قیمت بیت کوین
۱,۲۷۵,۷۰۵,۶۶۰تومان
49,804دلار
1.31
قیمت اتریوم
۴۰,۱۴۶,۲۹۲تومان
1,563.73دلار
0.97
قیمت کاردانو
۳۱,۰۷۶تومان
1.21دلار
2.27
قیمت بایننس کوین
۶,۲۴۶,۱۵۰تومان
242.91دلار
0.77
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  بلاکچین و بیگ تک: سانسور آزادی بیان توسط شرکت‌های بزرگ (بیگ تک) بلاکچین را محبوب می‌کند

بلاکچین و بیگ تک: سانسور آزادی بیان توسط شرکت‌های بزرگ (بیگ تک) بلاکچین را محبوب می‌کند

اخبار بلاک چین
رضا باغانی
22 دی 99
۰
بلاکچین و بیگ تک: سانسور آزادی بیان توسط شرکت‌های بزرگ (بیگ تک) بلاکچین را محبوب می‌کند

سانسور شدید بیگ تک تعداد زیادی از شرکت کنندگان در شبکه‌های اجتماعی را به جستجوی گزینه‌های مقاوم در برابر سانسور مانند بلاکچین سوق داده است.

بلاکچین و بیگ تک: سانسور آزادی بیان توسط شرکت‌های بزرگ (بیگ تک) بلاکچین را محبوب می‌کند

طی چند روز گذشته، جهان پس از حادثه‌ای که چند روز پیش در کپیتال هیل (Capitol Hill) اتفاق افتاد، سرکوب آزادی بیان شبکه‌های اجتماعی توسط بیگ تک را تماشا کرد. در 48 ساعت گذشته، اکانت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده و تعداد زیادی از طرفداران او در توییتر بسته شد. بسیاری دیگر از افرادی که علیه دولت جدید ایالات متحده صحبت می‌کردند نیز سانسور شده‌اند. سانسور شدید بیگ تک تعداد زیادی از شرکت کنندگان در شبکه‌های اجتماعی را به جستجوی گزینه‌های مقاوم در برابر سانسور مانند بلاکچین سوق داده است.سانسور توسط شرکت‌های بزرگ تکنولوژی

در سال 2020 و تا سال 2021، رسانه‌های جریان اصلی با کمک توییتر، گوگل، اپل، یوتیوب، آمازون و فیس بوک موفق شده‌اند فساد و رسوایی های ناشی از دیوان سالاری ایالات متحده را لاپوشانی کنند. در اعتراض گسترده به نتیجه انتخابات در واشنگتن، معترضانی موفق به ورود به ساختمان کنگره شدند. فیلم‌ها، تصاویر و پست‌های وایرال (پربازدید) در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت باعث انتشار رویدادهای روز شده است. در عرض چند ساعت، بیگ تک و غول‌های شبکه‌های اجتماعی شروع به پاکسازی بسیاری از پست‌های مخالفین کردند.

فیس بوک پیش قدم سانسور شد

در 7 ژانویه، فیس بوک از حذف صفحه رئیس جمهور ترامپ خبر داد. این کمپانی همچنین گفت که در حال حذف تمام پستهایی است که در “ستایش و حمایت از حمله به پایتخت ایالات متحده” منتشر شده است. فیس بوک گفت که آنها علاوه بر تصاویر و فیلم‌های حمله به پایتخت، پست‌هایی را که خواستار تظاهرات مسالمت آمیز هستند نیز حذف خواهند کرد.

در ادامه فیس بوک از ویژگی جدیدی پرده برداشته است. این ویژگی از کاربران می‌پرسد آیا مطمئن هستند که می‌خواهند پست خود را ارسال کنند. این شرکت شروع به سانسور هرگونه مخالفت با بوروکراسی اداری آمریکا کرده است. فیس بوک قصد دارد “برچسب‌های روی پست‌ها به روز کند”. آن‌ها می‌خواهند اطلاعات واقعی بیشتری اضافه کند. فیس بوک گفت این شرکت از “هوش مصنوعی برای پایین آوردن محتوایی که به احتمال زیاد سیاست‌های ما را نقض می‌کند” استفاده خواهد کرد.

توییتر شرکت بعدی که به سانسور گسترده مشغول شد

علاوه بر این، توییتر نیز تصمیم گرفت که مسیر سانسور فیس بوک را دنبال کند. این شبکه حساب رسمی رییس جمهور ایلات متحده، دونالد ترامپ را با 87 میلیون دنبال کننده را مسدود کرد. توییتر حساب رئیس جمهور را “خطرناک” خواند. به نظر مدیران توییتر توییت های ترامپ می‌تواند باعث خشونت بیشتر شود. آن‌ها حمله به ساختمان کنگره را “هولناک” توصیف کردند. این شرکت دو توییت نوشته شده توسط ترامپ را برجسته کرد و گفت که آنها خشونت را گسترش می‌دادند. پس از حذف حساب ترامپ، توییتر همچنین فالوورهای بسیاری از کسانی را که نشانه‌هایی از مخالفت را نشان داده‌اند، از بین برد.

طرفداران چپ نیز این سانسور را تحسین کرده و اکثریت دیوان سالار نیز به این صف پیوسته‌اند. حتی برخی از آنها از اپل و گوگل خواسته‌اند که برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی مقاوم در برابر سانسور مانند پارلر (Parler) را حذف کنند. بسیاری از روشنفکران از سانسور دیدگاه‌های مخالف کاملاً حمایت کرده و خواستار سانسور حتی بیشتر شده اند.

* در زمان انتشار این پست، نرم افزار از رسانه‌های اجتماعی پارلر از فروشگاه اپل و گوگل پلی حذف شد. در کنار این، آمازون نیز تصمیم به تعطیل کردن سرورهای پارلر گرفت.شبکه‌ها و رسانه های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین راه حل رهایی از تسلط بیگ تک

طوفان شدید سانسور تعداد زیادی از مردم را به ترک توییتر و فیس بوک و جستجوی گزینه‌های دیگر فراخوانده است. البته، گزینه‌های غیرمتمرکز نیز وجود دارد که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. گزینه‌هایی مانند دیازپرا (Diaspora)، مستودان (Mastodon)، پارلر (Parler)، فلوت (Flote)، سولا (Sola) و منی ورس (Manyverse) استفاده نمی‌کنند. با این حال بسیاری از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی وجود دارند که از فناوری بلاکچین بهره می‌برند.

یک برنامه رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین دقیقاً مانند غول‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی که امروزه همه ما از آنها استفاده می‌کنیم، فعالیت می‌کند. با این حال به دیگران این امکان را می‌دهد که مطالب را به روشی مقاوم در برابر سانسور و تغییرناپذیر ارسال کنند.

نمونه هایی موفق از شبکه های اجتماعی بر بستر بلاکچین

یک برنامه خاص غیر متمرکز به نام ممو. کش (memo.cash) در برابر همه مدل های سانسور مقاومت می‌کند. این شبکه به کاربران امکان می‌دهد مطالب را به بلاکچین BCH ارسال کنند. در نوامبر 2020، ممو. کش برنامه iOS خود را در App Store راه اندازی کرد. اساساً، تمام پست‌های یادداشت برای هر کسی که از بلاکچین BCH استفاده می‌کند، قابل مشاهده است. به طور کلی هر حساب ممو با آدرس کیف پول BCH مرتبط است. ممبرکش (Member.cash) یکی دیگر از بسترهای عمومی غیرمتمرکز برای این بحث است. این پلتفرم نیز با استفاده از بلاکچین BCH ساخته شده است. مدل ممبرکش مشابه ردیت (Reddit) است. با این تفاوت که از شبکه BCH برای مقاومت در برابر سانسور و تمرکززدایی استفاده می‌کند.

در حال حاضر چند سایت رسانه اجتماعی جایگزین و مبتنی بر بلاکچین وجود دارد. این سایت‌ها به افراد امکان می‌دهد به صورت تغییرناپذیر صحبت کرده و محتوا را به اشتراک بگذارند. برخی از این برنامه‌ها چند سالی است که فعالیت می‌کنند و برخی از آنها تازه شروع به کار کرده‌اند. این سیستم عامل‌ها همچنین بر روی بلاک چین های مختلف مانند اتریوم، بیت کوین کش، IOTA، EOS و موارد دیگر ساخته شده‌اند.

رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز

ال بری (Lbry) یک پلتفرم اشتراکی است که با استفاده از فناوری بلاکچین کاربران را قادر به انتشار مطالب و دریافت هزینه برای این کار می‌کند. پیپث (Peepeth) مشابه توییتر است اما محتوای کاربر در بلاکچین اتریوم ذخیره می‌کند. برنامه پیپث یک پلت فرم غیرمتمرکز “میکروبلاگینگ” است که به نوعی از توییتر تقلید می‌کند. این پلتفرم با استفاده از بلاکچین اتریوم و IPFS ساخته شده است.

برخی از برنامه‌ها همچنین از فناوری بلاکچین و سیستم پرونده استلار (ipfs.io) به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند.

شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین مایندز (Minds) در سال 2018 به شبکه اتریوم منتقل شد. مایندز این برنامه را خدمات شبکه اجتماعی توزیع شده بین پلتفرم می‌نامد.

برنامه‌ای به نام Minds از شبکه اتریوم استفاده می‌کند و ادعا می‌کند برای همه قابل دسترسی است. مایندز می‌گوید در برابر سانسور نیز مقاوم است. افرادی که به دنبال گزینه‌های جایگزین یوتیوب (Youtube) هستند می‌توانند دی تیوب Dtube یا ال بری را امتحان کنند. به عنوان مثال، سازندگان Lbry می گویند این برنامه یک پلت فرم غیرمتمرکز برای به اشتراک گذاری و انتشار محتوا است که کاملاً متعلق به کاربران آن است. انواع مختلفی از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی وجود دارد که از بلاکچین، تکنیک‌های عدم تمرکز مانند IPFS استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها مکان‌هایی را ایجاد کرده‌اند که هر کسی می‌تواند نظر خود را بیان کند.صحبت های پایانی

طبق معمول، بزرگ‌ترین مشکل در بین همه این برنامه‌ها کمبود کاربر است. اکثر مردم به سمت رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز گرایش پیدا نکرده‌اند. با این حال، طی چند سال گذشته که دولت‌های ملی سانسور و سرکوب سخنان ضد دولت را افزایش داده‌اند، این سیستم عامل‌ها رشد چشمگیری داشته‌اند.

بهترین کاری که مردم در حال حاضر می‌توانند انجام دهند شروع مهاجرت به سمت برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی است که تمرکززدایی و مقاومت در برابر سانسور بلاکچین را ارائه می‌دهند. دنیا و صاحبان شرکت‌های بزرگ بسیار ناامیدکننده ظاهر شده‌اند. بسیار وحشتناک به نظر می‌رسد اما به نظر می‌رسد دنیای رمان های “فارنهایت 451” یا “1984” مطمئناً ما را درگیر خود کرده است.

مطالب مرتبط
پروژه جدید خالق EOS: دن لاریمر شروع پروژه پیامرسان رمزنگاری خود را معرفی کرد
شرکت های تکنولوژی مالی طبق گزارش دولت استرالیا در سال های آینده از بلاکچین استفاده می کنند
CBDC یورو: بانک مرکزی فرانسه قدمی دیگر در ایجاد ارز دیجیتال منطقه یورو برداشت
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند