد کرد که پول‌های ثابت باید “توانایی به دست آوردن و تأیید هویت همه طرف‌های معامله، از جمله برای کسانی که از کیف پول‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند، داشته باشد.”

کیف پول‌های حضانتی و قانونی به دارایی‌هایی که در کیف پول صرافی مانند کوین بیس (Coinbase) نگهداری می‌شوند، اشاره دارد. این مؤسسات قوانین KYC را برای همه مشتریان خود انجام می‌دهند. از طرف دیگر کیف پول‌های غیرحضانتی کیف پول‌هایی هستند که از مشتریان خود هیچ مدرک شناسایی‌ای نمی‌خواهند.

چه کسانی به صورت ناشناس از استیبل کوین‌ها استفاده می کنند؟

ناشناس بودن استفاده از استیبل کوین‌ها کلید اصلی موفقیت امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. ابزارهای دیفای قراردادهای هوشمند خودکار در حال اجرا بر روی اتریوم، بایننس اسمارت چین یا ترون هستند که خدمات مالی مختلفی از جمله سرویس های بانکی، وام یا تجارت را ارائه می‌دهند.

خدمات مالی ارائه شده در دیفای به شدت در ایالات متحده قانونگذاری می‌شود. با این حال متصدیان این ابزارهای غیرمتمرکز عموماً به دلیل استفاده ناشناس، ماهیت خودکار و عدم تمرکز، از صدور مجوز و احراز هویت مشتریان خود اجتناب می‌کنند. و به استثنای چند مورد مانند صرافی غیرمتمرکز اتردلتا (EtherDelta)،  قانونگذاران نتوانسته‌اند این ابزارها را تعطیل کنند.

به طور معمول به مؤسسات مالی بازار خاکستری اجازه دسترسی به حساب در مؤسسات مالی ایالات متحده داده نمی‌شود. اما مجرای استفاده ناشناس از استیبل کوین‌ها به ابزارهای دیفای اجازه می‌دهد تا این کار را انجام دهد. این یعنی هر کسی می‌تواند از کجای دنیا مقدار زیادی دلار دیجیتال را سرمایه گذاری کند.

یکی از آنها میکر دائو (MakerDAO) در دسامبر کمی بیش از 350 میلیون دلار USDC (-0.06٪) داشت. این دائو اکنون تقریباً 3.5 میلیارد دلار درآمد دارد! توکن میکر (MKR، -11.55٪) فقط یکی از بسیاری از صادرکنندگان و ابزارهای سرمایه گذاری با استیبل کوین‌ها است.

فعالیت های غیرقانونی

استفاده ناشناس از استیبل کوین‌ها برای فعالیت‌های غیرقانونی نیز کاملاً مفید است. به طور معمول از دستیابی طرح‌های پانزی (Ponzi) و برنامه‌های با درآمد بالا (HYIP) به سیستم‌های پرداخت دلاری جلوگیری می‌شود. آن‌ها غیرقانونی هستند و بنابراین بانک‌ها نمی‌توانند به آنها خدمات بدهند. اما موارد زیادی از طرح‌های پانزی و HYIP وجود دارد که با توجه به عدم وجود قوانین KYC از پول‌های ثابت برای پرداخت استفاده می‌کنند.

اگر رگولاتورهای ایالات متحده بر انجام KYC برای همه کاربران استیبل کوین‌ها استفاده می‌کردند، این برنامه‌های کلاهبرداری نمی‌توانستند به ابزارهای دیفای دسترسی پیدا کنند. در آن زمان دیفای بسیار کوچکتر از زمان حال بود. در چنین شرایطی شاید استیبل کوین‌ها هرگز این چنین رشد نمی‌کردند و باعث بی ثباتی نمی‌شدند.

اما نهادهای نظارتی اجازه دادند استفاده ناشناس ادامه یابد. بنابراین استیبل کوین‌ها رشدهای خیره کننده ای پیدا کردند. اکنون این قانونگذاران خودشان را درگیر آشفتگی می‌کنند. با چشمگیر شدن بازار، اکنون آنها نگران موضوعاتی مانند ریسک سیستمی، وابستگی متقابل مالی و شکستهای ناگهانی هستند. حضور 110 میلیارد دلار استیبل کوین می‌تواند به بی ثباتی بازارهای مالی بیانجامد.

قانونگذاری اولیه نامناسب است

پاول از وضعیت قانونگذاری استیبل کوین‌ها رضایت ندارد. با این حال لازم به یادآوری است که صادرکنندگان استیبل کوین‌ها در ایالات متحده از قبل تحت یک چارچوب نظارتی مالی کار می‌کنند.

دپارتمان خدمات مالی نیویورک یا NYDFS به شرکت‌های معتبر دولتی اجازه صدور استیبل کوین را داده است. سه صادر کننده اصلی استیبل کوین- دلار جمینی، پکسوس استاندارد و BUSD – از قبل تحت چارچوب نظارتی NYDFS فعالیت می‌کنند. سیرکل، صادرکننده سکه دلار، مسیر دیگری را به سمت تنظیم طی کرده است. این صادرکننده 44 مجوز به عنوان انتقال دهنده پول دولتی کسب کرده است. این همان مسیر نظارتی است که توسط پی پل و وسترن اونیون (Western Union) طی شده است.

تا زمانی که بازار استیبل کوین کوچک بود، این چارچوب‌های نظارتی خاص برای تضمین امنیت مالی این دارایی‌ها کافی بودند. اما USDT و USDC در حال حاضر بزرگتر از بسیاری از بانک‌های ایالات متحده و صندوق‌های سرمایه گذاری بازار پول هستند. این شرکت‌ها باید ملزم به رعایت قوانین سختگیرانه تر از انتقال دهندگان پول باشند.

مسئله پیچیده این است که کل اکوسیستم دیفای با فرض دسترسی ناشناس به استیبل کوین‌ها رشد کرده است. با حذف ناشناس بودن در اواخر بازی و نه در ابتدا، تنظیم کننده‌ها تغییرات بزرگی را بر روی این ابزارهای غیرمتمرکز اعمال می‌کنند.

رگولاتورها دیر رسیده‌اند و کارهای زیادی را باید انجام دهند. آن‌ها نگران مسائل مربوط به بی ثبات مالی پیرامون استیبل کوین‌ها هستند. کشف راه حلی برای استفاده ناشناس قسمت بزرگی از وظیفه آنها خواهد بود.

نتیجه قانونگذاری استیبل کوین‌ها برای کاربران خارجی

اگر این اتفاق رخ دهد و قانونگذاران، صادرکنندگان استیبل کوین‌ها را مجبور به رعایت KYC کنند می‌تواند مشکل بزرگی برای کل بازار ایجاد کند. به عبارتی اکنون استیبل کوین‌ها از بیت کوین هم در بازار مهم‌تر هستند. با توجه به گستردگی بازار و شرکت‌های مختلفی که در این حوزه فعالیت دارند بعید است که قوانین سختگیرانه در این باره ایجاد شود.

با این حال با تصویب این قوانین دسترسی بسیاری از کشورها مثل ایران به این بازار قطع می‌شود و بازار ارزهای دیجتال به شدت فرو می‌ریزد. تشدید اقدامات نظارتی در شرایط فعلی خبر چندان خوشایندی برای ادامه روند بازار نیست.

جی پی کونینگ (J.P. Koning)، ستون نویس کوین دسک (CoinDesk) این مقاله را به رشته تحریر درآورده است. وی به عنوان محقق حقوق صاحبان سهام در یک شرکت کارگزاری و به عنوان نویسنده مالی در یک بانک بزرگ کانادایی کار می‌کند. کونینگ وبلاگ معروف مانی نس (Moneyness) را نیز اداره می‌کند.

مطالب مرتبط
اصلاح ادامه‌دار بیت کوین را تا زیر 50 هزار دلار کاهش داد. آیا یک اصلاح دیگر ممکن است؟
شبکه بلاکچین Blockchain.com نرخ بهره در بیت کوین و استیبل کوین ها را افزایش می دهد
اوراکل چین لینک (Chainlink) متمرکز است؟ شکست اقتصاد توکنی در پروژه چین لینک
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس