منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  استخراج سبز بیت کوین: آیا ماینرها سرانجام به ماینینگ سازگار با محیط زیست روی آورده اند؟
استخراج سبز بیت کوین: آیا ماینرها سرانجام به ماینینگ سازگار با محیط زیست روی آوردند؟

استخراج سبز بیت کوین: آیا ماینرها سرانجام به ماینینگ سازگار با محیط زیست روی آورده اند؟

رضا باغانی
1400/05/10
۰

درخواست برای استخراج سبز (سازگار با محیط زیست) بیت کوین از طرف دوستدار محیط زیست بیشتر شده است. با توجه به داده‌های شورای استخراج نشانه‌هایی از پیشرفت وجود دارد. این را می‌توان همان چیزی دانست که ایلان ماسک مدیرعامل پرحاشیه تسلا به دنبال شنیدنش بود.

با افزایش قیمت بیت کوین در سال گذشته، سر و صدا در مورد تاثیرات زیست محیطی استخراج بیت کوین نیز افزایش یافت. استخراج یک فرآیند انرژی بر است که در آن رایانه‌های قوی برای حل مسائل ریاضی و کسب حق بارگذاری بسته‌های داده تراکنش در شبکه به رقابت می‌پردازند. انرژی ارزان‌تر به معنای درآمد بیشتر و البته آلودگی محیط زیست است. بنابراین دوستداران محیط زیست اکنون خواستار استخراج سازگار با محیط زیست یا به اصطلاح سبز بیت کوین هستند.

استخراج سبز، بیت کوین را از اتهامات زیست محیطی نجات می‌دهد

شبکه بیت کوین برای اجماع از روشی به نام اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند. این شیوه با انتقاد نهادهای نظارتی و فعالان محیط زیست همراه بوده است. بحث اصلی آنها بر سر مقدار زیاد انرژی (توان محاسباتی) PoW است.

زمانی که قیمت بیت کوین افزایش یافت تقاضا برای استخراج آن نیز افزایش پیدا کرد. استخراج بیت کوین در این شرایط بسیار سودآور است و ماینرهای زیادی را به خود جلب می‌کند. با این حال استخراج بیشتر به معنای افزایش مصرف انرژی است. این انرژی در کشورهایی که برق ارزان دارند از طریق سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و گاز تأمین می‌شود. مصرف این سوخت‌ها در طبیعت اثرات نامطلوبی دارد. استخراج سبز بیت کوین می‌تواند این تاثیرات را کاهش دهد.

رویداد مجازی “B-Word” هفته گذشته با حضور مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک، مدیرعامل اسکوئر و توییتر، جک دورسی و کتی وود از آرک اینوست (Ark Invest)، نقطه اوج مکالمه در این باره بود. صحبت در مورد انرژی مصرفی جهت استخراج بیت کوین به ویژه از زمانی که ماسک این ارز را در ماه مه مورد اتهام قرار داد، افزایش یافت.

تسلا به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی پذیرش بیت کوین را به عنوان پرداخت متوقف می‌کند. ماسک در آن هنگام گفت که تسلا مایل است زمانی که حداقل 50 درصد از نیروی استخراج جهانی بیت کوین از انرژی تجدیدپذیر استفاده نماید، مجدداً بیت کوین را به عنوان سیستم پرداخت قبول کند.

در زمینه استخراج سبز بیت کوین چه پیشرفت‌هایی صورت گرفته است؟

به گفته دانشگاه کمبریج، شبکه بیت کوین در حال حاضر حدود 74 تراوات ساعت (TWh) انرژی در سال مصرف می‌کند. TWh یک واحد اندازه گیری معادل یک تریلیون وات در ساعت است و برای اندازه گیری مصرف انرژی کل کشورها استفاده می‌شود. این مقدار کمی بالاتر از مصرف سالانه انرژی کشورهایی مانند کلمبیا (70.2 TWh در سال) و بنگلادش (70.6 TWW) است.

این میزان مصرف ممکن است به طرز هشداردهنده‌ای بالا به نظر برسد. با این حال مدافعان بیت کوین خاطرنشان می‌کنند که مقایسه مصرف انرژی کل یک سیستم پرداخت جهانی با مصرف انرژی یک کشور چندان معتبر نیست.

نکته مهم این است که کمبریج در سپتامبر 2020 (جدیدترین رقم موجود) گزارش داد که تنها 39 درصد از مصرف انرژی فعلی بیت کوین از انرژی تجدیدپذیر تأمین می‌شود. بنابراین، باید 61 درصد از انرژی تجدید ناپذیر بیت کوین-45 TWh-را به گاز گلخانه‌ای معادل آن تبدیل کنیم. اینجاست که می‌بینیم رد پای کربن این شبکه معادل حدود 35 میلیارد پوند زغال سنگ سوزانده شده است.

البته این میزان حدود چهار ماه پیش 61 میلیارد پوند بود. درست قبل از اینکه چین استخراج بیت کوین را در این کشور سرکوب کند. در آن زمان رد پای کربن این شبکه تقریباً دو برابر حال حاضر محسوب می‌شد. به عبارت دیگر، ردپای کربن بیت کوین در چهار ماه گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است. البته این امر با کاهش قیمت همزمان شده است.

در مورد سهم بیت کوین از انرژی‌های تجدید پذیر، تخمین‌های دیگری نیز وجود دارد. شورای استخراج بیت گزارشی در ماه جولای منتشر کرد که نشان می‌دهد سهم استخراج سبز جهانی بیت کوین در سه ماهه دوم سال 2021 از 56 درصد عبور کرده است. این در حالی است که این میزان در سال گذشته 36.8 درصد بوده است. البته از آنجا که این اطلاعات به صورت داوطلبانه ارائه می‌شود صحت آن جای سؤال دارد.

ماسک از روند مثبت ماینینگ ابراز خرسندی کرد

ماسک در رویداد B-Word اذعان داشت: “به نظر می‌رسد روند مثبتی در مصرف انرژی بیت کوین وجود دارد”. با این حال در نهایت شرایط خود را که در توییت ماه ژوئن بیان شده بود، دوباره تکرار کرد. البته وی تلاش جامعه استخراج کنندگان برای حرکت به سمت استخراج سبز بیت کوین را تحسین کرد. به گفته ماسک تسلا از این روند حمایت خواهد کرد.

وود، در این رویداد گفت: “من واقعاً معتقدم که بیت کوین بسیار دوستدار محیط زیست است. استخراج بیت کوین مطمئناً از استخراج سنتی طلا یا بخش خدمات مالی سنتی سبزتر است. از بسیاری جهات در حال حاضر چنین است.”

لازم به ذکر است در آوریل، اسکوئر و آرک اینوست مقاله مشترکی را منتشر کردند. این دو کمپانی از بیت کوین به عنوان کلید انرژی پاک در آینده حمایت می‌کردند. با این حال منتقدان این گزارش را بسیار قانع کننده نمی‌دانند.

پیش شرط‌های تسلا برای پذیرش پرداخت های بیت کوین می‌تواند در استخراج سبز این ارز تأثیر گذار باشد. تسلا همچنان با تمام قوا از این ایده پشتیبانی می‌کند.

چین استخراج بیت کوین را به سمت سبز شدن هدایت کرد

نقشه استخراج کمبریج نشان می‌دهد که در پی سرکوب گسترده چین، بخش قابل توجهی از صنعت استخراج بیت کوین در حال حاضر به سمت منابع تمیزتر و سبز انرژی حرکت کرده است. بر اساس گزارش کمبریج در آوریل، آمریکای شمالی تقریباً 17 درصد از کل استخراج بیت کوین را تشکیل داده است. وایت گیبس (Whit Gibbs)، مدیرعامل شرکت استخراج کامپس (Compass) ادعا می‌کند که 50 درصد از فارمهای آمریکای شمالی از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. البته مشخص نیست که وی چگونه به این رقم رسیده است. طبیعتاً مدیرعامل یک شرکت استخراج بیت کوین تمایل دارد که بگوید ماینینگ سبز شده است.

در مصاحبه با CNBC، مایک کولیر (Mike Colyer)، مدیرعامل شرکت استخراج کریپتو فاندری (Foundry)، رویکرد سنگین پکن را برای مجبور کردن ماینرها برای نقل مکان به حوزه‌های دوستانه با منابع تمیزتر و مقرون به صرفه، یک مزیت بزرگ برای بیت کوین دانست. کولیر می‌گوید: “ماینرها در سراسر جهان به دنبال استخراج سبز بیت کوین هستند. این یک پیروزی بزرگ برای کاهش ردپای کربن بیت کوین خواهد بود. “

استخراج با انرژی تجدید پذیر

یکی از شرکتهای متعددی که برای استخراج سبز بیت کوین از انرژی‌های تجدیدپذیرهای استفاده می‌کند، شرکت کانادایی بلاک استریم (Blockstream) است.

این شرکت به صورت مداوم در تلاش برای استفاده از انرژ های تجدید پذیر جهت استخراج سبز بیت کوین است. بلاک استریم توانسته سرمایه 5 میلیون دلاری را از اسکوئر برای ساخت تاسیسات استخراج بیت کوین با انرژی خورشیدی دریافت کند. از طرف دیگر با مشارکت با سی تی (Seetee) زیرمجموعه جدید اکر (Aker) در حال استخراج بیت کوین است. این شرکت نیز از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، باد و برق آبی استفاده می‌کند.

مناطقی مانند آمریکای شمالی با هجوم شرکت‌های استخراج روبرو هستند. با این حال تا زمانی که جهان تأیید نکند که اکثر ماینرها پس از خروج از چین محل کار خود را راه اندازی کرده‌اند، سؤالات پیرامون محدودیت کاربردی انرژی‌های تجدیدپذیر برای استخراج بیت کوین در مقیاس بالا باقی می‌ماند. اما پیشرفت‌های انجام شده دلگرم کننده است.

همانطور که دورسی در جریان رویداد B-Word پرسید، “اینکه بتوانید این انرژی را بدست آورید و آن را به یک سیستم پول مطمئن برای کره زمین تبدیل کنید، یک معامله ارزشمند و قوی‌ترین انگیزه است. اما چگونه می‌توانیم از آنچه که در حال حاضر روی زمین ریخته می‌شود، هدر می‌رود و مورد توجه قرار می‌گیرد، مجدداً استفاده کنیم. چگونه آن را در مقیاس بزرگ انجام دهیم؟ این یک موضوع بزرگتر است که به آن پرداخته نشده است. “

مطالب مرتبط
ماینرهای غیرقانونی بیت کوین باعث خاموشی‌های تهران؛ 45000 ماینر ضبط شد
انرژی خورشیدی و بیت کوین: آیا انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین مناسب است؟
کاهش تولید ماینر: کمبود جهانی تراشه تولید ریگ‌های استخراج را مختل خواهد کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether