منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  معاملات آربیتراژ ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه شما باید درباره آن بدانید
معاملات آربیتراژ ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه شما باید درباره آن بدانید

معاملات آربیتراژ ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه شما باید درباره آن بدانید

به بیان ساده، معاملات آربیتراژ برای زمانی است که یک دارایی به طور همزمان از بازاری خریداری و در بازاری دیگر فروخته شود. دلیل این کار این است که دارایی‌ها با قیمت‌های کمی متفاوت در بازارهای مختلف معامله می‌شوند.

معاملات آربیتراژ ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه شما باید درباره آن بدانید

معاملات آربیتراژ ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه شما باید درباره آن بدانید

معاملات آربیتراژ ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه شما باید درباره آن بدانید

این نوع تجارت از عدم تعادل قیمت دارایی‌های یکسان در بازارهای مختلف سود تولید می‌کند.

به عنوان مثال، سهام یک شرکت فناوری ممکن است با قیمت 35 دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک به فروش برسد. همان سهام با قیمت 35.10 دلار در لندن نیز در دسترس باشد. مطمئناً، اختلاف قیمت بسیار کم است. یک معامله گر تیزبین با خرید سریع سهام با قیمت پایین و فروش آن با قیمت بالاتر می‌تواند سود خوبی به جیب بزند. این مثال مفهوم اصلی معاملات آربیتراژ را به تصویر می‌کشد. آربیتراژ در مقایسه با سایر استراتژی‌ها نسبتاً کم خطر است.

اکنون، ممکن است از خود بپرسید: چگونه چنین ناهنجاری‌هایی رخ می‌دهد؟ خب، دلایل زیادی وجود دارد. نوسانات ارزهای فیات در کشورها می‌تواند به این معنی باشد که سهام در بورس‌های کشورهای مختلف ارزان‌تر شود. بازارها نیز اکوسیستم‌های نسبتا بسته‌ای هستند و دستیابی به همزمانی بین آن‌ها دشوار است.

اطلاعات متفاوت بین خریداران و فروشندگان نیز زمینه تولید آربیتراژ را به وجود می آورد. افسوس که با چنین حاشیه سود ناچیزی، کارمزد‌های معاملاتی در نهایت می‌تواند به معنای آن باشد که بسیاری از فرصت‌های آربیتراژ توجیه اقتصادی کمی داشته باشند. معاملات آربیتراژ می‌توانند در طیف وسیعی از ابزارهای مالی فراتر از سهام کار کنند.

آیا  آربیتراژ در بازار کریپتو امکان پذیر است؟

بله – درست مانند بازار مالی سنتی معاملات آربیتراژ در بازار رمزنگاری وجود دارد.

در حال حاضر صرافی‌های بی شماری در سراسر جهان وجود دارند که به مشتریان امکان خرید رمزارزها را می‌دهند. اما نکته مهم اینجاست: در قیمت‌های پیشنهادی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری وجود داشته باشد.

چنین ناهنجاری‌های قیمتی به طور معمول در مناطقی که تقاضای رمزنگاری زیاد است، بوجود می‌آیند. یکی از مثالهای پرتکرار “کارمزدهای کیمچی” است. در اینجا، معامله گران محلی در کره جنوبی باید هزینه‌های بیشتری را از نظر USD به بیت کوین نسبت به آنچه در ایالات متحده، اروپا و حتی سایر مناطق آسیا معمول است، پرداخت کنند.

زیمبابوه یک کشور آفریقایی است که توسط تورم بیش از حد ویران شده است. ابرتورم زیمباوه به گونه‌ای است که وسایل ضروری روزمره مانند غذا و سوخت می‌توانند طی چند روز، حتی چند ساعت بسیار گران شوند. در گذشته حتی نمونه‌هایی وجود داشته که مردم محلی مجبور شده‌اند برای خرید مواد غذایی کوله پشتی بزرگی از دلارهای زیمبابوه به همراه داشته باشند. در سال 2017، قیمت بیت کوین در یک صرافی محلی تقریباً دو برابر قیمت درج شده در سیستم عامل‌های بین المللی بود. بخشی از این امر به دلیل چگونگی دسترسی مصرف کنندگان متضرر به صرافی‌های خارج از کشور بود.

بیت کوین همچنین در هنگامه ناآرامی‌های سیاسی در هنگ کنگ با قیمت بالایی معامله می‌شد. در ماه اوت، معامله گران برای هر سکه 2 درصد بیشتر از جاهای دیگر پرداخت می‌کردند. در همان ماه، در آرژانتین با سقوط پزو در نتیجه شوک انتخابات، کارمزدها به 4٪ رسیده بود.

حتی هنگامی که شرایط اقتصادی و سیاسی شدید از معادله حذف شود، تفاوت قیمت‌ها بین صرافی‌ها می‌تواند شرایطی مناسب برای معاملات آربیتراژ  فراهم کند.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


روش‌هایی که برای  آربیتراژ ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود چیست؟

بیایید نگاهی به سه روش آربیتراژ رمزنگاری بیندازیم: فاصله‌ای، فرامرزی و آماری.

آربیتراژ فاصله‌ای شامل بهره گیری از قیمت‌های مختلف یک ارز رمزنگاری در دو صرافی مختلف است. در حالی که در صرافی “الف” ممکن است BTC با قیمت 9،500 دلار ارائه ‌شود، قیمت صرافی “ب” ممکن است 9،850 دلار باشد. یک معامله گر می‌تواند با خرید از صرافی “الف” و فروش در صرافی “ب” از این اختلاف 350 دلاری بهره ببرد. با توجه به میزان تمرکززدایی در بخش رمزنگاری، چنین اختلافاتی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، رخ می دهد.

آربیتراژ فرامرزی مفهومی مشابه دارد. تمایز اصلی این نوع آربیتراژ قرار گرفتن دو صرافی درگیر در معامله در کشورهای مختلف است. در برخی کشورها اختلاف قیمت ارز اصلی آن‌ها با هم باعث ایجاد اختلاف قیمت در ارزهای دیجیتال می‌شود. شایان ذکر است که استفاده از این استراتژی معاملاتی خاص دشوار است. دلیل اصلی این دشواری هم وجود کارمزدهای بالاست. این کارمزدها باعث می‌شود مصرف کنندگان در کشورها با قیمت‌های بالاتر نتوانند خود به بیتکون با نرخ بازار دسترسی پیدا کنند.

آخرین نوع، آربیتراژ آماری است. این یک استراتژی پیشرفته است که معمولاً شامل مدل سازی ریاضی است. خطر این مدل نسبت به سایر تکنیک‌ها بیشتر است. این مدل شامل استفاده از الگوریتم‌های معاملاتی است که از اختلاف قیمت استفاده می‌کنند. این مدل مبتنی بر تئوری ‌های ریاضی است و ممکن است در برابر نوسانات بازار تاب نیاورد.

آیا معاملات آربیتراژدر دنیای کریپتو محبوب است؟

قرن‌هاست که آربیتراژ وجود دارد. جدیداً این نوع معامله در بازار رمزنگاری نیز نظر کاربران جلب کرده است. البته فرصت‌ها در این نوع معامله می‌توانند کوتاه مدت باشند.

تغییرات در عرضه و تقاضا با انتقال رمزنگاری از یک صرافی به صرافی دیگر می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد. نوسانات در بازار به این معنی است که فرصت آربیتراژ می‌تواند به سرعت از بین برود. تغییرات نامنظم در قیمت‌ها اغلب تغییرات جدیدی را ایجاد می‌کند. اگر آربیتراژ به درستی انجام شود، می‌تواند به شدت پول ساز شود.

کمبود یک ارز در یک صرافی خاص باعث افزایش قیمت آن می‌شود. از طرف دیگر تجمع آن ارز در صرافی دیگری باعث کاهش قیمت آن خواهد شد. معامله‌گران آربیتراژ با انتقال ارزها بین صرافی‌ها تعادل را به بازار باز می‌گردانند.

رویکردهای جدیدی برای آربیتراژ رمزنگاری نیز در حال ظهور است که شامل صرافی‌ها نیست. پکس‌فول (Paxful)، یک بازار نظیر به نظیر بیت کوین است که خریداران را به طور مستقیم به فروشندگان متصل می‌کند. این پلتفرم، بستری است که خرید BTC را با استفاده از بیش از 300 روش پرداخت امکان پذیر می‌کند. از طریق پکس‌فول، مصرف کنندگان در مناطقی مانند ایالات متحده و اروپا این فرصت را پیدا می‌کنند که BTC را به بازارهایی که خرید این ارز سخت‌تر و گران‌تر است بفروشند.

یک نکته جالب در چگونگی ظاهر شدن آربیتراژ در روش‌های پرداخت وجود دارد. خرید BTC با استفاده از انتقال بانکی بسیار ارزان‌تر است. در حالی که استفاده از کارت‌های هدیه به عنوان روش پرداخت، غالباً کارمزدهای سنگینی به همراه دارد. اینجا پکس‌فول فرصتی را به جامعه رمزنگاری می‌دهد تا از این حاشیه‌ها استفاده کنند.

آیا خطرات یا نقاط ضعفی برای معاملات آربیتراژ در بازار کریپتو وجود دارد؟

موانع حقوقی و مالی می‌تواند درآمد حاصل از آربیتراژ رمزنگاری را تهدید کند.

صرف نظر از نوع آربیتراژ رمزنگاری ، سیستم عامل‌هایی که معامله‌گران از آن‌ها استفاده می‌کنند نیز مهم است. بعضی این پلتفرم‌ها علاوه برهزینه معاملات، بعضاً هزینه‌های برداشت را نیز دریافت می‌کنند. در نتیجه معامله گران باید این هزینه‌ها را در نظر بگیرند. با محاسبه این هزینه‌ها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که در پایان کار حاشیه سود مناسبی باقی مانده است.

همچنین به دلیل اعمال مقررات مشتری خود را بشناس (KYC)، آربیتراژ فرامرزی نیز می‌تواند دشوار باشد. الزامات سختگیرانه‌ای که معامله گر تنها در صورت ارائه آی‌دی کارت معتبر صادر شده توسط دولت یا سایر اسناد برای تأیید هویت خود، می‌تواند در بیشتر صرافی‌ها معامله کند. پکس‌فول، که بازار همتا به همتای آن در اکثر کشورها فعال است، می‌گوید که با اجرای یک برنامه مبتنی بر KYC در تلاش است تا این موانع را از سر راه بردارد.

نگرانی دیگر در مورد تأخیرهایی است که می‌تواند در زمان برداشت‌ها رخ دهد. اگر برای دریافت وجوه از یک سیستم عامل به سیستم دیگر محدودیت زمانی دارید، انتقال آهسته می‌تواند به معنای از دست رفتن فرصت باشد.

ایده اصلی این است:

باید صرافی‌هایی انتخاب شود که قیمت‌های بسیار پایین بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را ارائه می‌دهند. صرافی‌های مختلف بعضا قیمت‌هایی بسیار کمتر از نرخ بازار ارائه می دهند. اگرچه به نظر می‌رسد این یک شانس مقاومت ناپذیر برای دستیابی به سودهای کلان باشد، اما همیشه ارزش دارد که با دقت کافی صرافی موردنظر را انتخاب کنید. حتماً باید اعتبار این صرافی‌ها را بررسی کنید. در غیر این صورت، واریز دارایی به یک صرافی بی نام و نشان می‌تواند سرمایه معامله‌گر را به باد دهد. این خطر فقط مربوط به عدم اعتبار صرافی نیست. اتفاقاتی مانند هک شدن، ورشکست شدن و اتهامات قانونی می‌تواند دارایی شما را در صرافی‌ها به خطر بیندازد.

بنابراین، آیا معاملات آربیتراژ رمزنگاری ارزش تلاش را دارد؟

افرادی که تجربه زیادی در بازار دارند به طور معمول موفقیت بالاتری در این معاملات دارند. اگرچه ممکن است بتوان از 20 درصد اختلاف بین قیمت خرید و قیمت فروش بهره برد اما احتیاط این است که از خود بپرسید آیا تلاش برای انجام معامله ارزش وقت و استرس شما را دارد یا خیر.

به خاطر سپردن موانع قانونی، فنی و مالی قبل از اقدام به معامله آربیتراژ ضروری است. همچنین فاکتورهای احتمالی هزینه‌ها و نوسانات در بازارهای رمزنگاری باید درنظر گرفته شود. با این حال، وجود سیستم عامل‌هایی که از مرزها فراتر رفته و خریداران و فروشندگان را به طور مستقیم به هم متصل می‌کنند، می‌تواند باعث ایجاد علاقه مجدد به آربیتراژ شود.

مطالب مرتبط
استیکینگ اتر: چه پلتفرم‌هایی برای سهامگذاری در شبکه اثبات سهام اتریوم 2.0 وجود دارند
کشف آلتکوین های جدید: تریدر کریپتو لارک دیویس نحوه یافتن توکن های جدید را توضیح می‌دهد
بازار گاوی یا افزایشی چیست؟ چگونه می‌توان در این بازار سود کسب کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether