منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  بیت کوین ماکسیمالیست (bitcoin Maximalism)، طرفداران دو آتشه بیت کوین چه اعتقاداتی دارند؟
بیت کوین ماکسیمالیست (bitcoin Maximalism)، طرفداران دو آتشه بیت کوین چه اعتقاداتی دارند؟

بیت کوین ماکسیمالیست (bitcoin Maximalism)، طرفداران دو آتشه بیت کوین چه اعتقاداتی دارند؟

سعید درویشی
1400/03/27
۰

بیت کوین ماکسیمالیست (bitcoin Maximalism) یک ایدئولوژی است که اعتقاد دارد بیت کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده در جهان است و تنها دارایی دیجیتالی است که در آینده مورد نیاز خواهد بود. آنها معتقدند که تمام ارزهای دیجیتال در حال حاضر از بیت کوین پایین‌ترند. این گروه عقیده دارند که سایر ارزهای دیجیتال شده با ایده آل‌هایی که توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در سال 2009 برای بیت کوین ایجاد شده است، مطابقت ندارند.

بیت کوین بر خلاف ارزهای صادرشده توسط دولت‌های مرکزی یا فیات که توسط یک مرجع متمرکز مدیریت می شوند، غیرمتمرکز است. بلاک چین آن یک دفتر عمومی توزیع شده است. به این معنی که تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین با شرکت کنندگان شبکه به اشتراک گذاشته شده و شفاف است. بیت کوین ماکسیمالیست ها این عوامل را قدرت اصلی این ارز دیجیتال می دانند.

با این حال برخلاف محبوبیت بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال با معاملات بسیار زیاد، این ارز منجر به ایجاد بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر شده‌است. ایده آل گرایان بیت کوین معتقدند که ارزهای دیجیتال دیگر، که آلت کوین نامیده می شوند غیرضروری و فرعی هستند.

بیت کوین ماکسیمالیست چیست؟

اگرچه بیت کوین اولین تلاش برای توسعه‌ی ارز دیجیتال غیرمتمرکز نبوده است، اما بدون شک تاکنون بهترین و موفقیت‌ترین ارز دیجیتال بوده است. بیت کوین ماکسیمالیست معتقدند که شبکه‌ی بیت کوین درآینده هر آنچه که سرمایه گذاران از ارز دیجیتال می‌خواهند را فراهم خواهد کرد. لذا این گروه از انحصار بیت کوین (یا حداقل اجتناب ناپذیر بودن) در آینده سخن می‌گویند.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) توسعه دهنده‌ی اتریوم در مورد ایده‌ی بیت کوین ماکسیمالیست در سال 2014 اظهار نظر کرده است. بوترین ایده آل گرایی بیت کوین را ” سلطه‌ی بیت کوین” توصیف کرده و در ادامه به توصیف دیدگاه ایده آل گرایان پرداخته است.

” ایده‌ی بیت کوین ماکسیمالیست در مورد این است که محیط رقابتی چندگانه ارزهای دیجیتال نامطلوب و راه اندازی “یک ارز دیگر” اشتباه است. آنها معتقدند که ارز بیت کوین قطعا موقعیت انحصاری در صحنه ارزهای دیجیتال را بدست خواهد آورد.”

بوترین فلسفه‌ی ایده آل گرایی را به این صورت متمایز کرد:

“اینکه از بیت کوین پشتیبانی کنیم و برای بهتر کردن آن تلاش کنیم بدون شک سودمند است. اما اینکه اصرار کنیم بیت کوین تنها راه صحیح برای انجام کارها است و هر چیز دیگری جز بیت کوین محکوم به شکست است، صحیح نیست. ایده آل گرایان بیت کوین اغلب به “تاثیر شبکه‌ای” استناد کرده و ادعا می کنند که مبارزه با آنها بی‌فایده است.”

بلاک چین بیت کوین، دلیل برتری طلبی بیت کوین ماکسیمالیست

هسته‌ی مرکزی شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین، فناوری دفتر توزیع است. دفتر توزیع شده امکان به اشتراک گذاری معاملات از طریق ارسال نسخه‌های ضبط شده از داده‌ها برای کاربران شبکه مشترک را فراهم می‌کند. در نتیجه این شفافیت به افزایش امنیت و جلوگیری از تقلب کمک می کند. اگر یک کلاهبردار بخشی از بلاک چین را تغییر دهد، سایر کاربرانی که نسخه‌هایی از تراکنش‌های اصلی را در اختیار دارند، می‌توانند آنچه توسط کلاهبردار تغییر کرده را تصحیح کنند و مجددا تراکنش اصلی را در شبکه قرار دهند.

با این حال محبوبیت بیت کوین، منجر به ایجاد صدها ارز دیجیتال دیگر شده‌است. بسیاری از این ارزهای دیجتال به طریقی بر اساس ساختار اصلی بیت کوین ساخته شده‌اند. اما برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند و لزوماً یک کپی از ساختار شبکه‌ی بیت کوین نیستند. به عبارت دیگر این ارزها دفتر توزیع شده بیت کوین را اصلاح کرده‌اند تا بتوانند از آن برای اهداف دیگر و نه صرفا یک سیستم پرداخت استفاده کنند.

بلاک چین های اصلاح شده

افزایش محبوبیت فناوری بلاک چین باعث ایجاد نسخه‌های اصلاح شده‌ی دفتر توزیع شده بیت کوین به نام بلاک چین خصوصی شده است. شرکت‌‌ها و دولت‌ها می‌توانند شبکه‌های خصوصی بلاک چینی ایجاد کنند که پس از تأیید یا احراز هویت، تنها به تعداد محدودی از کاربران اجازه دسترسی به شبکه را بدهند.

این بلاک چین‌های خصوصی می‌توانند شبکه‌های مجاز یا نیمه مجازی باشند که ترکیبی از خصوصیات عمومی و خصوصی را امکان پذیر می‌کند. در این شبکه ها، مجوزهای مشخصی برای برخی از کاربران در نظر گرفته شده‌است که به آنها امکان می‌دهد فقط فعالیت‌های خاصی را در شبکه انجام دهند. این بلاک چین‌های خصوصی همچنین ممکن است محدودیت‌هایی را در عملکردهای مجاز مانند سطوح مختلف دسترسی اعمال کنند.

برای درک بهتر شبکه‌ی نیمه خصوصی بلاک چین یک دولت محلی را فرض کنید که به برخی از مالیات دهندگان و مشاغل خاص اجازه‌ی دسترسی به عناوین قانونی و سوابق ثبت شده را می دهد. در حالی که امکان دسترسی به آن سوابق را برای عموم افراد محدود می‌کند.

بلاک چین‌های عمومی غیر متمرکز هستند، به این معنی که هیچ مرجع متمرکز در این بلاک چین‌ها وجود ندارد. در حالی که بلاک چین‌های خصوصی دارای یک نهاد متمرکز مانند دولت یا یک بیزینس هستند که شبکه را مدیریت و کنترل می‌کند.

از آنجا که طبق اعتقاد بیت کوین ماکسیمالیست، تمرکززدایی یکی از ویژگی‌های اصلی شبکه بلاک چین بیت کوین است، لذا استفاده از بلاک چین خصوصی و نیمه خصوصی بر خلاف اهداف ارزهای دیجیتال است. زیرا طبق تعریف ابتدایی یک یلاک چین باید باز، شفاف و بدون کنترل نهاد مرکزی باشد.

دلایل برتری بیت کوین از نظر بیت کوین ماکسیمالیست

بیت کوین ماکسیمالیست ‌ها گروهی متشکل از حامیان بیت کوین هستند که از بیت کوین بیش از سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. در زیر برخی از دلایلی که ایده آل گرایان معتقدند بیت کوین تمام ارزهای دیجیتال دیگر را بی اثر می‌کند، آورده شده است.

1. شبکه‌ی بیت کوین

امروزه بسیاری از ایده آل گرایان بیت کوین از این ایده که موفقیت یک ارز دیجیتال وابسته به شبکه‌ی بلاک چین است حمایت می‌کنند. این گروه معتقدند اگرچه سایر ارزهای دیجیتال ممکن است اصلاحاتی را بر اساس فرضیه‌ی اصلی بیت کوین که برای پرداختن به موضوعات ذاتی شبکه بیت کوین طراحی شده است ایجاد کنند، اما در نهایت زمان و قدرت بلاک چین نشان دهنده‌ی موفقیت سایر ارزها است. شبکه‌ی زیربنایی بیت کوین به اندازه‌ای قوی است. از آنجا که ویژگی‌های هر ارز دیجیتال خاص را می ‌توان به راحتی با یک ارز دیجیتالی دیگر مقایسه کرد، شبکه مهمترین عامل برتری بیت کوین است.

بیت کوین ماکسیمالیست از نفوذ بیت کوین در ارزهای دیجیتال به عنوان مدرکی برای اثبات برتری آن استفاده می کند. با این حال آلت کوین‌ها به دلیل استفاده از شبکه‌ی بیت کوین ارزش بالاتری را بیشتری می‌کنند. دارایی، میزان استقبال کاربران و تاریخچه‌ی موفقیت‌ها از جمله ویژگی هایی است که شبکه‌ی بیت کوین را از سایر بلاک چین‌ها متمایز می‌کند.

2. بیت کوین همچنان پابرجاست

استدلال دیگر برای دیدگاه بیت کوین ماکسیمالیست این اصل است که معمولا ابزارهای مالی جدید برای ایجاد اعتماد در سرمایه گذاران با موانع زیادی روبرو می‌شوند. امروزه ارزهای دیجیتال از محبوبیت بیشتری برخوردار شده‌اند. حتی با وجود این هنوز هم بسیاری از موسسات مالی بزرگ و سرمایه گذاران خصوصی ترجیح می دهند که وارد این بازار نشوند.

ایده آل گرایان بیت کوین معتقدند که ادغام کامل ارزهای دیجیتال در دنیای مالی و سرمایه گذاری روند آهسته‌ای خواهد داشت. در نتیجه افرادی که هنوز وارد این بازار نشده اند احتمالا بیشترین توجه را به قدیمی ترین، محبوب ترین و مستقرترین شبکه‌ی ارز دیجیتال خواهند داشت. و ارز دیجیتالی که دارای این خصوصیت می‌باشد، بیت کوین است.

با ظهور ده‌ها ارز دیجیتال جدید و تائید نشده، بیت کوین دارای یک مزیت بزرگ است که قابلیت اطمینان و موفقیت آن را ثابت کرده است. در حالی که دیگر شبکه‌های ارز دیجیتال از هک و تبلیغات منفی دیگر رنج می‌برند، بیت کوین ماکسیمالیست ها تمایل دارند که از این موضوع به عنوان مدرک دیگری برای حمایت از استدلال خود استفاده کنند.

3. تأثیر معاملات بیت کوین بر آلت کوین‌ها

بحث آخر برای فلسفه بیت کوین ماکسیمالیست، تأثیر معاملات بیت کوین بر آلت کوین‌ها است. از آنجا که قیمت بیت کوین به طور گسترده‌ای بر قیمت جهانی آلت کوین‌ها تأثیر می‌گذارد، سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها با هدف متنوع نگه داشتن دارایی‌های ارز دیجیتال ممکن است خیلی منطقی به نظر نرسد.

پس از ارائه‌ی این استدلال، بیت کوین ماکسیمالیست به این نتیجه می‌رسد که بهتر است سرمایه گذاران به جای این که سرمایه خود را با سرمایه گذاری در ارزها یا توکن‌های دیگر به خطر بیندازند، در یک دارایی با اصالت بیشتر مانند بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. با این که افزایش قیمت بیت کوین همیشه قیمت آلت کوین‌ها را بالا نبرده‌است، اما ایده آل گراها ممکن است استدلال کنند که این موضوع به دلیل کیفیت پایین آلت کوین‌ها است.

نگرانی های مرتبط با بیت کوین ماکسیمالیست

موانعی بر سر راه تبدیل بیت کوین به تنها ارز دیجیتال جهان وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از آلت کوین‌ها و شبکه‌های بلاک چین به دلیل محدودیت‌های شبکه‌ی بیت کوین به وجود آمده‌اند. برخی از چالش‌ها و محدودیت‌های بیت کوین شامل موارد زیر است:

1. مقیاس پذیری

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای تأیید معاملات انجام شده در بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. کسانی که مسئول بررسی معاملات و اطمینان از صحت آنها هستند، ماینر نامیده می‌شوند. ماینرها با تأیید قانونی بودن معاملات به عنوان حسابرس شبکه از تقلب جلوگیری می‌کنند.

با اضافه شدن تراکنش جدید به بلاک چین، یک نسخه از این تراکنش به همه‌ی گرهها یعنی شرکت کنندگان و کامپیوترهای موجود در شبکه، ارسال می‌شود. با این حال با افزایش محبوبیت بیت کوین، حجم معاملات هم افزایش می‌یابد. اگر به شبکه‌ی بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده مشترک فکر کنیم، طبیعتا هرچه اطلاعات بیشتری به آن اضافه شود سیستم‌های بیشتری درگیر می‌شوند و نهایتا منجر به تأخیر شبکه می‌شود.

در نتیجه برای پردازش حجم فزاینده‌ی معاملات، به انرژی بسیار زیادی نیاز است. به عنوان مثال در سال 2021 میزان قدرت مورد نیاز برای ایمن سازی بلاک چین بیت کوین به قدری زیاد می‌شود که از کل مصرف انرژی کشور پاکستان بیشتر خواهد شد.

تأخیر یا کندی در بلاک چین بیت کوین، از مقیاس پذیری این ارز دیجیتال جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر مسئله‌ی مقیاس پذیری بیت کوین مانع از پذیرش آن برای استفاده گسترده در معاملات مالی می‌شود. زیرا نمی‌تواند حجم زیاد معاملات را تحمل کند. در نتیجه ما به شبکه‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال دیگر نیاز خواهیم و این نیاز باعث ایجاد مشکل در ایدئولوژی بیت کوین ماکسیمالیست می‌شود.

2. نوسانات معاملات بیت کوین

یک چالش دیگر برای تبدیل شدن بیت کوین به روش پرداختی که به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرد، این واقعیت است که قیمت بیت کوین نوسانات بسیار شدیدی دارد. اگر قیمت نوسان زیادی داشته باشد، استفاده از آن به عنوان ابزاری معاملاتی  دشوار است.

3. قراردادهای هوشمند

در سال‌های اولیه موارد استفاده از بیت کوین محدود بود. بیت کوین برخلاف برخی از بلاک چین‌های دیگر مکانیزمی برای ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) فراهم نمی کرد. قرارداد هوشمند، یک قرارداد اجرا شده و شامل شرایط توافق‌نامه بین خریدار و فروشنده است. قراردادهای هوشمند با کدهای کامپیوتری نوشته می‌شوند و شرایط و نحوه‌ی انجام معامله را کنترل می‌کنند.

قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا معاملات مستقیما بین دو طرف معامله انجام شود. در نتیجه هیچ مرجع متمرکزی برای اجرای قراردادهای هوشمند لازم نیست. قرارداد فقط در صورتی قابل ‌اجرا خواهد بود که هر دو طرف، موارد مورد نیاز قرارداد را انجام دهند. امروزه قراردادهای هوشمند شبکه‌ی بلاک چین اتریوم محبوبیت زیادی یافته‌اند. اگرچه شبکه‌ی بلاک چین بیت کوین با ارائه قراردادهای هوشمند قابلیت خود را افزایش داده‌است، اما از لحاظ معاملات مالی وابسته به دیفای از اتریوم عقب‌تر است.

4. بلاک چین‌های جایگزین

طی چندین سال گذشته شبکه‌های بلاک چین توسط مشاغل و صنایع مختلف ایجاد شده اند. این شبکه‌های جایگزین بلاک چین لزوماً به ارزهای دیجیتالی که معمولاً معامله می‌شوند، نیاز ندارند. در عوض این صنایع مشغول ایجاد شبکه‌ها و ارزهای دیجیتالی شده‌اند که برای استفاده خصوصی توسط گروه خاصی از شرکت کنندگان در نظر گرفته شده اند.

به عنوان مثال یک گروه بانکی به ریاست اتحادیه‌ی بانک سوئیس (UBS) یک سندباکس ایجاد کرده‌است که به آنها این امکان را می‌دهد تا کاربردهای مختلف بلاک چین در بخش مالی را پیدا کنند. با این کار UBS با مشارکت دیگر بانک های بزرگ، ارز دیجیتال خود را به نام USC تاسیس کرد.

USC به روشی شبیه پول نقد کار می‌کند زیرا می‌تواند به صورت یک به یک به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا تبدیل شود. USC همچنین توسط یک بانک مرکزی پشتیبانی می‌شود. و این امر کاملا با مفهوم ارز دیجیتال بیت کوین در تضاد است. به عبارت دیگر بخش مالی با ایجاد شبکه‌هایی که می‌تواند برای پرداخت‌های مشتریان، شرکت‌ها، و برای انتقالات بانک به بانک استفاده شود، مفهوم بلاک چین بیت کوین را نادیده گرفته شده‌است.

آینده‌ی بیت کوین ماکسیمالیست

بیت کوین ماکسیمالیست ادعا می کند که هر مشکلی با بلاک چین بیت کوین قابل حل است. آنها می گویند بیت کوین در حال کار بر روی امکانات جدید است. اینکه دولت‌ها، شرکت‌ها و سرمایه گذاران بلاک چین بیت کوین را به جای گزینه‌های دیگر انتخاب کنند، پیروزی بیت کوین ماکسیمالیست را تائید می کند.

سخن نهایی

بیت کوین ماکسیمالیست ها معتقدند که بیت کوین تنها دارایی دیجیتالی است که در آینده مورد نیاز خواهد بود. و تمام ارزهای دیجیتال دیگر از بیت کوین پایین‌ترند. بیت کوین ماکسیمالیست می‌گوید که کاستی‌های بیت کوین قابل حل است. این در حالی است که سرمایه گذاری در بلاک چین‌های جایگزین همچنان در حال رشد است. با این حال با توجه به سرمایه گذاری در شبکه‌های بلاک چین دیگر به نظر می‌رسد که ارزهای دیجیتال دیگری توانایی رقابت با بیت کوین را به دست خواهند آورد.

مطالب مرتبط
پرداخت دوگانه ارز دیجیتال (double-spending) چیست و چگونه امنیت بلاکچین را به خطر می‌اندازد.
استیب لکوین یا سکه پایدار چیست؟ تمام آنچه باید در مورد این کلاس دارایی بدانید
پل کادات Polkadot شبکه رمز ارزی برای تلفیق بلاکچین های جدا از هم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether