منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  تورم و بیت کوین: با افزایش تورم جهانی بیت کوین تنها راه نجات خواهد بود
تورم و بیت کوین: با افزایش تورم جهانی بیت کوین تنها راه نجات خواهد بود

تورم و بیت کوین: با افزایش تورم جهانی بیت کوین تنها راه نجات خواهد بود

بیژن وثوقی
1400/06/14
۰

از آنجا که تورم جهانی رو به افزایش است، بیت کوین نجات بخشمان خواهد بود. در این یادداشت به تأثیر تورم بر افزایش تقاضا برای BTC خواهیم پرداخت.

در حالی که عوامل بسیاری باعث افزایش تورم شده‌اند بیت کوین یک راه فرار به ما پیشنهاد می‌دهد. جهان اکنون تا حدودی پس از ویرانی اقتصادی همه گیری کرونا نفسی راحت می‌کشد. دولت‌ها، قرنطینه را برداشتند، محدودیت‌ها را کمتر کرده‌اند و اقتصاد آرام آرام به حالت نرمال برمی‌گردد.

تورم فزاینده جهانی در برابر عرضه محدود بیت کوین

در ماه آپریل، سی ان بی سی گزارش داد که تورم قیمت مصرف کننده در ایالت متحده آمریکا 4.2% به نسبت سال گذشته افزایش داشته است. به‌علاوه، در ماه ژوئن، شاخص قیمت مصرف‌کننده نسبت به سال گذشته 5.4% افزایش یافته است که بیشترین جهش از زمان بحران اقتصادی جهانی در سال 2008 محسوب می‌شود. به جز انرژی و مواد غذایی، هسته شاخص قیمت مصرف‌کننده تا 4.5 افزایش یافت که بزرگ‌ترین جهش از سال 1991 تا کنون است.

اکنون، سؤال اصلی این است که دلیل این تورم بالا چیست؟ و بیت کوین چطور می‌تواند به ما در حل این مشکل کمک کند؟

افزایش عرضه پول

فدرال رزرو برای مهار مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری، شروع به چاپ انتحاری دلار کرد. طبق گزارش مجله فوربز، عرضه نقدینگی در آپریل 2021، 20.11 میلیارد دلار بوده است که نشان‌دهنده 30% افزایش نسبت به ژانویه سال گذشته است. همانطور که می دانید وجود دلار زیاد در سیستم باعث کاهش ارزش پول می‌شود.

به‌علاوه، چیزی به‌عنوان تقاضای فرسوده –پول بیشتر برای محصولات کمتر- وجود دارد که مشکل تورم را تشدید می‌کند. به یاد داشته باشید، زمانی که پاندمی کووید 19 آمد، برخی کارخانه‌ها تولید تعطیل شدند. این در حالی بود که قوی‌ترها مجبور شدند اندازه کسب‌وکارشان را کوچک‌تر کنند. درنتیجه، بازار ذخایر خودش را مصرف کرده است. مانند افزایش تقاضا دوباره برای بلیت هواپیما.

تولیدکنندگان سخت کار می‌کنند تا بتوانند از پس تقاضا بربیایند. به‌طور مثال، پاندمی بر روی کارخانه‌های ماشین‌سازی تأثیر گذاشته است. درنتیجه قیمت ماشین‌های دست‌دوم و کامیون‌ها بالاتر از قبل شده است. نکته این است که محدودیت در عرضه وسایل همراه با زیاد شدن دلار در اقتصاد، به تورم بالا منجر می‌شود.

بحث تورم در ایالت متحده چیست؟

نرخ تورم یک نگرانی فزاینده خصوصاً در بین سیاست‌گذاران است. در حالی که کل بحث می‌تواند گیج‌کننده باشد ولی اهمیت حیاتی دارد. اقدامات بعدی می‌توانند منجر به رکود اقتصادی، افزایش نرخ وام مسکن و نوسان زیاد قیمت سهام می‌شوند. به این دلایل، داده‌های اقتصادی برای تحلیلگران مالی، سیاست‌گذاران و اقتصاددانان نشانه‌هایی از بحران به همراه دارد.

طبق گزارش AP NEWS، جروم پاول رییس فدرال رزرو استدلال می‌کند که به دلیل بازگشایی دوباره اقتصاد بعد از پاندمی، شاهد افزایش موقت تورم هستیم. به نظر شورای فدرال میانگین نرخ تورم بیشتر از 2% خواهد شد. آن‌ها بر این باورند که پس از این افزایش موقتی نرخ تورم با کاهش روبرو خواهد شد. با این حال متخصصان اقتصاد نظر دیگری در این مورد دارند.

طبق نظر استراتژیست بانک آمریکا، مایکل هرنت، تورم تا بالای 4% افزایش خواهد داشت. به عقیده وی تورم بیشتر از آنچه که فدرال می‌گوید در این بازه مقاومت خواهد کرد.

دیوید روچه، رئیس استراتژی مستقل شرکت سرمایه‌گذاری نیز همچین نظری دارد. او می‌گوید که تورم تا اواسط 2022 تا 3 الی 4% بالا خواهد رفت. این می‌تواند باعث ایجاد بحران اقتصادی در بازار و ایالت متحده در ابعاد بزرگی شود.

بر اساس نظر متفکران، مقیاس‌های اندازه‌گیری فدرال با هزینه‌های مصرف‌کننده در یک راستا نیستند. به‌عبارت‌دیگر، تورم تجربه‌شده توسط مصرف‌کنندگان دست‌کم گرفته‌شده است.

به‌محض اینکه مصرف‌کنندگان اثرات آن را احساس کنند، احتمالاً برای دستمزد بیشتر فشار خواهند آورد و این شروع یک چرخه معیوب افزایش تورم است.

اثرات تورم آمریکا بر کشورهای دیگر

تورم ایالت متحده کشورهای دیگر را نیز راحت نخواهد گذاشت. تورم بالا باعث جذابیت بیشتر دلار آمریکا در سایر کشورها می‌شود. بنابراین این کشورها احتمالاً خروج سرمایهٔ سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازدهی بالا هستند را تجربه خواهند کرد. در نتیجه این خروج سرمایه باعث نوسان بازار، رشد ضعیف اقتصاد و نرخ بالای بهره خواهد شد.

این به این معنی است که کشورهایی که وام دلاری دارند، در بازپرداخت وام‌ها با مشکل مواجه خواهند شد. در بدترین حالت، برخی کشورها شاهد رکود اقتصادی خواهند بود. نیازی به گفتن نیست که تمام دنیا فقط نظاره‌گرند و می‌خواهند ببینند که این داستان به کجا می‌رسد.

بیت کوین بزرگترین مانع در برابر تورم؟

ترس از تورم با انقباض اقتصادی و محرک دولت در افزایش عرضه جهانی پول آشکار است. بیت کوین خودش را به‌عنوان یک مانع خوب برای تورم اثبات کرده است. برخلاف ارز فیات، بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و میزان عرضه محدود 21 میلیون واحد را دارد. برخلاف ارز فیات که در اندازه‌های بزرگ چاپ می‌شود. درست مانند اتفاقی که در ایالت متحده در حال رخ دادن است. طبیعت غیرمتمرکز بیت کوین، آن را به بهترین راه ذخیره ارزش تبدیل کرده است. به علاوه، طرفداران بیت کوین معتقدند که قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند با افزایش سرمایه گذاران و کوچ آن‌ها از سیستم مالی متداول آسیب پذیر، افزایش یابد. بنابراین بیت کوین می‌تواند تبدیل به یک بهشت امن برای سرمایه گذاران شود.

در حالی که تورم آمریکا رو به افزایش بود سرمایه گذاران بیشتری به بیت کوین جذب شدند و این ارز به خوبی در برابر تورم پاسخ داد. بنابراین، سرمایه‌گذارانی که از بیت کوین برای ممانعت از تورم استفاده کرده بودند اکنون شاهد اثبات موفقیت این ارز هستند. ما شاهد پذیرش ارز دیجیتال توسط شرکت‌هایی هستیم که پتانسیل عظیمی در رشد بیت کوین می‌بینند.

اثر بیت کوین بر مشکلات اقتصادی سایر کشورها

بیت کوین همچنین یک محافظ عالی در برابر مشکلات اجتماعی و بی‌ثباتی سیاسی ناشی از تورم است. به‌طور مثال تورم منجر به افزایش عدم اطمینان و خروج سرمایه‌ها از مؤسسات می‌شود.

زیمباوه، آرژانتین و ونزوئلا مثال‌هایی برای این هستند. این موارد در کشورهای توسعه‌یافته کمتر دیده می‌شود به‌هرحال کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. به یاد داشته باشید، ونزوئلا درگذشته یکی از ثروتمندترین کشورها بوده است و ببینید که الآن ازنظر اقتصادی کجا ایستاده‌اند. بنابراین، استفاده از بیت کوین به‌عنوان یک مانع در برابر نابسامانی، سیستم‌های پرداخت نامناسب و کنترل دولت، حرکت هوشمندانه‌ای است.

معمولاً، بالا بردن نرخ بهره یکی از راه‌های محدود کردن تورم است. بسیاری از اقتصادها در حال حاضر، بدهکارند. بنابراین این حرکت ممکن است نتیجه عکس نیز داشته باشد. درنتیجه تورم می‌تواند همچنان بالا برود درحالی‌که نرخ بهره نیز افزایش پیداکرده است.

خوشبختانه، معامله بیت کوین بر پایه دلار آمریکا انجام می‌شود. بنابراین اگر قیمت دلار کاهش یابد، دلیلی برای پایین نیامدن جفت BTC/USDT وجود ندارد. به‌علاوه ماهیت غیرمتمرکز شبکه بیت کوین و این واقعیت که از فناوری مبتنی بر افراد ناشناس استفاده می‌کند، هیچ نقطه نفوذ یا جای حمله‌ای باقی نمی‌گذارد. همه این‌ها بیت کوین را به یک دارایی سرمایه‌گذاری فوق‌العاده تبدیل کرده است. این ویژگی محدود به اقتصادهای معمولی و ضعیف نیست.

بیت کوین در اتمسفر کنونی جهان که ایده‌های قدیمی به‌مرور محو می‌شوند و ایده‌های جدید رشد می‌کنند، کاملاً ایمن است. به‌علاوه، با عوض شدن اقتصاد و سیاست، بیت کوین محافظ خوبی در برابر “آینده دیوانه‌وار” است.

سخن آخر

ماهیت جهانی و عرضه محدود بیت کوین آن را به یک محافظ عالی در برابر تورم تبدیل کرده است. این ارز توسط دولت یا هر نهاد دیگری کنترل نمی‌شود. بنابراین اقدامات اقتصادی مانند عرضه زیاد از طریق چاپ نمی‌تواند به تورم در آن ختم شود.

در واقع افزایش قیمت بیت کوین همراه با افزایش تورم در مدت پاندمی کووید 19 خودش دلیل کافی برای نشان دادن پتانسیل بالای بیت کوین برای این است که مطمئن باشیم محافظ خوبی در برابر تورم است. درنهایت، این ارز دیجیتال خودش را به‌عنوان یک بهشت امن برای سرمایه‌گذاران در زمان افزایش تورم اثبات کرده است.

مطالب مرتبط
بیتکوین برنده واقعی انتخابات آمریکا، افزایش تسلط بیتکوین به بالاترین سطح 4 ماه گذشته 
حجم بازار بیت کوین از بزرگترین شرکت سرمایه گذاری جهان پیشی گرفت
طلا در مقابل بیت کوین: کدام یک به عنوان یک دارایی امن بهتر است؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether