قیمت بیت کوین
1,314,874,085تومان
57,770.00دلار
3.33
قیمت اتریوم
80,409,660تومان
3,532.86دلار
2.80
قیمت بایننس کوین
14,285,400تومان
627.64دلار
0.86
قیمت دوج کوین
16,284تومان
0.72دلار
23.22
قیمت ریپل
35,962تومان
1.58دلار
0.14
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  حرکات بزرگ قیمت بیت کوین از سال 2009 تا کنون: BTC با چه فراز نشیبی به قیمت 64 هزار دلار رسید

حرکات بزرگ قیمت بیت کوین از سال 2009 تا کنون: BTC با چه فراز نشیبی به قیمت 64 هزار دلار رسید

حرکات بزرگ قیمت بیت کوین از سال 2009 تا کنون: BTC با چه فراز نشیبی به قیمت 64 هزار دلار رسید

به مناسبت عبور بیت کوین از محدوده 60 هزار دلار و ادامه یافتن بازار گاوی این ارز، بیت پارس به مرور بزرگترین حرکات بیت کوین از سال 2009 تا کنون پرداخته است.

حرکات بزرگ قیمت بیت کوین از سال 2009 تا کنون: BTC با چه فراز نشیبی به قیمت 64 هزار دلار رسید

طبق داده‌های کوین گکو، بیت کوین اکنون با قیمتی بیش از 64 هزار دلار معامله می‌شود. حجم بازار BTC کمی‌بیش از 1.2 تریلیون دلار ایستاده است. بیت کوین پس از حرکات بزرگش در سال 2021 اکنون بیش از 51 درصد از ارزش بازار را در اختیار دارد. علاوه بر این، فقط چند هفته پیش، بیت کوین که زیر قیمت 60 هزار دلار معامله می‌شد حتی سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشت. بدیهی است که این ارز، موفق‌ترین دارایی دیجیتال و احتمالاً بهترین گزینه سرمایه گذاری این قرن است.

با این حال، کارها برای این ارز همیشه آسان نبوده‌اند. از زمان تأسیس در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین با مشکلات بی ثبات متعددی روبرو شد. این باعث شد قیمت آن پس از رشدهای نجومی‌سقوط‌های نجومی‌را تجربه کند. در این مقاله بالاترین جهش قیمت BTC طی سالها و علل آن را مرور خواهیم کرد.3000٪ رشد و بعد 1500٪ افت در 2011

در ابتدای سال 2011، قیمت بیت کوین 1 دلار بود. در حوالی ماه مه، BTC با افزایش 3100٪ حدود 32 دلار معامله شد. اما چه چیزی باعث این افزایش قیمت شد؟

اولین رقبای جدی BTC، یعنی لایت کوین (Litecoin) و نیم کوین (Namecoin)، در این سال راه اندازی شدند. معرفی یک عامل رقابتی دنیای رمزنگاری را برای اولین بازار واقعی رقابتی آماده کرد. این به نوسانات قیمت در آن سال منجر شد.

علاوه بر این، علاقه روزافزونی به رمزنگاری وجود داشت. این عامل به افزایش قیمت دارایی‌های دیجیتال کمک زیادی می‌کرد. با این حال، اگرچه قیمت رشد جدی داشت، اما سریع سقوط کرد و به قیمت 2 دلار بازگشت، که بیش از 93 درصد افت داشت. باز هم، عامل رقابت می‌تواند در کاهش قیمت‌ها نقش داشته باشد.

افزایش شدید قیمت بین اکتبر و نوامبر 2013

افزایش قیمت دیگر بیت کوین بین ماه‌های اکتبر و نوامبر ظاهر شد. بازه زمانی بین اکتبر و نوامبر 2013 به یکی از بزرگترین افزایش قیمت‌های بیت کوین در این دهه تبدیل شد. در ابتدا، قیمت 350 دلار بود و در 29 نوامبر به بیش از 1400 دلار افزایش یافت.

این رشد ناگهانی یکی از بزرگترین تغییرات در قیمت سکه بود که سرعت را برای آینده‌ای بهتر بیشتر می‌کرد. به گفته کارشناسان مختلف، این افزایش به دلیل اولین هالوینگ بود که در سال 2012 اتفاق افتاد.

هالوینگ زمانی است که شبکه بیت کوین پاداش هر بلاک را هر چهار سال به نصف کاهش می‌دهد. با این کار پایداری و اطمینان طولانی مدت ارزش سکه‌ها را افزایش دهد. اولین هالوینگ افزایش علاقه به رمزنگاری، و در نتیجه رشد قیمت بیت کوین را در پی داشت.

افزایش قیمت بیت کوین 2017

نوسان قیمت 2017 بزرگ‌ترین افزایش قیمت بیت کوین بود که چشم اندازهای خوبی را نشان می‌داد. از ابتدای سال با علامت هزار دلار، ارز تا پایان سال به مرز 20 دلار رسید. چندین تئوری برای توضیح گران شدن قیمت وجود دارد.

یک نظریه هالوینگ دوم بیت کوین در سال 2016 بود که پاداش بلاک BTC را به نصف کاهش داد. از آن زمان معمول بوده است که تقاضای BTC در طول دوره هالوینگ افزایش می‌یابد. این امر به خودی خود باعث افزایش شدید قیمت‌ها می‌شود. این افزایش از آغاز سال 2017 شروع شد.

در اواخر سال 2017، قیمت‌ها بیش از این افزایش یافت و نظریه دیگری برای توضیح این تغییرات استفاده شد. دستکاری در بازار! طبق تحقیقاتی که بعداً در سال 2018 انجام شد، افزایش قیمت در سال 2017 ناشی از برخی معاملات دستکاری شده توسط نهنگ‌های بازار BTC بود.

به گفته یک تحلیلگر متخصص کلاهبرداری مالی، ارز مستقلی به نام تتر (tether) در دستکاری قیمت‌های BTC بسیار مشارکت داشت. جان گریفین، تحلیلگر تقلب گفت که هنگامی‌که قیمت ارز کاهش می‌یابد، از تتر برای خرید مبالغ زیادی BTC استفاده شد.

خرید مبالغ زیاد تقاضای این سکه را افزایش داد، بنابراین اطمینان حاصل شد که این ارز ارزش خود را حفظ می‌کند. معاملات بزرگ این تصور را در بازار ایجاد می‌کنند که تقاضای زیاد برای BTC وجود دارد. بنابراین نتیجه آن افزایش سریع قیمت است. سرانجام، سال بعد، 2018، بیت کوین با بدترین افت قیمت در تاریخ خود روبرو شد و حتی به کمتر از 4 هزار دلار سقوط کرد.2018، یک سال ویرانگر برای بیت کوین

در کل تاریخ قیمت بیت کوین، 2018 به عنوان ویران کننده ترین سال برای بیت کوین شناخته می‌شود. حرکات بزرگ قیمت این ارز در این سال پی در پی رخ داد. با شروع سال با رقم‌های فوق العاده بالا، قیمت BTC در ابتدای سال شروع به سقوط کرد. بیت کوین در این سال متحمل افت قیمت بسیار شدیدی شد. این ارز از تقریباً 20 هزار دلار به حدود 10 هزار دلار کاهش یافت، و در روزهای بعدی حتی 6 هزار دلار را دید.

بنابراین چه چیزی باعث این سقوط شد که مقدمه دومین سال بد تاریخ بیت کوین بود؟ امنیت یکی از عوامل موثر در کاهش زیاد قیمت‌ها بود.

کوین چک Coincheck، صرافی ژاپنی هک شد و بیش از 532 میلیون دلار ضرر کرد. این هک باعث شد دارندگان بیت کوین نگران امنیت ثروت خود باشند و تقاضا کاهش یابد. این امر باعث افت شدید قیمت‌ها شد. فقدان حمایت نهادی نیز این افت قیمت را تسریع کرد.

به عنوان مثال، جیمی‌دیمو و وارن بافت، سرمایه گذاران معروف، برخی سخنان نامهربانانه را در برابر بیت کوین بیان کردند. هر زمان که سرمایه گذاران معتمد چنین سخنان نفرت انگیزی را بیان می‌کنند، این تأثیر می‌تواند برای دارایی سرمایه گذاری مخرب باشد و همین امر برای بیت کوین نیز رخ داد.

مارس 2020، یک افت قیمت حیرت انگیز

در مارس 2020، بیت کوین یک افت بزرگ دیگر را تجربه کرد که قیمت هر واحد، در عرض چند روز 50٪ کاهش یافت. این اتفاق قیمت سکه طی چند روز از بیش از 11 هزار دلار به زیر 3600 دلار رساند. چه چیزی باعث این سقوط خاص شد؟

دلیل اصلی این سقوط خاص، بحران سلامتی ناشی از همه گیری کرونا بود. همه گیری کرونا فقط بیت کوین را تحت تأثیر قرار نداد بلکه کل بازار مالی را با افت شدید روبرو کرد.

با این حال، اگرچه کووید دلیل اصلی سقوط است، اما تحلیلگران می‌گویند که از دست دادن این میزان به دلیل همه گیری نبوده است. در عوض، برخی از قراردادهای آتی بیت کوین مربوط به بیت مکس (Bitmex) به ارزش 1 میلیارد دلار منحل شد. این شاید اصلی‌ترین عامل این سقوط محسوب شود.

چرخه فعلی گاوی بیت کوین

البته، بزرگ‌ترین حرکات قیمت BTC در جدیدترین افزایش قیمت این ارز نیز دیده می‌شود. بیت کوین از حدود 13 هزار دلار در ماه نوامبر به بالاترین قیمت 64.5 هزار دلار در روز گذشته رسیده است. این افزایش اخیر باعث شده است که سرمایه گذاران تنها در مدت 5 ماه سودهای فوق العاده ای را کسب کنند. اما علت این افزایش قیمت چیست؟

یک عامل همه گیری کرونا ویروس است. تأثیر طولانی مدت این بیماری افزایش تقاضا برای BTC به دلیل توانایی آن برای محافظت در برابر تورم بود. BTC بهشتی برای سرمایه گذاری در بازار مالی جهانی شده است. بنابراین این همه گیری و چاپ پول در پی آن باعث جذب روزافزون سرمایه گذاران و تقاضا می‌شود.

یکی دیگر از عوامل موثر در حرکات بزرگ بیت کوین، کاهش قدرت امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای در ابتدای سال است. سرمایه گذاران برای محافظت در برابر خسارات مجبور به مهاجرت از دیفای به BTC شدند. این مهاجرت باعث افزایش قیمت‌ها و تقاضای BTC شد.

افزایش حمایت نهادی نیز به شدت در افزایش جریان فعلی BTC نقش دارد. به عنوان مثال، سال گذشته، پی پال (Paypal) دسترسی به BTC را با پشتیبانی از دارایی بسیار آسان کرد. این حمایت نهادی اعتماد سرمایه گذاران به دارایی را که به تقاضا و روند فعلی گاوی کمک می‌کند افزایش داده است.

در حال حاضر، قیمت BTC بین 55 تا 64 هزار دلار است. به گفته کارشناسان بازار، این می‌تواند نشان دهنده یک افزایش بزرگ دیگر BTC قبل از پایان سال 2021 باشد. همچنان که تاج و تخت سرمایه گذاری سنتی در جهان رو به نابودی است، BTC بهترین دارایی جهت محافظت از ثروت برای این دوره و حتی در بلند مدت خواهد بود.نتیجه

اگرچه بیت کوین مخرب‌ترین قیمت‌ها را به شدت مشاهده کرده است، اما ارز در اوایل سال 2021 چشم انداز خوبی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، قیمت آن از حدود 20 هزار دلار در ابتدا، تا 60 هزار دلار در اواسط ماه مارس طی تنها دو ماه افزایش یابد.

دلیل این آخرین رونق قیمت، تقاضای مشتری برای دارایی قابل اعتماد سرمایه گذاری است. عرضه ثابت بیت کوین از این دارایی در برابر تورم محافظت می‌کند. بنابراین امنیت سرمایه گذاری طولانی مدت را ارائه می‌دهد. با نگاهی به عملکرد بیت کوین، اگرچه بسیار بی ثبات است، اما در آینده می‌تواند ارزشش را حتی بیشتر کند.

با این حال، مهم است که سرمایه گذاران بدانند که حتی اگر آینده بیت کوین عالی باشد، آن‌ها در این راه با مشکلات بی ثبات زیادی روبرو خواهند شد. حرکات بزرگ قیمت بیت کوین همیشه در جهت افزایشی نیست. این ارز سقوط‌‌‌های بزرگی را نیز تجربه کرده است.

سلب مسئولیت

این مقاله صرفاً جهت اهداف اطلاعاتی و خبری منتشر شده است. تیم بیت پارس هیچ گونه توصیه یا مشاوره سرمایه گذاری ارائه نمی‌دهد. بدیهی است که تبعات هرگونه سرمایه گذاری به صورت مستقیم متوجه خود شخص است. همیشه قبل از سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام دهید. هیچ گاه بیش از آنچه توان از دست دادنش را دارید در این بازار سرمایه گذاری نکنید.توجه داشته باشید حرکات بزرگ قیمت بیت کوین غیرقابل پیش بینی است.

مطالب مرتبط
آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود
سیستم پرداخت بیت کوین؛ 5 دلیل برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت در آینده
کاهش ارزش بیت کوین تا صفر در آیندهٔ دور ممکن است؟ چطور این اتفاق رخ خواهد داد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس