منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل تکنیکال  »  تحلیل تکنیکال بیت کوین  »  شرایط بحرانی بیت کوین: افت BTC به زیر متحرک 50 هفته‌ای احتمال سقوط گسترده را بیشتر کرد
کسب سود در بازار خرسی

شرایط بحرانی بیت کوین: افت BTC به زیر متحرک 50 هفته‌ای احتمال سقوط گسترده را بیشتر کرد

میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای پیش از سقوط روز گذشته پشتیبانی خارق العاده ای از سوگیری صعودی طولانی مدت بیت کوین ارائه می‌داد، اما خرس‌ها با فروش 19 ژوئن باعث از دست رفتن این حمایت و بحرانی شدن شرایط بیت کوین شدند.

روز گذشته قیمت بیت کوین (BTC) به زیر موج پشتیبانی طولانی مدت خود کاهش یافت. این پشتیبانی در سالم نگه داشتن روند صعودی قوی بیت کوین پس از سقوط بازار در مارس 2020 نقش مهمی داشت. اکنون به نظر می‌رسد شرایط برای بیت کوین بحرانی شده است.

افت بیت کوین به زیر 30 هزار دلار این نگرانی را ایجاد کرده است که ممکن است این ارز در آینده به 20 هزار دلار برسد. با این حال آیا چنین افت عظیمی در پس زمینه اصول کلان و فاندامنتال فعلی امکان پذیر است؟

تشدید شرایط بحرانی بیت کوین با سقوط به زیر میانگین متحرک 50 هفته ای

حمایت قوی بلند مدت بیت کوین میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای یا SMA 50w نامیده می‌شود. میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای نشان دهنده میانگین قیمتی است که معامله گران در 50 هفته گذشته برای بیت کوین پرداخت کرده‌اند. در سال 2020، شکسته شدن آن به عنوان کف قیمت به سوق دادن بازار بیت کوین به چرخه‌های نزولی کمک کرد.

شرایط بحرانی بیت کوین: افت BTC به زیر متحرک 50 هفته‌ای احتمال سقوط گسترده را بیشتر کرد

حمایت میانگین متحرک ساده 50 هفته ای بیت کوین

به عنوان مثال، میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای در بازار خرسی 2018 به عنوان پشتیبانی عمل کرد. از فوریه 2018 تا مه 2018 این موج از روند نزولی عمیق بیت کوین جلوگیری نمود.

به همین ترتیب، این موج پشتیبانی بی نظیری از بیت کوین در طی اصلاح از بالاترین قیمت 15000 دلاری در سال 2019 فراهم کرد. علاوه بر این، تا مارس 2020، هنگامی که بیماری همه گیر کووید 19 باعث سقوط بازار جهانی شد، کف آن را حفظ می‌کرد.

هدف فراکتال 12 تا 13 هزار دلار است

نمودارشناس مستعار “بیت کوین مستر” در مورد کاهش 80 درصدی قیمت بیت کوین با توجه به شرایط بحرانی پس از افت به زیر میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای، نگرانی‌هایی را بیان کرد. این تحلیلگر گفت در صورت اجرای فراکتال مذکور، نرخ ارز BTC / USD ممکن است تا 13000 دلار سقوط کند.

مایک مک گلون (Mike McGlone)، استراتژیست ارشد کالای بلومبرگ اینتلیجنس (Bloomberg Intelligence) است. وی نیز در اوایل ماه جولای طی توئیتی SMA 50 هفته‌ای را برجسته کرد. البته وی از توانایی این حمایت در جلوگیری از فشار فروش صحبت کرد. این تحلیلگر توصیه کرد که سرمایه گذاران نباید در اولین حرکت به زیر موج، بیت کوین خود را فوراً بفروشند. مک گلون توضیح داد:

“فروش بیت کوین در افت‌های اولیه زیر میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای خود در گذشته، روش خوبی برای از دست دادن پول حتی در بازارهای خرسی بوده است.”

تحلیلگران بازار بیت کوین افکار متفاوتی دارند

آخرین سقوط بیت کوین در پی کاهش بازار جهانی اتفاق افتاد. بسیاری از سرمایه گذاران بر این باورند که شیوع نسخه دلتا ویروس کرونا می‌تواند بهبود اقتصادی را با مشکل روبرو کند.

ویجی عیار (Vijay Ayyar)، رئیس توسعه تجارت در صرافی ارز دیجیتال لونو (Luno) است. وی اظهار داشت که بیت کوین می‌تواند افت بیشتری داشته باشد. مدیر سابق گوگل در اظهار نظری در بلومبرگ گفت که نرخ جفت ارز BTC/USD ممکن است تا 20 هزار دلار کاهش یابد. با این وجود، او پیش بینی کرد که این جفت ارز 40،000 دلار را در گام بعدی دوباره آزمایش خواهد کرد. عیار خاطرنشان کرد:

“ما قبل از از سرگیری روند گاوی، ابتدا نیاز به ایجاد پایگاه دیگری داریم.”

“قیمت بیت کوین برای بقیه سال بین 20،000 تا 40،000 دلار متغیر خواهد بود.”

جی هان چو (Jehan Chu)، بنیانگذار شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر و بازرگانی کنتیک کپیتال (Kenetic Capital) است. وی نیز یک هدف نزولی مطمئن را در حدود 25000 دلار پیش بینی می کند. وی هشدار داد ممکن است فروش سریع باعث شود گاوها نتوانند به بازار واکنش مناسبی ارائه دهند. او گفت:

“شتاب بازار رمزنگاری در فصل اول متوقف شده است. این تهدیدی برای سقوط قیمت زیر سطح 25 هزار دلار است.”

فاندامنتال قوی و علائم صعودی علی رغم شرایط بحرانی بیت کوین همچنان باقی مانده است

با این حال، تحلیل گر دیگری دیدگاه متفاوت و خوش بینانه تری از شرایط بحرانی بیت کوین ارائه داد. جیمز وو (James Wo)، بنیانگذار مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری رمزنگاری جهانی دیجیتال فایننس گروپ (Digital Finance Group) است. وی شاخص‌های زنجیره‌ای، از جمله کاهش مداوم ورودی ارز و آدرس‌های کیف پول فعال را به عنوان یک دلیل صعودی در بیت کوین برجسته کرد.

وو به کوین تلگراف گفت: “با نگاهی به این شاخص‌های زنجیره‌ای، می‌توان گفت که بیشتر سرمایه گذاران منتظر سیگنال‌های فاندامنتال برای ورود به بازار هستند.”

داده‌های ارائه شده توسط کریپتوکوانت (CryptoQuant)، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین در کره جنوبی نیز این را تأیید می‌کند. این داده‌ها با استناد به نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته (MVRV)، روند صعودی را برای بیت کوین پیش بینی می‌کنند.

به طور جزئی، نسبت MVRV نشان دهنده سرمایه بازار دارایی است که بر سرمایه بزرگ تحقق یافته تقسیم می‌شود. وقتی این رقم بیش از حد باشد، معامله گران ممکن است قیمت بیت کوین را بیش از ارزش آن تفسیر کنند. در نتیجه این معیار فشار فروش را نشان می‌دهد. از طرف دیگر، وقتی ارزش MVRV خیلی پایین است، ممکن است معامله گران قیمت بیت کوین را کمتر از ارزش آن تلقی کنند. این می‌تواند نشان دهنده فشار خرید باشد.

یکی از تحلیلگران کریپتوکوانت خاطرنشان کرد:

“خرید [بیت کوین] در همان سطح در چرخه گذشته بین ژانویه تا مارس 2017 مشاهده شده است”

“سرمایه گذاران در این قیمت بیت کوین را نمی‌فروشند اما برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر آماده هستند. داده‌های کوتاه مدت احتمال آزمایش سطوح پایین‌تر از حمایت را مطرح می‌کنند. این می‌تواند فرصت مناسبی برای خرید دارایی باشد.”

کرونا دلتا می تواند به بیت کوین کمک کند

شرایط بحرانی بیت کوین باعث شد بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کاهشی برا قیمت این ارز ارائه دهند. از جمله این تحلیلگران می‌توان به ویجای نیر (Vijay Nayyar) از صرافی لونو و جی هان چو از کنتیک کپیتال اشاره کرد. این تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که یک حرکت ریزشی بیشتر به زیر 25000 دلار در ادامه رخ خواهد داد. در همین حال آنتونی پمپلیانو دیدگاه صعودی خود را عنوان کرده است.

بنیانگذار دارایی‌های دیجیتال مورگان کریک سرمایه گذاری در دارایی های پرریسک را به عنوان پاسخ به ترس از نسخه دلتا کرونا قرار تفسیر کرد. وی خاطرنشان کرد که در صورت گسترش ویروس کرونا دلتا در مقیاس نسخه آلفا، دولت‌ها به طور کلی برنامه‌های “محرک پولی تهاجمی” را معرفی می‌کنند. پامپلیانو در خبرنامه خود نوشت:

“تاریخ لزوماً شاخصی از آینده نیست. با این حال تصور این سناریو دشوار است. اینکه اگر موج دوم قرنطینه آغاز شود دولت‌ها دوباره شروع به چاپ پول نکنند.”

“اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به احتمال زیاد شاهد ادامه روند صعودی و افزایش دارایی‌ها خواهیم بود.”

پامپلیانو اذعان کرد که راه دستیابی به نقدینگی دلاری بیشتر در هفت مرحله متوالی پیش می‌رود. وی این روند را در تصویر زیر نشان داده است:

شرایط بحرانی بیت کوین: افت BTC به زیر متحرک 50 هفته‌ای احتمال سقوط گسترده را بیشتر کرد

فومو FOMO دارایی‌های پرریسک می‌تواند رخ دهد

اظهارات پامپلیانو در حالی مطرح می‌شود که بازار بیت کوین در تاریخ 2 ژوئیه با سایر دارایی‌های پر ریسک در سراسر جهان همگام شد.

به عنوان مثال، هر سه شاخص وال استریت(S&P 500، نزدک و داو جونز) شدیدترین افت خود را طی چند هفته ثبت کردند. همچنین، هر اونس طلا به حداقل 1795.12 دلار رسید اما بعداً هر اونس به 1812.145 دلار رسید.

شرایط بحرانی بیت کوین: افت BTC به زیر متحرک 50 هفته‌ای احتمال سقوط گسترده را بیشتر کرد

همبستگی بیت کوین با سایر بازارها

در همین حال، اوراق قرضه دولتی ایالات متحده در کنار دلار شروع به رشد کردند. این نشان داد که سرمایه گذاران در میان آشفتگی بازار  به سمت پناهگاه‌های امن در حال حرکت هستند.

در پشت این روند، رسانه‌های جهانی گزارش دادند، لیستی از نگرانی‌ها در مورد بهبود اقتصادی وجود دارد. نوع دلتا کرونا به سرعت گسترش یافته است. گفتگو در چندین کشور در مورد اینکه آیا مقامات باید قرنطینه را دوباره آغاز کنند، مطرح است. این به معنی است که ادامه روند بهبود اقتصادی مطمئناً با مشکل روبرو خواهد شد.

منتظر بهبود V شکل در شرایط بحرانی بیت کوین نباشید

محمد کاظمی (Mohammed Kazmi)، مدیر یونیون بکیر پراوی (Union Bancaire Privee) است. وی به فایننشال تایمز گفت: “امید این بود که واکسن‌های کرونا این مساله را به پایان برسانند. اکنون سرمایه گذاران به انگلستان نگاه می‌کنند. بازگشایی‌ها با تردید رخ می‌دهند و دوباره ترس در حال گسترش است.”

کاظمی افزود: بازارها اکنون از امید به بهبود V شکل عقب نشینی کرده و نسبت به آینده اقتصاد خود اطمینان ندارند.

نظرات پمپلیانو در حالی بود که فدرال رزرو با ایده افزایش نرخ وام نزدیک به صفر خود تا پایان سال 2023 برای جلوگیری از افزایش تورم، بیت کوین را به شرایط بحرانی فرستاد.

علاوه بر این، چندین مقام بانک مرکزی از ایده کاهش برنامه انتشار اوراق قرضه 120 میلیارد دلار در ماه خود حمایت کردند. هرچند جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، تصریح کرد که این نهاد قصد دارد سیاست جدیدی اجرا کند. این سیاست تا زمانی که اقتصاد ایالات متحده کاملاً بهبود یابد ادامه پیدا می کند.

جیمز وو همچنین اشاره کرد که حتی اگر بیت کوین در طی این چرخه فعلی بازار با نوسانات نزولی روبرو شده باشد، اما فاندامنتالی که ارزش این ارز و سایر بازارها را در سراسر سال 2020 بالاتر برده است بدون تأثیر ادامه می‌یابد. او افزود:

“هر ترکیبی از روایت‌ها که دارایی‌های دیجیتالی را به این قیمت آورده است، می‌توان در لیست شایعه و تردید یا فاد (FUD) بررسی کرد که در نهایت بر قیمت کل بازار تأثیر می‌گذارد.”

مطالب مرتبط
افزایش 50 درصدی قیمت ریپل در آغاز آلت سیزن همزمان با استراحت بیت کوین
ادامه صعود بیت کوین: BTC 1700 دلار افزایش یافت؛ سرمایه کل بازار 20 میلیارد دلار رشد کرد
د دوباره بیت کوین قیمت این ارز را از دیروز 500 دلار افزایش داده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان