منو
بیت پارس  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک چگونه است؟
مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک چگونه است؟

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک چگونه است؟ : برای استخراج ارز دیجیتالی همانند طلا در معادن نیاز به افراد و سیستم هایی است که تراکنش های این شبکه را تأیید و امنیت سیستم را حفظ کنند و با حل الگوریتم های مربوطه پاداش دریافت کنند. ماینینگ بیتکوین با کارت گرافیک یکی از روش های استخراج ارز دیجیتالی بیت کوین محسوب می شود که امروزه ماینرهای زیادی از آن استفاده می کنند و در این مطلب با بیانی ساده به تمامی جنبه ها خواهیم پرداخت.

با ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک آشنا شوید

اجازه بدید قبل از اینکه به بررسی ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک بپردازیم، ابتدا ببینیم که ماینینگ یا استخراج چیست چرا که سؤال همیشگی بسیاری از شما عزیزان است مخصوصا کسانی که تازه قصد دارند در این حوزه قدم بگذارند. با یک مثال ساده  ماینینگ را توضیح می دهیم تا اساس کار ماینینگ بیتکوین با کارت گرافیک را متوجه شوید.

طلاها یا کلیه ی مواد اولیه ای که در معادن وجود دارند تا زمانی یکسری افراد به نام معدن چی یا ماینر به سراغ استخراج آنها نروند قابل دسترسی نیستند و چون به سختی بدست می آیند ارزش مادی بالایی دارند، در مورد ارز دیجیتال که بیت کوین یکی از آنهاست دقیقا روال به همین شکل است.

شما مجموعه ای از سیستم های خود را در اختیار شبکه قرار می دهید تا تراکنش های شبکه را که الگوریتم های ریاضی پیشرفته ای هستند حل، تأیید و آن را به شبکه ی بلاک چین اضافه کنند.

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک نیز همین کار را انجام می دهد و در این حالت، سیستم شما کارت گرافیک است.

ماینینگ یا همان استخراج برای الگوریتم های یاد شده یا بلوک انجام می شود و به همین علت وقتی شما عملیات ماینینگ بیت کوین با GPU را اجرا می کنید، موارد حل شده به شبکه بلاک چین (Blockchain) افزوده می شود که به عبارت خیلی ساده زنجیره ای از بلوک هایی است که قبلا حل شده اند.


شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد : 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

استخراج بیت کوین با FPGA


همچنین در نظر داشته باشید چون الگوریتم های گفته شده بسیار پیچیده هستند، نیاز به مجموعه ای از سیستم هاست و با یک سیستم نمی توان آنها را حل کرد که اصطلاحا به آن ریگ گفته می شود که ماینینگ بیت کوین با GPU یکی از آنهاست.

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک، هنوز هم سودآور

ریگ ماینینگ چیست : به مجموعه کارت های گرافیکی که بر روی یک سیستم جمع آوری می شوند و در کنار هم کار می کنند یک ریگ ماینینگ گفته می شود.

ماینینگ بیت کوین با GPU یکی از راه هایی است که به کمک آن می توان تراکنش ها را در شبکه تأیید و امنیت آن را حفظ کرد تا در برابر انجام این عملیات پاداش خود را که همان ارز دیجیتالی بیت کوین هست دریافت کنید.

پس در این حالت سیستم ما کارت گرافیک است که مجموعه ای از بهترین ها و مناسب ترین ها را انتخاب می کنید و با نصب سیستم عامل ویندوز و سپس نرم افزار مختص ماینینگ، به استخراج آنها خواهید پرداخت.

یک نمونه از ریگ ماینینگ

یک نمونه از ریگ ماینینگ

افراد حرفه ای که سیستم ماینینگ بیت کوین با GPU را راه اندازی می کنند دو مورد را در نظر می گیرند:

1- میزان سود

2- توان پردازشی کارت های گرافیک

برای محاسبه ی سود ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک باید چند فاکتور را در نظر بگیرید:

– قدرت پردازش کارت گرافیک

– مصرف برق

– مدت زمان کارکرد

– استهلاک قطعات

– ترافیک مصرفی اینترنت

سپس مقادیر مشخص شده برای هر کدام را به کمک ماشین حساب ماینینگ محاسبه کنید و در صورت منطقی بودن شروع به کار کنید.

اگر جستجویی در اینترنت داشته باشید می توانید ماشین حساب ماینینگ را بیابید هم نمونه ایرانی و هم نوع خارجی آن در وب سایت های مختلف.

برای شروع به کار نیز طبیعتا برای راه اندازی ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک نیاز به خرید کارت های گرافیک یا همان GPU دارید که برای خرید آنها لازم است توان پردازشی یا نرخ هش (Hash Rate) را در نظر بگیرید تا پردازش الگوریتم ها بهتر و سریع تر انجام شود.

این موارد قدم های اولیه ی راه اندازی ماینینگ بیت کوین با GPU هستند که اصلا نباید نسبت به آنها بی توجه بود. برخی افراد نیز با همکاری یکدیگر به صورت استخر استخراج عمل می کنند که طبق موارد از پیش تعیین شده سود حاصل از استخراج یا پاداش های دریافتی بین آنها تقسیم می گردد ولی در مقابل شانس پردازش بلوک های بعدی را بالاتر می برد.

مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

قطعا روش های مختلفی برای استخراج ارز دیجیتالی (Cryptocurrency) وجود دارد که در این قسمت به بررسی مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با GPU می پردازیم:

مزایای ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

– قدرت پردازشی بالا:

کارت گرافیک قطعه ای است که برای استخراج و هوش مصنوعی عملکرد بسیار فوق العاده ای دارد و حتی اگر برای ماینینگ هم خوب نباشد می توان آن را تبدیل به هوش مصنوعی کرد.

– تنوع بالا:

در تأمین کارت گرافیک مشکلی ندارید با اینکه شرکت های AMD و Nvidia پرچمدار هستند ولی شرکت های ASUS و Gigabyte نیز موفق ظاهر شده اند و تا حدی بخاطر شکسته شدن این انحصار، قیمت ها نیز متعادل می شود.

– استاندارد بودن کل مجموعه:

می توان پیاده سازی کل سیستم را با خرید چندین کارت گرافیک و مادربورد به شکلی کاملا استاندارد انجام داد که کاملا معتبر و بدون اشکال است.

– ضرر کمتر در فروش تجهیزات:

اگر پس از مدتی مایل باشید تا کارت گرافیک را تعویض کنید به دلیل افزایش و بالابردن توان آنها  ، ارزش و قیمت آنها، تفاوت بسیار زیادی بین قیمت خرید و فروش ایجاد نمی شود و این یعنی ضرر حداقلی هر چند در برخی مواقع اصلا نباید با دید ضرر بلکه با هدف ارتقاء و پیشرفت به آن نگاه کرد.

– آپگرید شدن امکان پذیر است:

می دانید که تمامی کارت گرافیک ها قابلیت آپگرید و ارتقاء بوده و ضمن اینکه Bios مادربرد نیز قابل ارتقاء است و این به معنای بهبود عملکرد و سرعت پردازش تمامی آنهاست.

مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

– مصرف برق بالا

– عدم توانایی در استخراج برخی از کوین ها

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک نیازمند توجه به نکاتی خاص

برای راه اندازی و شروع ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک قطعا باید GPU های خوبی بخرید. هر کارت گرافیک فاکتورهایی برای خرید دارد که باید حتما آنها را در نظر بگیرید.

– به هر میزان حافظه ی کارت گرافیک بهتر باشد، استخراج نیز بهتر خواهد بود به همین دلیل حداقل کارت گرافیک 4 گیگابایتی انتخاب کنید و حتما نیز از نوع حداقل DDR5 باشد تا بین قدرت عملکرد و مصرف انرژی تعادل وجود داشته باشد.

– قابلیت اورکلاک (overclock) که باعث می شود عملکرد آنها بین 20 تا 30 درصد بیشتر و در نتیجه کارایی بهتری داشته باشند.

– پهنای باس که به هر میزان بیشتر باشد، مقدار پردازش داده ها در واحد زمان بیشتر خواهد بود.

نکته ی بسیار مهمی نیز هست که در کنار نکات بالا باید به آن توجه کرد:

خنک سازی قطعات.

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک فشار بیش از حدی به آنها وارد می کند و به همین دلیل امکان افزایش دمای بیش از حد و حتی از بین رفتن کارت ها نیز هست به همین دلیل حتما از فن های خنک کننده ی قوی که در آنها از خنک کنندگی مایع نیتروژنی استفاده شده کمک بگیرید.

نتیجه گیری

توصیه ی من به عنوان فردی که سال ها در حوزه ماینینگ ارز دیجیتالی و حتی از نوع ماینینگ بیت کوین با GPU تجربه دارد به کسانی که در ابتدای راه هستند و قصد شروع چنین کاری را در ذهن خود متصور شده اند این است که اصلا از پولی که به شکل وام و قرض گرفته اید دست به کار نشوید چرا که قطعا چندین ماه زمان لازم است تا در صورت عملیات استخراج موفق، هزینه ی انجام شده و سرمایه ی خرج شده به شما بازگردد.

در صورتی که ماینینگ با کارت گرافیک را انتخاب کردید برنامه ی بلند مدت بچینید، مثلا برای 1 یا 2 سال و با چندین کارت گرافیک نیز شروع کنید، وقتی به سوددهی رسیدید و کاملا با روال کار آشنا شدید و در مواقعی که قیمت های بازار متعادل شدند، تک به تک کارت گرافیک ها را قوی تر کنید اما به هیچ وجه در ابتدای کار تعداد زیادی کارت گرافیک استفاده نکنید، اصطلاحی که بین ماینرها به فارم یا مزرعه کارت گرافیک مشهور است.

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک فرایند و پروسه ی پیچیده و نوینی است که در این مقاله سعی کردیم به ساده ترین شکل ممکن که قابل فهم برای همه باشد توضیح دهیم. خوشحال می شویم سؤالات و نظرات خود را در مورد این روش با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم
سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی را برای شبکه ایجاد می کند؟
استیکینگ Staking یا سرمایه گذاری با بهره سالانه، 5 توکن برترسال 2020
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether