منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  معرفی بهترین صرافی‌های خارجی  »  صرافی‌ های غیر متمرکز (decentralized exchanges) برتر در سال 2021
صرافی های غیر متمرکز یا دکس (DEX) که می توانند جایگزین ارزانتر یونی سوآپ (Uniswap) شوند

صرافی‌ های غیر متمرکز (decentralized exchanges) برتر در سال 2021

سعید درویشی
1400/04/01
۰

صرافی‌ های غیر متمرکز یک پلت فرم معاملاتی هستند که توسط نرم افزار و کاربران اداره می‌شوند. در صرافی‌های غیرمتمرکز شما فقط باید کیف پول خود را مانند متامسک به آن‌ها متصل کنید تا بتوانید معاملات خود را شروع کنید.

صرافی‌ های غیر متمرکز راه حل دیفای برای مبادلات نظیر به نظیر دارایی های دیجیتال هستند. این صرافی ها از تابستان پارسال به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند.

صرافی های غیرمتمرکز راهی جدید برای انجام معاملات

اگر تاکنون ارز دیجیتال معامله کرده باشید، احتمالاً از صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس یا کوینکس استفاده کرده‌اید. تا پیش از این استفاده از صرافی غیر متمرکز یا دکس اولین گزینه برای اکثر مردم نبوده است. اما شرایط در حال تغییر است. در سال 2021 در حالی که جهان هر چه بیشتر به تمرکز زدایی نزدیک می‌شود ، شاهد افزایش تعداد صرافی‌های غیر متمرکز هستیم.

مشکل اصلی صرافی‌ های متمرکز

مسئله‌ی اصلی در صرافی‌های متمرکز این است که آنها توسط یک مرجع مرکزی اداره می‌شوند. یعنی یک شرکت بودجه و داده‌های شما را دقیقاً مانند یک بانک سنتی کنترل می کند. علاوه بر این صرافی‌های متمرکز از یک دفتر سفارشات درست شبیه بورس سهام سنتی، استفاده می‌کنند.

نگهداری دارایی به صورت حضانتی، نقدینگی، دفاتر مرکزی، هیئت مدیره و اجرای تجارت متمرکز همه از خصوصیات یک صرافی متمرکز است. خوشبختانه تمام موارد ذکر شده را می‌توان به صورت غیرمتمرکز اجرا کرد و این همان کاری است که صرافی‌های غیرمتمرکز انجام می دهند.

حل مشکل صرافی‌ های غیر متمرکز

صرافی‌ های غیر متمرکز یک پلت فرم معاملاتی هستند که توسط نرم افزار و کاربران اداره می‌شوند. در صرافی‌های غیرمتمرکز شما فقط باید کیف پول خود را مانند متامسک به آن‌ها متصل کنید تا بتوانید معاملات خود را شروع کنید.

در نتیجه معامله به صورت خصوصی و سریع انجام شده و شما مجبور نیستید که فرایندهای خسته کننده راه‌اندازی حساب بانکی و حساب کاربری در صرافی را تحمل کنید. بعلاوه حریم خصوصی شما نیز با تایید هویت، آدرس منزل، درآمد سالانه و غیره از بین نمی‌رود.

در این مقاله، برترین صرافی‌های غیرمتمرکز را بررسی می‌کنیم. اما در ابتدا چگونگی پیدایش آنها را به صورت توضیح دهیم.

تاریخچه‌ای کوتاه

اولین صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار کند بودند. شرکت‌هایی مانند بیسک (Bisq) به مردم اجازه می‌دادند یکدیگر را خارج از بلاک چین پیدا کنند و با یکدیگر معامله کنند.

با ظهور اتردلتا (EtherDelta) مفهوم اولین دکس به وجود آمد. این پلت فرم از قراردادهای هوشمند برای مدیریت کیف پول‌های معاملاتی در مدل سنتی خرید و فروش استفاده می‌کرد. اتردلتا به اندازه‌ی اتریوم سازگار نبود، نقدینگی نداشت و محیط کاربری پیچیده‌ای داشت.

در سال 2018 نسل جدیدی از صرافی‌های غیرمتمرکز مورد توجه قرار گرفتند. آنها به جای خریداران و فروشندگان، از بازارسازهای خودکار و استخرهای نقدینگی، استفاده می‌کردند. پیشرفت سریع دکس‌ها تا سال 2021 سبب محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز شده است.

ما برترین صرافی‌های غیرمتمرکز را بر اساس داشتن بیشترین حجم بازار انتخاب کرده‌ایم. این موضوع دید خوبی در مورد این که در حال حاضر چه نوع صرافی‌های غیرمتمرکزی وجود دارد و پرکاربردترین‌های آنها کدامند، به شما می‌دهد.

برترین صرافی‌ های غیر متمرکز

1. صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap)

وقتی یونی سواپ اولین بار در سال 2018 عرضه شد، انقلابی در خرید و فروش ارز دیجیتال بر پا کرد. این واقعیت که شما می‌توانستید توکن‌های ERC20 مبتنی بر بلاک چین اتریوم را بدون نیاز به کتب سفارشات سواپ کنید، کاملاً هیچان انگیز بود. یونی سواپ به جای کتاب سفارشات از قراردادهای هوشمندی استفاده می‌کرد که به کاربران اجازه می‌داد بدون واسطه و به صورت غیرمتمرکز با یکدیگر معامله کنند.

یونی سواپ به منظور تولید نقدینگی مورد نیاز، از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را به صورت جفت ارزهایی مانند ETH / DAI به استخر اضافه کنند. و در ازای استفاده‌ی کاربران دیگر از دارایی های موجود در استخر، درصد کمی از مبلغ کارمزد را دریافت کنند. قیمت‌گذاری نیز با توجه به این که چه مقدار دارایی در استخر نقدینگی وجود دارد تعیین می‌شود.

رابط یونی سواپ یکی از نکات جالب توجه در مورد این پلت فرم است. شما می‌توانید به سرعت یونی سواپ را به متامسک خود متصل کرده و مبادله ارزهای دیجیتال را شروع کنید. مهمترین ویژگی‌های یونی سواپ سادگی، موثر بودن و شاید مهمتر از آن غیرمتمرکزبودن آن است. بعد از این همه مدت، یونی سواپ هنوز در ردیف اول پلت فرم‌های ارائه دهنده‌ی امور مالی غیرمتمرکز است.

هدف اصلی یونی سواپ این است که کاربران، حاکمیت صرافی را کنترل کنند. این بدان معناست که اگر کاربری هر یک از توکن‌های یونی سواپ را استیک کرده باشد، می‌تواند در مورد مسائل مربوط به آینده صرافی رای بدهد.
پس از آن بسیاری دیگر از صرافی‌ها به دلیل موفقیت و متن باز بودن یونی سواپ، کد این صرافی غیر متمرکز را کپی برداری کردند. یونی سواپ نسخه‌ی سه (Uniswap V3) نیز اخیراً راه اندازی شده است.

2. صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ (PancakeSwap)

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ بدون شک یکی از صرافی هایی است که به دلیل داشتن رابط کاربری جذاب علاقه‌ی کاربران را به خود جلب کرده است. در صفحه‌ی اصلی آن گزینه‌هایی مانند فارمینگ ، لاتری و قرعه کشی وجود دارد.

طراحی زیبا و جذاب همان چیزی است که باعث می‌شود که این صرافی بسیار زنده به نظر برسد. در صفحات این صرافی ظرفی با هفت پنکیک قرار دارد. پنکیک سواپ قطعاً با این طراحی احساس آرامش بیشتری در کاربران ایجاد می‌کند.

پنکیک سواپ 10 میلیون دلار برای شروع کار از بایننس دریافت کرده‌است. اما این امر باعث از بین رفتن محبوبیت این صرافی نمی‌شود. توسعه دهندگان پنکیک سواپ همگی ناشناس هستند و این امر ممکن است شما را نسبت به معامله در این صرافی مردد کند.

پنکیک سواپ توسط Certik کنترل شده است، بنابراین این پروتکل توسط شخص ثالث بررسی شده‌است.

پنکیک سواپ مبتنی بر استخر نقدینگی است. با موفقیت نسخه‌ی دو این صرافی، این دکس همچنان برای افرادی که به دنبال معامله‌های بزرگ به صورت ناشناش هستند جذاب است.

3. صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ (SushiSwap)

یکی دیگر از بهترین صرافی‌ های غیر متمرکز سوشی سواپ است. سوشی سواپ اشتراکات زیادی با یونی سواپ دارد. زیرا یک فورک از یونی سواپ است. سوشی سواپ در ابتدا یک حمله Vampire Attack (حمله خون آشام) را به یونی سواپ آغاز کرد و نقدینگی خود را از طریق تخفیف دادن به افرادی که با هدف دریافت پاداش آمده بودند، افزایش داد. در عرض دو هفته بیش از 1 میلیارد دلار آمریکا ارز دیجیتال در این صرافی معامله شد. یکی از بنیان گذارهای ناشناس سوشی سواپ مبلغ 14 میلیون دلار از صرافی برداشت کرد. البته او بعدا پشیمان شد و مبلغ را به استخر بازگرداند.

با وجود تمام این نکات منفی، سوشی سواپ هنوز هم یکی از برترین صرافی‌ های غیرمتمرکز است. توزیع پاداش در ازای شرکت در استخر نقدینگی به گونه‌ای است که نه تنها افرادی که دارایی زیادی دارند بلکه افراد با دارایی کمتر نیز سود خوبی به دست آورند.

رابط سوشی سواپ بسیار مدرن‌تر از رابط یونی سواپ است و معامله با آن بسیار راحت است. شما می‌توانید درست مانند یونی سواپ، تمام گزینه‌های مختلف از استخرها گرفته تا سود و تجزیه و تحلیل را در بالای صفحه پیدا کنید. اگر مشکلات این صرافی را نادیده بگیرید و صرفا به دنبال دریافت پاداش باشید، سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز عالی برای استفاده است.

4. صرافی غیر متمرکز برگرسواپ (BurgerSwap)

برگرسواپ نیز مانند یونی سواپ و سوشی سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است که امکان معامله و کسب سود را از طریق استخرهای نقدینگی فراهم می‌کند.

آنچه برگرسواپ را نسبت به رقبایش متمایز می‌کند، پاداش‌هایی است که برای شرکت در اداره‌ی سایت می‌دهد. یعنی اگر شما در رای گیری‌هایی که به صاحبان سایت برای موفقیت در آینده کمک می‌کند شرکت کنید با توکن‌های BURGERs پاداش خواهید گرفت. یعنی یکی از نقاط برتری این پلت فرم “دموکراتیک” بودن آن است.

همچنین برگر سواپ بر روی بایننس اسمارت چین کار می‌کند و نه در بلاکچین اتریوم. این به این معنی است که برگرسواپ از بیت کوین، اتریوم و ریپل به عنوان توکن BEP-20 برخوردار است.

برگرسواپ اگرچه به اندازه سوشی سواپ مدرن به نظر نمی‌رسد، اما به اندازه‌ی یونی سواپ محبوب است. در سمت چپ گزینه‌هایی از جمله معامله ، نقدینگی و رای گیری نشان داده شده‌اند. تالارهای اجتماعی نیز در این پلت فرم به شکلی زیبا ارائه می‌شوند. اگر به دنبال ارز دیجیتال در خارج از بلاک چین اتریوم هستید، برگرسواپ ممکن است صرافی مورد نظر شما باشد.

5. صرافی غیر متمرکز وان اینچ (1inch)

وان اینچ (1inch) یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز در لیست ما است. وان اینچ (1inch) از پروتکل‌های نقدینگی استفاده می‌کند. این پروتکل های نقدینگی که انجام معامله را تسهیل کند و پروتکل خود را بر اساس این پروتکل‌ها بنا نهاده است.
این پلتفرم در اسمارت چین بایننس و بلاک چین اتریوم کار می‌کند و به شما امکان استفاده از انواع گزینه‌های معاملاتی را ارائه می‌دهد.

توکن حاکمیتی وان اینچ در دسامبر 2020 ارائه شد. این نشان می‌دهد که وان اینچ قصد دارد در آینده بخش مهم و موفقی از اکوسیستم دیفای باشد.

سخن نهایی در مورد صرافی‌ های غیر متمرکز

ما در این مقاله لیست کاملی از صرافی‌ های غیر متمرکز که می‌توانید امتحان کنید را بررسی کردیم. از آنجایی که بسیاری از آنها متن باز هستند و باعث می‌شوند کاربران به پروتکل های نظیر به نظیر اعتماد بیشتری کنند، ارزش بررسی کردن را دارند.

فضای صرافی‌ های غیر متمرکز هنوز بسیار جدید است. با وجود تعداد زیاد پروژه‌ها و افرادی که به تمرکززدایی اعتقاد دارند، ما ممکن است زودتر از تصوری که داریم در یک دنیای مالی غیرمتمرکز زندگی کنیم.

مطالب مرتبط
صرافی رمزنگاری کوین بیس (Coinbase) + راهنمای کامل ایجاد حساب کاربری
صرافی یونی‌سوآپ Uniswap بهترین صرافی غیر متمرکز
صرافی های غیر متمرکز یا دکس (DEX) که می توانند جایگزین ارزانتر یونی سوآپ (Uniswap) شوند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس