منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم
امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم

امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم

چگونه سن معاملات بیت کوین می‌تواند به ما کمک کند تا چرخه‌های هالوینگ چهار ساله و تاریخچه بلاک چین را درک کنیم. امواج HODL بیت کوین راحت‌ترین راه برای بررسی این موارد است.

مفهوم امواج HODL بیت کوین چند سالی است که وجود دارد اما هنوز نسبتاً جدید است. این مفهوم ابتدا در مقاله‌ای توسط دراو بنسل (Dhruv Bansal) در آن چیند کپیتال (Unchained Capital)، یک شرکت خدمات مالی بیت کوین معرفی شدند.

بخش جالب در مورد داشتن یک بلاک چین شفاف این است که می‌توانید انواع بینش‌ها را در داده‌ها مشاهده کنید. به طور خاص، قیمت فقط یک جزء بیت کوین است، یعنی آنچه در بازار آزاد برای مبادله دارایی توسط خریداران و فروشندگان پرداخت می‌شود. با ترکیب علم داده با یک بلاک چین شفاف، می‌توانید چیزهای بیشتری را از بازار به دست آورید. این امر در بازارهای سنتی که ادعا می‌کنند آزاد و باز هستند امکان پذیر نیست. به طور خاص، هیئت مدیره فدرال رزرو هرگز به طور شفاف مورد بازرسی قرار نگرفته اند. این امر باعث می‌شود بلاک چین به عنوان یک سیستم مالی برای سرمایه گذاران معمولی بسیار مطلوب باشد.

امواج HODL بیت کوین چیست؟

بیت کوین با ساختار حسابداری خروجی تراکنش‌های مصرف نشده (UTXO) شفاف شده است. این معیار هر ده دقیقه توسط تک تک مشارکت کنندگان در شبکه (گره‌ها) ممیزی می‌شود. این همان چیزی است که امکان مشاهده داده‌ها و بینش‌های زنجیره‌ای را ممکن می‌سازد و بیت کوین را به یک لایه پایه قدرتمند تبدیل می‌کند.

امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم

امواج HODL بیت کوین

امواج HODL بیت کوین از داده‌های UTXO ساخته شده است. به عبارت بسیار ساده، اثری از “گرد و غبار” وجود دارد که در هر معامله باقی می‌ماند. این ذرات گرد و غبار UTXO دارای تاریخ و زمانی هستند که به ما اجازه می‌دهد به تاریخچه بلاک چین بیت کوین بپردازیم. آن چیند کپیتال در پست وبلاگ خود بیشتر در مورد UTXO ها توضیح می‌دهد. امروز ما فقط روی سه گروه مختلف که در امواج HODL ظاهر می‌شوند، تمرکز می‌کنیم.

در بالا، می‌بینید که رنگ‌های مختلفی وجود دارد. هر رنگ سن گروه‌های UTXO را نشان می‌دهد. 10 سال قدیمی‌ترین و 24 ساعت جوان ترین آن ها است. اگر به قله هر چرخه نگاه کنید، تقریباً امواج HODL بیت کوین را می‌بینید. موارد بالا و راست را دنبال کنید و در آنجا موج HODL اصلی را خواهید یافت.

سکه‌های گم شده

امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم

سکه های از دست رفته بیت کوین

اولین گروه موج HODL بیت کوین که می‌توانیم به آن نگاه کنیم “سکه‌های گم شده” یا از دست رفته است. این‌ها سکه‌هایی هستند که به طور آشکار 5 تا 10 سال غیرفعال بوده‌اند. تجزیه و تحلیل‌های مختلفی انجام شده و در مورد سکه‌های از دست رفته به جواب های متفاوتی رسیده است. معمولاً تخمین زده می‌شود که بین 3 تا 4 میلیون سکه استخراج شده از بین رفته است. در این مجموعه، دارایی ساتوشی حدود 1 میلیون بیت کوین تخمین زده می‌شود که همه آنها هرگز جابجا نشده‌اند و “از دست رفته” محسوب می‌شوند.

هم آن چیند کپیتال و هم چین آنالیسیس (Chainalysis) اندازه گیری های دقیق‌تری روی سکه‌های از دست رفته انجام داده‌اند. به طور دقیق می‌توان گفت حداکثر 3.8 میلیون سکه از دست رفته‌اند. این برآوردها به ترتیب در سال 2018 و 2017 انجام شده است و بسیار دقیق بوده است. با گذشت زمان، می‌توانیم فرض کنیم که سکه‌های کمتری از دست می‌روند. با بهبود کیف پول و امنیت و بالغ شدن فناوری، از دست دادن بیت کوین بسیار سخت‌تر می‌شود.

با نگاهی به گروه سکه‌های گمشده در بالا می‌بینیم که با استخراج حدود 18.5 میلیون سکه، 22 درصد آنها بین 5 تا 10 سال سن دارند. تغییرات کمی در گروه وجود دارد، اما در بیشتر موارد، آن‌ها دست نخورده هستند. این بدان معناست که در حال حاضر، از کل سکه‌های استخراج شده حدود 22 درصد احتمالاً برای همیشه از دست رفته‌اند.

تاثیر سکه های گمشده بر عرضه محدود بیت کوین

توجه به این نکته بسیار مهم است، زیرا نه تنها عرضه کل بیت کوین 21 میلیون است، بلکه این عدد نیز تغییر ناپذیر است. اگر کسی سکه‌های خود را گم کند، این سکه‌ها برای همیشه از بین رفته است. هیچ گونه راه نجات و یا کمک مالی وجود ندارد. این امر در مورد طلا نیز صادق است. اگر قرار باشد تمام طلای خود را در یک حادثه قایقرانی از دست بدهید یعنی آن‌ها برای همیشه از بین رفته‌اند. این امر بیت کوین را کمیاب‌تر می‌کند و دارایی به نوبه خود ارزشمندتر می‌شود.

خوشبختانه سهولت استفاده از بیت کوین هر روز در حال افزایش است. ما روش‌های امن‌تر و مطمئن‌تری برای نگه داشتن کلیدهای خصوصی یافته‌ایم. با کیف پول های جدید، راه حل‌های پشتیبان گیری رمزگذاری شده و شرکت های حضانتی، از دست دادن بیت کوین سخت‌تر شده است. ناگفته نماند که اهمیت و ارزش دلاری بیت کوین به طور معنی داری بیشتر از روزهای اولیه است. بنابراین مطمئناً اکثر مردم نسبت به روزهای اولیه تلاش بیشتری برای حفظ بلند مدت بیت کوین خود انجام می‌دهند. این ارز دیگر فقط پول اینترنتی جادویی نیست.

دارندگان بلند مدت

امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم

رفتار دارندگان بلندمدت بیت کوین

گروه دوم در امواج HODL بیت کوین “دارندگان بلند مدت” هستند. با گروه بندی UTXO ها بین شش ماه تا سه سال طبقه بندی می‌شود. این گروه معمولاً بین بازارهای صعودی یا افزایش سریع قیمت در بازه زمانی پایین‌تر ظاهر می‌شود. این موج تمایل دارد پیش از پایان بازار گاوی خود را نشان دهد. به نظر می‌رسد با تشدید بازار گاوی این سرمایه گذاران شروع به تخلیه دارایی‌های خود می‌کنند. به عبارت ساده‌تر ورود این موج به بازار به معنای پایان قریب الوقوع بازار گاوی است.

اگرچه این معیار به تنهایی کامل نیست، اما می‌توانید از این ابزار به عنوان وسیله ای برای مشاهده موقعیت فعلی در بازار صعودی استفاده کنید. در رابطه با 2015-2017، یک افزایش واضح در دارندگان بلند مدت وجود داشت. این معیار در ابتدای چرخه گاوی به اوج خود رسید. هنگامی که قیمت شروع به افزایش کرد، دارندگان بلند مدت شروع به فروش کردند. نقطه پایین در اوج دقیقا حباب 2017 بود.

در چرخه گاوی 2012-2014، یک مرحله انباشت کوتاه مدت در اواخر سال 2013 وجود داشت. امواج HODL بیت کوین توانایی پیش بینی بازار را ندارند. به نظر می‌رسد این معیار پسگراست و فقط تاریخچه‌ای از آنچه در طول مرحله اتفاق افتاده است، نشان می‌دهد.

دارندگان کوتاه مدت

امواج HODL بیت کوین: آنچه می‌توانیم از تاریخچه دارایی‌های خرج نشده UTXO بیاموزیم

رفتار دارندگان کوتاه مدت بیت کوین

گروه سوم HODL بیت کوین “دارندگان کوتاه مدت” هستند. آن‌ها بین سنین یک روز تا یک ماه گروه بندی می‌شوند. به نظر می‌رسد ورود این دسته به بازار در تاریخ بیت کوین با جهش‌های هنگفت قیمت روبرو می‌شود. اگر با دقت نگاه کنید، می‌توانید سه افزایش بزرگ قیمت را برای هر چرخه گاوی مشاهده کنید. در حال حاضر، ما فقط در اولین افزایش قیمت هستیم. به نظر می‌رسد این حرکت می‌تواند از سوی خرده فروشی و دلالان کوتاه مدت باشد.

در سال 2012 ما شاهد اولین جهش بزرگ قیمت بودیم که به یکپارچگی و سپس افزایش قیمت تبدیل شد. این امر در سال 2016 تکرار شد، اما یک افزایش مداوم قیمت بود که به جای یک حباب مضاعف، در یک حرکت سریع به پایان رسید. تماشای این موج کوتاه مدت HODL بیت کوین در ماه‌های آینده جالب خواهد بود.

شناخت بازار گاوی و خرسی با توجه به امواج HODL بیت کوین

مقایسه رفتار دارندگان طولانی مدت و کوتاه مدت بیت کوین

با کنار هم قرار دادن گروه‌های مختلف می‌توانید تفاوت واضحی را بین زمانی که در بازار گاوی بودیم و زمانی که در بازار خرسی بودیم مشاهده کنید. دارندگان بلندمدت با افزایش قیمت، دارایی خود را به دارندگان کوتاه مدت می‌فروشند. سرانجام هنگامی که دیگر کسی برای خرید باقی نمی‌ماند، بازار صعودی به پایان می‌رسد. از آنجا که تاثیر افزایش قیمت بر خریداران بیشتر از فروشندگان است، این منطقی است.

ما در اینجا هیچ پیش بینی قیمتی نمی‌کنم، اما به نظر می‌رسد که امواج UTXO و HODL در حال تکامل یا بلوغ هستند. با پیشرفت فناوری کیف پول/امنیتی و بالغ شدن راه حل‌های لایه 2، این UTXO ها متفاوت به نظر می‌رسند. بیت کوین با سرعت زیادی در حال پیشرفت است، بنابراین ممکن است این آخرین سالی باشد که شاهد این نوع حرکات در بلاک چین هستیم.

به بیان روشن‌تر هر جه بلاک چین گسترده‌تر شود و خریداران بیشتری به بازار بیایند طول چرخه بیت کوین طولانی‌تر می‌شود. بنابراین هرچه راه‌های دستیابی به بیت کوین و افراد مشتاق بیشتر باشد ما شاهد بازار گاوی طولانی‌تری خواهیم بود.

نسبت HODL تحقق یافته بیت کوین

مقایسه نرخ هودل تحقق یافته با قیمت بیت کوین

در نهایت، با مشاهده تفاوت بین دارندگان بلندمدت و کوتاه مدت، می‌توانید به یک نسبت برسید. گلس نود (Glassnode) این را بصری کرده است و به نظر می‌رسد دوره‌های رونق و رکود گذشته را به خوبی دنبال می‌کند.

“نسبت هولد تحقق یافته (Realized HODL Ratio) یک شاخص بازار است که از نسبت حجم امواج هولد تحقق یافته (Realized Cap HODL Waves) استفاده می‌کند. به طور خاص، نسبت RHODL نسبت بین باندهای 1 هفته و 1-2 سال RCap HODL را در نظر می‌گیرد. علاوه بر این، با افزایش نسبت به سن کل بازار، افزایش عرضه را شاهد هستیم. نسبت بالا نشان دهنده این است که بازار بیش از حد گرم شده است. از این نسبت می‌توان برای شناخت زمانی که چرخه صعودی به اوج رسیده، استفاده کرد. این معیار توسط فیلیپ سویفت (Philip Swift) ایجاد شده است.”

با این معیار، بازار گاوی بیت کوین هنوز به پایان نرسیده است. به نظر می‌رسد بازار 2021 بیشتر شبیه بازار گاوی 2014 عمل می‌کند. اگرچه این پیش بینی کننده موفقیت آینده نیست، اما می‌توان از این داده‌ها چیزهای زیادی استنباط کرد.

داده های درون زنجیره ای دری به روی شگفتی بلاک چین

داده‌های درون زنجیره‌ای هنوز نسبتاً جدید هستند، اما بینش‌های زیادی به ما داده اند. امواج HODL بیت کوین چیزهای جدید و هیجان انگیزی را درون بلاک چین بیت کوین نشان خواهد داد. این همه به دلیل ساختار UTXO در شبکه بیت کوین و شفافیت معاملات آن امکان پذیر است.

در نهایت بیت کوین به تکامل و بلوغ خود ادامه می‌دهد و معیارهای متفاوتی را پشت سر می‌گذارد زیرا لایه‌های جدید در بستر لایه های قدیمی ساخته می‌شوند و عملیات انتقال از یک لایه به لایه دیگر انجام می‌شود. هیچ راهی برای پیش بینی آینده وجود ندارد، اما این که بتوانید سیر تکامل را از طریق داده‌ها تماشا کنید بیش از هر زمان دیگری هیجان انگیز است.

مطالب مرتبط
تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال) رمز ارزها و نحوه انجام آن در دنیای کریپتو
چشم‌انداز صعودی بیت کوین در ماه آینده علی رغم سقوط تا 54 هزار دلار در این هفته
بیت کوین و ATH جدید: با افزایش 60% از ماه گذشته، آیا BTC به بالاترین سطح خود باز می‌گردد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether