منو
خانه  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  استخراج بیت کوین با GPU و راهنمای صفر تا صد آن
استخراج بیت کوین با GPU

استخراج بیت کوین با GPU و راهنمای صفر تا صد آن

لیلا جوانمردی
1399/02/10
۰

استخراج بیت کوین با GPU و راهنمای صفر تا صد آن : در این مطلب قصد داریم به صورت پایه ای و با بیان و لحنی ساده به بررسی یکی از روش های استخراج ارز دیجیتال بیت کوین بپردازیم که امروزه با سخت تر شدن حل الگوریتم ها و پاداش گرفتن بیت کوین، با چالش های جدی روبرو شده است. در هر صورت در این مطلب با ما همراه باشید تا کلیه ی مسائل پیرامون استخراج بیت کوین با GPU را با یکدیگر بررسی کنیم.

مفاهیم اولیه ی استخراج بیت کوین با GPU

در نوشته های پیشین درباره استخراج بیت کوین با کارت گرافیک توضیحاتی را ارائه کردیم که می توانید در اینجا آن را ببینید.

برای اینکه به خوبی متوجه مفهوم و پروسه ی کلی استخراج بیت کوین با GPU ( کارت گرافیک ) شوید، ابتدا اجازه دهید مفهوم استخراج که در اصطلاح به آن ماینینگ گفته می شود را شرح دهیم و پس از تشریح مفاهیم اولیه وارد بحث اصلی خود که همان استخراج بیت کوین با GPU هست خواهیم شد.

شبکه ی بیت کوین، شبکه ای غیر متمرکز است یعنی هیچ شخص یا نهادی کنترل کننده و صاحب آن نیست و کسانی مثل شما که به آن وصل می شوید، node یا گره نام دارید و در واقع شما تأمین کننده ی امنیت و گرداننده ی این شبکه ی رمزگذاری شده ی پیچیده خواهید بود و هر فردی که وارد آن می شود، نسخه ای از تمامی اطلاعات و الگوریتم ها را دریافت خواهد کرد.

اما این شبکه ی غیرمتمرکز برای انجام تراکنش های مالی چگونه عمل می کند؟

شما به عنوان ماینر سیستم و سخت افزار خود را در اختیار شبکه ی بیت کوین قرار می دهید تا الگوریتم تراکنش کاربران را ارزیابی و صحت آن را تأیید کرده و از این طریق هم به انجام تراکنش و حفظ امنیت شبکه کمک کرده باشید و هم در ازای آن بیت کوین دریافت کنید که به این پروسه استخراج یا ماینینگ بیت کوین گفته می شود و وقتی سخت افزار مورد استفاده کارت گرافیک یا GPU باشد، به این کار استخراج بیت کوین با GPU می گویند.

البته در نظر داشته باشید که برای استخراج بیت کوین با GPU یک سیستم یا کارت گرافیک کافی نیست و باید مجموعه ای از سیستم و سخت افزارها را در کنار یکدیگر قرار دهید که اصطلاحا به آنها ریگ Rig گفته می شود و هر الگوریتم حل شده به عنوان بلاک به بلاک چین یا زنجیره ی بلاک ها افزوده می شود.

البته این مورد را هم بدانید که استخراج بیت کوین با کارت گرافیک یا هر سخت افزار دیگری تا بی نهایت ادامه ندارد چرا که ظرفیت کلی تولید بیت کوین محدود است، به همین دلیل میزان بیت کوین های تولید شده طی فرایندی به نام نصف شدن (Halving) به نصف می رسد تا خیلی سریع به اتمام نرسد و در واقع این اتفاق که هر 4 سال یکبار رخ می دهد درجه سختی حل الگوریتم ها و پاداش گرفتن بیت کوین را سخت تر می کند به همین دلیل برای استخراج بیت کوین با GPU در گذر زمان نیاز به مجموعه سخت افزار قدرتمندتری خواهید داشت.

استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

نکات استخراج بیت کوین با GPU

همانطور که توضیح دادیم استخراج بیت کوین با GPU یکی از روش های حل الگوریتم ها، تأیید تراکنش ها و در نتیجه تأمین امنیت شبکه ی بیت کوین است.

سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی برای شبکه ایجاد می کند؟

شما باید قبل از اینکه اقدام به خرید چندین کارت گرافیک قدرتمند و سپس نصب نرم افزار مخصوص استخراج بیت کوین بر روی آنها کنید و کار ماینینگ را استارت بزنید فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید :

1- توان پردازشی کارت های گرافیک :

به هر میزان توان پردازشی کارت های گرافیک (معمولا برحسب مگاهش بر ثانیه، MH/sec) بیان می گردد بیشتر باشد، استخراج بیت کوین با کارت گرافیک با سرعت بیشتری انجام خواهد شد که این عدد از 336 مگاهش بر ثانیه تا 14 میلیون مگاهش بر ثانیه متغیر است.

2- سود حاصل از استخراج بیت کوین با کارت گرافیک :

این فاکتور خود متشکل از فاکتورهای مستقل دیگری است که باید در نظر گرفته شود به عنوان مثال؛ مصرف برق، سیستم های خنک کننده، ترافیک مصرفی، هزینه های آپگرید سازی و غیره.

هر کدام از موارد فوق قطعا هزینه هایی دارند که باید با توجه به قدرت سیستم که سودآوری محسوب می شود و هزینه ها، سود خالص را برآورد کرده و در صورتی که رضایت داشتید شروع به کار کنید.

قبل از اینکه وارد بحث مزایا و معایب استخراج بیت کوین با GPU شویم لازم است این موضوع مهم را نیز با شما در میان بگذاریم.

به عنوان فردی که تجربه ی خوبی در زمینه ی استخراج بیت کوین با کارت گرافیک و سخت افزارهای مختص این کار دارد توصیه می کنیم که برای استخراج بیت کوین با کارت گرافیک کمی بیشتر فکر کنید چرا که امروزه استخراج این ارز دیجیتالی بسیار سخت تر شده و طبق موارد بیان شده، هر 4 سال یکبار نیز سختی شبکه بیشتر خواهد شد.

اگر بخواهید قدرت کارت های گرافیک را بالا ببرید، هزینه های بسیار زیادی خواهند داشت که مقرون به صرفه نخواهند بود و در صورت استفاده از سیستم های ضعیف تر سود کمتری در مدت زمان بیشتری دریافت خواهید کرد لذا اکثر افراد تقریبا استخراج بیت کوین با کارت گرافیک را همانند سی پی یو CPU منسوخ و بی فایده می دانند و استفاده از سیستم های ASIC اسیک (Application-Specific Integrated Circuit) را پیشنهاد می کنند که به این زودی رقیبی نخواهد داشت و قدرت توان پردازشی آن برحسب مگاهش بر ثانیه، حداقل 100 برابر بیشتر بوده و مصرف برق بسیار کمتری نیز به نسبت توان تولید شده دارند.

4 لپ تاپ مناسب ماینینگ، نحوه استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از لپ تاپ
استخراج بیت کوین با GPU

مزایا و معایب استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

با توجه به موارد گفته شده کمتر کسی نسبت به سرهم بندی کردن مجموعه ای از کارت های گرافیک و ساخت ریگ Rig علاقه نشان می دهد ولی با این حال هنوز نیز به طور کامل کنار گذاشته نشده و از نگاه علاقه مندان به استخراج بیت کوین با کارت گرافیک مزایای خاص خود را دارد:

1- امکان تهیه با توان پردازشی بسیار بالا و در صورت نارضایتی امکان تغییر کاربری به هوش مصنوعی وجود دارد

2- برای آپگرید کردن مجبور به پرداخت هزینه های بسیار زیاد در سالیان آتی نخواهید بود چرا که قیمت بازار سخت افزار دائما در حال افزایش بوده و با قیمت بالاتری نیز خواهید فروخت

3- استفاده از روش استخراج بیت کوین با GPU دارای استاندارد کلی مانینگ هست و شرکت های زیادی به ساخت کارت های گرافیک مختص استخراج بیت کوین پرداخته اند

4- امکان اورکلاک کردن کارت گرافیک یا GPU وجود دارد و همین امر عملکرد و راندمان کاری آنها را بالا می برد

معایب استخراج بیت کوین با GPU نیز به شرح زیر است :

1- مصرف برق زیاد

2- عدم سازگاری با کلیه ی ارزهای دیجیتالی

3- عدم سوددهی زیاد با توجه به روند افزایشی درجه سختی استخراج بیت کوین با کارت گرافیک و سخت افزارهای مشابه

نکته ی آخر: نکته ی آخر استخراج بیت کوین با کارت گرافیک را می توانید در قالب نصیحتی دوستانه نیز در نظر بگیرید.

به هیچ وجه برخلاف برخی افراد تمام سرمایه ی زندگی خود را صرف استخراج بیت کوین با GPU نکنید، مخصوصا کسانی که پول اندکی دارند و یا پول تهیه ی سیستم ها را بخواهند با وام گرفتن فراهم کنند.

فرایند استخراج بیت کوین با کارت گرافیک اگر هم سوددهی مورد نظر شما را داشته باشد تا زمان رسیدن به سوددهی باید چندین ماه صبر کرد و بلافاصله اتفاق نخواهد افتاد. پس حتما برای شروع استخراج به کمک کارت گرافیک با سرمایه ای شروع کنید که در صورت ضرر کردن مشکلی پیش نیاید.

مطالب مرتبط
سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی را برای شبکه ایجاد می کند؟
استخراج خانگی ارزهای دیجیتال با استفاده از رایانه شخصی و GPU
ماینینگ یا استخراج بیت کوین با computta
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی