منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  توکن های اهرمی بایننس (BLVT): چگونه می‌توان در بازارهای اسپات با اهرم معامله کرد؟
توکن های اهرمی بایننس (BLVT): چگونه می‌توان در بازارهای اسپات با اهرم معامله کرد؟

توکن های اهرمی بایننس (BLVT): چگونه می‌توان در بازارهای اسپات با اهرم معامله کرد؟

سعید درویشی
1400/02/01
۰

توکن های اهرمی بایننس به معامله گران امکان می‌دهد تا بدون خطر انحلال از اهرم در معاملات خود بهره ببرند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند از سودهای پیشرفته‌ای که یک محصول اهرمی می‌تواند در اختیار معامله گران حرفه‌ای قرار می‌دهد لذت ببرند. این در حالی است که تریدرها لازم نیست نگران مدیریت موقعیت اهرمی باشند. این بدان معناست که شما مجبور نیستید وثیقه بگذارید و آن را مدیریت کنید. به زبان ساده‌تر در معاملات این نوع توکن ها عملاً خطر انحلال وجود ندارد.

طرح اولیه توکن های اهرمی توسط صرافی مشتقات FTX معرفی شد. این توکن ها موضوعی بسیار بحث برانگیز بوده‌اند، خصوصاً به این دلیل که عملکرد آنها در بلندمدت مشخص نیست. توکن های اهرمی بایننس (BLVT) طرحی جایگزین را پیشنهاد می‌کنند.

اگر می‌خواهید در مورد نحوه کار توکن های اهرمی FTX بخوانید، به مقاله راهنمای توکن های اهرمی FTX مراجعه کنید.

توکن های اهرمی بایننس (BLVT) چیست؟

توکن های اهرمی بایننس (BLVT) دارایی‌های قابل معامله در بازار اسپات یا آنی بایننس هستند. هر BLVT نشان دهنده سبدی از موقعیت‌های باز در بازارهای آتی دائمی است. بنابراین BLVT اساساً یک نسخه توکن شده از موقعیت‌های آتی با اهرم است.

اولین BLVT های موجود BTCUP و BTCDOWN هستند. BTCUP قصد دارد با افزایش قیمت بیت کوین، سودهای اهرمی ایجاد کند. این در حالی است که BTCDOWN قصد دارد با کاهش قیمت بیت کوین، سودهای اهرمی را برای معامله گران به ارمغان آورد.

این سودهای اهرمی بین 1.25x تا 4x است. در مورد چرایی این موضوع و چگونگی هدف قرار دادن این نیرو در فصل بعدی بحث خواهیم کرد.
در حال حاضر، توکن های اهرمی بایننس فقط در بایننس لیست شده و قابل معامله هستند. معامله گران قادر به برداشتن آنها از کیف پول بایننس خود نخواهند بود. لطفاً توجه داشته باشید که این توکن ها را نمی‌توان به صورت زنجیره‌ای صادر کرد.

توکن های اهرمی بایننس چگونه کار می‌کند؟

یکی از تفاوتهای اصلی BLVT با انواع دیگر توکن های اهرمی این است که BLVT سعی در حفظ اهرم ثابت ندارند. در عوض، آن‌ها محدوده اهرم متغیر را هدف قرار می‌دهند. در مورد BTCUP و BTCDOWN، این محدوده بین 1.25x تا 4x است، که به عنوان یک هدف اهرمی همیشگی برای توکن ها عمل می‌کند. ایده این است که هنگام افزایش قیمت، سود بالقوه را به حداکثر برسانیم و با پایین آمدن قیمت، خطرات انحلال را به حداقل برسانیم.

قیمت هدف این اهرم ثابت و برای عموم قابل مشاهده نیست. چرا؟ هدف اصلی جلوگیری از حرکت فرانت رانرها است. اگر این توکن ها در فواصل از پیش تعیین شده متعادل شوند، بعضی تریدرها می‌توانند از این رویداد زمان بندی شده سواستفاده نمایند. از آنجا که اهرم هدف ثابت نیست، توکن ها مجبور به ایجاد توازن مجدد نمی‌شوند، مگر اینکه شرایط بازار ایجاب کند. بنابراین پنهان کردن اهرم هدف این استراتژی‌ها را کاهش می‌دهد زیرا معامله گران نمی‌توانند زمان تعادل مجدد را پیش بینی کنند.

توکن های اهرمی در بازار بایننس معامله می‌شوند. علاوه بر این، آن‌ها همچنین می‌توانند با قیمتی که نشان می‌دهند بازخرید شوند. در این صورت، باید هزینه بازخرید پرداخت شود. در اکثر موارد، بهتر است از موقعیت خود در بازار نقطه‌ای خارج شوید تا اینکه از طریق فرآیند بازخرید سعی در نقد کردن وجوه خود داشته باشید. خروج از طریق بازخرید معمولاً گران‌تر از خروج از بازارهای داخلی است، مگر اینکه اتفاقاتی مانند دوشنبه سیاه رخ دهد. به همین دلیل است که تقریباً همیشه توصیه می‌شود از موقعیت BLVT خود در بازار خارج شوید.

اصطلاحی را در صفحه اهرم اعتبار مشاهده خواهید کرد به نام نت است ولیو “Net Asset Value (NAV)” این به ارزش توکن های اهرمی شما در دلار USDT اشاره دارد. هنگامی که از توکن های خود استفاده می‌کنید، USDT دریافتی توسط NAV تعیین می‌شود.

چرا از توکن های اهرمی بایننس استفاده می‌شود؟

یکی از دلایل اصلی سردرگمی در مورد توکن های اهرمی، مفهومی به نام کشش نوسان است. به عبارت ساده، کشش نوسانات اثر مخربی است که نوسانات بر سرمایه گذاری شما در طول زمان دارد. هرچه نوسانات بیشتر و افق زمانی بیشتر باشد، تأثیر کشش نوسانات بر عملکرد توکن های اهرمی قابل توجه تر می‌شود.

توکن های دارای اهرم معمولاً همانطور که انتظار می‌رود در صورت وجود روند شدید، عملکردی شدیدتر از بازار دارند. با این حال، این امر در بازارهای فرعی صادق نیست. بایننس اهرم متغیر را به عنوان راه حلی برای این مشکل ایجاد کرد. BLVT فقط در مواقع ناپایداری بسیار زیاد تعادل برقرار می‌کند و در غیر این صورت مجبور به تعادل دوره‌ای نمی‌شود. اگرچه این مسئله مشکل را به طور کامل کاهش نمی‌دهد، اما تأثیرات طولانی مدت کشش نوسانات بر عملکرد BLVT را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

هزینه‌های استفاده از (BLVT) چقدر است؟

هنگامی که BLVT را معامله می‌کنید، باید هزینه‌هایی را که می‌خواهید پرداخت کنید در خاطر داشته باشید.

ابتدا باید هزینه‌های معاملاتی را پرداخت کنید. از آنجا که BLVT مانند سایر سکه‌ها BTC، ETH یا BNB در بازارهای اسپات معامله می‌شود، همان هزینه‌های معاملاتی اعمال می‌شود. می‌توانید سطح هزینه فعلی بایننس را در اینجا بررسی کنید.

همچنین باید هزینه‌های مدیریت را پرداخت کنید. بخاطر داشته باشید، این توکن ها نمایانگر موقعیت‌های باز در بازار آتی هستند. شما در حال خرید یک توکن شبیه سازی شده از این موقعیت‌ها هستید. بنابراین، برای باز نگه داشتن این موقعیت‌ها، باید هزینه مدیریت 0.01٪ در روز را پرداخت کنید. این به نرخ به صورت سالانه حدود 3.5٪ می‌شود.

علاوه بر این، اگر BLVT را در دست دارید، دو راه برای خروج از موقعیت خود دارید. یکی از راه‌ها فروش توکن در بازار اسپات است. این به حد کافی ساده است. با این حال، شما همچنین می‌توانید از آنها برای مقداری که نشان می‌دهند استفاده کنید. هنگامی که BLVT های خود را از طریق این فرآیند استفاده می‌کنید، ارزش توکن های خود در USDT را دریافت خواهید کرد. در این حالت، شما باید مبلغ بازخرید 0.1 درصد ارزش توکن خود را پرداخت کنید.

البته لازم به ذکر است که در شرایط عادی بازار، بهتر است از موقعیت خود در بازار خارج شوید. این مکانیزم بازخرید وجود دارد تا راهی اضافی برای خروج از موقعیت‌های خود در شرایط خارق العاده بازار فراهم کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود، بودجه است. همانطور که می دانید BLVT موقعیت‌های آتی باز را نشان می‌دهد. این بدان معنی است که هزینه‌های مالی برای آن موقعیت‌ها اعمال می‌شود. با این حال، دیگر نگران آنها نخواهید بود، زیرا این مبلغ بین دارندگان توکن اهرمی توزیع نمی‌شود، بلکه بین معامله گران بازار آتی پرداخت می‌شود. البته هنوز لازم به یادآوری است، زیرا هزینه‌های مالی پرداخت شده به حساب آتی در ارزش BLVT منعکس می‌شود.

نحوه خرید و استفاده از توکن های اهرمی بایننس

توکن های اهرمی BLVT مانند سایر سکه‌ها و توکن ها در بازار اسپات بایننس ذکر شده است. با این حال، آن‌ها را در مکان دیگری نیز پیدا خواهید کرد: در زیر تب ETF در رابط تجاری پیشرفته بایننس. این کار برای جلوگیری از سردرگمی و کمک به شما در تمایز این توکن ها از انواع دیگر دارایی‌های قابل معامله است.

توکن های اهرمی بایننس (BLVT): چگونه می‌توان در بازارهای اسپات با اهرم معامله کرد؟

تب ETF در منوی بالای بایننس

همچنین می‌توانید صفحه Leveraged Tokens را در نوار بالای صفحه اصلی بایننس پیدا کنید. در مراحل زیر نحوه خرید توکن های اهرمی بایننس (BLVTs) شرح داده شده است.

  • وارد بایننس شوید.
  • روی نوار بالایی بر روی مشتقات قرار بگیرید و گزینه‌های علامت گذاری را انتخاب کنید.
  • جفت تجاری BLVT را که می‌خواهید معامله کنید انتخاب کنید.
  • با این کار به صفحه BLVT می‌روید.
  • بر روی خرید کلیک کنید، و این شما را به رابط تجاری پیشرفته می‌رساند.
  • قبل از شروع، مسئولیت ریسک را بخوانید. اگر بیش از 18 سال سن دارید و با این گفته موافقید، کادر را علامت بزنید و برای ادامه Confirm را کلیک کنید.
  • در این مرحله، شما باید بتوانید BLVT ها را به همان شیوه تجارت سایر سکه‌ها و توکن ها معامله کنید.

به عنوان مثال، این صفحه برای BTCUP است. اگر قبلاً BLVT را دارید و می‌خواهید از آنها استفاده کنید، می‌توانید این کار را در این صفحه انجام دهید (روی دکمه Redeem کلیک کنید). همچنین می‌توانید سابقه بازخرید خود را از اینجا بررسی کنید.

سخن نهایی

BLVT بدون ایجاد دردسر در مدیریت موقعیت اهرمی، به شما در استفاده از ابزارهای پیشرفته مالی کمک می‌کند.
به لطف اهرم هدف متغیر، BLVT باید در طولانی مدت عملکرد مداوم‌تری داشته باشد. در حالی که نگه داشتن BLVT معادل نگه داشتن موقعیت اهرمی نیست، از BLVT می‌توان برای گسترش جعبه ابزار معاملاتی و بهینه سازی استراتژی ترید خود استفاده کرد.

مطالب مرتبط
سوئینگ تریدینگ Swing Trading در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی
معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس