منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند
بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند

بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند

نوید رحیمی
1399/10/27
۰

بلاکچین بیت کوین با سرعتی سرسام آور در حال رشد است. این، اجرای یک گره کامل را به چالش می‌کشد. اما یک راه حل ممکن است در آینده کارساز باشد.

بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند

حجم بلاکچین بیت کوین در حال حاضر حدود 320 گیگابایت است و بیش از 50 گیگابایت در سال در حال گسترش می یابد. این می‌تواند اجرای یک گره کامل را به یک چالش تبدیل کند، زیرا بسیاری از دستگاه‌ها فاقد فضای ذخیره سازی اضافی هستند. تعدادی از راه حل‌های این موضوع در دست بررسی هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به کیف پول‌های “لایت” بیت کوین و اوتری اکسو (Utreexo) اشاره کرد.

در طول یک دهه عمر بیت کوین (BTC) این ارز دیجیتال در چندین زمینه اصلی – از تصویب، سودمندی و ارزش – رشد چشمگیری داشته است. اما همچنین به روشی کمتر مطلوب – اندازه بسیار زیاد آن نیز رشد کرده است.مقدمه

مانند هر پایگاه داده (غیرمتمرکز یا غیر از این) بلاکچین بیت کوین داده‌ها را ذخیره می‌کند. اما برخلاف پایگاه‌های داده استاندارد که غالباً داده‌های قدیمی یا ناخواسته را پاک یا آرکایو می‌کنند، بلاکچین بیت کوین با گذشت زمان فقط بزرگ‌تر می‌شود. این بدین دلیل است که بلاکچین شامل یک رکورد کامل از تمام معاملات انجام شده و تمام داده‌های آنها است. این اطلاعات هیچ وقت حذف نمی‌شود.

این باعث شده است که بلاکچین بیت کوین از 60 مگابایت در ژانویه 2011 به بیش از 320 گیگابایت در ژانویه 2021 متورم شود. بلاکچین بیت کوین اکنون از چهار سال گذشته با یک نرخ خطی در حال رشد است. این بلاکچین به طور متوسط حدود 50 گیگابایت در سال یزرگتر می‌شود.

میانگین اندازه بلاک در حال افزایش است

تعدادی از دلایل برای رشد بلاکچین بیت کوین با چنین سرعتی سرسام آور وجود دارد. اولین مورد این است که در حال حاضر بلاک‌های خالی کمتری وجود دارد.

از آنجا که بلاکچین بیت کوین تقریباً با حداکثر ظرفیت در چهار سال گذشته به طور مستقیم کار کرده است، اکثر بلاک‌ها کاملاً پر هستند. این یعنی در حداکثر تعداد تراکنش‌هایی که شبکه بیت کوین می‌تواند در دو سال گذشته انجام دهد تغییر عمده‌ای رخ نداده است.

با وجود این، از زمان راه اندازی بیت کوین به طور متوسط اندازه هر بلاک به آرامی در حال افزایش است. اندازه هر بلاک از 0.02 مگابایت در ژانویه 2011 به 0.6 مگابایت در ژانویه 2016 افزایش یافته است. پس از آن و در نهایت به 1.3 مگابایت در ژانویه 2021 رسیده است. این را می‌تواند به دلیل افزایش پذیرش سگ ویت (SegWit) دانست. سگ ویت امکان اندازه بزرگتر بلاک را فراهم می‌کند، در حالی که اندازه هر معامله را پایین نگه می‌دارد.

 بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند

تراکنش های روزانه بیت کوین

مطابق نمودار پذیرش سگ ویت از ووبول، از زمان فعال سازی بروزرسانی در آگوست 2017، یک افزایش ثابت در استفاده از معاملات سگ ویت مشاهده شده است. در حال حاضر نزدیک به 50٪ از کل معاملات توسط سگ ویت انجام می‌شود.اندازه بلاکچین بیت کوین به حدود 320 گیگا بایت رسیده است

با افزایش اندازه بلاک، می‌توان سرعت رشد اندازه بلاکچین بیت کوین را نیز افزایش داد. در اندازه متوسط بلاک فعلی حدود 1.31 مگابایت و به طور متوسط 144 بلاک در روز استخراج می‌شود. با این حساب می‌توان انتظار داشت که بلاکچین بیت کوین فقط در سال آینده تا 70 گیگابایت گسترش خواهد یافت. این یعنی اندازه این بلاکچین در سال آینده تقریباً به 400 گیگابایت می‌رسد.

 بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند

نمودار حجم کل بلاکچین بیت کوین

محبوب‌ترین لپ تاپ‌ها و تبلت ها هنوز با فضای ذخیره سازی زیر 512 گیگابایت تولید می‌شوند. به همین دلیل اختصاص دادن فضای لازم برای ذخیره کل بلاکچین بیت کوین هنگام اجرای یک گره کامل، برای کاربران عادی بیت کوین چالش برانگیزتر می‌شود. به همین ترتیب، ارزان‌ترین هارد دیسک‌های مصرفی با قیمت حدود 16 سنت در هر گیگابایت عرضه می‌شوند. افرادی که قصد دارند یک گره کامل را اجرا کنند باید حدود 5.12 دلار برای ذخیره سازی در سال 2021 هزینه کنند.

 بلاکچین بیت کوین؛ طلای دیجیتال برای حفظ رشد خود باید مشکل متورم شدن بلاکچینش را حل کند

نقشه گره های کامل بیت کوین در جهان

این کار در بسیاری از کشورهای پیشرفته ممکن است یک کار ساده باشد. با این حال می‌تواند جذابیت بیت کوین را در اقتصادهای در حال توسعه، جایی که متوسط درآمد هر خانوار بسیار کمتر است، محدود کند. این تا حدی توضیح می‌دهد که چرا بیش از 60٪ گره‌های بیت کوین در آمریکای شمالی و اروپا متمرکز شده‌اند. این در حالی است که آفریقا و جنوب آسیا با وجود جمعیت زیاد، تعداد کمی گره آنلاین دارند.

راه حل‌های بالقوه مشکل بلاکچین بیت کوین

گره‌های بیشتر به یک شبکه بیت کوین سریعتر، سالم و مقاوم در برابر سانسور کمک می‌کنند. این در حالی است که تمرکززدایی یکی از اصول مهم ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاکچین است. خوشبختانه، تعدادی از راه حل‌های بالقوه در حال انجام است، که می‌تواند به دسترسی بیشتر یک گره کامل کمک کند.

به طور کلی، هزینه هارد دیسک‌ها از حداقل 25 سنت / گیگابایت در سال 2017 به کمتر از 0.15 دلار در هر گیگابایت در سال 2020 کاهش یافته است. این به معنای 40 درصد کاهش در طول 3 سال است. اگر این میزان کاهش ادامه یابد، تا سال 2022 هارد دیسک‌ها سریعتر از اندازه بلاکچین بیت کوین ارزان می‌شوند. در نتیجه میزبانی یک گره کامل با گذشت زمان مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

اما تعدادی از راه حل‌های فنی نیز برای حل این مشکل وجود دارد که برای کاهش اندازه بار ذخیره بر روی گره‌های کامل عمل می‌کنند. یکی از رایج‌ترین راه حل‌ها به عنوان گره نوری (light node) شناخته می‌شود. این گره‌ها در اصل گره‌هایی هستند که به جای روش معروف به عنوان تأیید پرداخت ساده (SPV) از آنها استفاده می‌کنند. این موارد فقط باید بخش کوچکی از زنجیره بلاک را بارگیری کنند. با این حال باید به گره کامل شخص ثالث که میزبان کل بلاکچین است اعتماد کنند.اوتری اکسو راه حلی برای آینده

راه حل امیدوار کننده دیگر اوتری اکسو (Utreexo) است. اوتری اکسو یک راه حل مقیاس پذیری است که در حال حاضر توسط تاج دریجا (Tadge Dryja) خالق شبکه لایتنینگ (Lightning) در حال توسعه است. مطابق با پست مدیوم ژوئیه 2020 توسط توسعه دهنده، اوتری اکسو با استفاده از رمزنگاری برای متراکم کردن گره‌های اطلاعاتی مورد نیاز برای ذخیره، گره‌های بیت کوین را کوچکتر و سریع‌تر می‌کند. برخلاف کیف پول سبک استاندارد، این سیستم به یک گره کامل خارجی برای میزبانی از بلاکچین کامل متکی نیست. این ابداع همچنین حریم خصوصی کاربر را مانند یک گره کامل معمولی حفظ می‌کند.

با این حال، اوتری اکسو هنوز در مراحل اولیه توسعه است. در حال حاضر فقط برای استفاده به عنوان نسخه نمایشی در دسترس است. احتمالاً چندین سال طول خواهد کشید تا آماده استفاده اصلی شود.

رشد بلاکچین بیت کوین ادامه خواهد یافت – این ماهیت بلاکچین است. اما اگر این راه حل‌های فنی کارساز باشد و بتوان آنها را عملی کرد، متورم شدن بلاکچین دیگر نمی‌تواند مانعی برای رشد بیت کوین باشد. عاملی که در حال حاضر این بلاکچین را به زحمت انداخته است.

مطالب مرتبط
توسعه دهندگان بلاک چین: کدام شبکه ارز دیجیتال سریع‌ترین رشد جامعه توسعه دهنده را داراست
بیت کوین و FATF رو در روی هم قرار خواهند گرفت؟ قانون گذاران جهانی آماده نبرد می‌شوند
آینده ماینینگ بیت کوین: چین ماینرها را تعطیل می‌کند؛ السالوادور درها را باز نموده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether