قیمت بیت کوین
1,314,874,085تومان
57,770.00دلار
3.33
قیمت اتریوم
80,409,660تومان
3,532.86دلار
2.80
قیمت بایننس کوین
14,285,400تومان
627.64دلار
0.86
قیمت دوج کوین
16,284تومان
0.72دلار
23.22
قیمت ریپل
35,962تومان
1.58دلار
0.14
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  ترکیه معامله با بیت کوین را در این کشور ممنوع کرد

ترکیه معامله با بیت کوین را در این کشور ممنوع کرد

ترکیه معامله با بیت کوین را در این کشور ممنوع کرد

از آنجایی که دولت ترکیه ممنوعیت معاملات با ارزهای دیجیتال و بیت کوین را اعلام کرد، صرافی‌های خارجی فعال در ترکیه، مانند بایننس و هوبی، هفته‌های سختی پیش رو خواهند داشت. این ممنوعیت در روز گذشته با کاهش قیمت بیت کوین همراه شد.

ترکیه معامله اجناس و خدمات با ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد. با این حال دولت این کشور دارایی‌های دیجیتال را به طور قانونی به رسمیت شناخت. شرکت‌های فناوری اقتصادی یا فین تک (Fintech) همچنین از کار با ارزهای دیجیتال منع شده‌اند، اما صرافی‌های محلی گفتند که این‌ها سهم کمی‌از صنعت رمزنگاری را تشکیل می‌دهند.

اما صرافی‌های خارجی مانند بایننس که به سپرده‌های محلی برای دریافت واریز و برداشت متکی هستند، مجبورند مدل تجاری خود را در ترکیه اصلاح کنند.از تاریخ 30 آوریل معامله با ارزهای دیجیتال در ترکیه ممنوع خواهد شد

ممنوعیت انجام معاملات از طریق بیت کوین و پردازنده‌های پرداخت ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی ترکیه روز جمعه به صرافی‌های ارزهای دیجیتال خارجی ابلاغ شد. این ممنوعیت به این صرافی‌ها از جمله بایننس و هوبی که در این کشور فعالیت می‌کنند آسیب می‌رساند.

این آیین نامه جدید که صبح امروز اعلام شد و تا حدی برای محافظت از لیر ترکیه طراحی شده است، از استفاده صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی از ارائه دهندگان پرداخت محلی برای تسهیل واریز و برداشت لیر ترکیه جلوگیری خواهد کرد.

محمد تورکارسلان، وکیلی از آنکارا و مشاور حقوقی یک صرافی بزرگ محلی، گفت: بانک‌های ترکی که مشمول این ممنوعیت نمی‌شوند، از مشارکت در انتقالات ارزی به دلیل “ابهام نظارتی” امتناع می‌کنند.

به همین دلیل بایننس در نوامبر 2019 با پردازنده پرداخت محلی پاپارا (Papara) همکاری کرد. پاپارا یکی از 22 پردازنده مجاز است که در ترکیه فعالیت می‌کند. پس از این ممنوعیت، بایننس باید بانک‌های ترکیه را متقاعد کند که با آن شریک شوند یا به طور کلی سپرده‌های لیر را از پلتفرم خود حذف کند.

احمد کارسلی، مدیرعامل پاپارا، گفت که پرداخت‌‌‌های رمزنگاری 10٪ از درآمد سالانه شرکت او را تشکیل می‌دهد. بایننس تا این لحظه از اظهار نظر خودداری کرده است و هنوز دسترسی به هوبی مقدور نشده است.

کارسلی احساس می‌کند که با ممنوعیت کنار گذاشته شده است. وی در گفتگو اظهار داشت: “در بسته اصلاحات اخیر جاه طلبی واضحی وجود داشت که می‌گوید دولت از تشویق سهم فن آوران در امور مالی ترکیه حمایت خواهد کرد. اما با توجه به این اقدامات دولت به هیچ وجه از این کسب و کارها پشتیبانی نمی‌شود.”

صرافی‌های ارز دیجیتال محلی از ممنوعیت معامله با بیت کوین آسیب کمتری دیده‌اند

صرافی‌های رمزنگاری محلی که با بانک‌های محلی کاملاً یکپارچه هستند، کمتر تحت تأثیر مقررات جدید قرار گرفته‌اند. مشتریان آنها معمولاً از رابطهای بانکی برای واریز و برداشت لیر ترکیه در صرافی‌ها به جای پردازنده‌های پرداخت استفاده می‌کنند.

کرم تیبوک، بنیانگذار صرافی بزرگ رمزنگاری کشور ترکیه (BtcTurk)، است. وی تخمین زده است که فقط 1-2٪ از سپرده‌های این صرافی از طریق پردازنده‌های پرداخت انجام می‌شود. تیبوک گفت: “این سهم کمی‌از حجم کلی معاملات است. بنابراین مقررات تاثیری بر فعالیتهای ما نخواهد گذاشت.”

این ممنوعیت همچنین بر شرکتهایی که رمزنگاری را در ازای کالاها و خدمات قبول می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. دو روز پیش، رویال موتورز، که ماشین‌های رولز رویس و لوتوس را در ترکیه توزیع می‌کند، به اولین تجارت بزرگ ترکیه تبدیل شد که پرداخت‌‌‌های ارزهای دیجیتال را قبول می‌کند. با این حال این سرویس تنها یک روز دوام آورد.محافظت از واحد پول سرزمین مادری

تنها نکته مثبت در بین این اخبار این است که دولت ترکیه سرانجام به وجود دارایی‌های دیجیتال در قانون اعتراف کرده است.

تورکارسلان گفت: “من می‌فهمم که این ایده دولت از کجا می‌آید. دولت نمی‌خواهد فیاتش به نوعی پول در سایه تبدیل شود، و به تدریج از استفاده روزمره محو ‌شود”. وی توضیح می‌دهد که در این اطلاعیه نظارتی، از جمله منابع قانونی، قانون حمایت از لیر ترکیه به عنوان مبنای قانونی آن ذکر شده است. این قانون همچنین استفاده از ارزهای خارجی مانند دلار آمریکا را برای پرداخت در کشور منع کرده است.

آلپر آکالین، مشاور مالی و یکی از بنیانگذاران حزب اپوزسیون ترکیه، DEVA، گفت: “این کار فقط به نام محافظت انجام می‌گیرد.” وی گفت: “قوانین از ارزش ارزها محافظت نمی‌کنند، این نهادهای سیاسی و اقتصادی قوی، اعتماد عمومی‌به ارزش پول و اطمینان کلی سرمایه گذاران است که به ارزها ارزش می‌دهد.”

“و هیچ یک از اینها با یک قانون یک شبه حاصل نمی‌شود.”

با انتشار خبر مربوط به ممنوعیت معاملات با استفاده از ارزهای دیجیتال، بیت کوین شاهد کاهش قیمت است

اندکی پس از انتشار این اعلامیه، بیت کوین 2٪ سقوط کرد و تقریباً به 60 هزار دلار رسید. این اتفاق را قوانین جدید ترکیه خسارات احتمالی “جبران ناپذیر” و خطرات قابل توجه در معاملات ارزهای رمزپایه را ذکر کرده است. قانون جدیدی که از 30 آوریل اجرا خواهد شد.

ارزهای دیجیتال در این کشور در اوج شکوفایی به سر می‌بردند، زیرا تورم ارزش لیر ترکیه را تضعیف کرده بود. لیر ترکیه ماه گذشته همزمان با افزایش جستجوی بیت کوین در گوگل در ترکیه، به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید.

بانک مرکزی ترکیه (CBRT) گفت که ممنوعیت استفاده مستقیم یا غیرمستقیم از ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های دیجیتالی از این دست ضروری است. این دارایی‌ها “نه تحت هیچ مکانیزم نظارتی و نه یک مرجع نظارتی مرکزی” قرار دارند. این به خودی خود باعث افزایش خطرات امنیتی می‌شود.ترکیه تا پیش از این قانون بهشت دارایی‌‌‌های دیجیتال محسوب می‌شد

ترکیه درصد زیادی از استفاده از ارزهای دیجیتال را در خاورمیانه تشکیل می‌دهد. این کشور در لیست پذیرش ارزهای دیجیتال شرکت چین آنالیسیس در رتبه یک در خاورمیانه از بین 154 کشور قرار دارد. در صرافی BTCTurk مستقر در ترکیه، رایج‌ترین معامله لیر برای بیت کوین است.

گزارش چین آنالیسیس (Chainalysis) خاطرنشان کرد: “لیر [ترکی] در سالهای اخیر بسیار بی ثبات بوده است. این باعث شده است که برخی شهروندان پس اندازهای خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند.”

این گزارش همچنین نشان داد که پذیرش سیستم عامل‌های تلفن همراه فین تک و پرداخت در ترکیه بیشتر از سایر مناطق فعالیت داشته‌اند. در صورت تصویب یک چارچوب نظارتی مناسب، احتمالاً تصویب ارزهای دیجیتال حتی بیشتر خواهد شد.

با این حال، مقامات ترکیه برخلاف سایر دولت‌ها منطقه، مانند امارات متحده عربی، موضع سخت گیرانه تری را برگزیده‌اند.

در ماه مارس، یک نماینده صنعت ارز دیجیتال ترکیه گفت که ترس از کنترل سرمایه ممکن است در نهایت شهروندان عادی را به سمت جستجوی گزینه‌های دیگری که شامل حساب‌های بانکی قانون گذاری نیست، سوق دهد.

مانند هند، و کشورهای مختلف دیگری که قبلاً سعی کرده‌اند ارزهای دیجیتال را ممنوع کنند. با این حال ترکیه ممکن است بخواهد در اقدام نسبتاً جدی خود تجدیدنظر کند.

مطالب مرتبط
جایگاه بیت کوین موضع خرید "پول هوشمند" را به‌عنوان پشتیبانی فنی حیاتی خود پس می‌گیرد
ارتباطات بین بلاکچین کازماس راه اندازی می‌شود تا دیفای بین زنجیره‌ای را فعال کند
بیت کوین سریعتر از اینترنت: پیش بینی می‌شود بیت کوین تا سال 2025 1 میلیارد کاربر داشته باشد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس