منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  بهبود CBDC ها: همکاری بانک های مرکزی برای انجام پرداخت های برون مرزی
بانک‌های مرکزی جهان گرد هم می‌آیند تا در زمینه‌ی CBDC ها همکاری داشته باشند.

بهبود CBDC ها: همکاری بانک های مرکزی برای انجام پرداخت های برون مرزی

BIS (بانک تسویه حساب های بین المللی) در گزارش جدید خود می‌گوید کشورها باید با هم همکاری نمایند تا CBDC ها را با در نظر گرفتن قابلیت پرداخت های برون مرزی باز طراحی کنند. هنگ کنگ و سنگاپور با هم تلاش‌هایی برای راه اندازی mCBDC انجام می دهند.

کار بر روی بهبود ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سراسر جهان در حال انجام است. بانک های مرکزی چه برای عمده فروشی و چه برای خرده فروشی برنامه های متعددی در نظر دارند.  بر اساس گزارش مشترکی که G20 منتشر کرده است، کشورها مجبورند برای ایجاد CBDC ها با هم همکاری کنند تا پرداخت های برون مرزی را بهبود بخشند.

این گزارش به طور مشترک توسط کمیته پرداخت و زیرساخت‌های بازار بانک تسویه حساب‌های بین المللی (BIS)، مرکز نوآوری BIS، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تهیه شده است. گزارش مذکور تحلیل می‌کند که چگونه CBDC ها می‌توانند پرداخت های مرزی را تسهیل کنند. این نهادها در این گزارش خواستار هماهنگی چند جانبه جهت بهبود CBDC ها با توجه به پیامدهای بالقوه جهانی آن هستند.

بهبود طراحی CBDC با بعد بین المللی و قابلیت همکاری

جان کانلیف (Jon Cunliffe)، رئیس کمیته پرداخت ها و زیرساخت‌های بازار و معاون مالی استاندار است. وی در بیانیه‌ای گفت:

“اصلاح پرداخت های برون مرزی جهت ارزان‌تر، سریع‌تر و قابل اطمینان تر شدن آنها از اولویت‌ها است. G20 بر ایجاد نقشه راهی را برای حل چالش‌های اساسی تأیید کرده است.”

کانلیف گفت:

“بسیاری از اقدامات این نقشه راه برای بهبود اکوسیستم پرداخت های فرامرزی موجود است. بهبود CBDC ها این فرصت را به شما می‌دهد تا ” قالبی تمیز “به دست آورید. بسیار مهم است که بانک‌های مرکزی در کار خود بر روی CBDC های  بعد پرداخت های برون مرزی را در نظر بگیرند. با این کار از بسیاری از چالش‌ها در فن آوری ها و فرایندهای قدیمی که امروز موجود است، جلوگیری خواهند کرد.”

راه اندازی CBDC در بیشتر کشورها در دست بررسی است. طبق نظرسنجی بانک تسویه حساب های بین المللی، 86 درصد از بانک‌های مرکزی در حال حاضر به طور فعال در حال کاوش یا توسعه CBDC هستند. با این وجود بیشتر کشورها قصد ندارند به این زودی‌ها CBDC خود را صادر کنند. تا به امروز، فقط دو کشور CBDC های خرده فروشی را راه اندازی کرده‌اند. سند دلار (Sand Dollar) در باهاما و دی کش (DCash) در شرق کارائیب تنها CBDC های راه اندازی شده هستند.

توبیاس آدریان (Tobias Adrian)، مشاور مالی و مدیر پول و سرمایه بخش بازارها در صندوق بین المللی پول است. وی در بیانیه‌ای ذکر کرد:

“پیامدهای مثبت CBDC، حتی اگر فقط برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده باشد، فراتر از مرزها خواهد بود. پیامدهای کلان مالی در نهایت به عوامل مختلفی از جمله سطح و ماهیت پذیرش بین المللی بستگی دارد. از پذیرش صندوق‌ها برای تسهیل حواله‌ها در دالان‌های خاص تا جایگزینی گسترده ارز می‌تواند حاصل این امر باشد.”

یوان دیجیتال فراتر از چین

در آسیا، چین با یوان دیجیتال خود، که به طور رسمی به عنوان e-CNY شناخته می‌شود، در پیشرفت CBDC پیشرو است. این پروژه که از سال 2014 آغاز شده و تا همین اواخر “ارز دیجیتال، پرداخت الکترونیکی” (DCEP) نامیده می‌شد، اکنون توسط میلیون‌ها کاربر در چندین شهر در سراسر چین در حال آزمایش است.

e-CNY در درجه اول برای استفاده در خرده فروشی‌های داخلی در نظر گرفته شده است. با این حال این ارز به سیستم‌های پرداخت خرده فروشی و عمده فروشی موجود متصل می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد موارد استفاده در خارج از مرزها در حال ظهور است.

در این گزارش خاطرنشان می‌شود، خارجی‌ها می‌توانند در طول اقامت در سرزمین اصلی چین، یک کیف پول الکترونیکی CNY با شماره تلفن همراه خارجی ثبت کنند. بانک مردم چین و سازمان پول هنگ کنگ (HKMA) در حال انجام آزمایشاتی در مورد استفاده از e-CNY در هنگ کنگ هستند. آن‌ها در تلاشند تا خدمات پرداخت فرامرزی مناسبی را برای ساکنان سرزمین اصلی و هنگ کنگ فراهم کنند.

“با نگاهی بیشتر به آینده، e-CNY می‌تواند به طور بالقوه برای تجارت صورتحساب رنمینبی (Renminbi) با طرف‌های خارجی استفاده شود. البته بحث در مورد این موضوع هنوز در مذاکرات با سایر بانک‌ها و نهادهای مرکزی در جریان است.”

هنگ کنگ و سنگاپور ابتکارات CBDC برون مرزی آسیا را در دست دارند

در سطح عمده فروشی، بانک‌های مرکزی چین، هنگ کنگ، امارات متحده عربی و تایلند، همراه با مرکز نوآوری BIS در هنگ کنگ، در پروژه پل (mCBDC) متعدد برای توسعه یک پلت فرم تسویه حساب بین المللی همکاری می‌کنند. بانک‌های مرکزی می‌توانند از CBDC برای معاملات مؤسسات مالی استفاده کنند.

انتظار می‌رود نتایج مرحله فعلی پروژه پل mCBDC ظرف چند ماه منتشر شود. این پروژه شامل طراحی معماری، موارد استفاده، مسائل حقوقی و چالش‌های عملی است.

ادی یو (Eddie Yue)، مدیر اجرایی HKMA در رویدادی که اخیراً توسط آکادمی مالی هنگ کنگ برگزار شد، گفت:

“اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، باید پرداخت های برون مرزی را ببینید که می‌توانند در چهار حوزه قضایی 24 ساعته و 7 روزه به صورت واقعی انجام شوند. این در حالی است که FX (ارزهای خارجی) به صورت PVP (” پرداخت در مقابل پرداخت “) در زمان واقعی تسویه می‌شوند. این پیشرفت زیادی در پیشبرد راه حل پرداخت فرامرزی برای همه خواهد داشت.”

انتظار می‌رود مرحله بعدی تا پایان سال 2021 آغاز شود. این مرحله شامل بورس سهام در هنگ کنگ و بانکوک و همچنین 30 بانک در چهار حوزه قضایی است. این نهادها قرار است بر روی این سیستم عامل معامله کنند.

سه مدل برای mCBDC ها

بانک‌های مرکزی به طور فزاینده‌ای با یکدیگر و بخش خصوصی همکاری می‌کنند. نهادهای مالی دولت‌های مختلف mCBDC ها را به عنوان ابزاری برای تسهیل معاملات برون مرزی ارزان‌تر و سریعتر از جمله حواله‌ها بررسی می‌کنند.

این گزارش mCBDC های بالقوه را در سه مدل گروه بندی می‌کند:

  • سیستم‌های CBDC سازگار (مشابه تنظیمات پرداخت مرزی سنتی).
  • سیستم‌های CBDC بهم پیوسته مانند پروژه جورا (Jura) و پروژه CBDC که توسط فرانسه، سوئیس، BIS و یک کنسرسیوم خصوصی راه اندازی شده است.
  • یک سیستم واحد برای mCBDC مانند پل mCBDC و پروژه دانبار (Dunbar) سنگاپور.

دانبار بر اساس پروژه قبلی اوبین سی بی دی سی (Ubin CBDC) سنگاپور ساخته شده است. این پروژه مدل‌های مختلف حاکمیت و اتصال را برای معاملات برون مرزی با استفاده از mCBDC بررسی می‌کند. در این گزارش آمده است: “هر دو برنامه پل mCBDC و دانبار شامل فن آوری ها و ذینفعان مختلف هستند. انتظار می‌رود با انجام این کار، طیف گسترده‌ای از مسائل حاکمیت، اجرا و سیاست مربوط به جنبه‌های فرامرزی را روشن شود.”

اتمام مراحل آزمایش CBDC ها در حوزه های مختلف

در اوایل این هفته، بانک‌های مرکزی سنگاپور و فرانسه از اتمام موفقیت آمیز آزمایش پرداخت و تسویه بین المللی عمده فروشی خبر دادند. این پروژه توسط اونیکس جی پی مورگان (Onyx JP Morgan) پشتیبانی شده است. پروژه مذکور شامل دلار CBDC دلار سنگاپور و CBDC یورو می‌شود. این ارزهای دیجیتال بانک مرکزی با استفاده از بلاک چین نیازمند به مجوز و دارای حریم خصوصی مبتنی بر فناوری حد نصاب منتقل شدند.

ساپنندو موهانتی (Sopnendu Mohanty)، مدیر ارشد فناوری اطلاعات سازمان پولی سنگاپور است. وی در پستی در لینکدین (LinkedIn) گفت: “امروز ما بحث CBDC را یک قدم به واقعیت نزدیک کردیم. ما می‌خواهیم درک کنیم چگونه می‌توان از چنین ابزاری بهره برد.”

“آزمایشات ما همیشه شامل بانک‌های تجاری است. ما به حق اعتقاد داریم، بانک‌های تجاری قابلیت یکپارچگی در پرداخت ها را دارند. این بانک‌ها نقشی اساسی در ایجاد زیرساخت‌ها و توزیع چنین ابزارهایی بازی می‌کنند. اونیکس از از جی پی مورگان این بار شریک بانک تجاری ما بود”.

این آزمایش همچنین استفاده از قراردادهای هوشمند را برای مدیریت در زمان واقعی استخر نقدینگی خودکار و خدمات ایجاد بازار برای جفت ارزهای EUR / SGD معرفی کرده است.

موهنتی افزود: “ما با آزمایش خود گام دیگری فراتر از صدور ارزهای دیجیتال و به اشتراک گذاری دفترها برداشته‌ایم. همانطور که بسیاری از حوزه‌های قضایی در گذشته این کار را انجام داده‌اند. ما قراردادهای هوشمندی را با استفاده از مفاهیم دیفای برای بهبود نقدینگی معرفی کردیم. W-CBDC اکنون برای مقیاس پذیری و تغییر بازده بسیار مهم است. سه عامل اصلی باید کنار هم قرار بگیرند: بانک‌های مرکزی و بانک‌های تجاری، با کمک فن آوری باز و قابلیت همکاری.”

مطالب مرتبط
توکن UNI یونی‌سوآپ Uniswap سرانجام برای این جامعه راه اندازی می شود
به روزرسانی ماری کاردانو اجرا شد: چرا این به روز رسانی برای بلاک چین کاردانو بسیار مهم است
تیم لوپرینگ پی پالی برای اتریوم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس