منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  بیت کوین و سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت
بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

بیت کوین و سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

رضا باغانی
1399/10/06
۰

از علاقه جستجو، فعالیت توسعه، رشد سیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) و موارد دیگر، این مقاله حرکت و اتفاقات بیت کوین در سال 2020 را بررسی خواهد کرد.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

  • علیرغم رشد بیت کوین در سال 2020، جستجوی کلمه بیت کوین همچنان کمتر از سال 2017 است.
  • تعداد خودپردازهای بیت کوین در ایالات متحده سریعتر از هر زمان دیگر در حال رشد است.
  • بیت کوین پس از بیش از شش ماه رشد، در دسامبر سال 2020 به بالاترین ارزش خود رسیده است.

2020 مطمئناً یک سال به یاد ماندنی بوده است، ویروس ویرانگر کرونا جهان را به محاصره درآورده و اقتصاد کشورها را متلاشی کرده است.

برای صنعت رمزنگاری و ارزهای دیجیتال، در سال گذشته شاهد افزایش نهادهای رمزنگاری و ظهور چشمگیر صنعت دیفای بوده‌ایم. اما یک بار دیگر، بیت کوین امسال کانون توجه جهانیان بود. شکستن رکوردهای متمادی، اطمینان از پذیرش توسط شرکت‌های بزرگ و احیای مجدد جاه طلبی های توسعه دهندگان بلاکچین در سراسر جهان. این رویدادها 2020 را سال بیت کوین کرده است.

با نزدیک شدن به پایان سال 2020، ما با توجه به اعداد و ارقام به بیت کوین نگاهی می‌اندازیم. در این مقاله روند پیشرفت بیت کوین در یک سال گذشته را بررسی می‌کنیم.علاقه و جستجوی جهانی

تعداد درخواست‌های جستجو در موتورهای جستجو برای یک ارز دیجیتال معمولاً یک پروکسی خوب برای تایین علاقه به آن ارز یا به طور کلی بازار رمزنگاری در نظر گرفته می‌شود.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

میزان-جستجوی-کلمه-بیت-کوین

طبق داده‌های گوگل ترند (Google Trends)، جستجو در سراسر جهان برای بیت کوین از 45 در ژانویه به حداکثر 100 در ماه گذشته افزایش یافته است. با وجود این، حجم جستجوی بیت کوین در سال 2020 کمتر از یک چهارم از بالاترین حجم آن در ژانویه 2018 است.

نیجریه، آفریقای جنوبی، استرالیا، سوئیس و غنا پنج منطقه برتر جستجوی بیت کوین در سال 2020 بودند.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

رتبه-های-برتر-جستجوی-بیت-کوین

مشهورترین سؤالات مرتبط در سال جاری به ترتیب “قیمت بیت کوین”، “کورس بیت کوین”، “بیت کوین دلار آمریکا”، “بیت کوین سهام” و “بیت کوین دلار آمریکا” بود. با این حال “قیمت بیت کوین” محبوب‌تر از چهار ترند بوده که به صورت ترکیبی جستجو شده است.

تعاملات پیرامون بیت کوین نیز در سال 2020 در ردیت (Reddit) نیز صعود کرد. با زیرمجموعه / r / bitcoin در دسامبر سال 2020 مارک 1.8 میلیون مشترک را شکست. این میزان را با 1.2 میلیون در سال قبل مقایسه کنید. به همین ترتیب، تعداد نظرات در مورد subreddit از ابتدای سال بیش از دو برابر شده است. تقریباً 20 برابر تعداد نظرات در روز به عنوان subreddit / r / ethereum بدست آمده است.

مقالات دانشگاهی پیرامون بیت کوین در سال 2020

علاقه علمی پیرامون فناوری بیت کوین و بلاکچین، به طور کلی، در سال 2020 به طور قابل توجهی افزایش یافته است. این را با تعداد موارد ذکر شده در مقالات دانشگاهی اندازه گیری می‌شود.

تعداد مقالات گوگل اسکولار (Google Scholar) که از بیت کوین نام برد در مجموع به 158500 مقاله رسیده است. 97800 این مقالات در سال 2020 پیرامون بیت کوین منتشر شده‌اند. در مقایسه، تعداد ارجاع دهنده بلاکچین در دسامبر 2020 205،000 است که 33،800 مقاله در سال جاری منتشر شده است.

برای بیان این دیدگاه، در مقاله‌های علمی در سال 2009 فقط 371 مورد از بیت کوین و 140 مورد از بلاکچین نام برده‌اند.

علاوه بر این، تعداد مقالات مربوط به بیت کوین در بایگانی کریپتولوژی ای پرینت (Cryptology ePrint) که برای بایگانی مقالات مربوط به رمزنگاری استفاده می‌شود با سرعت زیادی رشد می‌کند. در مجموع 20 مقاله جدید با ذکر نام بیت کوین تاکنون در سال 2020 اضافه شده است که مجموع مقاله را به 166 مقاله افزایش می‌دهد.

با این حال، 2018 همچنان سال اوج مقالات کریپتولوژی ای پرینت با ذکر نام بیت کوین استو در آن سال در مجموع 26 مقاله راجع به بیت کوین منتشر شده است.توسعه شبکه بیت کوین

طبق داده‌های کریپتو میسو (CryptoMiso)، بیت کوین سومین ارز دیجیتال فعال از نظر فعالیت توسعه است. این آمار براساس تعداد تعهدات به محبوب‌ترین نسخه گیت هاب (Github) دارایی اندازه گیری می‌شود.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

فعالیت-توسعه-دهندگان-بیت-کوین

فقط دو ارز رمزپایه فعال‌ترند: چین لینک (LINK) و لیسک (LSK). مورد اول یک شبکه اوراکل مبتنی بر بلاکچین است، در حالی که دومی بستری برای راه اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز یا دپ هاست (dapps) است.

repo Github بیت کوین در حال حاضر در مجموع 2،632 تعهد از بیش از 100 مشارکت کننده دارد. در حالی که 3559 تعهد (62 مشارکت کننده) برای چین لینک و 3،453 (63 مشارکت کننده) برای لیسک ثبت شده است.

با وجود این، بیت کوین در حال حاضر از نظر تعداد ستاره‌ها و دنبال کنندگان با اختلاف قابل توجهی پیشتاز است. این اساساً یعنی افراد بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال از repo بیت کوین پیروی می‌کنند.

حجم و تسلط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال در سال 2020

سال 2020 یکی از قوی‌ترین سالهای ثبت شده برای بیت کوین بوده است. طلای ارزهای دیجیتال در سال جاری توانست به بیش از 24000 دلار دست یابد. این بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ این ارز است که از اوج قبلی نزدیک به 5 هزار دلار بیشتر است. در همان زمان، سرمایه بازار آن به بالاترین رقم 450 میلیارد دلار رسید. بیش از یک سوم بیشتر از اوج 2017. سقف بازار بیت کوین در واقع قبل از اینکه قیمت آن به بالاترین حد خود برسد، از بالاترین سطح خود گذشته است. دلیل اصلی آن این است که بیت کوین در گردش بیشتر از زمان بالاترین سطح قبلی این ارز است.

افزایش بیت کوین ممکن است به طور عمده توسط بازار سهام در حال انجام باشد. سرمایه گذاری‌های نهادی بیت کوین در طول سال 2020 به شدت افزایش یافت. شرکت‌هایی مانند گری اسکیل (Grayscale) و اسکوئر (Square) مبالغ قابل توجهی BTC به صندوق‌های خود اضافه کردند.

در طول سال 2020، بیت کوین به طور قابل توجهی شاهد افزایش تسلط خود بر بازار ارزهای دیجیتال بوده است. طبق اطلاعات کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، تسلط بر بازار بیت کوین در طول سال 2020 بین 56 تا 69 درصد بوده است. این ارز از ژانویه تا سپتامبر تسلط قابل توجهی را در برابر آلتکوین ها از دست داد. با این وجود از آن زمان بیشتر ضررهای خود را جبران کرده است.

ایوان لیله جویست، مجری کانال یوتیوب ایوان آن تک (Ivan On Tech)، گفت: “آلتکوین ها در سال 2020 عملکرد بسیار خوبی داشتند. آن‌ها توانستند سلطه بیت کوین 5٪ کاهش دهند.” “این ممکن است تنها آغاز این رشد آلت‌ها باشد. آلتکوین ها احتمالاً در سال 2021 عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین خواهند داشت. من انتظار دارم سلطه بیت کوین مانند سال 2018 به زیر 40٪ برسد.”معاملات بیت کوین در سال 2020

کارمزد معاملات بیت کوین پس از اینکه در دسامبر 2019 به بیش از 55 دلار در هر معامله رسید، در واقع بحث انگیز شده بود. این یعنی معاملات خرد عملاً نمی‌توانست در شبکه بیت کوین انجام پذیرد.

از آن زمان تاکنون اوضاع بسیار بهبود یافته است. متوسط هزینه معاملات بیت کوین در بیشتر سال 2020 زیر 2 دلار بوده است.

این را می‌توان به دلیل افزایش استفاده از بچینگ معاملات توسط صرافی‌های ارز دیجیتال و افزایش استفاده از آدرس‌های سگ ویت (SegWit) دانست.

تعداد معاملات تأیید شده بیت کوین در روز کمی افزایش یافته است. با این وجود در طول سال به میزان قابل توجهی متفاوت بوده است. معاملات بیت کوین به حداکثر 330،000 در روز در ماه مارس و کمترین میزان در 264،000 در آوریل رسیده است.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

تعداد تراکنش های بیت کوین

اگرچه تعداد معاملات درون زنجیره‌ای در طول سال متفاوت بوده است، در سال 2020 ارزش کل معاملات زنجیره‌ای بیت کوین در روند صعودی تقریباً ثابتی قرار دارد. این تعداد از 730 میلیون دلار در روز در ژانویه به 3.4 میلیارد دلار در روز در دسامبر افزایش یافته است. این میزان بالاترین تعداد معامله در ژانویه 2018 را نشان می‌دهد.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

میزان-نقل-انتقالات-بیت-کوین-برحسب-دلار

علی رغم افزایش تعداد نقل و انتقالات زنجیره‌ای، متوسط هزینه معاملات در سال 2020 به ندرت از 10 دلار کمتر بوده است.

معاملات بیت کوین در بازار

با رشد روز افزون بیت کوین، فعالیت تجاری نیز در این سال افزایش یافته است. می‌توان گفت در سال 2020 میزان معاملات بیت کوین به بالاترین ارزش خود رسیده است.

بیت کوین در سال 2020: اتفاقات و دستاوردهای مهم پادشاه ارزهای دیجیتال در سالی که گذشت

میزان-معاملات-واقعی-بیت-کوین

طبق داده‌های مساری (Messari)، حجم واقعی معاملات بیت کوین در ماه نوامبر سال جاری 114 میلیارد دلار بوده است. این یعنی بیت کوین در حجم معاملات، از اوج ماهانه 88.5 میلیارد دلاری خود در نوامبر عبور کرد. مساری فقط داده‌های حجم معاملات از ده صرافی معتبر برتر را که توسط شرکت بیت وایز (Bitwise) مشخص شده‌اند، در نظر می‌گیرند.

تاد کروسلند، مدیر عامل کوین زوم (CoinZoom)، به دیکریپت گفت: ” بیت کوین بیش از 170٪ در سال 2020 افزایش سهموی داشته است. این امر بیت کوین و کل بازار رمزنگاری را به عنوان یک کلاس دارایی که بزرگ‌ترین مؤسسات جهانی به سبد سهام خود اضافه کرده‌اند، قویتر کرده است.” “با کاهش ارزش ارزهای جهانی، بیت کوین روند صعودی خود را ادامه خواهد داد. 2021 به راحتی می‌تواند بیت کوین را از 25 تا 30 هزار دلار ببیند.”

این مقدار حدود 9 برابر کمتر از حجم معاملات گزارش شده است. این ممکن است به دلیل فعالیت‌های متقلبانه بعضی از صرافی‌های ارز دیجیتال باشد. بعضی از صرافی‌های ارز دیجیتال به صورت مصنوعی حجم معاملات خود را افزایش می‌دهند تا جذاب‌تر به نظر برسند. در بعضی موارد نیز به سادگی داده‌های غیر قابل اعتماد را گزارش می‌دهند.توسعه دستگاه های خودپرداز بیت کوین

تعداد دستگاههای خودپرداز بیت کوین موجود نیز در طول سال 2020 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. ATM های بیت کوین با سریعترین نرخ در حال فراگیر شدن است. در مجموع، در حال حاضر حداقل 13،400 دستگاه خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان در دسترس است. در سال گذشته تنها 6،039 دستگاه خودپرداز در سراس دنیا وجود داشت. پنج سال پیش فقط 460 دستگاه در دسترس عموم بود.

تعداد آدرس های فعال بیت کوین

اکثریت قریب به اتفاق این خودپردازها در ایالات متحده واقع شده‌اند. در حال حاضر 10،848 دستگاه خودپرداز فقط در ایالات متحده آمریکا وجود دارد. این در حالی است که از سال 2019 در اروپا تنها تعداد ATM های موجود در بیت کوین افزایش اندکی داشته است. این تعداد در دو سال گذشته از 943 به 1251 دستگاه رسیده است.

این تفاوت ممکن است با کاهش در دسترس بودن صرافی‌های ارز دیجیتال در ایالات متحده ارتباط داشته باشد. این اتفاق ساکنان را مجبور به استفاده از گزینه‌های دیگری مانند خودپردازهای بیت کوین می‌کند.

آدرس‌های فعال بیت کوین

همانطور که انتظار داشتید، با افزایش ارزش و افزایش فعالیت تجاری، تعداد آدرسهای فعال بتی کوین در روز نیز به طور قابل توجهی در طول سال 2020 افزایش یافت. البته هنوز این معیار نتوانسته رکورد قبلی در دسامبر 2017 را بشکند.

تعداد خودپردازهای بیت کوین

تعداد آدرسهای منحصر به فرد از حدود 480،000 در آغاز سال به بیش از 700،000 در اوج خود در اوایل دسامبر افزایش یافت. در کنار این افزایش فعالیت، تعداد میلیونرهای بیت کوین نیز افزایش یافت. طبق داده‌های بیت اینفو چارتز (BitInfoCharts)، در حال حاضر بیش از 67000 میلیونر بیت کوین وجود دارد. این در حالی است که فقط 25000 میلیونردر ماه قبل وجود دارد.

با این وجود، اکثریت قریب به اتفاق آدرسهای Bitcoin هنوز بین 0.001 تا 0.01 BTC را شامل می‌شوند، در حالی که فقط 1.7٪ آدرس‌ها 1 BTC یا بیشتر دارند. از دسامبر سال 2020، باید عضوی از 1 تا 10 BTC باشید تا در یک باشگاه برتر 1٪ باشید.

توسعه شبکه لایتنینگ

مدت‌هاست که شبکه لایتنینگ (Lightning) به عنوان راه حل رفع مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین معرفی شده است. این شبکه با انجام معاملات در لایه دوم توانسته کارآمدی شبکه بیت کوین را به صورت قابل توجهی افزایش دهد.

تعداد-گره-ها-و-کانال-های-لایه-2-بیت-کوین

از زمان راه اندازی اولین محصول شبکه اصلی لایتنینگ در اوایل سال 2018، تعداد گره‌ها و کانال‌های فعال در شبکه بیشترین افزایش را داشته است. البته این شبکه با افت کمی در اواسط تا اواخر سال 2019 روبرو شده بود.

تعداد کل گره‌های شبکه لایتینینگ از 4،923 در ژانویه به بیش از 8000 در دسامبر افزایش یافت. این نشان دهنده رشد بیش از 60٪ در یک سال است. به همین ترتیب، ظرفیت کل شبکه – که با مجموع ظرفیت همه کانال‌ها اندازه گیری می‌شود – از ماه مارس تقریباً به طرز سهمگینی افزایش یافته است. در حال حاضر بیش از 24.7 میلیون دلار است.

تعداد کانال‌های شبکه رعد و برق در سال 2020 رشد کندتری داشته است و از 27،929 در ژانویه به 33،483 در 19 دسامبر رسیده است – معادل رشد تقریباً 20٪.

پذیرش تجاری شبکه لایتنینگ نیز در سال 2020 آغاز شد. بیت فینکس (Bitfinex) یکی از اولین صرافی‌هایی بود پشتیبانی از شبکه لایتنینک و کانال‌های wumbo را اضافه کرد. این صرافی به کاربران اجازه می‌دهد مقادیر بیشتری BTC را با استفاده از این راه حل‌ها واریز کنند. به همین ترتیب، کراکن از برنامه‌های خود برای افزودن پشتیبانی از شبکه لایتنینگ در اوایل سال 2021 خبر داد.

با وجود این رشد، شبکه لایتنینگ همچنان با تمرکز مبارزه می‌کند، زیرا اکثر بیت کوین‌های موجود در شبکه توسط بخش کوچکی از گره‌ها کنترل می‌شود. وید گرادیسار، مدیرعامل نیوزکریپتو (NewsCrypto) گفت: “حدود 10٪ از گره‌ها از ابتدای سال حدود 80٪ از شبکه را کنترل می‌کنند.”

بیت کوین دیفای

اگرچه صنعت جوان و مترقی امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) در درجه اول با اکوسیستم اتریوم در ارتباط است، اما در سال‌های اخیر تعدادی از پروژه‌ها آغاز شده‌اند که به آوردن BTC به بلاکچین های دیگر به عنوان یک دارایی مصنوعی یا یک توکن پیچیده شده کمک می‌کنند.

ارزش-کل-قفل-شده-بیت-کوین-در-دیفای

مشهورترین آنها رپد بی تی سی (Wrapped BTC) یا WBTC است. WBTC توکنهای ERC-20 با پشتیبانی بیت کوین هستند. از این رو WBTC به عنوان توکن ERC-20، می‌تواند با طیف گسترده‌ای از پروتکل‌های دیفای مبتنی بر اتریوم کار کند. مقصد بیشتر این بیت کوین‌ها پرتکل های یونی سوآپ (Uniswap) و کامپوند (Compound) هستند.

در سال گذشته، تعداد BTC بسته بندی شده به عنوان WBTC به بیش از 4000 برابر افزایش یافته است. WBTC از فقط 4.3 میلیون دلار BTC در ژانویه 2020 به حداکثر 2.8 میلیارد دلار در دسامبر افزایش پیدا کرده است.

ایو جورجیف، مدیر عامل شبکه AdEx، به دیکریپت گفت: “این بیشتر تحت تأثیر رشد دیفای و یونی سواپ است.” “در حالی که WBTC عمدتاً متولی است، پیشرفت‌های مهیجی مانند tBTC توسط پروژه Keep وجود دارد که راه را برای وام‌های بیت کوین با حداقل اعتماد کاهش می‌دهد.”

طبق داده‌های دیون آنالیتیکس،  WBTC در حال حاضر 80.4٪ از سهم بازار توکن BTC را در اختیار دارد. رن بی تی سی renBTC با 11.9٪ نزدیک‌ترین رقیب او است.

استخراج بیت کوین در سال 2020

همانند سالهای گذشته، نرخ هش بیت کوین در سال 2020 به بالاترین رقم‌های تاریخ این ارز رسیده است. سال 2020 با کمی بیش از 100 اگزاهش در ثانیه (EH / s) شروع شد. در حالی که قبل در ماه اکتبر به بالاترین مقدار تاریخ بیت کوین 157.6 EH / s رسید.

از آنجا که ارزش بیت کوین سریعتر از دشواری شبکه و سرعت هش رشد کرده است، سود استخراج بیت کوین در طول سال 2020 افزایش یافته است.

 آلخاندرو دلاتور، معاون رئیس پولین Poolin به دیکریپت گفت: “نرخ هش بیت کوین در سال 2020 بسیار بالا رفته است. ما شاهد افزایش از حدود 100 اگزاهش به 150+ اگزاهش بودیم. یک نرخ رشد بسیار چشمگیر.” “این بدان معنی است که سودآوری در بیت کوین بسیار باورنکردنی است. استخراج کنندگان در حال گسترش و ایجاد زیرساخت‌های جدید هستند که به نوبه خود شبکه بیت کوین را برای همه افراد در اکوسیستم بیت کوین امن می‌کند. “

سوددهی-استخراج-بیت-کوین-در-سال-2020

همانطور که در اوایل سال گزارش شد، چین با داشتن 65٪ سهم از کل نرخ هش در دسامبر 2020، بیشترین میزان هش بیت کوین را به خود اختصاص می‌دهد. ایالات متحده، روسیه و قزاقستان در رده‌های 2، 3 و 4 قرار دارند. این تسلط احتمالاً نتیجه دسترسی بهتر چین به تجهیزات ماینینگ و هزینه‌های پایین انرژی است. از آنجا که اکثر تولیدکنندگان اصلی ASIC در آسیا مستقر هستند.

بزرگترین-کشورهای-ماینر-بیت-کوین-در-سال-2020

توزیع میزان هش بین استخرهای استخراج مختلف در طول سال به میزان قابل توجهی متفاوت بوده است، اما چندین نکته اساسی مشاهده شده است: BTC.com از اواسط سال شاهد سقوط سهم هش نرخ خود بوده است. استخر هوبی (Huobi) محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. هر دو Poolin و F2POOL تقریباً سهم نرخ هش خود را حفظ کرده‌اند.

صحبت پایانی

سال 2020 یک سال درخشان برای بیت کوین بوده است. این ارز شاهد یکی از چشمگیرترین رشد قیمت‌ها در تاریخ کوتاه خود بوده است. بیت کوین امسال از کمتر از 5،000 دلار به قلهٔ بیش از 24،000 دلار رسیده است.

با توجه به علاقه گسترده مؤسسات، صندوق‌های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خرده فروشی، بیت کوین رکوردی را پس از رکورد دیگر در 12 ماه گذشته شکسته است. به نظر می‌رسد سال 2020 تازه شروع بیت کوین بوده است و سال دیگر باید منتظر اتفاقات بهتری باشیم.

مطالب مرتبط
هالونینگ Halvening بیت کوین (نصف شدن بیت کوین) چیست و هر چند سال یک بار اتفاق می افتد
روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو
معاملات بیت کوین از طریق کاوشگران بلاک و خدمات صرافی های رمزنگاری شده ردیابی می شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether