منو
بیت پارس  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  استخراج بیت کوین را از صفر تا صد با زبانی ساده یاد بگیرید
استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین را از صفر تا صد با زبانی ساده یاد بگیرید

استخراج بیت کوین همانند هر ارز دیجیتالی دیگر نیازمند اطلاع داشتن از کل فرایند و تجهیزاتی است که باید تهیه کنید که این نوع ارز دیجیتالی در حال حاضر رتبه ی برتر جهانی را دارد. در این مقاله کل فرایند استخراج یا ماینینگ را به زبانی کاملا ساده ولی کامل توضیح داده ایم تا حتی مبتدی ترین افراد نیز بتوانند با سرمایه ی اولیه ی کافی کار خود را شروع کنند.

استخراج بیت کوین به چه معناست؟

تقریبا از سال 2008 میلادی که ارز دیجیتالی به نام بیت کوین پا به عرصه ی ظهور گذاشت همزمان با مفهومی به نام استخراج بیت کوین نیز بود که امروزه هر فردی شیوه و روش استخراج یا ماینینگ بیت کوین را یاد بگیرد و سرمایه ی منطقی و کافی نیز داشته باشد، پس از مدت چند ماه قادر خواهد بود تا هزینه ی اولیه را جبران کرده و به سود بسیار خوبی نیز دست پیدا کند.

به همین دلیل در این مطلب به بیانی بسیار ساده قصد داریم کلیه ی مراحل و روش های رایج استخراج بیت کوین را به شما آموزش دهیم.

اولین سؤالی که مطرح می شود، معنای مفهومی به نام استخراج یا ماینینگ ( Mining ) بیت کوین است.

اما برای جواب دادن به این سؤال تا زمانی که متوجه ماهیت و هدف ارز دیجیتالی بیت کوین نشوید، نمی توان استخراج آن را توضیح داد.

ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، برخلاف ارزهای رایج کنونی که میان ملت های مختلف برقرار است، نهاد یا سازمان مالی مثل بانک ها عهده دار و کنترل کننده ی آن نیستند و بر همین اساس به آن سیستمی غیرمتمرکز می گویند و این یعنی تمام کسانی که به این سیستم و شبکه وصل هستند کنترل کننده  و تأمین کننده ی امنیت آن هستند و این اتصال بی وقفه و در هر زمان و مکانی می تواند رخ دهد.

اما در واقع نحوه ی کنترل و تأمین امنیت و نظارت بر چنین ساختار غیرمتمرکزی به نام ارز دیجیتالی مثل بیت کوین چگونه است؟ کسانی که تراکنش مالی دارند چطور این کار را انجام می دهند؟

کلیه ی فعالیت های این شبکه، رمزگذاری شده است و به همین دلیل نیز به آنها ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده ( Cryptocurrency ) گفته می شود و برای حل کردن الگوریتم و رمزهای آن و تأیید کلیه ی تراکنش ها در شبکه نیاز است تا افرادی که به آنها ماینر یا استخراج کننده گفته می شود، از طریق سخت افزار یا مجموعه سیستم های خود، این تراکنش ها یا هر فعالیت دیگری را تأیید و امنیت کلی شبکه را پایدار کنند.

البته این کار رایگان انجام نمی شود و در مقابل بیت کوین تولید می گردد و این بیت کوین تولید شده به ماینرها تعلق می گیرد. به کل پروسه ای که توضیح دادیم استخراج بیت کوین می گویند.

آیا تا بی نهایت می توان بیت کوین تولید کرد و جایزه گرفت و از این طریق درآمد کسب کرد؟! خیر، تولید چنین ارز دیجیتالی و استخراج بیت کوین محدود است و کل ظرفیت آن 21 میلیون واحد است اما نگران نباشید.

بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که هر 4 سال یکبار کل پاداش ماینینگ بیت کوین های تولید شده را به نصف می رساند که به این فرایند اصطلاحا هاوینگ ( Halving ) گفته می شود و با مفهومی به نام سختی استخراج بیت کوین معرفی شده است.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین

چطور استخراج بیت کوین را شروع کنیم؟

اکنون با مفهوم ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین به زبانی ساده و کاملا جامع آشنا شدید و نقش خود را به عنوان ماینر شناختید اما این پروسه را چطور می توان شروع کرد؟

برای شروع ماینینگ بیت کوین ابتدا نیاز به تهیه ی تجهیزاتی دارید که قدرت و نوع آنها بستگی شدید به بزرگی مقیاس فعالیت شما دارد اما به طور کلی برای استخراج بیت کوین باید تجهیزات زیر را داشته باشید:

1- خرید دستگاه ها و تجهیزات ماینینگ :

  • اسیک ASIC : قدرت دستگاه خود که برحسب هش بر ثانیه تعیین می گردد، مصرف برق و قیمت را در نظر بگیرید و سپس خرید کنید. این دستگاه های قدرتمند اسیک را میتوانید از شرکت های مطرحی مثل : بیت مین ( Bitmain ) و یا واتس ماینر ( whatsminer ) خریداری کنید. سعی کنید دستگاه های قدرتمند را انتخاب کنید چون سختی شبکه بیت کوین بسیار بالا رفته است و با تجهیزات قدرتمند می توانید سود مناسبی را متصور شوید بنابراین نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارید.
  • ساخت ریگ ماینینگ توسط خودتان ( ریگ ماینینگ تشکیل شده از یک مادربرد کامپیوتری که بین 6 تا 12 کارت گرافیک را همزمان پشتیبانی می کند ، بین 6 تا 12 کارت گرافیک قدرتمند ، یک پاور ( بایستی بسیار خوب انتخاب شود تا جوابگوی اینهمه کارت گرافیک باشد.) ، یک cpu کامپیوتری ( چندان مهم نیست در ریگ ماینینگ و میتواند یک cpu ساده و ارزان باشد.) ، رم ( Ram ) که حداقل 2 گیگابایت باشد ، یک چارچوب  دستی ساخته شده یا کیس مخصوص ریگ ماینینگ که این سخت افزارها بر روی آن سوار شوند. لازم به ذکر است که ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک امروزه سود بسیار کمی دارد و توصیه اول ما استفاده از دستگاه های اسیک است.

 

2- ساخت کیف پول : کیف پول برای استخراج بیت کوین بسیار ضروری است و یک نرم افزار رایگان است به عنوان مثال در مورد ماینینگ بیت کوین، کیف پول هایی مثل؛ کوینومی ( Coinomi ) ، اتمیک ( Atomic ) ، تراست ولت ( Trustwallet ) ، متامسک ( Metamask ) می توان استفاده کرد و یا از کیف پول سخت افزاری در اختیار خودتان مثل لجر ( Ledger ) استفاده کنید.

3- اینترنت پرسرعت ADSL

4- تجهیزات برقی : بر اساس قوانین داخلی در مورد استخراج بیت کوین، استفاده از برق خانگی ممنوع است. ضمن اینکه دستگاه های قدرتمند اسیک را نیز نمی توانید با برق خانگی راه اندازی کنید.

5- سیستم تهویه : استفاده از دستگاه های استخراج، گرما و حرارت زیادی تولید می کند که اگر سیستم تهویه ی قدرتمندی تهیه نکرده باشید قطعا آسیب خواهند دید و حتی خطر سوختگی نیز وجود دارد.

توضیحات مربوط به مراحل استخراج

با فرض اینکه کلیه ی تجهیزات مورد نیاز استخراج بیت کوین را فراهم کرده اید، به بیانی بسیار ساده و قابل فهم، استخراج این ارز دیجیتالی را توضیح می دهیم:

1- ثبت نام در سایت Minergate :

ثبت نام در این سایت کاملا رایگان بوده و هیچ مشکلی نخواهید داشت. در واقع شما با ثبت نام در این سایت بین خود و صرافی ها پل ارتباطی برقرار می کنید تا بعدا وقتی میزان بیت کوین استخراج شده به مقدار خاصی رسید بتوانید آن را به ریال تبدیل کنید.

ثبت نام در سایت ماینرگیت

پس از اینکه ثبت نام خود را تکمیل کردید، ورژن نرم افزار سازگار با سیستم عامل خود را دانلود و نصب نمایید.

2- اجرا کردن نرم افزار Minergate

وقتی نصب برنامه تمام شد، گزینه ی Start Smart Mining را انتخاب کنید تا کادری مثل عکس زیر باز شود:

نصب نرم افزار Minergate برای شروع ماینینگ بیت کوین

نصب نرم افزار Minergate برای شروع ماینینگ بیت کوین

وقتی نرم افزار را نصب می کنید، با توجه به میزان قدرت سیستم و تجهیزات، بهترین ارز دیجیتالی را پیدا می کند که در اینجا XMR یا ارز دیجیتال مونرو را پیدا کرده است و بیت کوین نیز به اختصار BTC خواهد بود. در صورتی که استخراج بیت کوین برای شما از طریق قطعات CPU و GPU انجام شود گزینه های CPU MINING و GPU MINING مانند تصویر فوق سبز رنگ خواهد شد و عبارت H/S نیز قدرت سیستم در استخراج بیت کوین را برحسب هش بر ثانیه نشان می دهد.

از طریق بخش CPU CORES نیز می توانید انتخاب کنید که برای ماینینگ بیت کوین چه تعداد از هسته ها فعالیت داشته باشند.

تب بعدی به نام SHARES نیز یعنی پردازش هایی که استخراج بیت کوین برای شما نداشته است و SHARES DIFFICULTY هم مقدار سختی کل پروسه ی ماینینگ را به شما نشان می دهد.

توجه داشته باشید که گزینه های unconfirmed balance به شما می گوید چه تعداد از موجودی ها هنوز تأیید نشده و Reward Method نیز فرم جایزه ی پرداختی که معمولا PPS و PPLNS هست را نشان می دهد.

یکی از قابلیت های این نرم افزار نیز برای استخراج بیت کوین، Merged Mining است که به کمک آن می توانید به جز بیت کوین ارز دیجیتالی دیگر را هم استخراج کنید که در این مورد FCN را نشان داده است.

3- داشبورد در Minergate

وقتی با نرم افزار Minergate اقدام به استخراج بیت کوین کردید، به سایت Minergate مراجعه کنید تا وضعیت فرایند را به صورت آنلاین مشاهده کنید :

استخراج بیت کوین در ماینرگیت و چک کردن وضعیت کلی فرایند

استخراج بیت کوین در ماینرگیت و چک کردن وضعیت کلی فرایند

در صورتی که مایل باشید آنلاین یا آفلاین بودن فرایند را چک کنید، در بخش Status مشخص شده و Total Mined نیز میزان کل استخراج بیت کوین را به شما نشان می دهد و در صورتی که چندین سیستم برای استخراج راه اندازی کرده باشید در بخش Active Workers می توانید آنها را مشاهده کنید.

Blocks هم یعنی میزان پردازش های محاسباتی باقی مانده که در ازای آن بیت کوین جایزه خواهید گرفت و Difficulty نیز سختی فرایند را مشخص می کند.

4- ایجاد کیف پول

یکی از مهم ترین بخش های ماینینگ بیت کوین ساخت کیف پول است که در مطالب قبلی رایج ترین آنها را ذکر کردیم.

برای هر نوع کیف پول، وب سایت مربوط به خود وجود دارد که وقتی نرم افزار را نصب کنید، عبارتی به نام Address به شما داده می شود که همان آدرس کیف پول است که بعدا برای تبدیل ارز دیجیتالی باید از آن استفاده کنید.

اما توجه داشته باشید که تا میزان استخراج بیت کوین به حد خاصی نرسد امکان برداشت و تبدیل آن وجود نخواهد داشت که برای هر نوع ارز دیجیتالی مثل بیت کوین مقدار مشخصی است.

پس از آن باید در سایت Minergate گزینه ی Withdraw را بزنید تا بتوانید استخراج بیت کوین را تمام کرده و پاداش خود را دریافت کنید.

5- تبدیل ارز

در این مرحله باید صرافی هایی را پیدا کنید که با نوع ارز دیجیتالی شما کار می کنند که در این مطلب BTC یا همان بیت کوین است. سپس از طریق حساب کاربری و آدرسی که در کیف پول به شما داده شده از طریق صرافی اقدام به تبدیل بیت کوین به ریال خواهید کرد.

روش کم هزینه تر استخراج بیت کوین چیست؟

همانطور که متوجه شدید لازمه ی استخراج بیت کوین به شیوه ی قبلی که رایج ترین راهکار کنونی است، خرید تجهیزات می باشد که تمامی افراد توان پرداخت آن را ندارند.

به همین منظور شرکت هایی تشکیل شده اند که تجهیزات سخت افزاری را به شما ارائه می دهند و شما بابت کرایه ی آنها پول پرداخت می کنید. و تنها کافیست با لپ تاپ یا گوشی هوشمند فرایند را زیر نظر داشته باشید. به این نوع فرایند استخراج بیت کوین، استخراج ابری یا کلود ماینینگ (Cloud Mining) می گویند.

با اینکه این فرایند کم هزینه تر است اما پیدا کردن شرکت هایی که معتبر و قابل اطمینان باشند سخت است و ضمن اینکه سود شما در این حالت کمتر خواهد بود چرا که باید مبلغی را به عنوان هزینه ی کرایه ی تجهیزات از سود استخراج پرداخت کنید.

تنها نکته منفی ماینینگ ابری بیت کوین میزان بسیار زیاد کلاهبرداری درآن است. برای جلوگیری از کلاهبرداری در این زمینه لطفا فقط با سایت های معتبر و قدیمی که آزمایش خودشان را پس داده اند کار کنید. در ادامه ما معتبرترین آنها را معرفی می کنیم.

معرفی معتبرترین وب سایت های ماینینگ ابری بیت کوین

1- سایت ویا بی تی سی ViaBTC

این سایت یکی از معتبرترین و بهترین سایت های استخراج ابری است.

ثبت نام در سایت ویا بی تی سی

پس از ثبت نام و ورود به این سایت در منوهای بالا به دنبال گزینه cloud mining باشید و سپس می توانید پکیج مناسب خودتان را انتخاب کنید.

گزینه کلودماینینگ در منوهای سایت ویابی تی سی

گزینه کلودماینینگ در منوهای سایت ویابی تی سی

روش پرداخت در اکثر سایت های استخراج ابری از طریق ارزهای دیجیتال است. یعنی اگر شما در کیف پول خودتان به اندازه کافی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال داشته باشید می توانید هزینه های مربوط به استخراج ابری را از طریق آنها بصورت آنلاین بپردازید.

2 – سایت بیت دیر Bitdeer

این سایت نیز هر چند تازه کار است ولی بدلیل اینکه زیرمجموعه ای از شرکت بزرگ بیت مین ( Bitmain ) چین است دارای اعتبار بسیار بالایی می باشد.

ثبت نام در سایت بیت دیر

نکته : در سال های اخیر بیشترین میزان کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال در همین بخش کلود ماینینگ اتفاق افتاده است. لذا توصیه می کنیم از کارکردن و پرداخت پول به شرکت های نامطمئن اکیدا اجتناب کنید و قبل از خرید، تحقیقات خودتان را بصورت کامل انجام دهید تا بعدا دچار ضرر و زیان مالی نشوید.

دو شرکت بالا بسیار معتبر هستند و در زمینه کار کردن با ایرانی ها نیز مشکلی ندارند. به امید موفقیت و بهروزی برای تمامی شما خوبان.

مطالب مرتبط
استخراج بیت کوین با VPS
استخراج خانگی ارزهای دیجیتال با استفاده از رایانه شخصی و GPU
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether