منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  تغییر در بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت BTC را هدایت می کند
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند

تغییر در بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت BTC را هدایت می کند

رضا باغانی
1400/05/02
۰

نگاهی به برخی از تغییرات ساختاری بازار مشتقات بیت کوین در طی سال 2021 و معنی آنها به ما کمک می‌کند تا بفهمیم اکنون در کجای چرخه بازار قرار داریم.

بسیاری بر این باورند که قیمت بیت کوین به واسطه بازار مشتقات می‌تواند نوسان‌های بالا داشته باشد. به همین دلیل بررسی تغییرات ساختاری بازار مشتقات در سال 2021 می‌تواند به ما دید بهتری در مورد آینده بازار بدهد.

به طور کلی می توان گفت تغییرات عمده در بازار مشتقات و پویایی در بازار اسپات مانع از ریزش بیشتر می شود. بیت کوین اکنون می تواند با حرکتی آهسته تر به سطوح بالاتر دست یابد.

بازار مشتقات بیت کوین چیست و تغییر روند آن چه تاثیری بر بیت کوین دارد؟

مشتقه، قراردادی است بین دو طرف (یا احتمالاً بیشتر) که ارزش یک یا چند دارایی اساسی را دنبال می‌کند. قراردادی که در مورد قیمت شش ماه دیگر بیت کوین گمانه زنی می‌کند نمونه‌ای از قرارداد مشتقه است.

چرا بازار مشتقات مهم است و چگونه پویایی اصلی عرضه و تقاضا در بازار بیت کوین را شکل می‌دهد؟

مشتقات و اهرم‌ها مطمئناً می‌توانند نوسانات شدید قیمت را به وجود بیاورند. با این حال آنچه برای بازار بیت کوین مهم محسوب می‌شود بازار اسپات آن است. بازار اسپات یا نقطه‌ای شامل جفت‌های تجاری بیت کوین با دلار واقعی یا سایر ارزهای فیات است. بازار مشتقات و قراردادهای آتی یا فیوچرز را می توان فقط شرط بندی جهت دار در مورد قیمت اسپات بیت کوین دانست.

با این وجود، بازارهای مشتقه توانایی استفاده از اهرم یا لوریج برای افزایش اندازه موقعیت را دارند. یک معامله گر (حقیقی یا حقوقی) می‌تواند به ارزش یک بیت کوین سرمایه داشته باشد و با قدرت خرید 10 بیت کوین معاملات خود را انجام دهد. با این حال 10 درصد حرکت در هر دو جهت می‌تواند سود معامله را دو برابر کند یا پوزیشن را کاملاً منحل کند.

انحلال موقعیت به این معناست که وثیقه پول قرض گرفته شده برای استفاده از لوریج توسط صرافی ضبط می شود. شما تنها با افزایش وثیقه می توانید از انحلال جلوگیری کنید.

استفاده بیت کوین به عنوان وثیقه چگونه موجب سقوط بازار شد؟

در ماه‌های پایانی سال 2020 و ماه‌های ابتدایی 2021، استفاده از بیت کوین به عنوان وثیقه برای باز کردن پوزیشن لانگ در معاملات مارجین بین معامله گران محبوبیت بیشتری پیدا کرد. این استراتژی تا آوریل بسیار سودآور بود. ارزش بیت کوین در آن زمان فقط در مدت چهار ماه دو برابر شد.

این را می‌توان در نمودار این ارز مشاهده کرد. افزایش ارزش بیت کوین نشان می‌دهد نرخ سود آتی بیت کوین با افزایش نرخ بهره آن از ژانویه تا آوریل افزایش یافته است. استراتژی استفاده از بیت کوین به عنوان وثیقه برای باز کردن موقعیت‌های لانگ (خرید) می‌تواند تا زمانی که سرمایه تازه‌ای برای خرید دارایی اساسی در بازارهای اسپات یا نقطه‌ای وارد شود، کارساز باشد.

با این حال، در ماه آوریل افزایش نرخ بودجه شروع به کند شدن کرد. در این زمان بازار با یک دسته از گاوها یا خریداران که موقعیت‌های خود را بیش از حد تمدید کرده بودند، روبرو شد. این خریداران از بیت کوین خود به عنوان وثیقه برای استفاده از لوریج بهره می‌بردند. مشکل استفاده از بیت کوین برای باز کردن موقعیت‌های لانگ این است که در طول رکود بازار، موقعیت شما همزمان با کاهش ارزش وثیقه شما، ارزش خود را از دست می‌دهند. این استراتژی حرکت منفی بازار را تشدید می‌کند.

چرا این مهم است؟

از آنجا که در ماه آوریل بیت کوین به بالاترین سطح 64000 دلاری رسید، ساختار بازار مشتقات به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

وقتی که بیت کوین بالاترین قیمت 64،000 دلاری را ثبت کرد، به طور هم زمان عرضه اولیه سهام (IPO)  کوین بیس (Coinbase) انجام می‌شد. در آن زمان 70٪ فعالان در بازار مشتقات بیت کوین، از این ارز به عنوان وثیقه استفاده می‌کردند. این یعنی سقوط ارزش بیت کوین هم زمان باعث کاهش ارزش موقعیت و همین طور ارزش وثیقه می‌شد. با کاهش شدید ارزش بیت کوین ما شاهد سیلی از موقعیت‌های لانگ منحل شده بودیم که خود باعث پایین آمدن قیمت می‌شدند.

در اوایل سال 2021، نرخ اوپن اینترست مارجین بیت کوین به بالاترین میزان 257،000 BTC رسید. این میزان تقریباً قبل از سقوط 19 مه در حدود 248،000 BTC بود. ناگهان اوپن اینترست قرارداد آتی و مارجین 31٪ از نظر دارایی‌های بیت کوین کاهش یافت. این باعث سقوط بیش از پیش این دارایی شد. در حال حاضر، نرخ سود آتی با حاشیه بیت کوین در حدود 177،000 BTC است.

آنچه جایگزین قراردادهای مارجین بیت کوین شده است، البته استیبل کوین‌ها هستند. این قراردادها در دوره رکود اقتصادی دیگر پویایی قبل را ندارند. با این حال وثیقه های استیبل کوین توانسته است ثبات بیشتری را برای قیمت بیت کوین به همراه داشته باشد. این باعث می شود در شرایطی مانند سقوط آوریل حداقل وثیقه معامله گران کاهش نیابد.

تغییر نرخ بودجه قراردادهای آتی دائمی

یکی دیگر از تغییرات بزرگ در ساختار بازار مشتقات بیت کوین نسبت به ماه‌های ابتدایی سال 2021، نرخ‌های بودجه قراردادهای آتی دائمی است. در ماه‌های اولیه سال 2021، نرخ بودجه به طور مداوم مثبت بود. نرخ بودجه مثبت به این معنی است که فروشندگان به دلیل تقاضای زیاد بیت کوین، از خریداران پول دریافت می‌کردند.

با این حال، از اواسط ماه مه، نرخ بودجه راکد مانده و اغلب روند منفی به خود گرفته است. این به این معنی است که فروشندگان برای حفظ موقعیت خود باید به خریداران پول بپردازند. این تغییر روند در بازار مشتقات بیت کوین نشان می‌دهد احتمال سقوط بعدی در کوتاه مدت بسیار بعید است.

بلوغ بازار بیت کوین

کارشناسان بر این باورند که اکنون بازار بیت کوین دوباره به دست خرده فروشان در معاملات اسپات افتاده است. صرافی‌ها نیز اکنون از استفاده بیش از اندازه لوریج توسط معامله گران جلوگیری می‌کنند. با این اتفاقات معاملات مشتقات بیت کوین به طور فزاینده‌ای در بازار نقش کمتری خواهد داشت. بنابراین دیگر نوسانات شدیدی مانند آنچه در 13 مارس 2020 و 19 مه 2021 شاهدش بودیم، بسیار کمتر اتفاق می افتد.

اکنون می‌توان به این نتیجه رسید که بازار بیت کوین به بلوغ و پایداری نسبی رسیده است. بیت کوین با شکستن سطح 33 هزار دلار از کانال نزولی خود خارج شده است. بنابر تحلیل اختصاصی سایت بیت پارس اگر بیت کوین بتواند سطح 34600 دلاری را در آخر ماه جولای به دست آورد ما می‌توانیم شاهد تغییر روند کلی در بازار باشیم.

بیت کوین با بستن شمع ماهانه بالای این سطح می‌تواند به سمت هدف بعدی خود در نزدیکی 52 هزار دلار صعود کند.

مطالب مرتبط
آینده ماینینگ بیت کوین: چین ماینرها را تعطیل می‌کند؛ السالوادور درها را باز نموده است
افزایش ارزش اتریوم: دلایل اصلی افزایش قیمت ETH نسبت به بیت کوین در سال 2021 چیست؟
بازار خرسی ارزهای دیجیتال و 3 استراتژی سرمایه گذاری برای کسب سود از آن
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether