منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست
خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست

خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست

معمولا هنگامی که مقدار زیادی بیت کوین از صرافی ها خارج می شود، گمان می شود که هودلرها می خواهند بیت کوین خود را برای مدت طولانی به کیف پول های سخت افزاری خود منتقل کنند. اما واقعیت پیچیده تر از این است. خروج بیت کوین از صرافی ها در سال 2021 با یک دارایی دیجیتالی مهم دیگر ارتباط دارد: استیبل کوین ها (Stablecoins)

خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست

صنعت ارز دیجیتال هنوز از پیشنهاد FinCEN مبنی بر جمع آوری داده های ورود و خروج ارز به صرافی ها خشنود نیست. اکنون مدافعان ارز دیجیتال در حال تلاش برای حل این مشکل هستند. اما سوال اینجاست که ما در مورد چه مقدار پول صحبت می کنیم؟آیا خروج بیت کوین از کیف پول صرافی ها ارزش تحلیلی دارد؟

خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست

انتقال بیت کوین از صرافی به کاربران

نمودار فوق مقدار تخمینی بیت کوینی که از کیف پول صرافی ها خارج می شود را نشان می دهد. مقدار واقعی بیت کوین خارج شده احتمالاً بیشتر از این مقدار است. به عنوان مثال صرافی کوین بیس (Coinbase) بیش از سایر صرافی ها برای پنهان کردن آدرس بیت کوین خود تلاش می کند. بنا بر این تمام حجم بیت کوین خارج شده از کیف پول صرافی کوین بیس احتمالا در نمودار بالا منعکس نشده است.

با این وجود، مبلغ ماهانه 60 میلیارد دلار چیز کمی نیست و کاملا واضح است که چرا قانون گذاران به این جریانات توجه می کنند.
بیشتر این افزایش خروج بیت کوین از صرافی ها، ناشی از افزایش قیمت بیت کوین طی سه ماهه ی ابتدایی سال است. این مقدار در ابتدا یک رکورد برای سه ماه ابتدایی سال بود. طبق تحقیقات کوین دسک، از نظر تاریخی، سه ماهه اول هر سال بازار ارزهای دیجیتال ضعیف بوده است و در هفت سال گذشته پنج بار شاهد بازده منفی ارزهای دیجیتال در سه ماهه ابتدایی سال بوده ایم. اما در سال 2021، بیت کوین در سه ماهه ابتدایی 103٪ افزایش قیمت داشته است.

اما این همه ماجرا نیست. هفته ی گذشته یک رکورد دیگر نیز به ثبت رسید: تنها در یک روز 1365 بیت کوین از کیف پول صرافی ها خارج شد.

برخی گمان می کنند که این نقل و انتقالات نشانه ای از یک بازار صعودی است. یعنی هودلرهای بیت کوین، ارزهایشان را به کیف پول سخت افزاری خود منتقل می کنند. اما قضیه چیز دیگری است.

ظهور استیبل کوین ها

یکی از پیشرفت های اساسی بازار ارزهای دیجیتال در سه سال گذشته، افزایش استیبل کوین ها بوده است. به ویژه استیبل کوین (Stablecoins) تتر (Tether) با نماد تیکر USDT، توانسته است در معاملات آلتکوین ها جایگزین بیت کوین شود.

استیبل کوین (یا سکه پایدار) همانطور که از نام آن پیداست، یک ارز رمزپایه پایدار است که برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال در برابر نوسانات قیمت معمول ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتر طراحی شده است. استیبل کوین ها استفاده از پول فیات را در دنیای کریپتوکارنسی امکان پذیر کرده اند و توانسته اند با مکانیزم های مخصوص به خود ثبات را به بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال بیاورند.

پیش از ظهور استیبل کوین ها، بیت کوین به عنوان جفت در مبادلات آلت کوین ها استفاده می شد. یعنی در حال حاضر وقتی فردی می خواهد از صرافی ارز دیجیتال آلتکوین بخرد، این کار را با تتر یا USDC انجام می دهد.

خروج بیت کوین از صرافی های ارز دیجیتال همیشه یک سیگنال صعودی نیست

حجم ارزهای قیمت گذاری شده : استیبل کوین ها در مقابل بیت کوینارز قیمت گذاری شده (quote currency) چیست؟

جفت ارز (Currency Pair) دو ارز متفاوت است که در ازای هم معامله می‌شوند و قیمت یک ارز در مقایسه با ارز دیگر مشخص می‌شود. اولین ارز در یک جفت‌ ارز را ارز پایه (base currency) و دومین ارز را ارز قیمت‌ گذاری شده (quote currency) می‌نامند.
یک جفت ارز برای مقایسه ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر استفاده می شوند. به عبارتی قیمت یک جفت ارز، نشان‌دهنده ی این است که چه میزان از ارز دوم را باید برای خرید یک واحد از ارز اول بپردازیم.

ما در این جا قصد بررسی ارز قیمت گذاری شده را داریم. یعنی حجم بازارهایی که با بیت کوین قیمت گذاری شده اند و دو استیبل کوین برتر برای چهار آلتکوین اتر ، کاردانو ، چین لینک (chainlink) و استلار (Stellar) ، در سه صرافی از جمله ترید بلاک (TradeBlock) و بایننس.

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، در ابتدای سال 2020 یک روند معکوس اتفاق افتاده است و در حال حاضر استیبل کوین ها در نقش ارز قیمت گذاری شده، جایگزین بیت کوین شده اند. از آن زمان تا کنون تتر و USDC سهم خود در ارز قیمت گذاری شده را افزایش داده اند و بیشتر و بیشتر جایگزین بیت کوین شده اند. حجم ارز قیمت گذاری شده بیت کوین اکنون در مقابل دو استیبل کوین برتر بازار، به 12٪ کاهش یافته است.

بنابراین افزایش خروج بیت کوین از صرافی ها نشان دهنده ی همین روند معکوس است: حجم بازار ارزهای قیمت گذاری شده با بیت کوین جای خود را به ارزهای قیمت گذاری شده با استیبل کوین می دهند و موجودی کیف پول صرافی ها این تغییر را نشان می دهد. به عبارت دیگر به نظر نی رسد که دیگر منطقی نیست که خروج بیت کوین از کیف پول صرافی های ارز دیجیتال را یک سیگنال صعودی در نظر بگیریم.

سخن نهایی

بیش از یک ماه است که بیت کوین درمحدوده ی 50 تا 60 هزار دلار معامله می شود. هر لحظه ممکن استبیت کوین مجددا سد 60 هزار دلار را بشکند و روند صعودی خود را از سر بگیرد.

مطالب مرتبط
با سقوط بیت کوین به 52000 دلار، در یک ساعت 7.6 میلیارد دلار از موقعیت‌های لانگ منحل شد
کلاهبرداری با نام ماسک: یک مرد هلندی قربانی کلاهبرداری 600 هزار دلاری بیت کوین شد
خروج خرس‌های بیت کوین از بازار با نزدیک شدن به 40 هزار دلار، معامله گران هنوز احتیاط می‌کنند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان