منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  بیت کوین و السالوادور: حقایقی ناخوشایند از ابرقهرمان جدید بازار ارزهای دیجیتال
بیت کوین و السالوادور: حقایقی ناخوشایند از ابرقهرمان جدید بازار ارزهای دیجیتال

بیت کوین و السالوادور: حقایقی ناخوشایند از ابرقهرمان جدید بازار ارزهای دیجیتال

رضا باغانی
1400/03/22
۰

رئیس جمهور السالوادور، نایب بوکله (Nayib Bukele)، بیت کوین را در آغوش گرفته است. حقیقت ناخوشایند این است که بیت کوینر ها به راحتی در مورد سوابق وی سکوت کرده اند.

در پایان کنفرانس امسال “Bitcoin 2021” در میامی، ناییب بوکله، رئیس السالوادور، اعلام کرد که کشورش بیت کوین را به عنوان پول قانونی تصویب می‌کند.

روز چهارشنبه، کنگره السالوادور لایحه وی را برای قانونی کردن بیت کوین به عنوان ارز اصلی تصویب کرد. در قانون جدید آمده است که تعهد دولت برای تسهیل درگیری مالی شهروندان خود با این ارز است. دولت این اقدام را برای پیشبرد رشد اقتصادی کشور ضروری می‌داند. این قانون به گردش ارز دیجیتالی که ارزش آن منحصراً به بازار آزاد معطوف است، کمک خواهد کرد.”

السالوادور خانه قانونی بیت کوین

این ارز دیجیتال از نظر بوکله بیت کوین است. اکنون هر “عامل اقتصادی” (تاجر) در السالوادور طبق قانون موظف است که در صورت ارائه توسط خریدار، بیت کوین را به عنوان پرداخت بپذیرد. علاوه بر این، السالوادوری‌ها اکنون می‌توانند مبلغ مالیات خود را با بیت کوین پرداخت کنند.

خیلی زود است که پیش بینی کنیم پروژه بیت کوین السالوادور، کشور را به کجا خواهد برد. خطرات واضحی وجود دارد. این خطرات تنها نوسانات قیمت کاملاً وحشیانه بیت کوین نیست.

با این وجود ما می‌توانیم چیزهای زیادی را در ستایش غلوشده این حرکت توسط تأثیرگذاران بزرگ بیت کوین مانند پیتر مک کورماک (Peter McCormack)، کیتلین لانگ (Caitlin Long) و مایکل سایلور (Michael Saylor) دریابیم.

نایب بوکله به بیت کوین خوش آمدید. هیچ نیرویی روی زمین نمی‌تواند ایده‌ای را که زمان آن فرا رسیده است متوقف کند.

مایکل سیلور 6 ژوئن 2021

جک مالرز (Jack Mallers)، اعلامیه بوکله را در کنفرانس بیت کوین در میامی معرفی کرد. وی در توئیتر خود نوشت: “امروز جهان به سمت بهتر شدن تغییر می‌کند. امروز بشریت در ایجاد آزادی انسان، درگیری مالی و موارد دیگر، جهشی رو به جلو دارد. “

دولت السالوادور و وعده بیت کوین همخوانی ندارند

تنها مشکل؟ السالوادور دقیقاً یک نمونه درخشان از آزادی بشر و درگیری مالی نیست؛ حتی با تخفیف فراوان نزدیک به این ایده هم نخواهد بود. و شاید بوکله ابرقهرمانی نباشد که بیت کوین در این دوره بحرانی به دنبال آن است.

از هر بیت کوینری بپرسید آنها مشتاقانه به شما خواهند گفت بیت کوین راه حل بسیاری از مشکلات مالی جهان مانند تورم، هزینه‌های اضافی دولت و فساد است. پول را درست کنید، دنیا درست می‌شود.

اکنون که دولتی مانند دولت بوکله بیت کوین را در آغوش گرفته است، چرا بیت کوینر ها آرمان خود را فراموش کرده‌اند؟ رویه السالوادور به سمت اقتدارگرایی کاملاً مستند است. اکنون که این ملت آمریکای مرکزی در صحنه بیت کوین قرار دارد، بررسی مجدد سابقه این کشور خالی از لطف نخواهد بود.سیاست السالوادور: السالوادور کشوری دموکراتیک نیست.

براساس گزارش شاخص اقتصاد سال 2020 اکونومیست، السالوادور به عنوان “یک رژیم ترکیبی” تعریف شده است. این عنوان آن را یک دسته بالاتر از کشورهای کاملاً استبدادی قرار می‌دهد. با این حال به طور حتم مدل سیاسی آن پایین‌تر از دموکراسی‌های ناقص قرار دارد، چه رسد به دموکراسی‌های کامل.

فرهنگ سیاسی السالوادور نمره 3.75 از 10 را کسب می‌کند و “عملکرد دولت” آن نمره مشابه 4 از 29 را دارد. آزادی‌های مدنی در این کشور نمره 6 از 18 را کسب کرده است. در حقیقت، هیچ کشور آمریکای لاتین در سال 2020 بیش از السالوادور به سمت اقتدارگرایی سقوط نکرده است. در فوریه 2019 بوکله که در آن زمان 37 ساله بود با شعار پایان دادن به فساد، انتخاب شد.

پشت برخی از این اعداد، برجسته‌ترین تصمیمات سیاسی بوکله قرار دارد. همه این تصمیمات ضد هر یک از آرمان‌هایی است که بیت کوین در آغاز وعده آنها را می‌داد. همانطور که مالرز اظهار داشت بیت کوین با شعار “آزادی انسان، درگیری مالی و موارد دیگر” پا به میدان گذاشت.

تصویب قانون با زور اسلحه

در فوریه سال گذشته، سربازان مسلح و پرسنل اجرای قانون بوکله را به داخل ساختمان پارلمان کشور همراهی کردند. رئیس جمهور خواستار تصویب قانونی برای وام 109 میلیون دلاری بود. وی ادعا می‌کرد بودجه ارتش و پلیس را علیه باندهای تبهکار تأمین می‌کند. او در این حرکت قانونگذاران مخالف را مجبور به تصویب قانون کرد.

در ماه مه سال جاری، ایالات متحده 5 نفر از دستیاران بوکله را “با مدارک غیرقابل انکار” به عنوان حامیان فساد مالی معرفی کرد. از جمله این افراد رئیس کابینه وی کارولینا رکینوس (Carolina Recinos) و روژلیو ریواس (Rogelio Rivas)، وزیر امنیت و دادگستری بودند.

انگیزه‌های ضد دموکراتیک بوکله در کنترل همه گیری کرونا نیز به طور کامل مشخص بود. همزمان با طولانی شدن همه گیری، بوکله بارها و بارها از احکام دادگاه عالی که او را به احترام به حقوق بشر هنگام اجرای قوانین قرنطینه دعوت می‌کرد، سرپیچی نمود.

گزارش شده است که نیروهای امنیتی افراد را خودسرانه در مراکز قرنطینه بازداشت کرده‌اند. طبق گزارشات دیده بان حقوق بشر، صدها نفر از زندانیان در “شرایط غیر بهداشتی پر ازدحام که سلامتی آنها را تهدید می‌کند” نگه داشته شده‌اند.

نیروی انتظامی السالوادور به ادعای عدم رعایت الزامات کرونا به طرز وحشیانه‌ای پیرمرد 80 ساله ای را ضرب و شتم کردند. شاید این اتفاقات در السالوادور تکان دهنده نباشد. بوکله صریحاً به نیروی انتظامی و ارتش گفته است “با افرادی که قرنطینه را نقض می‌کنند سخت گیرتر باشید”. وی حتی اضافه کرد که بدش نمی‌آید اگر پلیس هنگام دستگیری “مچ کسی را بشکند”.اکنون بیت کوینر ها چه کاری باید انجام دهند؟

مدت‌هاست که بیت کوین مورد علاقه آزادیخواهان و طرفداران دولت محدود است. بسیاری از ویژگی‌های اصلی بیت کوین مانند معاملات همتا به همتا، افزایش حریم خصوصی و عدم کنترل دولت به آن کمک کرده است تا سایفرپانک ها را در سراسر جهان همراه خود کند.

بیت کوین ایده آل سیاسی خاصی را برای کسانی که به آن اعتقاد دارند وعده می‌دهد. با این حال بیت کوینرها، مخالفت چندانی با رئیس دولت غیر دموکراتیک که این ارز دیجیتال را در آغوش گرفته، نشان نداده‌اند.

گذشته از این در توییتر رمزنگاری، بیت کوینر ها به طور عجیبی کسانی را که به این نگرانی‌های سیاسی اشاره می‌کنند، بایکوت کردند.

جیسون دین (Jason Dean)، تحلیلگر بیت کوین در اقتصاد کوانتوم، به دیکریپت گفت:” برخی از رسانه‌ها توضیح داده‌اند که بیت کوینر ها نباید از یک دولت ” شبه مستبد” مانند السالوادور حمایت کنند. درست است این کشور بیت کوین را به عنوان ارز اصلی قبول کرده است. با این حال این نشان دهنده عدم درک آنها از آنچه که نمایندگی می‌کنند خواهد بود. “

دین می‌گوید، بیت کوین غیرسیاسی است. “به همین دلیل بیت کوینر ها به طور خاص – و بشر دوستانه به طور کلی – این را به عنوان یک گام بسیار مثبت در سفر به سمت آزادی پولی فرد و (در این مورد) دولت جشن می‌گیرند. آن‌ها این کار را بدون توجه به اقدامات بوکله انجام می‌دهند.”

یک کشور مستقل در جستجوی آزادی و شمول مالی به بهترین شبکه پولی باز متصل می‌شود.

نگرانی واقعی عدم توانایی صندوق بین المللی پول در حمایت از پیگیری السالوادور است.

اگر آزادی اساسی انسان را محدود می‌کنید، مجرم هستید. کسانی که برای آن می‌جنگند مجرم نیستند.

جک مالرز (jackmallers) 10 ژوئن 2021

بوکله در جشن قانونی شدن بیت کوین در السالوادور جایی ندارد

دیگران تمایزی بین سوابق بوکله و موضع او در مورد بیت کوین قائل شده‌اند. به نظر می‌رسد تنش ذاتی درون رژیم می‌تواند وعده‌های بیت کوین را منطقی کند. الکس گلدشتاین (Alex Gladstein)، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر، به دیکریپت گفت:

“من نمی‌توانم به جای شخص دیگری صحبت کنم. به عنوان یک بیت کوینر که خود را شناخته است می گویم. انتقاد از سوابق حقوق بشر بوکله را به عنوان نکته‌ای جدا مطرح کرده‌ام. به خصوص در مورد اخراج قضات و تحت فشار قرار دادن پارلمان برای تصویب قوانین”

او می‌گوید: “من بارها از مردم خواسته‌ام که رییس جمهور السالوادور را قهرمان نکنند. با این حال، ما می‌توانیم این رویداد را جشن بگیریم. اقدامی که یک پیروزی عظیم برای حقوق بشر محسوب می‌شود. تصویب بیت کوین باعث تقویت اهالی السالوادور، اتصال آنها به جهان و دسترسی به پولی می‌شود که نمی‌توان آن را کم ارزش، سانسور یا از راه دور مصادره کرد.”نتیجه گیری

فناوری بیت کوین در واقع غیرسیاسی است. اما بیت کوینر ها کاملاً روشن کرده‌اند که چنین نیستند. بسیاری از آنها ابتدا به دلیل اعتقادات سیاسی پرشور خود به رمزنگاری روی آوردند. و گرچه ممکن است این حرف‌ها را علنی نگویند، کشور موردعلاقه جدید آنها و رهبر سیاسی آن، فاصله زیادی با آرمان‌های سیاسی بیت کوین دارد. به نظر می رسد آنها باید کمی در مورد آنچه توییت می کنند محتاطتر باشند.

مطالب مرتبط
ترکیه معامله با بیت کوین را در این کشور ممنوع کرد
دارایی‌های دیجیتال گری اسکیل با عبور از 50 میلیارد دلار این شرکات را به بزرگترین ETF جهان تبدیل خواهد می‌کند
بیت کوین در پاراگوئه به این زودی‌ها تصویب نخواهد شد، منتظر نباشید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether