منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  توکن های سهام بایننس در حال بررسی دقیق توسط نهادهای نظارتی در سراسر جهان هستند
تعلیق برداشت در بایننس: بایننس امکان برداشت وجه کاربران انگلیسی را به حالت تعلیق درآورد.

توکن های سهام بایننس در حال بررسی دقیق توسط نهادهای نظارتی در سراسر جهان هستند

لیلا جوانمردی
1400/02/19
۰

آیا توکن های سهام بایننس مانند سهام تسلا، کوین بیس و اپل صرفاً توکن ها یا سهام شرکت با نام دیگری است؟ تنظیم کنندگان اوراق بهادار در حال بررسی دقیق هستند.

نهادهای نظارتی در اروپا و آسیا در تلاشند تعیین کنند که آیا اقدام بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در جهان، برای راه اندازی توکن های سهام مانند تسلا و کوین بیس، قوانین خاص در اوراق بهادار را نقض می‌کند یا خیر. این نهادها به ویژه روش بازاریابی آنها را زیرنظر قرار داده‌اند.

نحوه کار توکن های سهام بایننس

ابتکار جدید بایننس برای معامله توکن های سهام که نشان دهنده سهمی از یک شرکت تجاری عمومی است، توسط جامعه رمزنگاری با استقبال روبرو شده است. این توکن ها با راه اندازی جفت معاملاتی TSLA / BUSD حجم معاملاتی تقریباً برابر با 10 میلیون دلار در 12 آوریل را تجربه کرد. بایننس پس از تسلا توکن های سهام مایکرواستراتژی، اپل و مایکروسافت را نیز منتشر کرده است.

طبق گفته بایننس، این سرویس به کاربران امکان می‌دهد توکن های سهام را که سهام شرکت‌های عمومی را نمایندگی می‌کنند خریداری نمایند. کاربران می‌توانند با یک صدم قسمت از سهام، این توکن ها را مبادله کنند. تمام معاملات در استیبل کوین وابسته به دلار بایننس، (BUSD) انجام می‌شود.

هنگامی که یک کاربر معامله‌ای را آغاز می‌کند، “Digital Assets AG (DAAG)” مستقر در سوئیس، مقدار مربوط به سهام شرکت را از طرف یک شرکت آلمانی به نام “CM-Equity AG” خریداری می‌کند. سپس یک توکن در بلاک چین خصوصی DAAG ایجاد می‌شود.

سهام اساسی خریداری شده سپس در یک حساب امنیتی شخص ثالث مرتبط با “CM-Equity AG” قرار می‌گیرد و DAAG رمز را از طریق “CM-Equity” به بایننس و سپس به کاربر ارسال می‌کند.نهادهای نظارتی در حال تحقیق در مورد توکن های سهام بایننس هستند

با این حال، نهادهای نظارتی، مانند اداره رفتار مالی انگلستان (FCA)، ناظر آلمانی بن فین (BaFin) و کمیسیون اوراق بهادار و آینده انگلیس (SFC) همه اکنون در حال بررسی این توکن ها هستند. سؤال اصلی این است آیا توکن سهام با قوانین حاکم بر شفافیت شرکت‌ها مطابقت دارد یا خیر.

در تاریخ 28 آوریل، بن فین هشداری در این باره برای سرمایه گذاران منتشر کرد. این هشدار مبنی بر این بود که بایننس ممکن است با راه اندازی توکن سهام خود، قوانین اوراق بهادار اروپا را نقض کرده باشد.

طبق سندی که توسط بن فین منتشر شده است، به دلیل ماهیت محصول بایننس و نحوه بازاریابی آن، این صرافی با ارسال نامه به سرمایه گذاران برای توکن های سهام، مقررات مربوط به اخطارنامه اروپا را نقض کرده است. تخلف از اوراق بهادار به این معنی است که بایننس ممکن است تا 6 میلیون دلار جریمه نقدی داشته باشد.

“توکن ها به طور کامل توسط یک نمونه کاره سپرده گذاری از اوراق بهادار اساسی پشتیبانی می‌شوند. این سپرده‌ها نشان دهنده توکن های برجسته است. توکن های سهام موجود در صرافی بایننس محصولی “CM-Equity” است که با مقررات “MiFID-II” و “BaFin” مطابقت دارد. ”سخنگوی بایننس در این مورد گفت. “در حال حاضر کاربران فقط توکن ها را از و به “CM-Equity” خریداری یا می‌فروشند که نیازی به دفترچه نیست.”

کاربران در ایالات متحده، چین و ترکیه در معاملات سهام توکن محدود هستند. نماینده کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، هستر پیرس گفته است که بایننس قادر نخواهد بود چنین محصولی را در ایالات متحده عرضه کند. “این امر به عنوان نگرانی SEC برای بازارهای اوراق بهادار ما محسوب می‌شود.”

دموکراتیک کردن انتقال ارزش، به نظر قانونی نیست

چانگ پنگ ژائو، مدیر اجرایی بایننس، در اطلاعیه رسمی راه اندازی در تاریخ 12 آوریل گفت، توکن ها “نشان می‌دهند که چگونه می‌توانیم انتقال ارزش را به صورت یکپارچه انجام دهیم. با این کار اصطکاک‌ها و هزینه‌های دسترسی را کاهش خواهیم داد. معاملات توکن سهام در بایننس بدون اینکه در قانون گذاری یا امنیت اخلالی به وجود بیاورد انجام می‌شود. از طریق اتصال بازارهای سنتی و رمزنگاری، ما در حال ایجاد یک پل فناوری دیگر برای یک آینده مالی فراگیرتر هستیم. “

توکن سهام اجازه دسترسی بیشتر به دارندگانی را می‌دهد که به طور معمول ممکن است قادر به مواجهه اقتصادی با این سهام‌ها نباشند. با این حال این توکن ها حق قانونی مرتبط با مالکیت سهام مانند حق رأی را به آن‌ها نمی‌دهند.

پروفسور سین منگ چیو (Seen-Meng Chew) در گروه دارایی دانشگاه چینی هنگ کنگ تدریس می‌کند. وی گفت: “اساساً این توکن های سهام مردم را قادر می‌سازد تا در بخشهای سهام سرمایه گذاری کنند. این می‌تواند یک بازار مشتقه جدید و بالقوه عظیم ایجاد کند.”

به گفته چیو، با این حال، خطرات ذاتی این محصولات مشتق شده در این مرحله به خوبی درک نشده‌اند. قیمت‌های آنها “احتمالاً بی ثبات است”. بنابراین، سرمایه گذاران باید با احتیاط زیادی سرمایه گذاری کنند.دارندگان توکن سهام، سود می گیرند اما حق رأی ندارد

چیو گفت، “با توجه به اینکه دارندگان توکن نیز از سود سهام بهره مند می‌شوند، چگونه این محصولات می‌توانند بر حاکمیت و معاملات سهام اساسی تأثیر بگذارند. این همچنان نامشخص است.”

نمایندگان بایننس هیچ توضیحی در مورد امکان حق رأی ارائه ندادند. این در حالی است که خرید سهام به طور سنتی به سهامدار حق رأی دادن در زمینه سیاستگذاری شرکت‌ها را می‌دهد.

کاربران بایننس هزینه سهام عمومی را که در اختیار شخص ثالثی است پرداخت می‌کنند. در ادامه آنها با توافق در این معامله حق رأی خود را سلب می‌نمایند. از نظر تئوری این می‌تواند به معنای جمع شدن قدرت تصمیم گیری شخص ثالث در آن شرکت‌های عمومی باشد.

در بازارهای سنتی، این توکن های سهام نیز می‌توانند مشتقات پیچیده‌ای را تشکیل دهند. این مشتقات به طور معمول برای سرمایه گذاران خرده فروشی در دسترس نیستند. در حال حاضر پرچم قرمز توسط شرکت‌های حقوقی هنگ کنگ در مورد توکن های سهام بایننس و کارزار بازاریابی آن برای “تجارت سهام با سکه‌های رمزنگاری” با هدف سرمایه گذاران خرده فروشی برافراشته شده‌اند. بازاریابی این موضوع برای عموم مردم می‌تواند گمراه کننده تلقی شود و از این رو مورد توجه نهادهای نظارتی قرار گیرد.

اقدامات بایننس متقلبانه است

هنری چونگ، مدیرعامل بورس اوراق بهادار دیجیتال دارای مجوز فوسانگ (Fusang) در این باره اظهارنظر کرد. وی معتقد است که بایننس احتمالاً برای بازاریابی متقلبانه توکن سهام دچار مشکل خواهد شد.

چونگ گفت: “بازاریابی آنها به شدت ادعا می‌کند که این سهام جزئی است”. وی افزود: “اگر محصول را به عنوان یک سهام ترویج می‌کنید، یعنی اعلام می‌کنید که این محصولات در واقع توکن سهام نیستند. به نظر می‌رسد که این مدل تبلیغاتی کاملاً مبهم است. حقیقت صادقانه این است که، مخصوصاً سرمایه گذاران خرده فروشی، اینقدر دقیق نگاه نمی‌کنند. آن‌ها فقط به نوعی با آنچه شما ادعا می‌کنید پیش می‌روند. “

طبق گفته چونگ، فقط دو گزینه برای توکن های سهام وجود دارد. اولین مورد این است که، “این توکن های سهام، سهام است، همانطور که آن‌ها را صدا می‌کنند. در این صورت انجام کارهایی که بایننس می‌کند کاملاً غیرقانونی به نظر می‌رسد. بایننس به عنوان بورس اوراق بهادار ثبت نشده است تا سهام را از این طریق فهرست و معامله کند.”

دوم اینکه بایننس اکنون به عنوان یک کارگزار نمایندگی فعالیت می‌کند. این صرافی فقط معاملات را به شخص دیگری منتقل می‌نماید. چونگ گفت: “دوباره به نظر نمی‌رسد که بایننس مجاز به انجام هر یک از آنها باشد.”

هنگامی که مستقیماً در مورد این نکات از بایننس سؤال شد، نمایندگان بایننس اظهار داشتند که توکن سهام “کالای CM-Equity AG” است که با مقررات “MiFID-II” و “BaFIN” مطابقت دارد. “CM-Equity” مجوز فروش اوراق بهادار و ابزارهای مالی را دارد، و به همین ترتیب به مجوز نیاز ندارد.دفتر مرکزی بایننس در کجای دنیا قرار دارد؟

از زمان ترک چین در سال 2017، بایننس یاد گرفته است که در بازارهای رمزنگاری نوپا زنده بماند و رشد کند و از نظر حجم به بزرگترین صرافی در جهان تبدیل شده است.

به نظر می‌رسد در طی سه سال گذشته، بایننس درگیر یک بازی آربیتراژ نظارتی بوده است. یافتن راه‌هایی برای محدود کردن تنظیم کننده‌هایی که هنوز سعی در ایجاد مکانیزم کارآمد برای هماهنگی در حوزه‌های قضایی دارند به همان روشی که برای بازارهای سنتی انجام داده‌اند، مانند سهام و ارز.

هنگامی که بایننس مورد توجه SFC هنگ کنگ قرار گرفت، سخنگوی بایننس گفت که صرافی در این شهر کار نمی‌کند. با این حال هیچ توضیحی در مورد هرگونه مجوز ارائه نداد. قابل ذکر است، ژائو مدیر بایننس به طور مداوم تغییر مسیر داده یا انتخاب کرده است که به هیچ سؤال مستقیمی در مورد دفتر مرکزی شرکت پاسخ ندهد.

مدیرعامل فوسانگ گفت: “بسیاری از شرکت‌ها، شامل بایننس، همیشه از پاسخ دادن به سوالات مربوط به دفتر مرکزی خود طفره می روند. حتی در دنیای دیجیتال که به یک مشتری جهانی خدمات ارائه می‌دهید، همیشه باید از جایی به آن مشتری سرویس دهید. من فقط در مورد دارایی‌های دیجیتال صحبت نمی‌کنم. شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای فرامرزی می‌شوند، مانند گوگل. سوال این است که چه کسی آنها را قانونگذاری می‌کند؟ “

خطرات سرمایه گذاری توکن های سهام بایننس

بدون شک سرمایه گذاران باید سوالات بیشتری بپرسند. مطابق با توافق نامه خدمات بازرگانی سهام دو صفحه‌ای بایننس، صرافی “حق تعلیق یا خاتمه خدمات معاملات توکن سهام بایننس را بدون اطلاع قبلی برای خود محفوظ می‌داند. در صورت لزوم، Binance.com حق دارد خدمات تجارت توکن سهام بایننس را در هر زمان معلق و خاتمه دهد. “

توافق نامه تجاری به این معنی است که در حال حاضر در بایننس خاتمه خدمات در هر زمان در اختیار آنهاست، اگرچه با توجه به خسارت شهرتی که ایجاد می‌کند، بعید به نظر می‌رسد. اما این می‌تواند معامله گران را به دلیل نداشتن مواجهه با سهام شرکت سردرگم کند. آنها در نتیجه نمی‌توانند برای کمک به قانونگذاران مراجعه کنند.

مطالب مرتبط
طلا در مقابل بیت کوین: کدام یک به عنوان یک دارایی امن بهتر است؟
سرمایه شرکتی در بیت کوین
رکورد جدید چین لینک با افزایش 25 درصدی؛ بیت کوین توانست تا حدودی بهبود یابد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس