منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟
لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟

لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟

سعید درویشی
1400/04/08
۰

لغزش و اسپرد بخش مهمی از مبانی تجارت و معامله گری هستند. بدون داشتن اطلاعات اساسی در این زمینه، معامله گر در معرض خطر از دست دادن پول زیاد به دلیل لغزش بیش از حد است.

برای شروع بهتر است معنای کلی لغزش و اسپرد را به طور خلاصه توضیح دهیم:

لغزش (Slippage) زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌ی شما با قیمتی متفاوت با قیمت زمانی که سفارش دادید، انجام شود. لغزش معمولا در هنگام اجرای سفارشات مارکت (market orders) اتفاق می‌افتد. در شرایطی که یک ارز نقدینگی کافی برای تکمیل سفارش شما نداشته باشد یا بازار بی‌ثبات باشد، ممکن است قیمت نهایی سفارش با قیمت ابتدایی تفاوت زیادی داشته باشید. برای مبارزه با لغزش در هنگام خرید و فروش ارزهایی که نقدینگی کمی دارند، می‌توانید سفارش خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

اسپرد (spread) تفاوت بین کمترین قیمت فروش یک دارایی و بالاترین قیمت پیشنهادی برای خرید آن دارایی است. دارایی هایی با نقدینگی بالا مانند بیت کوین، نسبت به دارایی هایی که نقدینگی و حجم معاملات کمتری دارند، اسپرد کمتری دارند.

آنچه در این مقاله در باره اسپرد و لغزش خواهیم آموخت:

 • اسپرد خرید و فروش (bid-ask spread) چیست؟
 • بازارساز ها و اسپرد خرید و فروش
 • بازارسازها چگونه بر میزان اسپرد تاثیر می‌گذارند؟
 • نمودارهای عمق بازار و اسپرد خرید و فروش
 • درصد اسپرد خرید و فروش
 • نتیجه گیری در مورد اسپرد
 • لغزش یا اسلیپیج (slippage) چیست؟
 • لغزش چگونه ایجاد می‌شود؟
 • لغزش مثبت (Positive slippage)
 • تنظیم میزان تحمل لغزش
 • راه‌های به حداقل رساندن لغزش منفی

فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت یک ارز

هنگام خرید و فروش یک ارز در صرافی ارز دیجیتال، قیمت بازار ارتباط مستقیمی با عرضه و تقاضا دارد. اما به غیر از قیمت، شما باید فاکتورهای مهم دیگری را نیز در نظر گرفته بگیرید. از جمله حجم معاملات، نقدینگی بازار و انواع روش‌های سفارش. بسته به شرایط بازار و انواع سفارشاتی که صرافی شما ارائه می‌دهد (سفارشات مارکت یا لیمیت)، معامله همیشه شما با قیمتی که در نظر دارید انجام نمی‌شود. بسته به مقدار ارزی که می‌خواهید معامله کنید و نوسانات آن ارز، ممکن است دچار لغزش شوید. برای آگاهی از این اتفاق و جلوگیری از آن، داشتن دانش اولیه در مورد کتاب سفارشات صرافی‌ها تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

اسپرد خرید و فروش (bid-ask spread) چیست؟

اسپرد خرید و فروش تفاوت بین بالاترین قیمت خرید (bid price) و کمترین قیمت فروش (ask price) در کتاب سفارشات یک صرافی است. در بازارهای سهام سنتی، اسپرد اغلب توسط بازارسازها یا تامین کنندگان نقدینگی یک بروکر ایجاد می‌شود. در بازار کریپتو، اسپرد نتیجه‌ی تفاوت قیمت میان سفارشات لیمیت (limit orders) خریداران و فروشندگان است. یعنی همیشه بین خریداران و فروشندگان مذاکره‌ای در مورد قیمت وجود دارد که باعث ایجاد اختلاف بین دو طرف یا همان اسپرد خرید و فروش می‌شود.

اگر قصد دارید که با کمک سفارش مارکت خرید کنید، باید کمترین قیمت فروش را از فروشنده بپذیرید. همچنین اگر می‌خواهید سریعا ارز خود را بفروشید نیز باید بالاترین قیمت پیشنهاد خریداران را بپذیرید. دارایی‌هایی مانند بازار فارکس که نقدینگی بیشتری دارند، اسپرد کوچکتری دارند. یعنی خریداران و فروشندگان می‌توانند بدون تغییر قیمت قابل توجه، دارایی خود را خرید و فروش کنند. دلیل این امر حجم بالای سفارشات در دفتر سفارش است. سفارشات با حجم زیاد نیز می‌توانند باعث به وجود آمدن اسپرد زیاد شوند.

بازارسازها و اسپرد خرید و فروش

مفهوم نقدینگی بخش مهمی از بازارهای مالی است. اگر در بازاری با نقدینگی کم ترید کنید، ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها طول بکشد تا معامله‌گری سفارش شما را پر کند.

داشتن نقدینگی زیاد برای یک صرافی فاکتور بسیار مهمی است. اما همه‌ی بازارها نقدینگی کافی را تنها از معامله‌گران منفرد دریافت نمی‌کنند. به عنوان مثال در بازارهای سنتی، دلالان و بازارسازها نقدینگی را در ازای دریافت سود از طریق آربیتراژ تأمین می‌کنند.

بازارسازها چگونه بر میزان اسپرد تاثیر می‌گذارند؟

یک بازارساز می‌تواند به راحتی و تنها با خرید و فروش همزمان یک دارایی، از اسپرد خرید و فروش استفاده کند. یعنی بارها و بارها یک دارایی را در قیمت بالاتر بفروشد و در قیمت پیشنهادی پایین‌تر بخرد. بدین صورت می‌تواند از اسپرد بازار به عنوان سود آربیتراژ استفاده کند. اگر این معامله‌گر تعداد زیادی معامله در روز انجام دهد، حتی یک اسپرد کوچک نیز می‌تواند سود قابل توجهی به او بدهد. دارایی‌هایی که تقاضای زیادی دارند به دلیل رقابت بازارسازها، اسپرد کمتری دارند.

به عنوان مثال ممکن است یک بازارساز در یک لحظه BNB را دانه‌ای 350 دلار بخرد و دانه‌ای 351 دلار بفروشد و یک اسپرد 1 دلاری ایجاد کند. هر فردی که سفارش مارکت قرار دهد سریعا سفارشات وی را پر می‌کند. این اسپرد برای معامله‌گر مورد نظر سود خالص آربیتراژ است.

نمودارهای عمق بازار و اسپرد خرید و فروش

در ادامه قصد داریم که نگاهی به چند نمونه از ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی و رابطه‌ی بین حجم، نقدینگی و اسپرد خرید و فروش بیندازیم. در رابط کاربری صرافی بایننس، با مراجعه به نمودار عمق بازار می‌توانید به راحتی اسپرد خرید و فروش را مشاهده کنید. این دکمه، در گوشه‌ی بالا سمت راست قسمت چارت قیمت قرار دارد.

گزینه “Depth” نمایش گرافیکی کتاب سفارشات یک دارایی را نشان می‌دهد. در این نمودار مقدار و قیمت پیشنهادهای خرید به رنگ سبز و مقدار و قیمت پیشنهادهای فروش نیز به رنگ قرمز نشان داده می‌شود. فاصله‌ی بین این دو منطقه اسپرد خرید و فروش است. می‌توان اسپرد را با کم کردن قیمت خرید از قیمت فروش محاسبه کرد.

لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟

نمودار عمق بازار و اسپرد خرید و فروش

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، میان نقدینگی و اسپرد خرید و فروش رابطه‌ای ضمنی وجود دارد. اندیکاتور حجم معاملات شاخصی است که نقدینگی یک دارایی را مشخص می‌کند. بنابراین هر چه حجم معاملات یک دارایی بالاتر باشد، اسپرد آن کمتر است. در ارزهای دیجیتال، سهام و دارایی‌های دیگر که حجم معاملات بالایی دارند، بین افرادی که می‌خواهند از اسپرد خرید و فروش سود کسب کنند رقابت بیشتری است.

درصد اسپرد خرید و فروش

برای مقایسه‌ی اسپرد خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های مختلف، بهتر است این مقدار را بر حسب درصد ارزیابی کنیم. روش محاسبه‌ی درصد اسپرد خرید و فروش عبارت است از:

(قیمت فروش – قیمت خرید) تقسیم بر قیمت فروش ضربدر صد

به عنوان مثال، ارز BIFI را در نظر بگیرید. در زمان تهیه‌ی این مقاله، قیمت فروش بیفی برابر با 907 و قیمت خرید برابر با 901 دلار بود. این اختلاف 6 دلاری اسپرد خرید و فروش است. 6 دلار تقسیم بر 907 دلار شده و سپس در 100 ضرب می شود تا درصد اسپرد خرید و فروش محاسبه شود. این مقدار تقریبا برابر با 0.66 درصد خواهد بود.

لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟

حال فرض کنید که اسپرد خرید و فروش بیت کوین 3 دلار است. این مقدار در ظاهر یک دوم اسپرد خرید و فروش BIFI است. اما وقتی مقادیر اسپرد این دو ارز را بر حسب درصد با یکدیگر مقایسه می‌کنیم، اسپرد خرید و فروش بیت کوین تنها 0.0083 درصد خواهد بود. همچنین حجم معاملات BIFI هم به مراتب پایین‌تر از بیت کوین است. این مثال تئوری ما مبنی بر این که هر چه نقدینگی کمتر باشد اسپرد خرید و فروش بالاتر است را پشتیبانی می‌کند.

نتیجه گیری در مورد اسپرد

مقدار اسپرد کم به معنی نقدینگی بیشتر است. درچنین شرایطی اگر سفارش مارکت بزرگی داشته باشید، معمولاً قیمتی که سفارشتان انجام می‌شود با قیمتی که در نظر داشته‌اید تفاوت زیادی نخواهد داشت.

لغزش یا اسلیپیج (slippage) چیست؟

لغزش یا اسلیپیج (slippage) یک اتفاق معمول در بازارهایی است که نوسانات زیاد یا نقدینگی کم دارند. لغزش زمانی رخ می‌دهد که یک معامله با قیمتی متفاوت با آنچه انتظار داریم، انجام می‌شود.

به عنوان مثال فرض کنید شما سفارش مارکت بزرگی را برای خرید یک ارز در قیمت 100 دلار را ثبت کرده‌اید. اما در آن لحظه بازار نقدینگی لازم برای پر کردن سفارش شما با این قیمت را ندارد. در نتیجه سفارش خرید شما با سفارشات فروش بالای 100 دلار نیز پر می‌شود. لذا متوسط قیمت خرید شما از 100 دلار بیشتر می‌شود. این همان چیزی است که ما آن را لغزش یا اسلیپیج (slippage) می‌نامیم.

لغزش چگونه ایجاد می‌شود؟

در هنگام ایجاد یک سفارش مارکت (market order)، صرافی سفارش خرید یا فروش شما را به طور خودکار با کتاب سفارشات لیمیت (limit orders) خود منطبق می‌کند. و سفارش شما را با بهترین قیمت مطابقت می‌دهد. در این حالت اگر حجم کافی برای پر کردن سفارش شما وجود نداشته باشد، سفارشتان با قیمت‌های بالاتر نیز پر می‌شود. این فرآیند منجر به خرید دارایی مورد نظر با قیمت‌های غیرمنتظره و متفاوت می‌شود.

در بازار کریپتوکارنسی، اسلیپیج یک اتفاق معمول در بازارسازهای خودکار و صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس‌ها است. لغزش برای یک آلتکوین با نقدینگی پایین، می‌تواند حتی تا بیش از 10 درصد قیمت مورد انتظار باشد.

لغزش مثبت (Positive slippage)

لغزش لزوماً به این معنی نیست که سفارش شما در نهایت با قیمتی بدتر از آنچه انتظار داشتید پر خواهد شد. لغزش مثبت زمانی رخ می‌دهد که همزمان با اینکه شما سفارش خرید ارسال می‌کنید، قیمت یک ارز کاهش یابد. یا این که همزمان با اینکه شما سفارش فروش خود را قرار دادید، قیمت افزایش یابد. لغزش مثبت عموما اتفاق نادری است. اما در بازارهایی که به شدت نوسان دارد، امکان وقوع لغزش مثبت دور از انتظار نیست.

تنظیم میزان تحمل لغزش

برخی از صرافی‌ها به شما امکان می‌دهند تا سطح تحمل لغزش را به صورت دستی تنظیم کنید. بدین صورت می‌توانید مقدار لغزش را محدود کنید. این گزینه در بازار سازهای خودکار مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap) اسمارت چین بایننس و یونی سواپ (Uniswap) اتریوم وجود دارد.

لغزش و اسپرد چه هستند و چگونه می‌توان تاثیر این دو بر معاملات را کاهش داد؟

تنظیم میزان تحمل لغزش

میزان لغزشی که تنظیم می‌کنید می‌تواند در زمانی که طول می‌کشد تا سفارش شما پر شود، تاثیر زیادی داشته باشد. اگر میزان لغزش را کم تنظیم کنید، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا سفارش شما پر شود یا این که اصلاً پر نشود. اگر میزان تحمل لغزش را بیش از حد بالا قرار دهید نیز ممکن است یک معامله‌گر یا ربات دیگر سفارش معلق شما را ببیند و سفارش خود را طوری تنظیم کند که زودتر از سفارش شما پر شود.

به این صورت که معامله‌گر دیگری که سفارش شما را دیده است، هزینه‌ی گس خود را بالاتر از شما تنظیم می‌کند و زودتر از شما اقدام به خرید می‌کند. سپس دارایی خریداری شده‌اش را به دلیل میزان تحمل لغزش بالایی که تنظیم کرده‌اید، با قیمت بالاتر به شما می‌فروشد.

راه‌های به حداقل رساندن لغزش منفی

همیشه نمی‌توان از لغزش جلوگیری کرد. اما برخی از راهکارها وجود دارند که می‌توان برای به حداقل رساندن لغزش از آنها استفاده کرد:

 1. به جای قرار دادن سفارشات بزرگ، سعی کنید سفارش خود را به سفارشات کوچکتر تقسیم کنید. هنگام ارسال سفارش به کتاب سفارشات و میزان اسپرد دقت کنید تا سفارشی بزرگتر از حجم موجود ثبت نکنید.
 2. اگر از یک صرافی غیرمتمرکز استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که هزینه‌ی معاملات را نیز در نظر بگیرید. برخی از شبکه‌ها بسته به میزان ترافیک بلاک چین، کارمزدهای سنگینی دارند که ممکن است در نهایت به دلیل کسر کارمزد سود سفارشات شما صفر شود.
 3. اگر با دارایی‌هایی با میزان نقدینگی کم روبرو هستید، معامله شما ممکن است به طور قابل توجهی بر قیمت آن دارایی تأثیر بگذارد. یک معامله ممکن است مقدار لغزش کمی را تجربه کند. اما معاملات کوچک بعدی ممکن است بر قیمت بلاک بعدی معاملات شما تأثیر بگذارد.
 4. از سفارشات لیمیت استفاده کنید. با این سفارش‌ها می‌توانید مطمین باشید که معامله با قیمت مورد نظر خودتان انجام می‌شود. در این حالت شما نمی‌توانید سریعا به نوسانات بازار واکنش نشان دهید اما می‌توانید مطمئن باشید که هیچ لغزش منفی را تجربه نخواهید کرد.

سخن نهایی

اسپرد (spread) تفاوت بین کمترین قیمت فروش یک دارایی و بالاترین قیمت پیشنهادی برای خرید آن دارایی است. لغزش (Slippage) نیز زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌ی شما با قیمتی متفاوت با قیمت زمانی که سفارش دادید، انجام شود.

هنگام معامله ارزهای دیجیتال فراموش نکنید که لغزش و اسپرد می‌تواند قیمت نهایی معاملات شما را تغییر دهد. اگر چه همیشه نمی‌توان از این دو مورد اجتناب کرد، اما همانطور که اشاره کردیم راه‌هایی وجود دارد که این ضررها را به حداقل برساند. برای معاملات كوچكتر، این مقادیر می‌تواند كم باشد. اما به یاد داشته باشید كه در هنگام ارسال سفارشارت بزرگتر ممکن است قیمت متوسط هر ارز بالاتر از حد انتظار تمام شود.

برای هر فردی که با امور مالی غیرمتمرکز در ارتباط است، درک مفهوم لغزش و اسپرد قسمت مهمی از مبانی تجارت و معامله‌گری است. بدون داشتن اطلاعات اساسی در این زمینه، معامله‌گر در معرض خطر از دست دادن پول زیاد خواهد بود.

مطالب مرتبط
توکن های اهرمی FTX چیست و چگونه در ترید ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
12-اصطلاحی-که-هر-معامله_گر-یا-تریدر-ارزهای-دیجیتال-باید-بداند3
الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle) چیست و چگونه از این الگو در معاملات خود استفاده کنیم؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
رویدادهای بازار کریپتو در آگوست: ارزهای دیجیتالی که رویدادهای مهمی را در این ماه تجربه می‌کنند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان