منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  افت دوباره بیت کوین با تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در شرایط تورمی
اصلاح بزرگ بیت کوین: چرا قیمت BTC به یک باره 12 هزار دلار کاهش یافت

افت دوباره بیت کوین با تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در شرایط تورمی

بازارهای سهام و قیمت بیت کوین پس از اعلام برنامه فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در سال 2023 افت دوباره را تجربه کردند. این برنامه اندکی زودتر و متفاوت‌تر از آنچه بازار انتظار داشت، به تصویب رسید. با افت قیمت بیت کوین، گاوها دوباره کنترل بر بازار از دست دادند. به نظر اکثر کارشناسان بیت کوین احتمالاً برای مدتی بین قیمت 37 تا 42 هزار دلار گیر بیفتد.

قیمت بیت کوین پس از آنکه فدرال رزرو طرح خود را برای 2 افزایش نرخ بهره تا سال 2023 تصویب کرد، دوباره تا سطح پشتیبانی کلیدی افت کرد. بازار بورس نیز از این برنامه ضربه خورد. شاخص داو جونیز و S&P 500 عقب نشینی کردند.

قیمت بیت کوین (BTC) اندکی پس از آنکه جروم پاول (Jerome Powell) رئیس صندوق فدرال اعلام کرد این نعاد دو افزایش نرخ بهره را تا سال 2023 برنامه ریزی می‌کند، ضررهای خود را افزایش داد.

افت دوباره قیمت بیت کوین و بازار سهام

قیمت بیت کوین در ساعات اولیه معاملات پس از از دست دادن سطح 40000 دلار تا 38300 دلار افت کرد.روند صعودی این ارز در حال حاضر ضعیف به نظر می‌رسد. شاخص داو جونز و S&P 500 نیز به ترتیب 0.77٪ و 0.54٪ عقب نشینی کردند.

این تصمیم در حالی صادر شده است که اقتصاددانان نگران افزایش تورم در ایالات متحده هستند. پاول گفت که بانک فدرال نرخ تورم خود را از 2.4 به 3.4 درصد افزایش داده است. در حالی که پاول اوج تورم فعلی را “گذرا” توصیف کرد، قیمت‌های مصرف کننده در بالاترین سطح در 13 سال اخیر قرار دارد. تحلیلگران نگرانند که افزایش تورم بر بهبود اقتصادی بعد از دوره رشد بازارهای مالی تأثیر بگذارد.

پاول مستقیماً به این موضوع اشاره نکرد که آیا فدرال رزرو 120 میلیارد دلار خرید اوراق قرضه ماهانه خود را کاهش می‌دهد. با این حال تصمیم برای شروع افزایش نرخ‌ها در سال 2023 نشان می‌دهد که فدرال رزرو پیش از سال 2023 کاهش‌هایی را به منظور اجرای این برنامه انجام می‌دهد.

آیا قیمت بیت کوین می‌تواند دامنه فعلی خود را حفظ کند؟

افت دوباره بیت کوین در نمودار 4 ساعته

در 15 ژوئن قیمت بیت کوین الگوی معکوس سر و شانه‌های خود در نمودار 4 ساعته را با موفقیت به پایان رساند. با این حال پس از رسیدن به مقاومت در برابر 41،350 دلار، از هدف 45،500 دلار دور شد.

در حالی که قیمت به زیر 40،000 دلار کاهش یافته است و نتوانسته سطح حمایت را پشت سر بگذارد، تحلیلگران عملکرد فعلی قیمت را چیزی غیر از معاملات محدود نمی‌دانند. در زمان نوشتن مقاله، سطح 38300 دلار به نظر می‌رسد بازآزمایی پشتیبانی پایین‌تر است.

در کمتر از 3 ساعت قبل از بسته شدن روزانه، معامله گران احتمالاً به دنبال آن بودند که BTC را بالاتر از میانگین متحرک 20 روزه در نزدیکی سطح 37،000 دلار نگه دارند. این سطح انتظار می‌رود به عنوان پشتیبانی مطمئن عمل کند.

افت دوباره بیت کوین با تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در شرایط تورمی

خروجی بیت کوین صرافی ها

ماینرها از دلایل اصلی افت دوباره بیت کوین

یکی از مواردی که باید به آن توجه شود جریان ورودی مداوم بیت کوین به صرافی‌های بزرگ و افزایش خروجی ماینرها در چند روز گذشته است. داده‌های کریپتو کوانت (CryptoQuant) حاکی از آن است که ورودی بیت کوین منجر به روند نزولی در کوتاه مدت می‌شود.

میانگین متحرک 50 و 200 روزه نیز در مسیر همگرایی قرار دارند که احتمالاً “صلیب مرگ” نزولی ایجاد می‌کنند. البته هر دو شاخص‌های پسگرا محسوب می‌شوند. این بدان معنی است که کاملاً منعکس کننده قیمت‌های لحظه‌ای نیستند. با این وجود، هر دو میانگین متحرک می‌توانند مقاومت قابل توجهی برای گاوها به وجود بیاورند.

خروجی کلی ماینرهای بیت کوین

افت قیمت زیر دامنه 37000 تا 36000 دلار می‌تواند بیت کوین را دوباره به عمق هفته پیش بکشاند. بسیاری از معامله گران رمزنگاری توییتر اعلام کرده‌اند که احتمالاً افت بیشتر می‌تواند قیمت بیت کوین را به انتهای پایین دامنه فعلی خود در منطقه 35000 تا 31000 دلار برساند.

پس از افت قیمت بیت کوین به 38 هزار دلار، خریداران در بازار کاهش یافتند

بازار ارزهای رمزنگاری شده در بحبوحه روز ناخوشایند دیگری در 17 ژوئن است. همانطور که گفته شد قیمت بیت کوین (BTC) پیش از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال به زیر 40000 دلار رسید. جایی که مقامات ایالات متحده قصد دارند افزایش نرخ بهره بیشتر را به سرمایه گذاران پیشنهاد کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران پیش بینی می‌کنند که بیت کوین به زودی صعود را آغاز کرده و به بالای 40000 دلار می‌رسد. با این حال تحلیلگران تکنیکال زنگ هشدار پایان بازار صعودی را می‌فشارند. الگوی صلیب مرگ می‌تواند افت قیمت بیت کوین تا 30000 دلار و حتی پایین‌تر را در پی داشته باشد.

داده‌های کوین تلگراف مارکتز پرو (Cointelegraph Markets Pro) و تردینگ ویو (TradingView) نشان می‌دهد که پس از از دست دادن سطح پشتیبانی 40 هزار دلاری، گاوهای بیت کوین کنترل بازار را به فروشندگان دادند. این امر باعث افت قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح 16 ژوئن یعنی 38300 دلار شد.

افت دوباره بیت کوین با تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در شرایط تورمی

نمودار 4 ساعته بیت کوین

علیرغم تهدید صلیب مرگ و موانع قابل توجهی که در محدوده مقاومت 40،000 تا 42،000 قرار دارند، اطلاعات اخیر گلس نود (Glassnode) عنوان می‌کند که جدیدترین اطلاعات هودلرهای بیت کوین هیچ نشانه‌ای از فروش در سطح فعلی را نشان نمی‌دهد. این به ویژه برای کیف پول‌هایی که مدت بیشتری (بیش از سه ماه) بیت کوین را نگه داشته شده‌اند، قابل توجه است.

بازار در محدوده گیر افتاده است

دیوید لیفچیتز (David Lifchitz)، شریک مدیر عامل و مدیر ارشد سرمایه گذاری اگزوآلفا (ExoAlpha) است. وی گفت به دلیل تلاش بازار برای ایجاد ثبات در پی فروش 19 ماه مه، اقدام قیمت بیت کوین بیش از سه هفته در محدوده 33،000 تا 40،000 دلار گیر کرده است.

سقوط بازار توانست “دلالان را که قصد داشتند قیمت را” سریع و خشن “جابجا کنند، کاهش دهد”. این منجر به افت حرکت بیت کوین می‌شود. اکنون برای بسیاری از فعالان حرکت بعدی بازار “در هاله‌ای از ابهام” مانده است. وی افزود که “در پس جنگ بین گاوها و خرس‌ها یک نبرد شدید در جریان است”. این نبرد منجر به “کاهش حجم معاملات بیشتر پس از سقوط” شده است.

لیفچیتز اظهار داشت که گاوها متشکل از “خریداران موقغعیت های لیکویید شده و سرمایه گذاران نهادی مانند مایکرواستراتژی هستند. این خریداران از مزایای پایین آمدن قیمت برای تقویت خزانه دارایی خود استفاده می‌کنند”. این در حالی است که خرس‌ها “احتمالاً ماینرهایی هستند که به دنبال فروش با بهترین قیمت (یعنی حدود 40 هزار دلار) هستند. آن‌ها این سطح قیمت را برگزیدند تا بازار بیشتر خراب نشود و به این ترتیب به پای خود شلیک نکنند.”

42 هزار دلار سطح کلیدی BTC

از منظر تکنیکال، لیفچیتس سطح 42000 دلار را به عنوان مانع قابل توجهی برای قیمت بیت کوین برجسته کرد. عبور از این مقاومت به استخراج کنندگان بستگی دارد. اگر آنها فروش خود را کم کنند و اجازه دهند کمی بیت کوین نفس بکشد می‌توانند با قیمت بالاتری دارایی خود را بفروش برسانند.

لیفچیتس گفت:

“ماینرها به بیش از 42،000 دلار نیاز دارند تا بتوانند از کار خود سود کسب کنند. اگر آنها عرضه را کاهش دهند بیت کوین می‌تواند سریعتر به سطح 50،000 دلار برسد. این دقیقاً کف قیمتی 26 آوریل و 12 مه قبل از افت شدید بیت کوین در 15 تا 19 مه است.”

کوین بیس تسکین دهنده آلت کوین‌های منتخب

با کاهش قیمت بیت کوین به زیر 40000 دلار، آلت کوین‌ها نیز تحت فشار قرار گرفتند. با این حال چند توکن وجود داشتند که توانستند روند نزولی خود را جبران کند.

بهترین عملکرد در 16 ژوئن Amp است که 44٪ سود کسب کرد و رکورد جدیدی را در قیمت 0.1211 دلار ثبت کرد. شیبا اینو “Shiba Inu (SHIB)” و چیلیز “Chiliz (CHZ)” نیز توانستند سودهای خوبی کسب کنند. البته این سودها چندان پایدار نبود.

افت دوباره بیت کوین با تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در شرایط تورمی

نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال

حجم کلی بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر 1.6 تریلیون دلار است و نرخ تسلط بیت کوین به 45.3٪ رسیده است.

سلب مسئولیت

این مقاله صرفا جهت اهداف خبری و اطلاعاتی به رشته تحریر درآمده است. هرگونه سرمایه گذاری در بازار شامل ریسک می شود. بنابراین حتما تحقیقات خود را انجام دهید و هرگز بیش از آنچه توان از دست دادنش را دارید در بازار سرمایه گذاری نکنید.

مطالب مرتبط
افزایش قیمت بیت کوین به بالای 18000 دلار، ریپل پس از ایردراپ اسپارک 6٪ سقوط کرد
شتاب در پذیرش رمزارزها به رهبری کروناویروس
حباب ها برای بیتکوین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان