منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  تهدید استخراج بیت کوین و تولید کربن آن برای محیط زیست چقدر جدی است؟
استخراج یک بیت کوین در سال 2021 چقدر زمان لازم دارد؟

تهدید استخراج بیت کوین و تولید کربن آن برای محیط زیست چقدر جدی است؟

آیا ردپای کربن استخراج بیت کوین یک تهدید فزاینده برای زمین است، یا این فقط دستاویزی برای حمله به این ارز محسوب می‌شود؟ در روز جهانی محیط زیست سازمان ملل متحد، استخراج رمزنگاری به موضوع داغی تبدیل شده است.

در حالی که سازمان ملل متحد وظیفه عظیم بازسازی اکوسیستم‌های طبیعی را آغاز می‌کند، نمی‌توان در مورد تأثیرات زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال تأمل کرد. این موضوع اخیراً به دلیل ادامه علاقه به فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین در سراسر جهان، باعث ایجاد هیجان و بحث شده است.

شعار امسال روز جهانی محیط زیست 2021 “از نو تصور کنید. دوباره ایجاد کنید.” است. دیروز، 5 ژوئن، همچنین آغاز “دهه بازیابی اکوسیستم” سازمان ملل متحد محسوب می شود. طبق برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) – جهان اکنون با تهدید سه گانه تغییر آب و هوا، از دست دادن طبیعت و آلودگی روبرو است. UNEP اکنون یک برنامه 10 ساله را برای بازگرداندن حداقل یک میلیارد هکتار تخریب شده از زمین و اکوسیستم‌های طبیعی در سراسر جهان (منطقه‌ای که تقریباً به وسعت چین) دارد.

تهدید ردپای کربن استخراج بیت کوین

تهدید رد پای کربن استخراج بیت کوین به نگرانی فزاینده‌ای برای سرمایه گذاران آگاه از محیط زیست نیز تبدیل شده است. در حقیقت، سقوط اخیر بازار رمزنگاری در ابتدا در اواسط ماه مه آغاز شد. درست زمانی که ایلان ماسک ناگهان اعلام کرد که تسلا به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت قبول نمی‌کند.

بیت کوین فقط در ماه مه با کاهش 37.5 درصدی روبرو شد. این ارز با ثبت کمترین قیمت 34195 دلار آمریکا این سقوط را به دومین افت بزرگ یک ماهه پس از افت 40 درصدی در سپتامبر 2011 تبدیل می‌کند.

هیچ کس تردید ندارد که بلاک چین یک فناوری قدرتمند و دگرگون کننده است. این فناوری می‌تواند در طیف وسیعی از بخشهای در حال رشد مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، ردپای کربن استخراج بیت کوین بعنوان یک صنعت با سرعت گسترش بالا، تهدید شناخته شده است.

اثبات کار مشکل اصلی صنعت بلاک چین

بلاک چین هایی مانند بیت کوین از الگوریتم‌های اثبات کار استفاده می‌کنند. در این الگوریتم برای استخراج سکه‌های BTC باید رایانه‌ها محاسبات رمزنگاری شده مشکلی را حل شود. حل این محاسبات به قدرت پردازش بالایی نیاز دارد. این قدرت پردازش از طریق اسیک ماینرها که برق زیادی مصرف می‌کنند تأمین می‌شود. اتریوم و بیشتر ارزهای قدیمی در حالت فعلی از همین شیوه استفاده می‌کنند.

انرژی مورد نیاز استخراج کنندگان برای انجام این محاسبات منجر به مصرف زیاد انرژی می‌شود. تحقیقات اخیر از شاخص مصرف برق بیت کوین دانشگاه کمبریج نشان داد که استخراج بیت کوین به تنهایی در حدود 0.6٪ از مصرف برق جهانی را در بر می‌گیرد. این میزان مصرف را می‌توان با مصرف انرژی یک ساله کشوری مثل آرژانتین هم اندازه دانست.اهداف ESG چین

ماسک همانطور که تأثیرگذار است، تنها دلیل افت شدید معاملات و قیمت بیت کوین نبود.

در مجمع عمومی سال 2019 سازمان ملل، رئیس جمهور شی جین پینگ (Xi Jinping) متعهد شد که چین افزایش انتشار کربن خود را تا سال 2030 متوقف کند. چین طبق این برنامه باید در سال 2060 به خنثی سازی کربن دست یابد. این هدف اصلی است که اکنون در برنامه پنج ساله چهاردهم چین نوشته شده است.

در حالی که چین در تلاش است تا به اهداف کاهش کربن برسد، نگرانی فزاینده برای پکن اکوسیستم استخراج رمزنگاری کشور است. استخراج کنندگان چینی بیش از 65٪ قدرت محاسباتی شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهند. در تاریخ 6 آوریل، دانشگاهیان آکادمی علوم چین و دانشگاه تسینگوا مقاله‌ای منتشر کردند مبنی بر این که بدون مداخلات مناسب و سیاست‌های عملی، استخراج فشرده بیت کوین می‌تواند تلاش‌های کاهش انتشار کربن چین را تضعیف کند.

این مقاله بیان می‌کند که انتظار می‌رود مصرف انرژی سالانه صنعت بیت کوین چین در سال 2024 به حداکثر 296.59 تراوات ساعت برسد. این مصرف انرژی 130.5 میلیون تن کربن ایجاد کند. به زبان ساده‌تر انتشار کربن استخراج بیت کوین بیش از مجموع مصرف انرژی ایتالیا و عربستان سعودی خواهد بود.

در نتیجه، چین در حال حاضر موضعی سختگیرانه در برابر معاملات و استخراج رمزنگاری اتخاذ کرده است. این امر باعث مهاجرت ماینرها از چین به سایر نقاط جهان شده است. همچنین باعث شده است که هوبی (Huobi)، صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال در آسیا، برخی از پیشنهادات خود را به دلیل افزایش نظارت دقیق چین در برابر تجارت و استخراج معاملات رمزنگاری، کاهش دهد.

تهدید استخراج بیت کوین در روز جهانی محیط زیست

مبحث استخراج بیت کوین و تهدیدات زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت (ESG) به نقطه کانونی گفتگوی جهانی پیرامون مسئولیت آب و هوا تبدیل شده است. در جشن روز جهانی محیط زیست سازمان ملل، ماکس سونگ (Max Song)، بنیانگذار بیت کوین استاندارد (SBS)، گفت که بسیاری از افراد در انجمن رمزنگاری اهمیت تعهد کامل به آینده خنثی از کربن را تشخیص می‌دهند. آن‌ها پتانسیل باورنکردنی اکوسیستم بیت کوین را به عنوان پیشرو در سازگاری با محیط زیست را درک می‌کنند.

“مؤسسات مالی سنتی تازه شروع به تعیین اهداف برای کاهش کربن کرده‌اند. بسیاری از بانکها برنامه‌های خنثی سازی کربن را در دهه‌های آینده 2040 و 2050 برنامه ریزی می‌کنند. با این حال، اکنون به اقدامات فوری نیاز داریم! با انجمن‌های صنفی مانند شورای استخراج بیت کوین که اخیراً تشکیل شده است و روش‌هایی مانند استاندارد پایدار بیت کوین، می‌توان مسیری را برای کل شبکه بیت کوین مشاهده کرد. بیت کوین می‌تواند طی پنج تا 10 سال آینده، ده ها سال جلوتر از سیستم مالی سنتی، به سمت خنثی شدن کربن گام بردارد.”بلاک چین خود می تواند راهگشا باشد

طبق گفته سونگ، طبیعت دیجیتالی بومی بیت کوین می‌تواند به تعیین شفاف استانداردها کمک کند. وی افزود، سابقه کامل بلاک چین عمومی متصل به استخرهای استخراج، هش و مشارکت استخرهای استخراج، “به ما امکان می‌دهد یک چارچوب دقیق‌تر و محکم‌تر برای اندازه گیری تمام انرژی مصرفی استفاده کنیم.”

سونگ همچنین استدلال می‌کند که با ایجاد یک انگیزه اقتصادی برای پاداش دادن به ماینرهایی که از برق تجدید پذیر استفاده می‌کنند، می‌توانیم نمونه‌ای را ترغیب کنیم که ماینرها را تشویق به ثبت و تقسیم مصرف برق خود و همچنین انتقال به RE100 (100٪ انرژی تجدید پذیر) کنیم.

سونگ گفت: “روز جهانی محیط زیست سازمان ملل فرصتی برای ماست. در این روز باید رهبران قدرتمند صنعت را به مسئولیت پذیری بیشتر در برابر کاهش کربن تشویق می‌کنیم. در انقلاب دارایی‌های دیجیتال، ما شاهد حرکت بیت کوین به سمت خنثی سازی کربن به عنوان یک نیروی کاتالیزور برای سایر صنایع مالی هستیم.”

رد پای کربن استخراج بیت کوین تهدید اصلی نیست

رد پای کربن بیت کوین مدت‌هاست که موضوعی است که صنعت باید برای رفع آن اقدام کند. برخی معتقدند که با افزایش روزافزون فعالیتهای استخراج بیت کوین، بهره وری انرژی با استفاده از انرژیهای تجدید پذیر یا انرژی بلااستفاده در خارج از شبکه افزایش می‌یابد. با این حال نمی‌توان انکار کرد که آلایندگی مداوم توسط بخش زیادی از صنعت، کمک چندانی به آینده پایدار نمی‌کند.

الکس تپسکات (Alex Tapscott)، مدیر عامل ناین پوینت (Ninepoint)، شرکت سرمایه گذاری جایگزین مستقر در کانادا است. این شرکت بخشی از هزینه‌های خود را برای جبران 100٪ اثر کربن بیت کوین نگهداری شده خود کنار می‌گذارد. وی می‌گوید: ” ترس در مورد اثر کربن بیت کوین کمی گمراه کننده است. “

تپسکات در مصاحبه‌ای گفت: “تقریباً نیمی از انرژی ورودی شبکه به واقع از طریق منابع تجدید پذیر تأمین می‌شود. اما نیمی از یک کل بسیار بزرگ هنوز هم یک عدد بزرگ است.”

مشکل فقط تهدید استخراج بیت کوین نیست. از طرق بی شماری از دولتها خواسته شده است که از سوختهای فسیلی مانند زغال سنگ به جایگزینهای تجدیدپذیر روی بیاورند. به گفته مدافعان آن، مسائل انرژی بیت کوین نیز فقط دستاویزی برای حمله به این ارز است.

سیستم بانکی و استخراج طلا تهدآمیزتر از بیت کوین

گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، یک شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است. طبق گزارشی که توسط این شرکت منتشر شده است، استخراج بیت کوین فقط نیمی از انرژی مصرف شده توسط سیستم بانکی سنتی را مصرف می‌کند. آن‌ها اعلام کردند استخراج طلا تا دو برابر استخراج بیت کوین، محیط زیست را تهدید می‌کند.

دیگران می گویند که جهان از مشکلات زیست محیطی بسیار بزرگتری نسبت به استخراج رمزنگاری رنج می‌برد.

استفان راست از سونیک کپیتال، گفت:” ما ترس، عدم اطمینان و تردید را در مورد بیت کوین و منابع الکتریکی مصرفی آن رواج داده یا ایجاد کرده‌ایم. این در حالی است که از نظر ESG مسائل بسیار بزرگتری برای حل و فصل داریم. نهنگ‌های در اقیانوس‌های ما کشته می‌شوند. اقیانوس‌ها 60٪ اکسیژن جهان را تولید می‌کنند. و ما این اقیانوس‌ها و بازیافت اکسیژن را در آن اقیانوس می‌کشیم، که توسط نهنگ‌ها، جلبک دریایی و دلفین‌ها و غیره انجام می‌شود. همچنین پلاستیک موجود در اقیانوس‌ها که در حال افزایش است. این مناطق بسیار مهمتر از نظر زیست محیطی هستند که باید با آنها مقابله کنیم. “فعالان صنعت باید به فکر باشند

Rust اظهار می‌کند استخراج بیت کوین بزرگترین تهدید برای محیط زیست نیست. با این حال تأیید می‌کند که میزان سوختهای فسیلی مورد استفاده در شبکه بیت کوین یک مسئله جدی است. به نظر وی این مساله نیاز به رسیدگی دارد و باید در سطح صنعت مورد توجه قرار بگیرد.

“برای من، هر روز روز جهانی محیط زیست است. ما باید هر روز از محیط خود محافظت کنیم. یک روز تنها تغییری ایجاد نخواهد کرد. و این افراد نیستند که تفاوت ایجاد می‌کنند. به مراتب بیشتر صنعتی شدن آنچه اتفاق می افتد باعث تغییر خواهد شد. “

مطالب مرتبط
استخراج بیت کوین با VPS یا سرور مجازی
جایگزین BTC در تسلا: ایلان ماسک کدام ارز سازگار با محیط زیست را انتخاب خواهد کرد
سرمایه کلی بازار کریپتو به 530 میلیارد دلار رسید، بیت کوین فاصله کمی تا 19 هزار دلار دارد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس