منو
خانه  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  ماینینگ بیت کوین در ایران چگونه است و چه شرایطی دارد؟
ماینینگ بیت کوین در ایران

ماینینگ بیت کوین در ایران چگونه است و چه شرایطی دارد؟

ماینینگ بیت کوین در ایران چگونه است و چه شرایطی دارد؟ بدلیل بالا رفتن قیمت بیت کوین و افزایش ارزش آن در سال های اخیر توجه بسیاری از علاقمندان به بیت کوین به خصوص استخراج یا ماینینگ آن زیاد شده است. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر درباره شرایط و قوانین مختلف در زمینه ماینینگ بیت کوین در ایران توضیح دهیم. امیدواریم که مورد توجه و استفاده شما قرار گیرد.

ماینینگ بیت کوین در ایران

ماینینگ یا استخراج بیت کوین فرایندی است که در آن تراکنش بیت کوین تایید می شود و به شبکه بلاک چین آن افزوده می شود و همچنین با انجام ماینینگ سکه های جدید تولید می شوند و به موجودی در گردش آن اضافه می شوند.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین همچنین باعث می شوند که بیت کوین بعنوان یک شبکه غیرمتمرکز و بدون نیاز به نهاد مرکزی شخص ثالث کار کنند.

شرایط ماینینگ بیت کوین در ایران چگونه است؟

در حال حاضر علاقمندان فراوانی در ایران هستند که ضمن داشتن دانش لازم در زمینه ماینینگ بیت کوین قصد سرمایه گذاری در این صنعت را دارند.

ولی متاسفانه تصویب قانونی در ایران مبنی بر برق کیلو واتی 965 تومان برای ماینرهای ایرانی شرایط را بسیار سخت کرده است و اغلب سرمایه گذاران در صنعت ماینینگ علاقمند به خروج از ایران هستند. زیرا هزینه های برق آنچنان بالاست که توجیهی برای سود ماینرها باقی نمی گذارد.

آقای محمد رضا شرفی رییس کارگروه ماینینگ انجمن بلاک چین ایران در مصاحبه ای گفته بود که :

ماینینگ در ایران با برق کیلو واتی بالاتر از 200 تومان به صرفه نیست. حال آنکه تعرفه آن در حال حاضر 965 تومان برای هر کیلو وات تعیین شده است.

ماینینگ بیت کوین در ایران

ماینینگ بیت کوین در ایران

قوانین ماینینگ بیت کوین در ایران

در اوایل مردادماه 1398 بود که هیات دولت ایران با تعیین برخی شروط از جمله : ثبت نام و گرفتن مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت ، همچنین پرداخت مالیات ، نپذیرفتن ضمانت ، معتبر نبودن استفاده از ارز دیجیتال در ایران و …. با استخراج یا ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بعنوان فعالیتی صنعتی موافقت کرد.


شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

ماینینگ بیت کوین با گوشی موبایل


یعنی اینکه ماینینگ بعنوان یک صنعت در ایران پذیرفته شد ولی فعلا قوانین ارزهای دیجیتال در ایران کمی گنگ است. برای نمونه ماینینگ یا استخراج منع قانونی ندارد ولی خرید و فروش ارز دیجیتال غیرقانونی است و بانک ها و موسسات مالی داخلی ایران هم در اطلاعیه های مختلفی که از سوی بانک مرکزی صادر شده است ، حق معامله در زمینه ارزهای دیجیتال را ندارند.

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک چگونه است؟

برای اشخاص حقیقی و حقوقی هم هنوز قوانین در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران شفاف نیست. از دیدگاه بیت پارس، کشور ایران نیاز به تدوین قوانین جامع و شفاف در زمینه کریپتوکارنسی دارد و تا آن زمان امکان سرمایه گذاری بلند مدت در این صنعت در کشور ایران از سوی سرمایه گذاران همواره با ریسک همراه خواهد بود.

در سال های گذشته بدلیل اطلاعات کم جامعه ایران نسبت به بیت کوین و ارزهای دیجیتال ، از آنها بعنوان یک طرح هرمی و کلاهبرداری یاد می کردند.

به خصوص زمانی که قیمت بیت کوین در اثر یک اصلاح سقوط می کرد تبلیغات منفی درباره بیت کوین در ایران به اوج خودش می رسید بخصوص در شبکه های اجتماعی.

ولی امروزه از بیت کوین و ارزهای دیجیتال بعنوان یک پتانسیل بالا در زمینه های مختلف زندگی انسان یاد می شود. حتی تا جایی که گفته می شود بیت کوین روزی بعنوان یک واحد پول جهانی پذیرفته خواهد شد.

یکی از ویژگی های مهم بیت کوین و ارزهای دیجیتال این است که بدلیل اینکه می توانند بصورت غیرمتمرکز اداره شوند و بحث تحریم های بین المللی و تحریم های یکجانبه امریکا هم در مورد آنها عملا بی معنی است ، مورد توجه هستند.

بنابراین ایران و سایر کشورهایی که تحت تحریم های امریکا قرار دارند می توانند از طریق بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به داد و ستد بپردازند بدون دخالت بین المللی.

معایب ماینینگ در ایران

-) بالا بودن تعرفه برق جهت استفاده در صنعت ماینینگ و توجیه ناپذیر بودن طرح های اقتصادی در این زمینه

-) عدم وجود قوانین مشخص و شفاف در حوزه ارزهای دیجیتال

-) عدم وجود تشکلی منسجم ( صنف ) در حوزه ارزهای دیجیتال

قوانین ماینینگ یا اسخراج در ایران

استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر در طبیعت جهت ماینینگ بیت کوین در ایران

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و یا برگشت پذیر یکی از گزینه های پیش روی ماینرها در ایران برای تولید برق واحدهای ماینینگ است.

استفاده از انرژی های بادی ، خورشیدی و آبی سه منبع مهم انرژی های تجدید پذیر در کشور ایران هستند که به وفور هم وجود دارند.

ولی تولید برق از انرژی آبی توسط نصب توربین های مخصوص هم هزینه کمتری در تولید برق دارد و هم نصب و راه اندازی آن سریعتر انجام می شود.

ولی در همه جای ایران نمی توانید به وفور رودخانه های پرآبی را بیابید که مناسب تولید برق از طریق توربین های آبی باشند.

ماینینگ بیت کوین با گوشی موبایل چگونه است

از طرف دیگر قوانین دست و پاگیر موجود در ایران نیازمند طی زمان زیادی است برای اخذ مجوزهای لازم در این زمینه.

تولید برق از نور خورشید با توجه به اقلیم مناسب ایران در این زمینه می تواند گزینه مناسبی برای واحدهای صنعتی ماینینگ باشد.

ولی ساخت نیروگاه های خورشیدی توسط پنل های مخصوص خورشیدی هزینه نسبتا زیادی را برای سرمایه گذاری می طلبد و دوره بازگشت سرمایه را طولانی می کند.

تولید برق از انرژی باد با توجه به اقلیم مناسب ایران در این زمینه نیز می تواند یک گزینه دیگر پیش روی ماینرها برای تامین برق واحدهای صنعتی باشد.

ولی مثل مورد قبلی ، تولید برق از انرژی های بادی هزینه بسایر بالایی دارد و توجیه پذیر نیست.

در مورد تولید برق از طریق انرژی های پاک و تجدید پذیر می توانید با ما بصورت رایگان مشاوره کنید.

نتیجه گیری و خلاصه

ماینینگ بیت کوین در ایران با توجه به تعرفه های بالای برق و انرژی که برای آن در نظر گرفته شده است هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل برخی از ماینرها از برق های با تعرفه کمتر در ایران ( برق های صنعتی یا کشاورزی ) بصورت بی صدا و غیرقانونی استفاده می کنند که کار شایسته ای نیست.

استفاده از انرژی های پاک و بازگشت پذیر در طبیعت نظیر : انرژی خورشید ، باد و آب بدلیل بالا بودن هزینه های سرمایه گذاری در این زمینه توجیه پذیر نیست. البته تولید برق از انرژی آبی هزینه نسبتا کمتری نسبت به خورشید و باد دارد ولی در کشور ایران با اقلیم گرم و خشک یافتن رودخانه ای پرآب با داشت ویژگی های خاص که بتوان توربین های آبی را در آنجا نصب کرد و به بهره برداری رساند، کار چندان ساده ای به نظر نمی رسد و فاکتورهای زیادی در آن بایستی در نظر گرفت.

عدم وجود قوانین مدون و شفاف در زمینه ارزهای دیجیتال یکی دیگر از چالش های ماینینگ بیت کوین در ایران است.

صنعت کریپتوکارنسی در ایران دچار سردرگمی است و دولت بایستی با تدوین قوانین مشخص و شفاف باعث شکوفایی آن شود ، چه بسا فعالیت اقتصادی در این عرصه در کشور ایران ضمن کمرنگ کردن تحریم های یکجانبه می تواند باعث درآمدزایی اقشار مختلف جامعه ایرانی شود.

امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حمایت دولت از صنعت ماینینگ در ایران باشیم که به نوبه خود باعث شکوفایی اقتصادی هم خواهد شد.

مطالب مرتبط
ارزهای دیجیتال قابل استخراج
شاخص قیمت ارز رمزنگاری چیست؟ از چه طریق می‌توان این اطلاعات را به دست آورد
بیتکوین و ارزهای دیجیتال چگونه گم می‌شود؟ آیا  می‌توان آنها را بازیابی کرد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی