منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  بایننس و KYC: همه چیز درباره اجبار بایننس به تکمیل پروسه “مشتری خود را بشناس”
بایننس و KYC: همه چیز درباره اجبار بایننس به تکمیل پروسه "مشتری خود را بشناس"

بایننس و KYC: همه چیز درباره اجبار بایننس به تکمیل پروسه “مشتری خود را بشناس”

رضا باغانی
1400/06/04
۰

پیروی از قوانین مشتری خود را بشناس (KYC) ارائه دهندگان خدمات مالی را مجبور می‌کند تا اطلاعات هویتی مشتریان خود را شناسایی و تأیید کنند.

“مشتری خود را بشناس” به عنوان بخشی از اقدامات انطباق موسسات مالی با قوانین مبارزه با پولشویی/مبارزه با تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) برای مبارزه با جرائم مالی و اطمینان از رسیدگی مناسب به مشتریان انجام می‌شود. بایننس نیز جدیداً اقدام به اجباری کردن انجام دادن پروسه KYC برای مشتریان خود کرده است.

KYC با جمع آوری و تأیید اطلاعات هویتی مشتریان به طور فعال با فعالیت‌های مجرمانه مبارزه می‌کند. این بررسی‌ها باعث افزایش اعتماد به صنعت ارزهای دیجیتال می شود و به ارائه دهندگان خدمات مالی در مدیریت خطرات کمک می‌کند. KYC در اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال رایج شده و مهمترین صرافی‌ای که اکنون این روند را اجباری نموده بایننس است. با این حال، برخی از منتقدان می گویند این امر ناشناس بودن و جنبه‌های عدم تمرکز را از بین می‌برد. این موارد را می‌توان مهمترین شاخص‌های علاقه به صنعت کریپتو دانست.

KYC در بایننس چیست؟

KYC یک الزام نظارتی رایج است که ارائه دهندگان خدمات مالی موظف به انجام آن هستند. این پروسه در درجه اول با تامین مالی تروریسم و پولشویی ناشی از فعالیت‌های غیرقانونی مبارزه می‌کند. KYC یک معیار کلیدی در مقررات مبارزه با پولشویی است و آن را به عنوان یک محافظ مهم برای ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند. مؤسسات مالی و ارائه دهندگان خدمات مالی مانند بایننس به طور فزاینده‌ای مجبور به اجرای روش‌های قوی KYC برای محافظت از مشتریان و دارایی‌های آنها هستند.

البته رعایت این قانون محدودیت‌های بیشماری را برای کاربران ایرانی به وجود می‌آورد. برای اینکه بدانیم این مشکل ناشی از چیست بهتر است ابتدا کمی بیشتر در مورد “مشتری خود را بشناس” یا KYC صحبت کنیم.

“مشتری خود را بشناس” چگونه انجام می‌شود؟

اگر در صرافی‌های ارز دیجیتال حساب باز کرده باشید، به احتمال زیاد در قسمت احراز هویت به قسمتی برای آپلود مدارک شناسایی برخورد کرده‌اید. KYC ارائه دهندگان خدمات مالی را ملزم به جمع آوری و تأیید اطلاعات هویتی مشتریان خود می‌کند. به عنوان مثال، این می‌تواند از طریق شناسنامه رسمی یا رسیدهای بانکی انجام بپذیرد. مانند مقررات مبارزه با پولشویی (AML)، سیاست‌های KYC به مبارزه با پولشویی، تأمین مالی تروریسم، کلاهبرداری و انتقال غیرقانونی وجوه کمک می‌کند.

KYC معمولاً یک رویکرد پیشگیرانه است تا واکنشی. بیشتر ارائه دهندگان خدمات مالی قبل از انجام معاملات مالی، اطلاعات مشتری را در فرایند ورود به سیستم می‌گیرند و بررسی می‌کنند. در برخی موارد، حساب‌ها می‌توانند بدون KYC ساخته شوند اما در عملکرد آنها محدودیتی ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، بایننس پیش از این به کاربران اجازه می‌داد تا حساب باز کنند، اما معاملات را تا زمان تکمیل KYC محدود می‌کرد. با این حال اکنون انجام هرگونه معامله‌ای را به انجام این پروسه وابسته کرده است.

این یعنی حساب‌هایی که KYC را انجام ندهند به حالت “فقط برداشت” در می‌آیند و از معامله کردن در بایننس محروم می‌شوند. بنابراین الان همه باید این پروسه را طی کنند. حالا بیایید بررسی کنیم که چرا انجام KYC در بایننس برای ایرانیان ساکن ایران مقدور نیست.

هنگام تکمیل KYC در بایننس، ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را ارائه دهید:

  • شناسنامه دولتی
  • گواهینامه رانندگی
  • گذرنامه

جدا از تأیید هویت مشتری، تأیید مکان و آدرس آنها نیز مهم است. اسناد هویتی شما اطلاعات اساسی مانند نام و تاریخ تولد شما را ارائه می‌دهد، اما برای تأیید محل اقامت خود باید اطلاعات بشتری مانند اوراق مالیاتیتان را ارائه دهید تا محل سکونتتان نیز تأیید شود. به احتمال زیاد شما نیاز به گذراندن بیش از یک مرحله از KYC دارید. ارائه دهندگان خدمات مالی اغلب باید در فواصل منظم هویت مشتریان خود را دوباره تأیید کنند.

همانطور که اطلاع دارید ایران در لیست تحریم‌های آمریکاست و بنابر سیاست‌های دولت شرکت‌های خارجی نمی‌توانند در مورد محل سکونت از سازمان های مربوطه تأییدیه بگیرند. این باعث می‌شود صرافی بایننس در طول پروسه KYC نتواند محل سکونت شما را تأیید کند. نکته مهم دیگر این است که این پروسه ممکن است بارها تکرار شود. بنابراین به نظر می‌رسد تکمیل آن با مدارک جعلی کار خطرناکی باشد. در صورتی که شما KYC را در بایننس انجام ندهید صرفاً به این کار تمایل نداشته‌اید و در نهایت می‌توانید وجوه خود را از صرافی خارج کنید. اما با ارائه مدارک تقلبی شما قانون شکنی کرده‌اید و این ممکن است باعث بلاک شدن حساب شما شود.

پس بهتر است قبل استفاده از سایت‌هایی که با مبالغی این پروسه را با مدارک جعلی انجام می‌دهند، بیشتر تحقیق کنید.

چه کسی مقررات KYC را تنظیم می‌کند؟

مقررات KYC برحسب کشورهای مختلف متفاوت است. با این حال در زمینه اطلاعات اولیه مورد نیاز همکاری بین المللی وجود دارد. در ایالات متحده، قانون محرمانه بودن بانک و قانون 2001 میهن پرستان بیشتر فرآیندهای AML و KYC را که امروزه مشاهده می‌شود، ایجاد کردند. اتحادیه اروپا و آسیا و اقیانوسیه مقررات خود را تدوین کرده‌اند، اما تداخل زیادی با ایالات متحده وجود دارد. دستورالعمل مبارزه با پولشویی اتحادیه اروپا (AMLD) و مقررات PSD2 چارچوب اصلی را برای کشورهای اتحادیه اروپا فراهم می‌کند. در سطح جهانی، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) همکاری چند ملیتی را در زمینه شرایط نظارتی هماهنگ می‌کند.

بنابراین مشاهده می‌کنید که استفاده از مدارک جعلی کشورهای مختلف ممکن است چه پیچیدگی‌ای برای شما ایجاد کند. همانطور که بسیاری از کسانی که با IP آلمان در این صرافی فعالیت می‌کردند پیش از بقیه دچار مشکل شدند. تکمیل فرایند KYC ابتدا برای شهروندان آلمانی اجباری شد.

چرا به KYC در رمزنگاری نیاز داریم؟

به دلیل ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال، این ارزها برای پولشویی وجوه غیرقانونی و فرار مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته این روایت مهمی در این صنعت نیست با این حال قانون گذاران حساسیت زیادی در این رابطه پیدا کرده‌اند. بهبود مقررات ارزهای دیجیتال این سو شهرت را بهبود می‌بخشد. مهم‌تر از آن KYC در بایننس اطمینان حاصل می‌کند که مالیات همانطور که باید پرداخت شوند پرداخت می‌شوند. سه دلیل کلیدی وجود دارد که چرا بررسی‌های KYC در صنعت ارزهای دیجیتال مورد نیاز است:

1. تراکنش‌های بلاک چین برگشت ناپذیر هستند. در صورت اشتباه، سرپرستی وجود ندارد که به شما کمک کند. این پروسه کمک می‌کند در صورت بروز اشتباه یا به سرقت رفتن دارایی‌ها قانون گذاران بتوانند برای بازگرداندن آن‌ها به کاربران کمک کنند.

2. ارزهای دیجیتال تقریباً ناشناس (مستعار) هستند. برای باز کردن کیف پول ارز دیجیتال نیازی به ارائه هیچ گونه اطلاعات شخصی ندارید. بنابراین هرکسی که به کلیدهای خصوصی شما دسترسی داشته باشد می‌تواند دارایی شما را برباید.

3. در مورد مالیات و قانونی بودن رمزنگاری در بسیاری از کشورها، مقررات هنوز نامشخص است.

اگرچه KYC زمان مورد نیاز برای ایجاد حساب را افزایش می‌دهد، اما مزایای آشکاری دارد. یک مشتری معمولی لزوماً نمی‌تواند آنها را ببیند، اما KYC تأثیر بسزایی در ایمن نگه داشتن وجوه شما و مبارزه با جنایت دارد.

مزایای “مشتری خود را بشناس” چیست؟

مزایای KYC همه آشکار نیستند. با این حال، این کار بسیار بیشتر از مبارزه با کلاهبرداری است و می‌تواند سیستم مالی را به طور کلی بهبود بخشد:

1. وام دهندگان می‌توانند با تعیین هویت و سابقه مالی مشتری، ریسک خود را به راحتی ارزیابی کنند. این فرایند منجر به استقراض بیشتر و مدیریت ریسک می‌شود.

2. با سرقت هویت و انواع دیگر کلاهبرداری های مالی مبارزه می‌کند.

3. خطر پولشویی را در وهله اول به عنوان اقدامی پیشگیرانه کاهش می‌دهد.

4. اعتماد، امنیت و پاسخگویی ارائه دهندگان خدمات مالی را بهبود می‌بخشد. این مورد به طور کلی بر صنعت مالی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند سرمایه گذاران بیشتری را برای پیوستن به این بازار تشویق کند.

KYC و عدم تمرکز

ارزهای دیجیتال از ابتدا بر تمرکززدایی و رهایی از واسطه‌ها تمرکز کرده‌اند. همانطور که گفته شد، هر کسی می‌تواند بدون نیاز به ارائه جزئیات در مورد خود، کیف پول بسازد و ارزهای دیجیتال را نگه دارد. با این حال، به دلایل دقیق، رمزنگاری به یک روش رایج برای پولشویی تبدیل شده است.

دولت‌ها و نهادهای نظارتی معمولاً برای تکمیل بررسی‌های KYC مشتریان خود به صرافی‌ها نیاز دارند. در حالی که پیاده سازی KYC اجباری برای کیف پول‌های ارز دیجیتتال بسیار دشوار است، سرویس‌هایی که فیات را به رمزنگاری تبدیل می‌کنند مناسب‌تر هستند. برخی از سرمایه گذاران برای ترید و کسب سود به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند و برخی دیگر به طور فعال‌تری ارزش‌های اصلی و کاربرد آنها را درک می‌کنند.

استدلال علیه “مشتری خود را بشناس”

KYC مزایای آشکار خود را دارد، اما هنوز برای برخی انتقادات بحث برانگیز نیز بی پاسخ مانده‌اند. مشاجرات علیه KYC به دلیل سابقه آن در دنیای ارزهای دیجیتال شایع‌تر است. به طور معمول، بیشتر انتقادات ناشی از مسائل مربوط به حریم خصوصی و هزینه است:

1. هزینه اضافی مربوط به انجام بررسی های KYC است که اغلب به مشتری تحمیل می‌شود.

2. برخی از افراد مستندات لازم برای چک های KYC را ندارند، یا شاید آدرس ثابتی ندارند. این امر دسترسی آنها به برخی خدمات مالی را برای آنها مشکل می‌کند.

3. ارائه دهندگان خدمات مالی ممکن است نتوانند امنیت داده‌ها را حفظ نمایند. بنابراین هک‌ها می‌توانند منجر به سرقت اطلاعات خصوصی مشتریان شوند.

4. برخی معتقدند که این امر با ذات عدم تمرکز ارزهای دیجیتال مغایرت دارد.

سخنان نهایی

فرایندهای KYC یک استاندارد صنعتی برای خدمات مالی و صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بایننس است. این یکی از مهمترین عملکردها در مبارزه با پولشویی و سایر قانونشکنی ها است. پروسه KYC می‌تواند مانند یک مزاحم به نظر برسد، اما امنیت زیادی را ارائه می‌دهد. به عنوان بخشی از اقدامات گسترده‌تر AML، KYC به شما این امکان را می‌دهد تا در صرافی‌هایی مانند بایننس با اطمینان و امنیت بیشتری معامله کنید.

با توجه به سختگیری‌های تشدید شده به شدت توصیه می‌کنیم از احراز هویت با مدارک جعلی بپرهیزید. این کار ممکن است کل سرمایه شما را به باد دهد. صرافی‌های جایگزین بایننس نیز وجود دارند که KYC را اجباری نکرده‌اند. ما در حال مکاتبه با آنها هستیم و به محض مشخص شدن موضع این صرافی‌ها آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

به خاطر داشته باشید مهمتر از کسب سود در بازار ،حفظ سرمایه اولیه است و نباید آن را با موارد پیش پا افتاده‌ای در خطر انداخت.

مطالب مرتبط
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether