منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اتریوم یا بیت کوین ، تفاوت آنها در چیست؟
اتریوم یا بیت کوین کدامیک بهتر هستند

اتریوم یا بیت کوین ، تفاوت آنها در چیست؟

اتریوم یا بیت کوین ، تفاوت آنها در چیست؟ اتریوم یا بیت کوین ، یکی از اولین سوال هایی است که در دنیای ارز دیجیتال پرسیده می شود. اتریوم با علامت اختصاری (ETH)، ارز رمزنگاری شبکه اتریوم می باشد، با اطمینان می شود گفت که اتر دومین توکن محبوب رمزنگاری بعد از بیت کوین (BTC) است. در حالی که هر دو رمزارز از اصل دفتر کل توزیع پذیر و رمزنگاری استفاده می کنند، این دو از نظر فنی با یکدیگر تفاوت دارند.

اتریوم یا بیت کوین، تفاوت آنها در چیست؟

اتریوم یا بیت کوین، یکی از اولین سوال هایی است که در دنیای ارز دیجیتال پرسیده می شود. اتریوم با علامت اختصاری (ETH)، ارز رمزنگاری شبکه اتریوم می باشد، با اطمینان می شود گفت که اتر دومین توکن محبوب رمزنگاری بعد از بیت کوین (BTC) است. در واقع به عنوان دومین رمزارزِ بزرگِ مارکت کریپتوکارنسی، مقایسه بین این دو ارز یعنی اتریوم یا بیت کوین یک امر طبیعی است.

در واقع اتریوم یا بیت کوین از برخی جهات شباهت زیادی به هم دارند، از جمله هرکدام آنها یک رمزارز هستند که از طریق صرافی های ارز دیجیتال آنلاین معامله می گردد و در انواع کیف پول های رمزنگاری نرم افزاری و سخت افزاری ذخیره می شوند.

هر دوی این ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، یعنی توسط یک بانک مرکزی یا یک مرجع واحد، صادر و منتشر نشده اند. هر دو از فناوری دفتر کل یا لجر توزیع شده معروف به بلاک چِین استفاده می نمایند.

با این حال، همچنین تفاوت های بسیار مهمی بین دو ارز رمزنگاری مشهور بازار ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم و بیت کوین به چشم می خورد. در این راستا، نگاهی دقیق تر به شباهت ها و تفاوت های بین اتریوم و بیت کوین خواهیم انداخت.

ویژگی های اساسی در اتریوم یا بیت کوین چیست؟

بیت کوین نمایانگر ظهور یک شکل کاملا جدید از پول دیجیتال است، اساسی ترین ویژگی آن این است که خارج از کنترل هر دولت یا سازمان مالی عمل می کند.

با گذشت زمان، مردم دریافتند كه یكی از نو آوری های اساسی بیت کوین، بلاک چِین است که، می تواند برای مقاصد دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اتریوم پیشنهاد کرد تا از فناوری بلاک چِین نه تنها برای حفظ شبکه پرداخت و دریافت غیرمتمرکز، بلکه برای ذخیره کد رایانه ای استفاده شود که می تواند در قراردادها و برنامه های مالی توزیع پذیر، به عنوان قدرتی ضد عملیات رشوه خواری استفاده گردد.

برنامه ها و قراردادهای اتریوم از طریق پول رایج شبکه اتریوم پشتیبانی می شوند. قرار بود در بحث پشتیانی اتریوم یا بیت کوین، اتر بجای رقابت با بیت کوین، آن را تکمیل کند، اما با این وجود به عنوان رقیبی برای بیت کوین در مبادلات ارز دیجیتال ظاهر شده است.

اتریوم یا بیت کوین

اتریوم یا بیت کوین

مبانی ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

بیت کوین Bitcoin در ژانویه سال 2009 راه اندازی شد. این پدیده، ایده جدیدی را پدیدار ساخت که در یک طرح پیشنهادی از طرف شخص اسرار آمیزی به نام ساتوشی ناکاموتو عرضه شده است.

بیت کوین وعده ارز آنلاین را ارائه می کند، که برخلاف ارزهای صادر شده توسط دولت ها، بدون هیچ مرجع مرکزی دارای اعتبار است. بیت کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد، فقط داده های مربوط به یک دفتر کل رمزنگاری شده است.

اگرچه بیت کوین نخستین تلاش برای تولید ارز آنلاین نبود، اما در تلاش های اولیه موفق ترین آنها بود و به نظر می رسد که به عنوان یک مرجع اساسی برای تولید تقریباً تمام ارزهای رمزنگاری شده که طی یک دهه گذشته توسعه یافته اند، شناخته می شود.

با گذشت سال ها، مفهوم ارز مجازی و غیرمتمرکز در بین پدید آورندگان و ارگان های دولتی پذیرفته شده است.

اگرچه در حال حاضر رمزارزهای اتریوم یا بیت کوین یک مبلغ رسمی برای پرداخت یا ذخیره سرمایه نیستند، اما ارز دیجیتال توانسته است راهی را در مباحث مالی برای خود ایجاد کند و با وجود اینکه مرتباً مورد بررسی و بحث قرار می گیرد، همچنان با سیستم های مالی سنتی همزیستی دارد.

در آغاز رونق ارز دیجیتال در سال 2017 میلادی ، ارزش بازار بیت کوین نزدیک به 87٪ از کل بازار رمزارزها را فرا گرفته بود.

مبانی رمزارز اتریوم چیست؟

از تکنولوژی بلاک چین برای ایجاد برنامه هایی استفاده می شود که فراتر از فعال کردن ارزهای دیجیتال اتریوم یا بیت کوین هستند.

اتریوم یکی از بزرگترین و با ثبات ترین ارزهای دیجیتال بوده و دارای بستر نرم افزاری غیرمتمرکز و غیر انتفاعی است که در جولای سال 2015 راه اندازی شد.

اتریوم Ethereum امکان استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه های توزیع پذیر (dapps) را ایجاد می کند و بدون هیچگونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث اجرا می شود.

اتریوم با زبان برنامه نویسی خاص خود که در یک بلاک چین اجرا می شود، کامل بوده و به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های توزیع شده را بسازند و اجرا کنند.

از نظر برنامه های کاربردی بالقوه اتریوم یا بیت کوین، اپلیکیشن های اتریوم گسترده است و از نماد اتر یا به اختصار ETH استفاده می گردد.

در سال 2014، اتریوم پیش فروش اتر را راه اندازی کرد، که از طرف مردم پاسخ جمعی بسیار مثبتی دریافت کرد.

اتر مانند تِریگری برای اجرای دستورات بر روی پلتفرم اتریوم است و توسط توسعه دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه های کاربردی روی سیستم عامل استفاده می شود.

از نظر اهداف تعیین شده اتریوم یا بیت کوین، اتر عمدتاً برای دو هدف استفاده می شود. یکی به عنوان یک ارز دیجیتالی در صرافی ها با همان روشی که سایر ارزهای رمزنگاری شده معامله می شوند و برای اجرای برنامه ها در شبکه اتریوم استفاده می شود.

دیگر آنکه به گفته اتریوم، مردم در سراسر جهان از ETH برای پرداخت، به عنوان یک وجه با ارزش یا وثیقه استفاده می کنند.

اتریوم یا بیت کوین کدامیک بهتر هستند

اتریوم یا بیت کوین کدامیک بهتر هستند

تفاوت های کلیدی اتریوم یا بیت کوین چه می باشد؟

در حالی که هر دو رمزارز اتریوم یا بیت کوین از اصل دفتر کل توزیع پذیر و رمزنگاری استفاده می کنند، این دو از نظر فنی با یکدیگر تفاوت دارند.

به عنوان مثال، معاملات در شبکه اتریوم ممکن است حاوی کد اجرایی باشد، در حالی که داده های ضمیمه شده در معاملات شبکه بیت کوین معمولاً فقط به عنوان یادداشت نگه داشته می شوند.

تفاوت های دیگر میان اتریوم یا بیت کوین شامل زمان بلوک است. یعنی یک معامله اتر در زمانی در حد ثانیه انجام می پذیرد، در مقایسه با بیت کوین که در دقیقه انجام پذیر است.

همچنین الگوریتم هایی که روی آنها اجرا می شوند تفاوت دارد، یعنی اتریوم از Etash استفاده می کند در حالی که بیت کوین از SHA-256 استفاده می نماید.

مهمتر از همه، شبکه های اتریوم یا بیت کوین با توجه به اهداف کلی آنها متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارز رسمی کشورها ایجاد شده و بنابراین می خواهدکه وسیله مبادله و ذخیره دارایی باشد، اتریوم به عنوان پلتفرمی برای تسهیل قراردادهای تغییرناپذیر و با برنامه ریزی، و برنامه های کاربردی از طریق ارز مخصوص خود، در نظر گرفته شده است.

نتیجه گیری درباره مقاله ” اتریوم یا بیت کوین “

ارزهای اتریوم یا بیت کوین هر دو رمزنگاری هستند، اما هدف اصلی اتر، ایجاد آن به عنوان جانشین یک سیستم پولی نیست، بلکه هدف آن بیشتر سهولت و سودآوری قرارداد هوشمند اتریوم و بسترهای نرم افزاری توزیع پذیر (dapp) است.

اتریوم یک مورد دیگر از بلاک چِینی است که از شبکه بیت کوین حمایت می کند و از لحاظ تئوری نیز نباید با بیت کوین رقابت کند. با این حال، محبوبیت اتر، آن را به رقابت با تمام ارزهای رمزپایه، به ویژه از نظر معاملات گران، سوق داده است.

اتر در بیشتر تاریخ ظهور خود از اواسط سال 2015، در رتبه بندی رمزارزهای برتر بازار کریپتوکارنسی، نزدیک به بیت کوین بوده است.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که در مبحث اکوسیستم اتریوم یا بیت کوین، اتر بسیار کوچکتر از بیت کوین است. از ژانویه سال 2020، حجم بازار اتر، کمی کمتر از 16 میلیارد دلار بوده، در حالی که حجم بازار بیت کوین حدود 10 برابر بیشتر یعنی 147 میلیارد دلار است.

مطالب مرتبط
ماینینگ بیت کوین با لپ تاپ و کامپیوتر شخصی
بلاک چین برای تقویت صنعت معدن داده های ماهواره ای را بر روی خود ذخیره می کند
پل کادات Polkadot شبکه رمز ارزی برای تلفیق بلاکچین های جدا از هم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
گوگل کلود
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether