قیمت بیت کوین
1,444,872,844تومان
55,451.00دلار
0.71
قیمت اتریوم
60,185,723تومان
2,311.08دلار
8.75
قیمت بایننس کوین
15,346,563تومان
588.82دلار
17.93
قیمت ریپل
36,745تومان
1.41دلار
10.40
قیمت تتر
26,054تومان
1.00دلار
0.02
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست

دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست

دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.

دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست. اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) میلیاردها دلار سرمایه‌ی علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را به این بازار جذب کرده‌است. اما در حال حاضر شرایط برای استفاده از بیت کوین در برنامه‌‌‌های دیفای فراهم نیست.

دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.

اصطلاح “امور مالی غیرمتمرکز” قطعاً می‌تواند به صورت مستقیم در مورد بیت کوین نیز به کار رود. اما رشد صنعت دیفای شامل پروژه‌هایی است که بیشتر مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم هستند. این پروژه‌ها از وام‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال گرفته تا بازارهای پیش‌بینی یا سایر موارد، از خدمات مالی پشتیبانی می‌کنند.

البته تأکید بر اینکه اتریوم در زمینه استفاده از دیفای موفق بوده‌است، بدین معنی نیست که دیفای و بیت کوین نمی‌توانند با هم مخلوط شوند. ابتکارات جالب توجهی برای ادغام بیت کوین و دیفای وجود دارد. اما این سرویس‌ها نیاز به برخی اصلاحات دارند تا بتوانند نظر کاربران شبکه بیت کوین را به خود جلب کنند.وضعیت سرویس‌های دیفای برای بیت کوین

به عنوان برترین ارز دیجیتال جهان، این سوال منطقی است که آیا بیت کوین می‌تواند از برنامه‌های جدیدتر دیفای بهره‌مند شود یا خیر. به طور دقیق‌تر، آیا بیت کوین می‌تواند از نوآوری‌های پروژه‌های دیفای که امروزه بازار از آنها حمایت می‌کند، بهره مند شود؟

با گزینه‌هایی مانند ییلد فارمینگ و وام‌های ارز دیجیتال، به نظر می‌رسد این سوال ارزش بررسی داشته باشد. اما ادغام بیت کوین با امور مالی غیرمتمرکز، چالش برانگیز است.

پروژه‌های دیفای برای کاربران شبکه بیت کوین

به لطف پروژه‌هایی مانند RSK، دفی چین (DeFiChain) و Sovryn، اکنون دسترسی کاربران بیت کوین به راه حل‌های دیفای، امکان پذیر است.

در این میان یک سرویس دیگر به نام لیکوئید که متعلق به شرکت بلاک استریم (Blockstream) است، نیز وجود دارد. لیکویید یک ساید چین (sidechain) است که می‌توان از آن برای به دست آوردن دارایی‌های L-USDT از طریق دارایی‌های بیت کوین و همچنین کاوش دیفای از طریق سرویس‌هایی مانند Hodl Hodl استفاده کرد.

از طریق این پلتفرم، کاربران می‌توانند ارز دیجیتال را به روش غیر حضانتی وام دهند و قرض بگیرند. وام گیرندگان بیت کوین را به عنوان وثیقه واریز می‌کنند. و پس از بازپ رداخت کامل پول قرض گرفته‌شده، بیت کوین خود را دریافت می‌کنند.

مشکل سیستم‌های دیفای و بیت کوین

هر چقدر هم که این سرویس‌ها نوآورانه و جذاب به نظر برسند، هنوز هم برخی از آنها برای بسته بندی دارایی‌های بیت کوین خود، به کاربران نیاز دارند. (از طریق “رپد بیت کوین” یاWBTC، کاربران یک توکن ERC-20 را به یک بیت کوین متصل می‌کنند، و هر دو دارایی قابل تعویض به یکدیگر هستند). البته بسیاری از افراد این کار را یک مرحله اضافی غیرضروری می‌دانند.

هیچ کس نمی‌تواند عملکرد فوق العاده WBTC را انکار کند. این عملکرد بالا به این معنی نیست که مردم مشتاق استفاده از بیت کوین در یک محیط دیفای هستند. بیت کوین از ابتدا قیمت بسیار قابل اعتماد‌تری نسبت به سایر دارایی‌های دیفای که می‌توان آنها را فارمینگ کرد و سود به دست آورد، داشته است. به همین دلیل هم به نظر نمی‌رسد که شبکه‌ی بیت کوین نیازی به بررسی گزینه‌های دیفای داشته باشد.

آیا مشوق‌‌‌های بهتر، می‌توانند به امور مالی غیرمتمرکز کمک کنند؟

در چشم انداز فعلی دیفای، گزینه‌های زیادی برای کاربران بیت کوین وجود ندارد. مگر اینکه آنها بخواهند از رپد توکن‌ها استفاده کنند و دارایی‌هایشان را به دارایی‌های دیگر تبدیل کنند و سایر خطرات را بپذیرند.

بیت کوین و بازارسازهای خودکار صرافی‌های غیر متمرکز

این شرایط، شرایط ایده‌آلی نیست. اما قطعا روش‌های بهتری برای این کار وجود دارد، مانند تامین نقدینگی در بازارساز‌های خودکار (AMM) صرافی‌های غیرمتمرکز. بازارساز‌های خودکار راهی را برای کاربران فراهم می‌کند تا یک جفت ارز و نقدینگی غیرمتمرکزی که قصد دریافت کارمزد آن را دارند، انتخاب کنند. به این صورت کارمزدها به صرافی‌های متمرکز پرداخت نمی‌شوند.

متأسفانه، یافتن چنین صرافی‌ای که از بیت کوین اصلی پشتیبانی کند، تقریباً غیرممکن است.

در وایت پیپر سیل فایننس (SIL Finance)، یک ساختار پاداش هیجان انگیز وجود دارد که ممکن است منطقی‌تر باشد. کاربران نه تنها از مبادله در استخرهای نقدینگی کارمزد دریافت می‌کنند، بلکه توکن‌های دیفای بومی‌نیز به دست می‌آورند.

این امر باعث ایجاد دو جریان درآمدی می‌شود و در عین حال، کاربران فقط باید یک نوع نقدینگی تهیه کنند. این برنامه کاربردی می‌تواند همزمان باعث کاهش ریسک و افزایش پاداش شود. این همان چیزی است که اشتیاق کاربران بیت کوین به امور مالی غیرمتمرکز را زیاد می‌کند.

اگرچه در این وایت پیپر نام بیت کوین بومی‌ذکر نشده‌است، اما این ایده می‌تواند در ساید چین بیت کوین مانند RSK پیاده‌سازی شود.

اما آیا بیت کوین نیازی به حضور در سیستم مالی غیرمتمرکز دارد؟

از آنجایی که بیت کوین به تنهایی یک سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت قابل توجه است، باید از خود پرسید که آیا مردم حاضرند با دارایی‌های بیت کوین خود ریسک کنند؟ از طرفی، همه افراد حاضر نیستند بنشینند و منتظر افزایش قیمت‌ها باشند. به همین دلیل هم توانمندسازی کاربران با ارائه “گزینه‌‌‌های سرمایه گذاری”، همیشه سودمند است.

از سوی دیگر، شکل فعلی صنعت دیفای هنوز مشکلاتی مانند ناامنی، اعتماد و طمع را به همراه دارد. اکثر افراد به دنبال راه‌هایی مانند ییلد فارمنیگ هستند تا سریعا ثروتمند شوند. اما چنین راه‌حلی یک رویکرد ناپایدار است.

به نظر میرسد که بازارسازهای خودکار صرافی‌های غیر متمرکز، به مراتب شانس بیشتری برای موفقیت در دراز مدت دارند. به خصوص در مقایسه با سرویس‌هایی که موارد استفاده مشخصی ندارند. ایجاد توکن دیفای، برای عملکرد فارمینگ آن هم بدون ارائه موارد استفاده طولانی مدت، مدلی از کسب و کار است که در نهایت ناپدید می‌شود.

علاقه موسسات به سرمایه گذاری روی BTC، شانس امور مالی غیرمتمرکز را کم کرده‌است

امروزه موسسات نیز تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین نشان می‌دهند. یک دهه طول کشید تا شرکت‌ها متوجه بیت کوین شوند. این موج در حال حاضر به تدریج در حال حرکت است. به همین دلیل هم ممکن است راه اندازی دیفای در بیت کوین گزینه‌ی خوبی نباشد.

برترین ارز دیجیتال جهان به جای ابزاری مالی، به عنوان یک روش سرمایه گذاری و ذخیره ارزش شناخته شده‌است. معرفی و استفاده بی رویه از محصولات دیفای برای بیت کوین، می‌تواند این تصویر را از بین ببرد.سخن نهایی

اگر چه دیفای خیلی جذاب است، اما به نظر می‌رسد اکوسیستم امروز بیت کوین، به این راه حل‌ها نیاز ندارد. مسلماً انجام کارهای بیشتر با بیت کوین می‌تواند مفید باشد، اما در حال حاضر خیلی از کاربران بیت کوین ترجیح می‌دهند وجوه را در کیف پول خصوصی خود نگه دارند و سرمایه گذاری دراز مدت انجام دهند.

اگر در نهایت AMMهای صرافی‌های غیرمتمرکز از بیت کوین پشتیبانی کنند، شاید خیلی از کاربران وسوسه شوند تا ازین امکانات استفاده کنند. یعنی با فرض اینکه قراردادهای هوشمند به درستی حسابرسی می‌شوند، رویکرد غیر حضانتی دارند و درآمد حاصل ازین راه حل‌‌ها توجیه پذیر باشد، قطعا نظر شبکه بیت کوین را جلب خواهند‌کرد. اما اگر این سه شرط محقق نشود، نیازی به معرفی دیفای برای بیت کوین نیست.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال YFI و همه چیز در مورد پروژه یرن فایننس (Yearn.finance) چیست؟
آموزش بیت کوین به صورت ساده
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
صرافی رمزنگاری کوین بیس (Coinbase) + راهنمای کامل ایجاد حساب کاربری
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟