منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟
اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟

اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟

اتمیک سوآپ متشکل از تکنیکی است که امکان تبادل سریع دو ارز دیجیتال در بلاکچین های مختلف را فراهم می‌کند. در اصل این نوع مبادلات در شبکه‌های مجزا بلاکچین اجرا می‌شوند.

اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟

اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟

اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟

اتمیک سوآپ یا مبادله اتمی چیست؟

اتمیک سوآپ متشکل از تکنیکی است که امکان تبادل سریع دو ارز دیجیتال در بلاکچین های مختلف را فراهم می‌کند. در اصل این نوع مبادلات در شبکه‌های مجزا بلاکچین اجرا می‌شوند. چنین فرایندی (که به آن معاملات میان زنجیره‌ای اتمی نیز گفته می‌شود) مبتنی بر قراردادهای هوشمند است. اتمیک سوآپ به کاربران این امکان را می‌دهد که سکه‌های خود را مستقیماً از طریق کیف پول‌های ارز دیجیتال شخصیشان معامله کنند. بنابراین مبادله‌های اتمی، اساساً معاملات همتا با همتا در بلاکچین های مختلف هستند.تاریخچه اتمیک سوآپ

علیرغم اینکه یک تکنیک ابتکاری است، ایده تجارت میان زنجیره‌ای سالهاست که مورد بحث است. تایر نولان (Tier Nolan) اولین کسی بود که یک پروتکل اتمیک سوآپ کامل را در سال 2013 تعریف کرد. با این حال، پروتکل مبادله‌ای بدون نیاز به اعتمادی به نام (P2PTradeX) توسط دنیل لاریمر (Daniel Larimer) در سال 2012 ارائه شد. برخی از افراد این پروتکل را نمونه اولیه اتمیک سوآپ می‌دانند.

در سال‌های بعد، بسیاری از توسعه دهندگان شروع به آزمایش پروتکل‌های مبادله اتمی کردند. شواهد نشان می‌دهد که جوامع بیت کوین، لایتکوین، کومودو و دکرد همگی نقش مهمی در این روند داشتند.

ظاهراً، اولین مبادله همتا به همتای اتمیک سوآپ در سال 2014 آغاز به کار کرد. اما در سال 2017 بود که این روش به طور گسترده‌ای توسط عموم مردم شناخته شد. عمده این معروفیت هم به دلیل مبادله موفقیت آمیز بین LTC / BTC و DCR / LTC بود.

اتمیک سوآپ چگونه کار می‌کند؟

پروتکل‌های اتمیک سوآپ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از تقلب هر یک از طرف‌های درگیر جلوگیری می‌کنند. برای درک نحوه کار آنها، تصور کنیم که آلیس می‌خواهد لایتکوین های (LTC) خود را با بیت کوین‌های (BTC) باب معامله کند.

ابتدا آلیس LTC خود را به آدرس قراردادی واریز می‌کند که مانند یک گاوصندوق عمل می‌کند. وقتی این گاوصندوق ایجاد می‌شود، آلیس نیز یک کلید برای دسترسی به آن تولید می‌کند. سپس او یک هش رمزنگاری شده از این کلید را با باب به اشتراک می‌گذارد. توجه داشته باشید که باب هنوز نمی‌تواند به LTC دسترسی پیدا کند زیرا فقط هش کلید را دارد و نه خود کلید را.

در مرحله بعدی، باب از هش ارائه شده توسط آلیس برای ایجاد آدرس قرارداد امن دیگری استفاده می‌کند، که در آن BTC خود را واریز می‌کند. برای دریافت BTC، آلیس ملزم است از همان کلید استفاده کند. با این کار آن کلید را برای باب آشکار می‌کند (به لطف عملکرد خاصی به نام هشلاک). این بدان معناست که به محض اینکه آلیس BTC را برداشت کرد، باب قادر به دریافت LTC است. در اینجا مبادله تکمیل می‌شود.انواع مبادله اتمی ارزهای دیجیتال

اصطلاح “اتمیک” مربوط به این واقعیت است که این معاملات یا به طور کامل اتفاق می افتند یا اصلاً اتفاق نمی‌افتند. اگر هر یک از طرفین انصراف دهند یا نتوانند آنچه را که باید، انجام دهند، قرارداد لغو می‌شود. پس از آن وجوه به طور خودکار به صاحبان آنها بازگردانده می‌شود.

اتمیک سوآپ می‌تواند به دو روش مختلف اتفاق بیفتد: درون زنجیره‌ای و خارج زنجیره‌ای. مبادلات اتمی در. ن زنجیره‌ای در هر یک از شبکه‌های ارز اتفاق می افتد (در این مورد، بلاکچین بیت کوین یا لایتکوین. از طرف دیگر، مبادله اتمی خارج از زنجیره‌ای، روی یک لایه ثانویه انجام می‌شود. این نوع اتمیک سوآپ معمولاً براساس کانال‌های پرداخت دو طرفه، مشابه کانالهای مورد استفاده در شبکه لایتتنینگ انجام می‌شود.

از نظر فنی، اتمیک سوآپ بیشتر سیستم معاملاتی بدون نیاز به اعتماد بر اساس قراردادهای هوشمندی است که از چند امضا و هش تایم لاک کانترکتز (HTLC) استفاده می‌کنند.

قراردادهای هش تایم لاک (Hash Timelock) (HTLC)

در حالی که قراردادهای هش تایم لاک (HTLC) بخش مهمی از شبکه لایتنینگ بیت کوین است، اما آنها همچنین یکی از اجزای اصلی هستند که امکان اتمیک سوآپ را فراهم می‌کنند. همانطور که از نامش پیداست، آن‌ها بر اساس دو عملکرد اصلی هش قفل و تایملاک کار می‌کنند.

هشلاک همان چیزی است که مانع از هزینه شدن بودجه می‌شود مگر اینکه قطعه‌ای از داده‌ها فاش شود (کلید آلیس در مثال قبلی). تایم لاک تابعی است که اطمینان حاصل می‌کند قرارداد فقط در یک بازه زمانی از پیش تعیین شده قابل اجرا باشد. در نتیجه، استفاده از HTLC نیاز به اعتماد را برطرف می‌کند. این قراردادها مجموعه خاصی از قوانین را ایجاد می‌کنند که از اجرای جزئی مبادله‌های اتمی جلوگیری می‌کند.محدودیت‌ها

چند شرط وجود دارد که باید برای انجام یک مبادله اتمی رعایت شود. این شروط احتمالاً موانعی را برای استفاده گسترده از این روش ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، برای انجام یک مبادله اتمی، دو ارز دیجیتال باید مبتنی بر بلاک چین هایی باشند که الگوریتم هش کردن یکسانی دارند (به عنوان مثال SHA-256 برای بیت کوین). آن‌ها همچنین باید با HTLC و سایر قابلیت‌های قابل برنامه ریزی سازگار باشند.

به غیر از این، مبادله اتمی نگرانی‌هایی درباره حریم خصوصی کاربران ایجاد می‌کند. دلیل این امر این است که مبادله‌ها و معاملات درون زنجیره‌ای می‌تواند به سرعت در جستجوگر بلاکچین ردیابی شود. به همین دلیل رهگیری آدرس‌ها را آسان می‌کند. یک پاسخ کوتاه مدت به این مشکل استفاده از ارزهای رمزپایه متمرکز بر حریم خصوصی به عنوان راهی برای کاهش رهگیری است. هنوز، بسیاری از توسعه دهندگان در حال استفاده از امضاهای دیجیتال در اتمیک سوآپ به عنوان یک راه حل قابل اطمینان تر هستند.

چرا آنها مهم هستند؟

مبادله‌های اتمی پتانسیل زیادی برای بهبود فضای ارزهای دیجیتال دارند. البته هنوز در مقیاس وسیع‌تری آزمایش نشده‌اند. معاملات بین زنجیره‌ای در نهایت می‌تواند بسیاری از مشکلاتی را که شامل بیشتر صرافی‌های متمرکز هستند، حل کند. اگرچه این صرافی‌ها سیستم‌های ارز دیجیتال را تا به امروز حفظ کرده‌اند. با این حال نگرانی‌های زیادی در مورد آنها وجود دارد. برخی از این موضوعات عبارتند از:

آسیب پذیری بیشتر: نگه داشتن بسیاری از منابع ارزشمند در یک مکان، آن‌ها را در برابر هک شدن آسیب پذیرتر می‌کند. صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال اهداف اصلی برای هکرهای امروزی هستند.

سومدیریت وجوه و خطای انسانی: صرافی‌های متمرکز توسط می‌روی انسانی اداره می‌شوند. اگر کسانی که در نقش‌های مهم هستند اشتباه کنند یا رهبران در مورد عملکرد صرافی گزینه‌های نادرستی انتخاب کنند، وجوه کاربران می‌تواند به خطر بیفتد.

هزینه‌های عملیاتی بالاتر: صرافی‌های متمرکز هزینه برداشت و تجارت بالاتری دارند

ناکارآمدی در رابطه با تقاضای حجم: هنگامی که فعالیت بازار بسیار شدید می‌شود، صرافی‌های متمرکز اغلب از عهده مقابله با افزایش تقاضای معاملات بر نمی‌آیند و باعث می‌شوند سیستم کند شود یا آفلاین شود.

مقررات: در اکثر کشورها، قانون‌های ارز دیجیتال بسیار ایده آل نیست. هنوز نگرانی‌های زیادی پیرامون تصویب و مدیریت دولت وجود دارد.

صحبت های پایانی

اگرچه اتمیک سوآپ هنوز کاملاً جدید است و قطعاً محدودیت‌هایی نیز وجود دارد، این فناوری تغییرات چشمگیری را در رابطه با قابلیت همکاری بلاکچین و قابلیت تجارت بین زنجیره‌ای ایجاد می‌کند. به همین ترتیب، این تکنیک پتانسیل زیادی برای تأثیر در رشد صنعت ارزهای رمزنگاری شده دارد. اتمیک سوآپ راه‌های جدیدی را از نظر تمرکززدایی و انتقال نظیر به نظیر پول باز می‌کند. این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک، به ویژه در صرافی‌های غیرمتمرکز، از اتمیک سوآپ بیشتر و بیشتر استفاده شود.

مطالب مرتبط
اجماع اثبات سهام نمایندگی (DPoS) چیست؟ چه تفاوتی با اثبات سهام و اثبات کار دارد؟
اثر انگشت دستگاه: فعالیت‌های اینترنتی شما چقدر در معرض دید است؟
خودپرداز بیت کوین: آموزش نحوه استفاده از ATM های بیت کوین و ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether