منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید

نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید

رضا باغانی
1400/05/11
۰

سرمایه گذاران (BTC) با شروع هفته جدید برسر دوراهی قرار دارند. بیت کوین که تا حدود 40،000 دلار به خوبی حرکت کرده با موج‌های جدی فاد در نبرد است.

موانع جدیدی بر سر راه مثبت شدن احساسات سرمایه گذاران بیت کوین به وجود آمده است. این در حالی است که فاندامنتال کلی همچنان مثبت است. در حال حاضر بیت کوین برای حفظ 40 هزار دلار با فاد در نبرد است.

آیا ایالات متحده شیوه چین و استفاده از فاد را در نبرد با بیت کوین برگزیده است؟

پس از تعطیلات آخر هفته‌ای که بیت کوین را به بالاترین سطح خود در نزدیکی 43 هزار دلار رساند، این ارز دوباره تا زیر حمایت 40 هزار دلار کاهش یافت.

به طور گسترده‌ای انتظار می‌رفت که روند نزولی معکوس و تثبیت شود. با این حال سرعت افزایش این ارز در هفته گذشته باعث تضعیف سرمایه گذاران شده است. البته لازم به ذکر است کلیه کارشناسانی که قیمت 20 هزار دلار را برای بیت کوین پیش بینی می‌کردند اکنون ساکت شده‌اند. این نشانه تغییر احساسات در بازار است.

بیت کوین به مبارزه با دلار رفته است

سهام و دلار آمریکا در مورد بیت کوین همچنان از الگوهای رفتاری پیش بینی شده فاصله می‌گیرند. پس از اینکه چین اواخر ماه گذشته سهام فناوری‌های بزرگ را هدف گرفت، بیت کوین یک جهش جدی را آغاز کرد. با این حال سهام در جبران این موقعیت کمی با تأخیر شروع به حرکت کرد.

بازارهای ایالات متحده در حال افزایش هستند، در حالی که چین همچنان حرکات مغرضانه خود را ادامه می‌دهد. در نتیجه، دلار آمریکا در برابر همتایان خود ارزش خود را به تدریج از دست می‌دهد. این چیزی برخلاف پیش بینی‌های قبلی کارشناسان است.

در زمان نگارش این خبر، شاخص ارز دلار آمریکا (DXY) کمی بالاتر از 92 معامله می‌شود. این در حالی است که این رقم در بالاترین حد خود در هفته گذشته بیش از 93 بود.

تحلیلگر توییتری کریپتو اد (Crypto Ed) معتقد است که DXY باید قبل از برگشتن به سمت پایین و دادن فضای کافی برای تنفس، در حدود 94 به بالاترین سطح خود برسد. در شرایط کنونی، به نظر می‌رسد تحقق این امر دشوار است.

اسکات ملکر (Scott Melker)، معامله گر و تحلیلگر هفته گذشته گفت:

“به نظر می‌رسد که دلار از روند صعودی خود خارج شده است. سهام فناوری‌ها بیداد می‌کنند، بیت کوین بیداد می‌کند.”

نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید

نمودار دلار ایندکس

با این حال، فراتر از چین، بازارهای سنتی هنوز هم با مشکلات آشنای خود روبرو هستند. این بازارها هنوز هم ممکن است حرکت‌های نزولی شدیدی را تجربه کنند.

شین اولیور (Shane Oliver) رئیس استراتژی سرمایه گذاری و اقتصاددان ارشد AMP Capital است. وی در یادداشتی به نقل از بلومبرگ در روز دوشنبه گفت:

با افزایش موارد کروناویروس در سطح جهان، ترس از تورم همچنان ادامه دارد. با آمدن به ماه‌های ضعیف فصل، سهام در معرض اصلاح کوتاه مدت یا بی ثباتی قرار می‌گیرد. با این حال افزایش سود شرکت‌ها در ایالات متحده و کاهش بازده اوراق قرضه از روند صعودی حمایت می‌کند.”

معاملات مشتقات بیت کوین چندان مورد توجه نیست

وقتی صحبت از قیمت بیت کوین به میان می‌آید، داستان دو بازار در این هفته با هم متفاوت خواهد بود.

افزایش ناگهانی طی هفت روز گذشته، گروهی از سرمایه گذاران را به طور خاص مورد توجه قرار داد. خریداران و فروشندگان در بازارهای فرابورس حرکت اخیر بیت کوین را شکل دادند. در حالی که سرمایه گذاران خرده فروشی نیز بیشتر شده‌اند، این بازیکنان بزرگتر بودند که در رادار تحلیلگران حضور داشتند.

با خروج شدید BTC از صرافی‌ها، گمانه زنی‌ها مبنی بر این که نهادهای بزرگ در حال خرید مجدد ذخایر اضافی بیت کوین هستند، شروع شد.

در همان زمان، به نظر می‌رسید برخی از دستان قدیمی در حال فروش هستند. پدیده‌ای که در “ناباوری” فروکش کرده است و می‌توان آن را نقطه عطفی برای افزایش بیشتر قیمت دانست.

با نزدیک شدن به تعطیلات آخر هفته، فعالیت‌های فرابورس نیز با کاهش قیمت شروع به کار کرده‌اند. داده‌های پلتفرم‌های مشتقات اصلی، به ویژه FTX، نشان می‌دهد که قراردادها با افت قیمت روبرو شده‌اند. این چیزی است که به نظر معامله گر محبوب پنتوشی (Pentoshi) می‌تواند با لایحه مالیات ارزهای دیجیتال مرتبط باشد. این لایحه این هفته توسط قانونگذاران آمریکایی تصویب می‌شود. ما در اخبار امروز در مورد این لایحه صحبت کرده‌ایم که می‌توانید آن را در لینک زیر بیابید.

در همین حال، داده‌های بیشتر میزان افزایش مشارکت فرابورس در بازار را به طور کلی نشان می‌دهد.

بیت کوینی به ارزش 131 میلیارد دلار دیروز جابجا شده است، با این حال تنها 1% آن از سپرده‌ها/برداشت‌های اسپات بود. سرویس تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای کریپتو کوانت (CryptoQuant) روز دوشنبه خاطرنشان کرد: نسبت جریان وجوه برای همه صرافی‌ها به پایین‌ترین حد در 2 سال گذشته رسیده است.

“این ممکن است نشان دهنده افزایش معاملات توسط سرمایه گذاران بزرگ باشد.”

نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید

نمودار جریان ورودی و خروجی صرافی ها

نرخ هش و سختی شبکه در حال افزایش برگ برنده بیت کوین در نبرد با فاد

علیرغم تغییر در وضعیت معاملات در بازار مشتقات، فاندامنتال این ارز به هیچ وجه ناامیدکننده نیست. آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که شاخص‌های اساسی حاکم بر شبکه به طور گسترده‌ای از روند صعودی حمایت می‌کند.

سختی شبکه، مسلماً تنظیم کننده اصلی وضعیت شبکه است. این معیار اولین تعدیل مثبت خود را پس از سقوط قیمت ماه مه در این آخر هفته مشاهده کرد. سختی شبکه در این هفته 6 درصد افزایش یافت و در مدت 11 روز آینده احتمال افزایش بیشتر نیز وجود دارد.

این یک دستاورد بسیار خوشحال کننده است. این یعنی تاثیرات منفی حول مهاجرت عظیم ماینرها از چین در حال عقب نشینی است. ماینرهای بزرگی در خارج از کشور چین مستقر شدند. همینطور عملیات‌های استخراج غیر چینی در حال افزایش هستند.

نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید

نمودار سختی شبکه بیت کوین

این روند بهبودی در نرخ هش بیشتر مشهود است. طبق جدیدترین برآوردها در آخر هفته این معیار توانست به بالای 100 اگزاهش در ثانیه (EH/s) برسد.

تراویس کلینگ (Travis Kling)، مدیر دارایی در آخر هفته نسبت به این بهبود واکنش نشان داد. وی گفت:

“این بسیار شگفت انگیز است که نرخ هش بیت کوین بیشترین افت خود را در تاریخ داشته است و قیمت آن طی 10 روز 40 درصد افزایش یافته است. این یعنی شبکه بیت کوین در نبرد با فاد چین پیروز شده است. جهان هرگز چنین چیزی نداشته و فقط مشارکت در آن افتخارآمیز است. “

نرخ هش در اوج خود، به 168 EH/s رسید، درست قبل از اینکه به پایین‌ترین سطح 83 EH/s پس از سرکوب چین برسد. این کاهش 50 درصدی تقریباً معادل تغییر قیمت بیت کوین است که از 64.500 دلار به عنوان بالاترین قیمت تا 29،300 دلار پایین آمد.

فاد GBTC سرانجام از میان رفت

علاوه بر روایت چین، یکی دیگر از نکات کلیدی که به نظر می‌رسد از اهمیتش کاسته شده آزاد شدن سهام بیت کوین گری اسکیل است.

آزاد شدن GBTC در بهترین حالت باعث ایجاد موجی از تردیدها در بازار شد. بسیاری از معامله گران بر این باور بودند که با آزاد شدن GBTC بازار بیت کوین بیش از پیش سقوط خواهد کرد. این امر علی رغم صحبت‌های گری اسکیل مبنی بر بی تأثیر بودن این اتفاق باعث تردید در بازار شد.

نمودار حق بیمه سهام بیت کوین گری اسکیل

با این حال شاهد این بودیم که آزاد شدن GBTC باعث رونق گرفتن بازار نیز شد. این امر در روند حق بیمه صندوق از حداکثر -15.5 درصد به صفر مشهود است. در آخر هفته، با آخرین اطلاعاتی که هنوز در دسترس نیست، حق بیمه در حدود -6 درصد ایستاده بود.

دلفی دیجیتال، یک شرکت تحقیقاتی، مشاوره‌ای و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است. کارشناس این شرکت می‌گوید: “سری نهایی آزاد شدن GBTC نیز انجام شد. این امر باعث شد حق بیمه GBTC به طور قابل توجهی از 15.5 درصد تخفیف در 15 ژوئیه به تخفیف 6.67 درصد برسد. این را می‌توان سیگنالی معنی کرد که از اطمینان سرمایه گذاران به بهبود اخیر BTC خبر می دهد.”

گری اسکیل هفته گذشته دو مورد از منابع خود را از طریق ویلث فرانت برای خرید 25 میلیارد دلاری در دسترس قرار داد. این در حالی است که خریدهای برجسته این شرکت نیز ادامه دارد.

با توجه به نبرد بیت کوین با فاد هنوز طمع در بازار شکل نگرفته است

اصلاح جزئی از اوج محلی بالای 42000 دلار در واقع، برای احساسات بازار مفید بوده است. بر اساس شاخص ترس و طمع کریپتو، که هنگام سنجش احساسات در بازارهای رمزنگاری، عوامل متعددی را در نظر می‌گیرد، کاهش قیمت زیر 40،000 دلار “طمع” را از بین برده است.

در روز دوشنبه، شاخص در 48/100 – منطقه “بی طرف” – در مقابل 60، یا “طمع”، در روز یکشنبه ایستاد.

در این میان، 40،000 دلار همچنان در دسترس است و بیت کوین در این سطح نوسان می‌کند. BTC تمام تلاش خود را برای تبدیل این سطح به پشتیبانی قوی انجام می‌دهد. بنابراین، قیمت بیت کوین بدون اینکه تاثیری بر احساسات داشته باشد، امکان رشد دارد.

در مقابل، شاخص ترس و طمع یک هفته پیش در منطقه “حرص و طمع شدید” فرو رفت و با افزایش بیت کوین و خروج از منطقه 30،000 دلاری، شاهد تحول عظیمی بود.

شاخص ترس و طمع بیت کوین

“وای، شاخص ترس و طمع کریپتو به طور قابل توجهی از پایین‌ترین سطح خود پس از کاهش عمده نزولی بهبود یافت.”

وینس پرایس (Vince Price)، معامله گر، سرمایه گذار و تحلیلگر در واکنش به این تغییرات اظهار داشت، تقاضای زیادی به شکل حرص و طمع وارد بازار شد.

“اخبار صعودی برای BTC!”

مطالب مرتبط
بیت کوین در سال 2021: بزرگان دنیای مالی از پیش بینی قیمت این ارز در پایان سال آینده می گویند
امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم
پیش بینی روند صعودی برای اتریوم و بیت کوین در ادامه چرخه گاوی بازار ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رمزگشایی ممنوعیت رمزنگاری در چین: چه سناریوهایی پشت ممنوعیت کریپتوی چین وجود دارد
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether