منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  مورد استفاده جدید بیتکوین؟ شاخصی برای نظارت بر عملکرد تورمی دولت ها
مورد استفاده جدید بیتکوین؟ سنجه ای برای نحوه برخورد آمریکا با دلار

مورد استفاده جدید بیتکوین؟ شاخصی برای نظارت بر عملکرد تورمی دولت ها

یک مورد استفاده مهم جدید برای پادشاه ارزهای دیجیتال بیتکوین، در جهان به عنوان شاخصی جهت سنجش تورم به وجود آمده است؟ یا این فقط خیالی دیگر از حداکثر گرایان بیت کوین است؟ آیا بیت کوین می تواند شاخصی برای نظارت بر عملکرد تورمی دولت ها باشد؟

مورد استفاده جدید بیتکوین؟ شاخصی برای نظارت بر عملکرد تورمی دولت ها

در اواسط ماه مارس، بسیاری از آمریکایی‌ها چک های محرک اقتصادی را از دولت دریافت کردند. این پرداخت ها برای میلیون‌ها نفر که در تنگناهای اقتصادی ناامید کننده نتیجه بحران کرونا هستند یک برکت خواهد بود. (1400 دلار برای هر شهروند آمریکایی که سالانه کمتر از 80،000 دلار درآمد دارد). با این حال چاپ پول بار  دیگر تورم را افزایش خواهند داد. و مانند بسیاری از موارد دیگر، این مورد نیز دارای خبرهایی برای بیت کوین است.

آغاز گفتمان جدید درباره بیت کوین با صحبت های مایک نووگراتز

در 15 مارس، مدیر عامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، مایک نووگراتز، در “NBC’s Squawk Box” نقش جدیدی را برای بیت کوین با توجه به اقدامات اخیر دولت ها پیشنهاد کرد. او بیت کوین را به عنوان “یک شاخص برای چگونگی مدیریت امور مالی توسط دولت ها” تصویر کرد. مردم می توانند از طریق روی آوردن به بیت کوین وزیر خزانه داری ایالات متحده، جانت یلن و همکارانش را به چالش بکشند. نووگراتز گفت، می‌توان با خیال راحت این “ابر مخزن غول پیکر” را که محرک مالی و پولی است فرود آورد. سپس “مردم از رفتن به سمت بیت کوین خودداری خواهند کرد. اما در حال حاضر، “ما در شرایط بی نظیری از نظر میزان چاپ پول خود قرار داریم. در این شرایط بیت کوین یک شاخص گزارش برای این موضوع است.”

پادکستر پرستون پایش (Preston Pysh) چند روز قبل نیز در پاسخ به اخباری مبنی بر تصویب بسته تسویه حمایتی کرونا به مبلغ 1.9 تریلیون دلار توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده، به چنین چیزی اصرار کرد: ” به فکر استفاده از # بیت کوین مانند یک ابزار اعتراضی باشید.”

آیا این یکی از این موارد جدید استفاده از بیت کوین است؟ یک مورد جدید و جالب استفاده برای اولین ارز دیجیتال در جهان در حال شکل گیری است؟ یعنی می‌توان از بیت کوین به عنوان نوعی ابزار بازخورد برای سیاست گذاران پولی بهره جست؟ یا فقط خیالی دیگر از حداکثر گرایان بیت کوین است؟آیا “هیچ مدرکی” مبنی بر اینکه بیت کوین هج یا محافظ در برابر تورم است وجود دارد؟

دیوید یرماک، استاد امور مالی در دانشکده بازرگانی لئونارد دانشگاه نیویورک است. وی با رد این تصور که BTC می‌تواند به عنوان “ابزار فشار” برای دولت‌ها عمل کند، گفت: “هیچ مدرکی وجود ندارد که بیت کوین از دارایی‌ها در برابر تورم واحد پول بومی محافظت می کند.” وی افزود: “وقتی کسی برای اهداف تحقیق به نمونه‌های بزرگ نگاه می‌کند، از نظر آماری یافتن شواهد دقیق بسیار دشوار است.”

دیگران می گویند استفاده از بیت کوین به عنوان شاخص بسیار نادرست است. همانطور که اخیراً فدرال رزرو پیش بینی کرده است اگر تورم در طول سال 2.4٪ افزایش یابد، آیا قیمت BTC نیز 2.4٪ افزایش می‌یابد – یا چند برابر آن؟ یا برعکس، اگر فدرال رزرو با کاهش حجم پول، تورم را کاهش دهد، آیا قیمت BTC نیز گام به گام کاهش می‌یابد؟ BTC اساساً باید بسیار با نرخ تورم ارتباط داشته باشد تا به عنوان یک ابزار بازخورد مفید واقع شود و بعید به نظر می‌رسد از عهده این کار بربیاید.

اسوار پراساد، استاد اقتصاد در دانشگاه کورنل و عضو ارشد موسسه بروکینگز است. وی نیز گفت: “افزایش نقدینگی از طرف فدرال رزرو تقریباً در تمام گروه‌های اصلی دارایی باعث افزایش قیمت شده است. برخی از دارایی های پر هیاهوتر مانند بیت کوین بیشتر سود کرده اند.” وی افزود:

“بعید به نظر می‌رسد که قیمت بیت کوین به عنوان یک راهنمای قابل اطمینان در برابر هر نوع سیاست پولی دیده شود. خصوصاً اینکه در یک بازار نسبتاً سبک معامله می‌شود. به نظر می‌رسد این بازار بسیار مورد دستکاری و امواج سوداگری است.”

حمایت از ایده مورد استفاده جدید بیتکوین توسط طرفداران این ارز

به هر حال در توییتر نووگراتز پشتیبانی از فرضیه خود را به دست آورد. در 28 فوریه، او یک نظرسنجی غیررسمی انجام داد و پرسید: “آیا BTC $ شاخصی در مورد سیاست‌های پولی و مالی است؟” 3000 رأی مثبت به دست آمد، 70.8٪ پاسخ “بله” و 29.2٪ پاسخ “نه” دادند.

نیک باتیا، اقتصاددان و نویسنده است. این استاد راهنمای اقتصاد بازرگانی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، گفت که شخص باید محرک مالی را از محرک پولی جدا کند.

به گفته وی، در کوتاه مدت، به وضوح بین محرک مالی و قیمت بیت کوین رابطه مثبت وجود دارد. وقتی افراد چک های محرک جدیدی در جیب خود داشته باشند، احتمال خرید بیت کوین بیشتر است. این باعث افزایش قیمت BTC می‌شود. در حقیقت، نظرسنجی اخیر میزوهو سکیوریتیز (Mizuho Securities) گفته است که بررسی‌های محرک ایالات متحده می‌تواند حجم سرمایه بازار بیت کوین را تا 3٪ افزایش دهد. اگرچه این نظرسنجی جامعه نمونه کمی داشت.

باتیا ادامه داد در هر صورت، نشان دادن ارتباط بین محرک پولی و BTC دشوارتر است. در دراز مدت، اکثر بیت کوینیست ها احتمالاً به این باور برسند که یک رابطه مثبت بین محرک پولی و BTC وجود دارد. یعنی افرادی که از تورم ایجاد شده به وسیله محرک نگران هستند، به دنبال پناهگاهی در BTC خواهند بود.

“اما اثبات آن غیرممکن است.” او گفت، دلیل اینکه اکنون قیمت BTC در حال افزایش است – و همچنان نیز ادامه خواهد داشت – “تسلط فزاینده ارزهای دیجیتال در سیستم پولی بین المللی” است.ذخیره ارزش و دارایی سرمایه گذاری

در حالی که برخی می گویند بیتکوین این مورد استفاده خاص و جدید را در آینده نزدیک ندارد – به عنوان سنجشی برای سیاست پولی – هنوز موارد استفاده مرتبط دیگری نیز وجود دارد، از جمله “بیمه در برابر سیاست پولی بدون احتساب و تفکیک کامل ثروت در برخی کشورها”. این مطلب را اخیراً کتی وود مدیر سرمایه گذاری در رویداد بلومبرگ گفت.

وود افزود که BTC به عنوان یک کلاس دارایی سرمایه گذاری در حال شناخته شدن توسط مؤسسات است. حتی ممکن است این ارز جایگزین اوراق قرضه در سبد سهام مدل 60/40 سهام / اوراق قرضه سنتی شود. دیدگاهی که توسط گراهام استفان تایید شده است. او پیش بینی کرد سرمایه گذاران جدید 70٪ در سهام، 15٪ در اوراق قرضه و 15٪ در BTC سرمایه گذاری خواهند کرد.

اسکات فریمن، بنیانگذار و شریک “JST Capital”، گفت: “ما می‌بینیم که تعداد بیشتری از سرمایه گذاران سنتی BTC را به عنوان یک محافظ در برابر سیاست پولی بی انضباط می‌دانند. ما دیده‌ایم که این امر در حال حاضر تقاضا در کشورهای جهان سوم را برانگیخته است. ما انتظار داریم این امر تحقق یابد زیرا افراد بیشتری به این ایده می‌پردازند.”

اما این متفاوت از شاخص یاسنجه برای سیاست های پولی دولت است. یک شاخص باید یک عدد یا یک درجه را به عملکرد دولت وصل نماید. فریمن اظهار داشت: BTC هنوز بیش از حد بی ثبات است و در حجمی بسیار اندک معامله می‌شود تا برای این کار مفید باشد.

“من فکر می‌کنم BTC حداقل در کوتاه مدت یک شاخص از عدم ایمان به سیاست‌های پولی خواهد بود. اگرچه، آنچه که ما در طول سالهای گذشته آموخته‌ایم این است که دست کم گرفتن رشد BTC و تأثیر آن بر بازارهای مالی جهانی، اشتباه بدی است.”

زمانه برای مورد استفاده جدید بیتکوین در حال تغییر است

لازم به یادآوری است، همانطور که جف دورمن، مدیر ارشد سرمایه گذاری آرکا (Arca)، گفت، از زمانی که ایالات متحده “سیاست پولی تهاجمی” را پذیرفته است، سرمایه گذاران به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از تورم هستند. آن‌ها سعی کرده‌اند طلا بخرند، و همچنین خزانه داری و / یا اوراق قرضه دولتی اروپا را شورت کنند. دورمن گفت: “هیچ یک از روش‌های سنتی کارساز نبوده است. وی افزود:” بیت کوین در دهه گذشته تنها برنده بوده است.”

اقدامات اخیر محرک دولت احتمالاً استدلال برای بیت کوین را تقویت می‌کند. دورمان ادامه داد، اما BTC به دلیل “اندازه کوچک و قدرت نفوذ محدود” تأثیر کمی بر سیاست گذاران گذاشته است. با این حال زمانه در حال تغییر است. هفته گذشته، تحلیلگران داچس بانک (Deutsche Bank) درباره این ارز اظهار نظر کردند. تحلیلگران عنوان کردند که بیت کوین “بسیار مهمتر از آن است که نادیده گرفته شود”. این ارز بسیار مهم است. انواع مختلفی از سرمایه گذاران اکنون به BTC گرایش پیدا کرده‌اند. بانک‌ها، کارگزاری‌ها، شرکت‌های بیمه، صندوق‌های سرمایه گذاری، صندوق‌های بازنشستگی، خزانه داران شرکت‌ها، افراد با دارایی خالص زیاد به صف خریداران بیت کوین پیوسته‌اند. دورمان گفت:

آن‌ها چاره‌ای جز توجه به بیت کوین ندارند. بنابراین، فکر نمی‌کنم بیت کوین یک شاخص باشد و هیچ تصمیم سیاستی را پیش نمی برد. اما اگر همچنان به همه جنبه‌های مالی نفوذ کند، به یک سنجه تبدیل می‌شود که باید نظارت شود.”مورد استفاده جدید بیتکوین را نمی‌توان به زور به وجود آورد

اما اگر BTC هنوز یک حلقه اندازه گیری یا بازخورد نیست، چیست؟ چگونه می‌توان تشخیص داد که دولت‌ها قدرت خود را از دست می‌دهند؟ همیشه شاخص‌های تورم سنتی مانند شاخص قیمت مصرف کننده و شاخص قیمت تولید کننده وجود دارد. این یعنی اقدامات رسمی. مائورو گیلن، استاد مدیریت بین الملل زندمان در دانشکده وارتون، اضافه کرد:

“ارزهای دیجیتال در حال حاضر در مقایسه با تریلیون ها دلار در گردش بسیار کوچک هستند. علاوه بر این، آن‌ها فقط یک دارایی قابل سرمایه گذاری هستند. آن‌ها هنوز به عنوان روش پرداخت کلی یا به عنوان واحد حساب استفاده نمی‌شوند.”

به طور خلاصه، با توجه به اینکه بیت کوین تنها 12 سال سن دارد، بی ثبات است. (شاید) فقط 1.3٪ از جمعیت جهان مالک آن هستند. انتظار اینکه بیت کوین بتواند به یک شاخص گزارش در مورد سیاست‌های پولی دولت تبدیل شود، زود به نظر می‌رسد.

BTC امروز یک کلاس امیدوارکننده ارزش، یک کلاس دارایی سرمایه گذاری در حال رشد است. روزی ممکن است کاربردهای دیگری داشته باشد. از جمله به عنوان یک وسیله مبادله و / یا واحد حساب، اما این موارد استفاده در آینده به صورت ارگانیک ظاهر می‌شود.

مطالب مرتبط
وارن بافت و بیت کوین. آیا این سرمایه گذار برجسته نظرخود را در باره رمزارزها تغییر می دهد
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
اوج بیت کوین هنوز محقق نشده است؛ 5 نکته برای دنبال کردن حرکت BTC در هفته آتی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس