منو
بیت پارس  »  سوالات متداول در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سوالات متداول در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال

Bitpars
1399/12/15
۰
سوالات متداول
بیت کوین چیست و چه کاربردهایی دارد؟
بیت کوین ( Bitcoin ) نوعی از پول یا ارز به صورت دیجیتالی است که خاصیت فیزیکی ندارد یعنی قابل لمس کردن نیست. با بیت کوین می توانید خرید کنید، سفارش آنلاین ثبت کنید یا با نگهداری از آن بعنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید و با بالا یا پایین رفتن آن از طریق خرید و فروش، بتوانید سود کسب کنید.
خالق بیت کوین کیست؟
شخصی (یا گروهی از افراد) که پشت فناوری بیت کوین هستند ناشناخته مانده اند. با این حال، هر کسی که کمی با ارزهای دیجیتال آشنا باشد، بلافاصله نام سازنده BTC را به شما می‌گوید. ساتوشی ناکاموتو است. در حقیقت ساتوشی ناکاموتو یک اسم مستعار از سازنده بیت کوین است. ولی هیچکس درباره ماهیت واقعی وی اطلاعاتی ندارد. اما چرا خالق بیت کوین ناشناس مانده است؟ یکی از اهداف بزرگ بیت کوین و ارزهای دیجیتال این است که بصورت غیرمتمرکز به کار خودشان ادامه دهند. غیرمتمرکز یعنی اینکه سازمان یا شخص خاصی کنترل آنها را در دست ندارد بلکه توسط جامعه آن کنترل می شوند. این یعنی در افتادن با سیاست مداران. چون سیاست مداران با در اختیار داشتن قدرت مالی و سیاسی مردم یک جامعه را کنترل می کنند ولی اهداف بلند بیت کوین و ارزهای دیجیتال این است که قدرت مالی را از دست یک عده خاص خارج و در اختیار آحاد مردم قرار دهند. بنابراین اگر ماهیت ساتوشی فاش می شد به احتمال زیاد دیگر اثری ازش پیدا نمی کردید.
ارزهای دیجیتال چیست و برای چی بوجود آمده اند؟
رمز ارز یا ارز دیجیتال، که در زبان انگلیسی به آن کریپتوکارنسی ( Cryptocurrency ) گفته می شود، یک شکلی از پول است که به صورت دیجیتال موجود می باشد، و خاصیت فیزیکی ندارد یعنی قابل لمس کردن نیست و بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها یکسری ویژگی های خاص دارند که باعث جذابیت آنها شده است که عبارتند از : غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییر ناپذیر بودن از بلاک چین. اما غیرمتمرکز بودن یعنی چی؟ یعنی اینکه هیچ گروه، نهاد یا سازمانی دولتی یا خاص آن را کنترل نمی کند.شفافیت از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال است. چون آنها بر روی فناوری دفتر کل توزیع شده ( شبکه بلاک چین) ساخته شده اند بنابراین می توانند به کمک شبکه بلاک چین خودشان که اغلب کریپتوکارنسی ها از آن استفاده می کنند، قابلیت مشاهده کلیه تراکنش ها را برای افراد چه در داخل شبکه و چه در خارج شبکه فراهم کنند.یکی دیگر از ویژگی های ارز دیجیتال قابلیت تغییر ناپذیر بودن و یا عدم ویرایش اطلاعات آنها بر روی شبکه بلاک چین است.کلیه اطلاعات و داده های مالی بر روی بلوک های شبکه بلاک چین انباشت می شوند که به هیچ عنوان قابلیت ویرایش و یا حذف را ندارند.
شبکه بلاک چین چیست و چه کاربردهایی دارد؟
بلاک چین ( Blockchain ) یک فناوری حیرت انگیز است که انقلابی را در جهان به پا کرده است. بلاک چین به زبان ساده یک نوع سیستم ثبت گزارش و اطلاعات با جزئیات آن است. تفاوت بلاک چین با سیستم های دیگر در آن است که گزارش ها و اطلاعات ذخیره و انباشت شده روی آن میان همه ی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و با استفاده از خاصیت رمزگذاری ( رمزنگاری ) امکان پاک کردن و یا ویرایش اطلاعات و گزارش های ثبت شده غیرممکن است. فرض کنید که من عکسی در گوشی موبایل خودم دارم، و آن را برای سه نفر از دوستانم می فرستم، بنابه دلایلی آن عکس از روی گوشی موبایل من پاک می شود. بنابراین جای نگرانی نیست چون 3 نفر از دوستانم این عکس را در گوشی خودشان دارند. شبکه بلاک چین به زبان ساده سیستم یا محیطی است که ارزهای دیجیتال بر روی آن نگهداری می شوند و کلیه اطلاعات ارزهای دیجیتال با جزئیات کامل بصورت رمزنگاری شده ( غیرقابل دسترسی برای ویرایش ) بر روی آن وجود دارند. امکان خواندن اطلاعات وجود دارد ولی امکان پاک کردن یا ویرایش آنها نیست.
بیت کوین چگونه بدست می آید؟
با طی فرآیندی که به آن استخراج بیت کوین ( Mining ) گفته می شود و توسط دستگاه های مخصوصی بنام ماینر ( Miner ) انجام می گیرد ، بیت کوین تولید خواهد شد. فرایند استخراج بیت کوین توسط ماینرها و استخراج کنندگان صورت میگیرد و بدین وسیله تراکنش های شبکه بیت کوین مورد تایید قرار خواهند گرفت. استخراج بیت کوین همچنین موجب بالا رفتن امنیت شبکه بلاک چین آن می شود. در ازای استخراج بیت کوین و تایید تراکنش های شبکه توسط دستگاه های ماینر درصدی از هزینه تراکنش های داخلی شبکه به آنها جایزه داده می شود. بنابراین ماینینگ بیت کوین امروزه می تواند بعنوان یک شغل پردرآمد محسوب شود ولی هزینه سرمایه گذاری اولیه بسیار بالایی دارد. دستگاه های ماینر را می توان از شرکت های تولید کننده آن خرید. کافی است در اینترنت کمی جستجو کنید تا با شرکت های تولید کننده آن آشنا شوید.
بیت کوین و ارزهای دیجیتال خاصیت فیزیکی ندارند پس کجا نگهداری می شود؟
بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر روی کیف پول ( Wallet ) نگهداری می شوند. کیف پول ها معمولا یا بصورت سخت افزاری هستند و یا نرم افزاری. کیف پول نرم افزاری بیت کوین یکسری اپلیکیشن ها یا برنامه های رایانه ای هستند که بر روی موبایل یا دسکتاپ کامپیوتر شما نصب می شوند و از طریق آنها می توانید بیت کوین و ارزهای دیجیتال را نگهداری کنند دقیقا مثل اپلیکیشن های بانک ها که با پسورد وارد می شوید و بشما موجودی نشان می دهند و می توانید برای هرکسی که خواستید آنها را ارسال یا دریافت کنید. کیف پول های سخت افزاری ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار هستند یعنی یک کیف پول بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سخت افزاری به اندازه یک فلش مموری ( کمی کوچکتر یا بزرگتر) می باشند که بوسیله یک سیم رابط به کامپیوتر یا موبایل شما وصل می شوند و توسط نرم افزار مخصوص آنها که از قبل نصب شده اند ، اجرا می شوند. کیف پول های سخت افزاری بسیار امن و غیرقابل هک می باشند چون بصورت آفلاین کار می کنند ولی برای استفاده از کیف پول های نرم افزاری بایستی به اینترنت وصل بود. معروفترین کیف پول های نرم افزاری عبارتند از : کیف پول صرافی ها ( صرافی بایننس ، صرافی کوین بیس و .... ) ، کیف پول اتمیک ( Atomic wallet ) ، کیف پول متاماسک ( Metamask ) ، کیف پول تراست ولت ( Trust wallet ) ، کیف پول کوینومی ( Coinomi ). معروفترین کیف پول های سخت افزاری عبارتند از : کیف پول لجر ( Ledger ) ، کیف پول ترزور ( Trezor )
چگونه می توانم بیت کوین تهیه کنم؟
به طور کلی راه های تهیه بیت کوین بدین صورت است : استخراج بیت کوین ( ماینینگ ) ، خرید بیت کوین از صرافی های معتبر ، مبادله مستقیم با افراد حقیقی یا حقوقی ، خرید بیت کوین از طریق دستگاه های ATM در سراسر جهان.
بیت کوین توسط چه کسی کنترل و اداره می شود؟
بیت کوین در کنترل و تصرف هیچ شخص یا نهادی قرار ندارد. برخلاف پول ها و ارزهای رایج امروزی که به صورت متمرکز کنترل و اداره می شوند و عرضه و توزیع آنها در اختیار دولتهاست، بیت کوین به صورت کاملا غیرمتمرکز اداره می شود یعنی اینکه هیچ شخص یا گروهی کنترل کامل آن را بر عهده ندارد.
بیت کوین چگونه کار می کند و تراکنش ها به چه صورتی تایید می شوند؟
بیت کوین بر روی شبکه ای بنام بلاک چین ( Blockchain ) قرار دارد و نرم افزار آن به صورت متن باز ( Open source ) است. گروه های مختلفی بر روی شبکه بیت کوین فعالیت دارند، یکی از این گروه ها، استخراج کنندگان یا همان ماینرها هستند که بوسیله سخت افزارها و تجهیزات مخصوصی که خریداری کرده اند، عمل استخراج یا ماینینگ را انجام می دهند. توسط همین ماینرها تراکنش های داخل شبکه با حل یکسری معادلات ریاضی پیچیده تایید می شوند و بخشی از کمیسیون تراکنش ها به ماینرها پرداخت می گردد. گروه بعدی توسعه دهندگان شبکه هستند، برنامه نویسانی که به صورت داوطلبانه مسئولیت توسعه و رفع مشکلات احتمالی نرم افزارهای بیت کوین را بر عهده گرفته اند و نودهای شبکه را تشکیل داده اند. ( دستگاه هایی که به شبکه متصل هستند.) اما نودها چی هستند؟ نودها تاریخچه تراکنش هایی که در شبکه انجام می شوند را مانند یک هارد دیسک کامپیوتری در حافظه خودشان ذخیره و نگهداری می کنند. پس استخراج کنندگان یا همان ماینرها کار تایید انتقال بیت کوین ها را در تراکنش های شبکه بر عهده دارند و توسعه دهندگان نیز مسئولیت ارتقای نرم افزار بیت کوین را بر عهده دارند.هیچ یک از این گروه ها دولت یا افراد خاصی که وابسته به دولت یا جایی باشند، نیستند بلکه یکسری از افراد مختلف از گوشه و کنار جهان هستند که از طریق اتصال به شبکه کارهای خودشان را انجام می دهند و ممکن است که اصلا همدیگر را نیز نشناسند. همکاری و فعالیت این گروه ها در شبکه بیت کوین موجب تداوم حیات و رشد آن می شود.
تازه‌ترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان