منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  حباب ارزهای دیجیتال: کاهش قیمت شدید بیت کوین و اتریوم در چند روز گذشته
حباب بیت کوین یا علاقه اجتناب ناپذیر بازار؟ آیا خرید بیت کوین 40000 دلاری درست است

حباب ارزهای دیجیتال: کاهش قیمت شدید بیت کوین و اتریوم در چند روز گذشته

علی رغم پذیرش بیت کوین در کشور السالوادور، مایکل بوری، سرمایه گذار مشهور، در مورد حباب قیمت ارزهای دیجیتال هشدار می‌دهد. در همین حال چین فشار خود را تشدید می‌کند.

حجم سرمایه بازار جهانی ارزهای دیجیتال همچنان در حال سقوط است. این معیار در 24 ساعت گذشته با حدود 11 درصد کاهش به زیر 1.36 تریلیون دلار آمریکا رسیده است. در همین حال، قیمت بیت کوین در حال حاضر برای اولین بار از ژانویه سال جاری به زیر 33،000 دلار سقوط کرد. بیت کوین فقط در هفته گذشته 19٪ از ارزش خود را از دست داده است.

هوناین ناصر (Hunain Naseer)، سردبیر ارشد در اوکی اکس اینسایتز (OKEx Insights) است. وی گفت: “بازار که از اواسط ماه مه سقوط کرده است، از نظر احساسات و جریان خرده فروشی قادر به بهبودی نیست. این سقوط بسیاری از سرمایه گذاران خرده فروشی را که خسارات قابل توجهی را متحمل شدند، از بازار خارج کرد. بدون علاقه خرده فروشی، فعالیت بازار همچنان کم است.”

اتریوم همچنین طی 7 روز گذشته بیش از 24 درصد افت کرد. این ارز در حال حاضر زیر 2000 دلار آمریکا معامله می‌شود. قیمت اتر در 24 ساعت گذشته 8.78 درصد کاهش یافت.

ناصر افزود: “به روزرسانی آینده ETH یک رویداد مهم برای بازار است. هایپ و هیجان اولیه باعث شد در طی رشد قیمت عجیبی ETH از 4 هزار دلار عبور کند. اکنون بازار احتمالاً منتظر اجرای واقعی و پیگیری آن است تا بتواند جهت حرکت بعدی قیمت را انتخاب کند.”

ممکن است حباب بازار ارزهای دیجیتال در شرف ترکیدن باشد

سرمایه گذار برجسته و رئیس مدیریت دارایی اسکیون (Scion)، مایکل باری به معامله گران هشدار داد. وی گفت ممکن است بازار ارزهای دیجیتال بیش از حد گرم شده و در نتیجه دارای حباب باشد. در همین حال، ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین اکنون سیچوان را تحت تأثیر قرار داده است. این ممنوعیت نرخ هش بیت کوین را بیش از پیش کاهش داد.

هفته گذشته السالوادور تصویب قانونی بیت کوین را به عنوان ارز رسمی اعلام کرد. در آن زمان قیمت BTC توانست از مرز 40 هزار دلار عبور کند. با این حال این روند صعودی کوتاه مدت بود و بیت کوین اکنون دوباره زیر 33000 دلار معامله می شود. به نظر می‌رسد گزارش‌هایی از قانون پیشنهادی در پاراگوئه برای تصویب قانونی بیت کوین تأثیر چندانی بر روند نزولی BTC ندارد.

ناصر افزود: “حتی اخبار مربوط به السالوادور نیز نتوانست قیمت BTC را افزایش دهند. این خبر حرکت خوبی بود، اما به خودی خود تغییر دهنده بازی نبود، خصوصاً اکنون که بانک جهانی حمایت از اجرای آن را رد کرده است.”

از طرف دیگر در بازار ارزهای دیجیتال، آلت کوین ها بیشتر صدمه دیدند. از دیگر اصلاحات برجسته قیمت در بازار ارز دیجیتال طی هفته گذشته می‌توان به کاردانو (ADA)، دوج کوین (DOGE)، ریپل (XRP) و یونی سواپ (Uni) اشاره کرد. این ارزها به ترتیب 15٪، 22٪، 22٪ و 21٪ کاهش یافته‌اند.

باری در مورد حباب ارزهای دیجیتال هشدار می‌دهد

مایکل باری، رئیس مدیریت دارایی اسکیون است که پس از کتاب پرفروش و فیلم کسری بزرگ (The Big Short) به شهرت رسید. وی اقتصاددانی بود که توانست حباب بازار املاک آمریکا را قبل از بحران مالی جهانی سال 2008 پیش بینی کند. باری اکنون به سرمایه گذاران در مورد آنچه او “حباب” بازار ارزهای دیجیتال می‌نامد هشدار داد.

باری در مجموعه‌ای از توییت ها نوشت: “همه تبلیغات گسترده این است که قبل از رخ دادن مادر تمام سقوط‌ها (سقوط بزرگ پیش بینی شده) خرده فروشی وارد بازار کریپتو شود. وقتی بازار ارز دیجیتال سقوط تریلیون دلاری را تجربه می‌کند، یا میم کوین‌ها شاهد سقوط ده ها میلیارد دلاری هستند، یعنی بازی عوض نشده است. این یعنی اینکه جریان اصلی از طریق کشورها هنوز آمادگی پذیرش ارز دیجیتال را ندارد. “

باری بلافاصله پس از ارائه اخطار جمعه گذشته این توئیت ها را پاک کرد. گزارش شده فعالیت او در توئیتر در اوایل سال جاری به دلیل محبوبیت وی در میان سرمایه گذاران خرده فروشی از زمان انتشار “کسری بزرگ” منجر به تحقیق کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده شد.

در یک سری توییت در ماه مارس، که آنها نیز حذف شده اند، باری همچنین گفت: “بیت کوین یک حباب سوداگرانه در بازار ارزهای دیجیتال است که نسبت سود به خطرش بالا است. اکثر طرفداران این ارز در استدلال‌های خود در مورد بیت کوین درست می گویند. با این حال این نکته تاریخی را باید به یاد داشته باشید. اگر نمی‌دانید چه مقدار اهرم یا لوریج در این بازار وجود دارد، ممکن است از آن شناخت کافی نداشته باشید.”

سابقه باری در پیش بینی حباب بازارهای مالی

باری مشهور یکی از اولین کسانی بود که حباب رهن مسکن را در سال 2008 پیش بینی کرد. این حباب اساساً ناشی از رشد اعتبار وام مسکن بود که به محصولات بیش از حد ریسکی راه پیدا کرد. وضعیت بازار ارزهای دیجیتال قابل مقایسه با حباب ارزهای دیجیتال نیست. به عقیده برخی از تحلیلگران این بازار بسیار شفاف‌تر از بازارهای دیگر مالی است.

جاستین دی انتن (Justin d’Anethan)، رئیس فروش ارز در اکونکس (Eqonex)، شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال است. وی گیفت “دیدگاه باری مثل همیشه این است که لوریج می‌تواند تأثیر چشمگیری داشته باشد. در صورت انحلال، معامله گران و نقدینگی کافی برای بستن موقعیت‌های شورت وجود ندارد.”

دی انتن در مصاحبه با فورکست نیوز (Forkast.News) گفت: “یک عامل متمایزکننده، این است که در سقوط سال 2008، لوریج با محصولات دیگر همراه بود تا مردم را از خطر واقعی موجود در بازار گمراه کند. در فضای رمزنگاری، این مساله و استفاده از لوریج واضح‌تر است. درست است کمی لوریج بیشتر وجود دارد و مقررات نیز کمتر است.”

آیا هشدار باری جدی است؟

اما برخی دیگر می گویند که نظر باری مبنی بر بیش از حد گرم شدن بازار ارزهای دیجیتال و ایجاد حباب جدی برای سرمایه گذاران این بازار، از اهمیت برخوردار است.

بن کازلین (Ben Caselin)، رئیس تحقیق در صرافی AAX، است. وی گفت:”در اینجا نقش مهم صرافی‌ها مشهود است. به عنوان مثال، هوبی (Huobi) اخیراً پیشنهادات اهرم خود را به 5 برابر کاهش داده است. بیشتر صرافی‌های مشتقات ارزهای دیجیتال هنوز 125x ارائه می‌دهند. با اجرایی شدن مقررات، می‌توان انتظار داشت که چنین محدودیت‌هایی بیشتر اعمال شود. سرمایه گذاران بلند مدت در بیت کوین باید چنین تحولی را جشن بگیرند.” کازلین افزود:” به غیر از این، اظهارات مایکل باری حدس و گمان است. وزن آن مانند هر تحلیلگر مالی دیگر است.”

باری همچنان در بین سرمایه گذاران جدید دوستداران زیادی دارد. موضع گیری صعودی در مورد خرده فروش بازی‌های ویدئویی گیم استاپ (GameStop Corp)، به او کمک کرد تا پایه و اساس شور و شوق خرده فروشی را افزایش دهد. این باعث شد سرمایه گذاران جریان اصلی از صندوق‌های تامینی وال استریت چشم پوشی کنند.

بیت کوین در حال سقوط است؟

چین در سالهای اخیر بیش از نیمی از تولید جهانی بیت کوین را به خود اختصاص داده است. در حالی که کابینه این کشور به مقابله با استخراج بیت کوین ادامه می‌دهد، خروج ماینرها از چین آغاز شده است. یکی از مشکلات ممنوعیت ناگهانی استخراج در چین سقوط وحشتناک نرخ هش بود.

سیچوان آخرین مرکز از چهار مرکز مهم استخراج بیت کوین در چین بود که با ممنوعیت استخراج روبرو شد. مراکز دیگر شامل مغولستان داخلی، سین کیانگ و یوننان است. عملیات استخراج هر چهار استان اکنون با ممنوعیت شدید دولت روبرو شده‌اند. با بسته شدن فارمهای استخراج بیت کوین، هش ریت که امنیت و انجام معاملات شبکه بیت کوین را پشتیبانی می کند، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

“اخبار مبنی بر اینکه چین با شدت بیشتری برای جلوگیری از تأمین برق و فعالیتهای کلی ماینرهای بیت کوین قانون وضع می‌کند، مطمئناً عالی نیست. جالب است که در واقع مشاهده می‌کنیم با وجود این اخبار قیمت‌ها نسبتاً خوب حفظ می‌شوند.”

آلت کوین ها قربانیان اصلی سقوط

در طولانی مدت، بیت کوین هنوز بین 32 هزار و 42 هزار دلار نوسان دارد. به نظر می رسد هیچ چیز برای دلخوری وجود ندارد. داده‌های درون زنجیره‌ای به جریان کمتر ورودی بیت کوین به صرافی‌ها، عرضه زیاد استیبل کوین ها، ماینرهایی که از فروش سر باز می زنند و تعداد سکه‌های بیشتری که به مدت طولانی در کیف پول نگه داشته می‌شوند، اشاره دارند.”

کازلین موافق است که کاهش واقعی قیمت بیت کوین “در مقایسه با آلت کوین‌ها” نسبتاً کم بوده است. رئیس تحقیقاتی صرافی AAX احساس می‌کند که در دراز مدت، ممنوعیت ماینرها می‌تواند یک نتیجه مثبت برای شبکه باشد. با این حال ممکن است سرمایه گذاران جدید را بترساند.

کازلین گفت: “این تحولات در واقع سازنده است زیرا ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم هش ریت در مناطق مختلف قضایی توزیع شود. تحرکات قیمت فعلی می‌تواند برای معامله گران خرده فروشی جدید، همان معامله گرانی که برای سرمایه گذاری در سکه‌های میم وسوسه شدند، ترسناک باشند.”

روند طولانی مدت همچنان مثبت است

در حالی که ناصر معتقد است که روند طولانی مدت بیت کوین و اتریوم همچنان مثبت هستند. وی گفت:”بازار ارزهای دیجیتال در کل فاقد کاتالیزوری برای تحریک مجدد حرکت رو به بالا است. ما شاهد یک مرحله ادغام هستیم.”

ناصر افزود.”ممکن است افت‌های بیشتری در این مسیر وجود داشته باشد. هرچه بهبود بیشتر طول بکشد، احساسات بازار ضعیف تر می‌شود.”

در زمان انتشار، قیمت بیت کوین طی 24 ساعت گذشته 7.33٪ کاهش یافته است. BTC اکنون با قیمت 32،719 دلار آمریکا معامله می‌شود. در همین حال، طبق گفته کوین مارکت کپ، اتریوم 11٪ کاهش یافته و به قیمت 1954 دلار آمریکا رسیده است.

مطالب مرتبط
اتریوم و کاردانو: ETH توانست از 2000 دلار عور کند و ADA به 1.07 دلار رسید
اخبار منفی بی تاثیر در بازار کریپتو، بیتکوین فقط 1000 دلار تا اوج 2020 فاصله دارد
ادامه نوسان بیت کوین: طلای دیجیتال  3500 دلار سقوط کرد و تسلطش بر بازار به 66 درصد رسید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان